درباره داد زدن در آهنگ...

شروع موضوع توسط diss2all ‏12/2/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک درباره داد زدن در آهنگ... تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام.می خوام توی آهنگ یه قسمتو با فریاد بخونم یا به اصطلاح داد بزنم.ولی هر بار که واسه خودم تمرین می کنم به گلوم فشار می آد و گلوم درد می گیره.نحوه ی درست این کار به چه صورت هست؟ راهنمایی ام کنید.

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    باید مناسب با گام و توانایی هنجره تون کار کنید. همین و بس.

3. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    هر خواننده ایی تا یه حد و اندازه مناسب صدای خودش میخونه، فرضا اگه یه خواننده توی یه گام میتونه داد بکشه و تحریر بره یه وکالیست دیگه نتونه مثل اون بخون ولی همون خواننده هم یه نت هایی رو میخونه که وکالیستی که به راحتی داد میزنه نتونه اونها رو بخونه.

پیشنهاد من اینه که گام آهنگتون رو تنظیم کنید با حد و تناسب صدای وکالیست.

4. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    در تکمیل صحبتهای دوستان باید عرض کنم که شما نباید انتظار داشته باشید که تو هر گامی بتونید بخونید.این کار مستلزم تجربه علم و البته استعداد هست.در ضمن نباید به گلوتون فشار بیارید.این کار در دراز مدت باعث میشه حنجره تون اسیب ببینه.

5. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از پستتون مشخصه که (جسارتا") چیز زیادی از آواز نمیدونین.البته ببخشید که رک گفتما.ولی چیزی که الان شما نیاز دارین اصول صحیح خوندنه که از صدا سازی شروع میشه و... ضمن اینکه شما وقتی که صحیح بخونین اصطلاحا" از دیافراگم میخونین و به گلو فشاری نمیاد.حتی اگر بالاترین قسمت رنج صداییتون باشه.
    موفق باشید

6. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    یه نقل قول هم میذاشتید بد نبود

7. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من سخت ترین حالت راهنایی ، به صورت مجازی هست و این خیلی سخته که بشه کسی رو به خوبی راهنمایی کرد.ولی چه می شه کرد ، بعضی از مواقع راهی جز این روش نیست ...
    هر وکالیست یه وسعت یا بازه ی صدایی داره ، که برای افراد مختلف متفاوت هست یکی بیشتر . یکی کمتر ، و توی این بازه یه سری از نت ها رو به طور واضح و پر قدرت و بدون فالشی می خونه و یه سری از نت ها رو هم به صورت فسه(صدایی همراه با هوا)اجرا می کنه ، شما اگه قسمت هایی رو که می خوای داد بزنی به صورت فسه اجرا کنی می تونی خیلی بهتر به اون صدایی که مد نظر داری برسی ،
    در ضمن اگه یه خورده از سبکی که می خوای بخونی می گفتی بهتر می شد راهنماییت کرد ، چون توی بعضی از سبک ها فسه خوندن خیلی جالب نمی شه ...

8. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست عزیز harmony،مثلا شما خیلی از آواز می دونی؟ ها؟ باشه آفرین.ولی این درست نبود که جواب منو این طور دادی.خیر سرم یه سوال کردم که شما این طور منو دل سرد کردی.بهتر بود که از دیافراگم خوندن رو همینجا یاد می دادی.

9. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من فکر نمیکنم ایشون حرف بدی زده باشن.
    اتفاقا به نظر شخصی من کامل و خوب توضیح دادن.
    دوست عزیزم گاهی ممکنه راهنمایی و کم خواستن از دوستان و شنیدن نظر اونها باعث ناراحتی و دلخوری ادم بشه .. اما یادمون نره که وقتی از کسی نظر خواهی میکنیم یعنی که نیاز داریم در اون مورد بدونیم تا بتونیم مشکلمون رو حل کنید. پس ممکنه گاهی بد هم جواب بشنویم. و بای در نظر داشته باشیم کسی که رک حرفش رو میزنه خیر و صلاح ما رو میخواد.
    چون دو حالت رو پیش میاره که در آینده ما تاثیر مستقیم داره :
    1- یا به خودمون میایم و میریم اشکالاتمون رو رفع میکنیم.
    2- یا به این نتیجه میرسیم که در این مورد آینده و استعدادی نداریم و میریم دنبال کار دیگه.
    امیدوارم شما جز حالت اول باشید. انشالله.
    موفق باشید.

10. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    همونطور که آقا امید فرمودن بنده نیتم خیر بود و به هیچ عنوان هم قصد خود نمایی نداشتم.البته این رو هم فراموش نکنید که نوشته های اینترنتی و اس ام اس و ... نمیتونن حالت بیان رو نشون بدن و ممکنه که گاهی دچار سوء تفاهم بشیم.به هر حال اگر حرفم باعث رنجش شما شد ازتون عذر خواهی میکنم و امیدوارم منو ببخشید.
    این نکته رو هم اضافه میکنم که با قرار دادن یه پست آموزشی نمیشه صحیح خوندن رو یاد گرفت بلکه نیاز به تمرین و ممارست داره.
    موفق باشید

11. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    به هر حال ممنون.من یه لحظه جور دیگه فکر کردم.

12. notesirani

notesirani عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان
    نكات مهم در خوانندگي

صدا بايد چگونه براي آواز خواندن از گلو بيرون بيآيد
    صدا بايد چگونه براي آواز خواندن از گلو بيرون بيآيد استاد شجریان معتقد است که هیچ کدام از معلمان آواز در ایران ، معلم تربیت صدا نبوده اند و آنها تنها ردیف و شیوه را آموزش می دادند .

اینکه هنرجوی آواز صدا را چگونه بسازد و عیب صدای خواننده چگونه باید رفع شود تا بحال در موسیقی سنتی ایران سابقه نداشته است .(استاد ضمن ادای احترام به همه اساتید موسیقی پیش از خودشان همیشه از نورعلی خان برومند از معلمی استثنایی و ممتاز یاد می کنند ).

درآواز ایرانی تکنیک ارائه صدا به این صورت است که صدا در مسیر خودش از انتهای نای شروع می شود و به سینه می رسد و گلو را پر می کند .سپس از دو لب بیرون می آید .در این مسیر روی صدا می توان خیلی کار کرد .

از محل برخاستن صدا تا قبل از زبان کوچک ، مخصوصاً در حلق هیچ کاری نباید با صدا کرد .زیرا خواندن از ته حلق بسیار صدا را بد می کند .

گلو باید کاملاً باز باشد.صدایی که ازسینه بیرون می آید وسعت خوبی دارد اما کیفیت ندارد .

صدای خوب که از حنجره بر می آید باید به سقف دهان بخورد .در سقف دهان ، به صدا شدت خاصی داده می شود که این بهترین نوع صدا در موسیقی آوازی ماست .

هیچ وقت نباید به فک فشار آورد .لب پایینی باید حالت طبیعی خود را حفظ کند .

صدا باید کاملا به صورت مخروطی از دهان بیرون بیاید .البته این در مقایسه با موسیقی آوازی سایر ملل کاملا بر عکس است .زیرا آنها از فضای جلوی دهان بسیار استفاده می کنند.اما در موسیقی ایرانی بیشتر کار روی صدا در فضای قبل از دهان استفاده می شود.

مثلا درکار پاواروتی برای ادای حرف آ به اندازه شش سانت دهانش باز می شود اما در موسیقی آوازی ما نباید بیشتر از ضخامت انگشت سبابه دهان را باز کرد و به این صورت ما آ را تقریبا نزدیک به اُ تلفظ می کنیم و لبها زیاد از هم باز نمی شود

- درحالی که رو به دیوار ایستاده اید به آرامی و به صورت عمیق به اندازه عدد 1 تا 3 به داخل نفس بکشید.

بعد بازدم را به آرامی انجام دهید. باید صدای هیس ایجاد شود.

درهنگام این تمرین موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

- یادتان باشد که گلو و حنجره باید کاملاً راحت و آزاد باشد.

- خروج هوا به صورت کنترل شده باشد.

- تا جایی که می توانید خروج هوا با زمان طولانی تری انجام شود تا ماهیچه های قدرت و انعطاف بیشتری پیدا کنند.

2- هوا را با شدت به طوری که صدای هوف بدهد از بینی خارج کنید.

