درخواست تمارینی برای دادن ریز تحریر

شروع موضوع توسط amirsarab ‏3/3/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک درخواست تمارینی برای دادن ریز تحریر تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوستان من گاها احساساتی میشم و اونقدر به خودم فشار میارم که بتونم ریز تحریر بدم ولی نمیتونم , منظورم از ریز تحریر , تحریرهایی است که مثلا علی عبدالمالکی گاها توی آهنگاش استفاده میکنه , خیلی دلچسب میشه ولی من به هیچ وجه نمیدونم چطوری میتونم به این مهم دست پیدا کنم , میخواستم اساتید در حد تمرینیهای روزانه که به شاگرداشون میدن یا حالا خودشون به عنوان شاگرد استفاده میکنن به من هم یه تمرین بدن , میدونم الان همه میان بحث رفتن به کلاس های صداسازی و سلفژ رو مطرح میکنن ولی خوب بعضی مسائل هست که باعث میشه من فعلا نتونم برم چنین کلاس هایی , مهمترین دلیلش شاید نبود یک استاد درست و حسابی توی شهرمون باشه .

2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    جسارتا دوست عزیز خواننده ای که نام بردید بعید می دونم خودش بتونه ریز تحریراش رو توی اجرای زنده اجرا کنه.
    علت هم داره.
    صدای ایشون در ملوداین چندین بار تکه تکه می شه و نت ها رو جا به جا می کنن و بهش تیون می دن.
    واسه همینه که به قول شما دلچسب می شه.
    ایکاش اسم استاد شجریان رو می بردید که سالهاست داره رو صداش کار می کنه.
    در کل واسه اینکه تحریر زدن رو یاد بگیرید یه کتابی هست "آموزش خوانندگی" از آقای مرتضی سر آبادانی که می تونید آموزش های صوتیش رو پیدا کنید از اینترنت.
    ببخشید اگه احساس کردید که به خواننده ی مورد نظرتون جسارتی کردم.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏3/3/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    اتفاقا برید آهنگ "دیدم" که توی کنسرتشون اجرا کردن رو دانلود کنید متوجه حرف قدرت ایشون میشید . در ضمن یکم بیشتر راهنمایی میکنید ؟

4. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    آموزش رو دانلود کنید و تمریناتش رو انجام بدید :
    دانلود آموزش خوانندگی همراه با نمونه تمرین بصورت صوتی و پارسی
    منظورتون این هستش؟
    علی عبدالمالکی اجرای زنده آهنگ( دیدم )در کنسرت

5. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با تشکر از راهنمایی با ارزشتون , در ضمن این کلیپشه آهنگ خالیشو گوش کنید کلا 4 مگ نمیشه : در ضمن من تعصبی زیاد عمل نمیکنم ولی علی عبدالمالکی یکی از افرادیه که صدای زنده اش خیلی دلنشین تر از صدای استودیویی اش هست همینطور تحریرهایش , همین عامل بود که ایشون با وجود اینکه آلبوم مجازی هنوز ندادن ولی برای جشنواره فجر انتخاب شدن برای اجرا .

دانلود آهنگ جدید ,دانلود آهنگ های جدید ایرانی - سانجا موزیک SanjaMusic - دانلود آهنگ جديد علي عبدالمالكي ديدم

6. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست و استاد عزیز دیگری نظر دیگری نداده ؟ ما که یاد گرفتیم به یه آموزش اکتفا نکنیم , شاید نکته ای باشه که توی این فایلهای صوتی که علیرضا ناصحی عزیز دادن گفته نشده باشه . شما علاوه بر اینکه دارید به من این نکات رو یاد میدید مطمئنا افراد دیگری هستند که استفاده میکنن , پس این باعث میشه با یه تیر چند نشون بزنید .

7. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام دوست عزیز.ببین من خواننده نیستم و در خودم صلاحیتی نمیبینم که بخوام به شما بگم چی کنی و اینکه بخوام در مورد خواننده های بزرگی اظهار نظر کنم،نمیدونم چرا بعضی ها میان تا میگی فلانی واسه اینکه خودشونو استاد نشون بدن میگن ای بابا این که خواننده نیست!یا اینکه آهنگساز نیست!یا اینکه نقاش نیست!