30 بار این عمل را در هر بار تمرین تکرار کنید.اگر خواستید این تمرین را ادامه دهید سعی کنید که حتما استحراتی به خود بدهید.( بعد از 30 بار)

با این تمرین عملکرد دیافراگم برای شما مشخص می شود.

3- پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.از ناحیه ستون فقرات کمی به جلو خم شوید.با دست راست از سمت چپ و پایین به بالای سر و سمت راست در هوا یک دایره بزنید.

وقتی دست از پایین به بالا می رود عمل دم و زمانی که از بالا به راست و پایین می آید عمل باز دم را از بینی انجام دهید.

4- زانوها را خم کرده و انتهای ستون فقرات را به داخل و سپس قفسه سینه را به جلو و بالا ببرید.

با دست راست از قسمت بازو و زیر بغل که به طرف جلوی بدن می آید حرکت دایره ای انجام دهید ، وقتی از پایین به بالا و راست می رود عمل دم و هنگام بالا آمدن از بالا به پایین و چپ عمل بازدم انجام شود

13. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام خدمت شما
    البته به موضوع این تاپیک مربوط نمیشه ولی چون دوستان وکالیست مطلب رو میخونن این نکات رو خدمتتون عرض میکنم..
    در آواز کلاسیک مخرج های گوناگونی برای ادای حروف و نوع بیان اونها وجود داره
    مثلا" برای ادای کلمه (م)فقط از لبها استفاده میشه،برای حرف (ل) از فضای میانی دهان و برخورد زبان با سقف دهان استفاده میشه و برای حرف (گ )از انتهای زبان وفضای دهان استفاده میشه و برای حرف (ق) بازهم عقب تر میریم واز زبان کوچک استفاده میکنیم.بسته به اینکه چه حرفی رو میخوایم ادا کنیم دهان فرم میگیره.خوب حالا شما سعی کنید کلمه (من) رو با صدای دوی میانی ادا کنید و حرف ن رو به اندازه سه ضرب پا (آرام) بکشید.حالا صدا از کدوم قسمت خارج میشه؟
    این رزونانسه یعنی انگار که صدا داره از پشت بینی و پیشونیتون بیرون میزنه.و این نکات رو به خودی خود نمیشه رعایت کرد.
    بازهم این رو خدمت دوستان عرض میکنم آواز خیلی فراتر از یه استعداد ذاتی برای خوندنه مباحثی مثل فن بیان و صدا سازی تنها و تنها سر کلاس یه استاد ماهر به دست میاد.
    موفق باشید

14. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne
    در مورد داد زدن یه چیزی رو بگم فکر کنم دوست ما هم یه طور منظورش مدل داد زدن چستر خواننده لینکین پارک باشه

من شنیدم سرطان حنجره گرفته بود یه مدت حالا شایعه یا واقعیتش رو نمیدونم .

واسه خوب در اومدن این کارها هم اینکه باید گام صداتون رو خوب بشناسید و علمش رو داشته باشید سبک موسیقی تون و میکس کارتونم اینجا خیلی خیلی مهمه

ما یه کار رپ متال دادیم ورس رپش به راحتی رکورد شد و رو بیت خوابید ولی................. متال اصلا به دل من نشست .

واقعا تو این کارا باید خواننده یه چیزایی از خوانندگی حالیش باشه

پس اول صداسازی

15. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان
    آقای notesirani مطالب مفیدی رو ذکر کردن بنده هم در حد خودم مطالبی رو می گم
    شما کلا سعی کن فریاد نزنی و از محدوده صدایی فعلیت استفاده کنی (اینکه می گم فعلی برای اینه که بر اثر تجربه و مرور زمان محدوده صدایی یعنی هون دنگ صدا بیشتر می شه ) مثلا شما مطمئن باش استاد شجریان یا ایرج (بابای احسان خواجه امیری) از ابتدا صدای شش دانگ نداشتن یعنی کار کردن تا به اینجا رسیدن

بعدش هم یادتون باشه اگه اصول رو رعایت کنید و اجراتون درست باشه(مطالبی که دوستمون گفتن) به مشکلی بر نمی خورید
    یه چیز دیگه این که راحت بخونید

موفق باشید

بارگذاری...