بهت میگن تو برو بتهوون رو گوش کن،باخ رو گوش کن،شجریان رو گوش کن!من نمیدونم آخه اینجور آدما چرا نمیخوان یکم احترام گذاشتن رو یاد بگیرن.

میان شجریان رو با عبدالمالکی مقایسه می کنن.آخه یه چیزی میگن که آدم از کلش دود بلند میشه! من نمیخوام طرفداریه هیچ خواننده ای کنما.البته من از عبدالمالکی خیلی خوشم میاد .ولی اگه حتی ازش خوشمم نمیومد باز این پست رو مینوشتم.

در مورد سوالت ببین دوست عزیز این تحریر رفتنا و در کل خوانندگی یه چیزه ذاتیه!من یه نفر میشناختم این اصلا موزیک حالیش نبود ولی آهنگی که دفعه اول گوش میکرد عین خودش تحریر میرفت(تحریرای ریز) با این کلاس های سولفژ و آموزش های مختلف فقط تو کارت اصولی میشه.

اگه از خودت میبینی که اینکاره میشی یا میتونی بخونی برو دنبالش وگرنه وقته خودتو هدر دادی.تو هیچ کلاسی هم بهت یاد نمیدن که تحریرای ریز بری فقط بهت یاد میدن که چطور از هنجرت استفاده کنی.

همین عبدالمالکی یا محسن یگانه و خیلی خواننده های پاپ ایرانی و حتی خارجی بصورت تجربی پیشرفت کردن.نمیخوام بگم کلاس نریا.اتفاقا کلاس خیلی هم خوبه سرعت پیشرفتتو چند برابر می کنه.

اگر میتونی حتما یه کیبور یا گیتار بخر باهاش آکوردارو بزن و زمزمه کن.طوری نخون که انگار کنسرت گذاشتی خیلی آروم آروم زمزمه کنی.مثلا آهنگ جنون رو باهاش تمرین کن.لازم نیست نوازندگی خوب باشه فقط آکوردارو بگیری که اون حس آهنگ بهت منتقل بشه.

من اصلا قصدم خوانندگی نبود اما تو این چند ساله اینقدر اینکارو کردم که ناخودآگاه تحریرای ریز خوبی میرم.
    ببخشید طولانی شد.سعی کن اول با صدای کم حتی اگر شده اینقدر کم که اینگار داری تو دلت اون آهنگ رو میخونی باید این تو مغرت خوب جا بگیره.یکی از چیزایی که تو همین کلاسای سولفژ و خوانندگی باهاش کار داری همین فکره باید اون تحریرای مدنظرت رو اول به مغزت بشناسونی پس با زمزمه شروع کن.کم کم ولوم صدات رو ببر بالا از نتجش خودت تعجب می کنی.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/3/14
  8. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوستان این تاپیک رو زدیم که بحث کنیم توش یا یکی به من راهشو یاد بده ؟ الان من اینجوری نتیجه میگیرم که "ریز تحریر" یه چیز داشتنیه نه بدست آوردنی ولی میشه با تمرین های زیاد تا حدودی از اون رو بدست آورد . و اما در مورد عبدالمالکی باید بگم که منم نگفتم ایشون رو با بتهوون و شجریان مقایسه کنیم , عرض کردم من از نوع ریز تحریر های ایشون خوشم اومده میخوام بهش برسم که دوستان گفتن موضوع رو . بازم تشکر فراوان از هر دو عزیز .

9. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    نه دوست عزیزم شما میتونی با تمرین و زمزمه به دست بیاری.مشکلت اینه که با صدای بلند میخوای اون تحریرارو بری که نمیتونی.البته من خوندنتو ندیدم اما خوب حدس زدم.اول باید با صدای خیلی کم به صورت زمزمه تمرین کنی.طوری که به صورت آوا در بیاد.این کم کم تو ذهنت کامل جا میگیره اون وقت هر تحریری دوست داشتی میتونی بری.کارش آسون آسون نیست ولی نشدنی و همچین پیچیده به اون صورت هم نیست.کم کم که به صورت زمزمه تمرین کردی سعی کن یکم بلند تر بخونی،طوری که صداتو ضبط کنی و اشکلاتاش رو برطرف کنی.

10. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره.
    خیر تحریر زدن یک چیز داشتنی نیست.
    تکنیکی در خوانندگی هست که می شه آموزش داد.
    در پست قبلی هم توضیح دادم.
    بحث خوانندگی یعنی تکنیک خواندن و نفس گیری و درصد کمی تلفظ صحیح.
    در خواندن سه وجه مهم وجود داره.
    1) اول فالش نخوندن که همون قضیه ی یادگیری سلفژ هستش که برای یادگیری سلفژ می تونید از کتاب سلفژ پوزولی انتشارات رهام استفاده کنید.
    2) بحث صداسازی اینکه تکنیک نفس گیری رو درست اجرا کنید و اینکه یاد بگیرید صدا ها رو چگونه از قسمت های مختلف حنجره رها کنید. کتاب صدای خود را آزاد کنید می تونه یه منبع مفید باشه.
    3) بحث تکنیک های آواز که همون کتاب آموزش خوانندگی مرتضی سر آبادانی می تونه مفید باشه.
    چون اول تاپیک نوشتید که لطفا نگید سلفژ و ... این ها رو نگفتم و گر نه راه درست خواننده شدن همینه نه اینکه بگیم شما می حواین خواننده بشید پس برو گیتار یاد بگیر باهاش "اگه یه روز بری سفر" رو تمرین کن خواننده می شی.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/3/14
  11. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    دوستان لطف کنن و ضمن رعایت قوانین از بحث حاشیه ای بپرهیزند وگرنه تاپیک بسته میشه.
    اگر پاسخ قابل قبولی برای اون دوستمون دارید ارایه بدید و بحث خواننده x وy و ... را پیش نکشید
    حال در پاسخ اقای امیر:
    تحریر بحث بسیار گسترده ای داره مخصوصا در موسیقی سنتی ما که اگه شما بخواهید با انواع اون اشنا بشید کافیه کلمه تحریر رو در نت یا دایرالتمعارفها سرچ کنید
    اما اگر هدفتون فقط تحریر ساده ایست که در بیشتر صداهای امروزی میشنوید
    در همون اموزشی که اقای ناصحی اشاره کردن در ترک شماره یازده تمارینی داره که انواعی از ارایه های صوتی رو توضیح میده که فکر کنم مشکل شما رو حل میکنه. ضمنا در اموزش خوانندگی sining succesکه در امضای من هست فکر کنم در مبحث استایل 4 و 5 تمارین جالبی برای اون داره
    در کل این نوع تحریر اجرای سریع چند نت با رعایت ملودی و گام اهنگ بصورت نتهای کوتاه و پشت سرهم و بدون سکوته که شما خودتون هم میتونید برای تمرین تکه های کوتاه ملودی رو با نتهای کوتاه و با تمپوی پایین با پیانو اجرا کنید و با دهان تقلید کنید و سپس در مراحل بعد سرعت رو اونقدر بالا ببیرد تا به نتیجه دلخواه برسید البته باید تمرین زیاد داشته باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  12. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3
    دوستان عزیز سایت تخصصی خواهش میکنم از این بحث ها پرهیز کنید.
    پست های بالا رو حذف میکنم عنوان تاپیک راجب چیز دیگست.

واقعا در شائن یک سایت تخصصی نیست که بحث های این چنین توش شکل بگیره که شما بخواید طرفداری خواننده یا موزیسین محبوبتون رو کنید.

دوتا نکته رو ذکر میکنم امیدوارم به پیشرفتتون کمک کنه.

1- کسی که طرف دارش هستید بت نیست یک آدم معمولی مثل شما که شما فقط طرف دارش هستید و این موضوع دلیل بر این نیست که کار اون طرف بی نقص و خیلی خوبه و حرفه ای.

2- الگوهامون رو بزرگ کنیم تا پیشرفت کنیم. به اگوی کوچیک نگاه نکنید . . .

باخ و بهوون خواننده نبودن :)

امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  13. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بله درست می قرمایید مدیر محترم.
    من پست دوم این تاپیک رو با لحن طنز نوشتم چون دوستمون اسم باخ و بتهون رو کنار شجریان آوردن در حالی که اون تا آهنگساز بودن نه خواننده و گفتن من می خوام خودم رو استاد نشون بدم یکمی بهم فشار اومد.
    عذر خواهی می کنم اگر نتونستم به اعصابم مسلط باشم.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  14. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوستان عزیز .من نمیدونم در یک انجمن تخصصی چرا باید بیان به خواننده ای سریع بی احترامی کنند.کی از خواننده بت ساخت اینجا آخه؟! من فقط میگم همه قرار نیست شجریان بشن.همه قرار نیست بتهوون بشن.همه قرار نیست سیروان بشن(تو تنظیم).با این هم موافقم که الگو های بزرگ انتخاب کرد اما این بزرگ یعنی چی؟شما یهو از کلاس اول میای دیفرانسیل بهت درس بدن؟خیر!اما همون کلاس اولتو درست پیش بری کم کم میبینی که حتی از الگوت هم جلو زدی.حالا یکی اومده برای مثال از یه تحریرایی که محسن یگانه تو یکی از آهنگاش خونده خوشش اومده اینجا پرسیده چه جوری باید بخونم،حالا ما باید بگیم ای بابا این محسن یگانه که همش فالش میخونه تو کنسرتاش همش ملوداینه!برمیداره تیکه تیکه میکنه بعد میشه تحریر دلچسب!آخه این یعنی چی؟!این حرف اصلا باید زده بشه که چی بشه؟متاسفانه بی احترامی کردن تو اینجور سایتا عادی شده!بی احترامی هم صرفا این نیست که به هم دیگه فحش بدیم.بتهوون و باخ هم که تو پستای قبلیم گفته بودیم منظورم خواننده نبود مثال کلی زدم چون اینها اسطوره های موسیقی جهانن.من هم در جواب آقای amirsarab سعی کردم نکته هایی رو بگم که خودم تجربشون کردم چون میدونستم حتما چند نفر میان بهش کتاب معرفی می کنند.خیلی هم خوبه من هم به نوبه ی خودم راهنمایی که چه عرض کنم فقط اون تجربیاتم رو گفتم.

15. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    من نمی خواستم این بحث ادامه پیدا کنه چون می خواستم به نظر این دو مدیر که گفتن بحث ادامه پیدا نکنه منم بحث رو ادامه ندم ولی واقعا دلم نمی خواد شما حرف نا حقتون رو به کرسی بنشونید می دونید چرا؟
    چون داری می گی تو انجمن تخصصی بی احترامی.
    آخه من کی بی احترامی کردم؟!
    اینکه گفتم طرف داره رو صداش کلی میکس می کنه و افکت و این حرفا بی احترامیه؟
    مگه غیره اینه؟
    من دارم یه حقیقت رو می گم.
    بعد شما داری می گی انجمن تخصصی. پست شما و راهنماییتون تخصصی هست واقعا؟
    تو انجمن تخصصی یه سری از دوستان متعصب می آن تا می گن فلانی هزار تا فلانی از پشتش در می آد.
    خب دوست من شما که انقدر به یه نفر انقدر تعصب دارید برید فیس بوک واسش فن پیج بزنید.
    چرا می آید انجمن تخصصی و راهنمایی غیر تخصصی می کنید؟
    این بحث رو شما شروع کردید.
    لطفا خودتون هم تمومش کنید.
    این همه تهمت زدید و توهین که کردید.
    سپاس.

آخرین ویرایش: ‏5/3/14
  16. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست عزیز چرا بحث رو دوباره شروع میکنید ؟ الان میان این تاپیک رو میبندن , آقا خوب الان شما داری به خواننده ای که مثلا من از تحریرهاش خوشم اومده توهین میکنی میگی صداش میکسه , من بهتون قطعه ی کنسرتشو میدم شما گوش بدی اینو نگی بازم روی حرفتی ؟ آقا بازم میگم من تعصبی عمل نمیکنم من میگم الگویی که واسه تحریر دادنم میخوام داشته باشم ایشون هستن چون تحریرهای ایشون بدجور به دلم میشینه نه تحریرهای استودیویی اش تحریرهای کنسرتش , شجریان و استاد ناظری و ... هم زیاد گوش میدم ولی انتخاب من کسی هست که بیشتر با تحریرهاش حس میگیرم یعنی عبدالمالکی . خواهشا اینقدر توهین و تهمت نزنید به یه هنرمند .

17. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود.
    قطعه ی کنسرت ایشون رو گوش دادم اتفاقا دوست من.
    صدای زنده ی ایشون فرق می کنه با صدای استودیوش.
    همون آهنگی که گذاشتید رو هر کسی خواست بره گوش کنه.
    من توهین و تهمت نزدم.
    آهنگ "هی تو" انشاالله که هزار دفعه گوش دادید.
    همون اول بسم ا... هی تو عشق منی تیونه و اکولایز.
    نری دلمو بشکنـــــــــــــــــــــی تیونه.
    ببنید آدم رو به نوشتن چه پستایی مجبور می کنیدا.
    شما مگه راهنمایی نمی خواستی؟
    من از این ناراحتم که حداقل ای کاش تعصب کسی رو داشتید که واقعا واسه موسیقی زحمت کشیده.
    به خدا اگر واسه یکی مثل حمید حامی انقدر انرژی می ذاشتید تحسینتون می کردم.
    بر عکس صحبت دوستان که همیشه می گن نباید اسم آورد من همیشه می گم باید اتفاقا اسم آورد ولی با منطق.
    من آدمی ام که همیشه حرفم رو می زنم حتی اگر همه چیزم رو از دست بدم.
    خدا رو شکر هیچوقت به کسی تعصب بیجا نداشتم و تا اونجا که تونستم حرف حق زدم.
    موفق باشید.

18. amirsarab

amirsarab عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من بر قدرت حامی هم اذعان دارم ایشون اسطوره هستند من با آهنگ "همگریه" و "آخدا" ایشون زندگی کردم و به تکنیک بالای ایشون اذعان دارم و حتی 90 درصد با آهنگای ایشون تمرین میکنم حتی اگر برید ببینید لحن خوندنم رو به ایشون سوق میدم ولی خوب میخوام الگوی تحریرهام عبدالمالکی باشه , من نمیدونم چرا اینقدر ازش تنفر داری نمیگم خواننده سطح بالاییه ولی حداقل قبول کنید در زمینه ی "ریز تحریر" کم نظیره , نمونه اش هم زیاده واسه این ریز تحریرها . در ضمن درباره ی آهنگ "هی تو" هم شاید توی استودیو اینجوری باشه که شما میگی ولی توی کنسرت که دیگه نمیشه چنین کارهایی کرد اونجا هم لابد شیطنت انجام میگیره ؟ در ضمن بسیاری هستند که توی گام بالا چه چه هایی میزنن که مو به تن آدم سیخ میشه مثل استاد شجریان و ... ولی "ریز تحریر" های ایشون خاصه خیلی به دل من میشینه . باز هم میگم من تعصبی عمل نمیکنم میخوام به کسی که الگوی تحریرهامه توهین نشه .

19. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    من اصلا از این آدم تنفر ندارم اتفاقا.
    من از تعصب بیجا بعضی از دوستان تنفر دارم.
    نمی دونم اریک پاتریک کلپتون رو بشناسید یا نه؟
    ولی ایشون کسی بود که که زمان خودش طرفداراش روش خیلی تعصب داشتن در حدی که می گفتن سخنان خدا از زبان کلپتون و این حرفا.
    یعنی می خوام بگم انقدر تعصب روش بود.
    ولی یکی مثل کلپتون واقعا حقش هست که طرفداراش انقدر روش تعصب داشته باشن چون واقعا آهنگاش تحسین برانگیز و موندگاره.
    عنوان تاپیک این بود " تمارینی برای تحریر ریز " بود که من رو به تاپیک کشوند.
    اگه می نوشتید که "چگونه مثل فلانی ریز تحریر بزنیم؟" نمی یومدم و اظهار نظر کنم.
    در هر صورت من خواستم مثل یک دوست راهنماییتون کنم.
    نظرم رو هم گفتم.
    دموکراسی یعنی اینکه همه حق دارن نظرشون رو با منطق بگن.

بارگذاری...