دخمه

شروع موضوع توسط bluray ‏27/9/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک دخمه تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    ترانه ای که میذارم رو قصد نداشتم منتشر کنم چون مربوط به خلوت خودم بود . اما شاید برخی باشند که دوست داشته باشند قدری از این خلوت رو با من شریک بشن . تنها نکته این هست که من سیگاری نیستم ولی سیگار رو به یاد یکی از دوستا خوبم نوشتم . خیلی دوست داشتم با نظارت خودم(نظرم ) روش آهنگسازی بشه و با یه صدای حجیم خونده بشه .

نکته دیگه اینکه من دوست دارم ، فضا سازی خوبی داشته باشم ، امیدوارم با درک حس این کار ، مطالب رو لمس کنید

از خواب بازم نيمه شب دورم
    نخ پشت نخ سيگار روشن شد
    بازم تو آينه خاطرات ِ تو
    آروم همراه ِ شب ِ من شد

من زير اين عکساي اون روزا
    يک فندک ِ بي شعله مي گيرم
    گاهي دلم مي خواد بسوزونم
    گاهي بي اين عکسا زمينگيرم

دنياي من بي تو همين دخمه ست
    اينجا کسي پاشو نمي ذاره
    اين دستِ زير صورت ِ پيرم
    حکم نفس هاي تو رو داره

سیگار ِ روشن توی دستامه
    جای ِ موهای لخت و بی موجت
    بدجوری عادت کرده بودم من
    به لکه های روشن ِ روژت

راستي نمي دوني هرز گاهي
    با شمع آروم اشک مي ريزم
    بازم مرورت مي کنم اينجا
    با عکس ِ زير ِ شيشه ي ميزم

هر روز احساسم بهم ميگه
    وقتي که رفتي بر نمي گردي
    اينو دلم فهميد اونجا که
    تو پشتتو بازم به من کردي

دنياي من بي تو همين دخمه ست
    اينجا کسي پاشو نمي ذاره
    اين دستِ زير صورت ِ پيرم
    حکم نفس هاي تو رو داره

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/9/11
  2. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    کار قشنگی بود ، خوندن بعضی قسمت ها برام مشکل بود ( از نظر وزن)

و با یک قسمت از ترانه خیلی ارتباط برقرار کردم :

گاهي دلم مي خواد بسوزونم

تصویر سازی تو بیت اول خیلی خوبه...

3. Guitar Love

Guitar Love عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    در كل كارت خوبه اما

گاهي دلم مي خواد بسوزونم
    همين مصرعي كه تغيير رنگ دادمش يه از لحاظ وزني ايراد داره با بيت هاي بالاش يكم سخت خونده ميشه

4. bluray

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان از این فروم همین دو عزیز فقط ما رو لایق دونستند ؟

چند پاراگراف آسیب شناسی !!!

به این ترتیب باشه ترجیح میدم دیگه اینجا کاری رو قرار ندم . هدف ما بازخورد گرفتن هست ، نه اینکه یه عده ای بیان و بخونن و گاهی هم یه ناخنکی به ترانه ها بزنن !! اگر کاری منتشر میشه ، ما این ریسک رو پذیرفتیم که به قیمت بازحورد گرفتن و بهبود قلممون ، برخی کارهای ما مورد سوء استفاده قرار بگیره ( توهین به کسی نیست - اما قطعا با من موافقید که یه عده یه کارشون کپی برداری هست ). شاید شما بگید که با کپی برداری اون شخص چند خط شعر رو کپی کرده و نه ذهن ما رو . اما این حرف درستی نیست . اون شخص کلامی رو که حاصل پردازش احساسی شما هست رو به سادگی کپی کرده . کلامی که بسته به حس درونش می تونسته خیلی هم ناب و تازه باشه .

من به این نتیجه رسیدم که ترانه هایی که خیلی عامیانه باشند و عاشقانه - حالا به هر نحوی احساس رو بیان کنند بیشتر از بیشتر مورد پسند قرار میگیره و یک شخصی مثل من که اسم و رسمی هم نداره ، توان تاثیرگذاری بر این ذهن بسته رو نداره . کما اینکه هستند افرادی معروف ( آقا و خانم که من دلم نمی خواد اسم ببرم) اسم و رسمی پیدا کردند و صاحب سبک شدند و مشتی اراجیف به خورد این ذهن مسموم مردم میدن . ترانه هایی که روی کاغذ به شدت افتضاح هستند . من به این سبک اگه بخوام بنویسم فکر کنم روزی 1 جلد می نویسم !!! جوان های ما خیلی ساده پسند هستند . موسیقی پاپ ما بیشتر رفته به سمت " ملودی محور " بودن .
    ----
    این بدنه بیمار موسیقی ، رو به غروب هست (از نظر کیفی و نه کمی ). درسته که تعداد زیادی آلبوم روانه بازار میشن اما کجاست خروجی ؟

----
    به هر ترتیب من بعید میدونم که دیگه کاری رو اینجا قرار بدم و اما به پرشین - سینگرز مثل همیشه سر میزنم و در صورت توان ، به دوستانم کمک می کنم .

----------
    موفق باشید

5. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    حق داری ، راستش راجع به کپی برداری که حرفتو قبول دارم ، و بدتر از اون اینکه من در جایی یکی از ترانه هام به نام محتاج رو که تو همین انجمن گذاشتم در وبلاگی دیدم به همراه چند ترانه دیگه و زیرش نوشته بود برای خرید ترانه با فلان شماره تماس بگیرید :smile (23):
    من هم تصمیم گرفتم تا کاری رو واگذار نکردم و منتشر نشده تو این انجمن نذارم (یعنی ممکنه دیگه هیچ وقت ترانه نذارم)

در مورد اینکه عده ای هستند که اسم و رسم دارند و ... کاملا حرفتو قبول دارم ، قبلا هم گفتم کسانی هستند که جز به خاطر اسمشون دلیلی برای مورد توجه قرار گرفتن ترانه هاشون نیست (شاید یه زمانی کارای خوبی نوشته باشند..)

6. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    اول در مورد ترانه:خوب بود.استایل خودتون رو همچنان دارین (خوبه) .این مصرع رو اصلا نفهمیدم "این دست زیر صورت پیرم حکم نفسهای تورو داره".
    و "به لکه های روشن روژت" قابل لمس نیست.
    در مورد کپی کردن کارها که واقعا جای تاسف داره.فکر میکنم در عرصه موسیقی در حق ترانه سرا از چند جهت اجحاف میشه.اگر بگیم توی جامعه ی ما خیلی چیزا هنوز سرجای خودش قرار نگرفته بیراه نگفتیم. مثل مهندسان عمران کشورما که خودشون کار مهندس معمار رو هم انجام میدن و اقدام به طراحی میکنن،آهنگسازان ما هم خودشون ترانه مینویسن(توهین نباشه بعضی ها استعدادش رو دارن اما کم).
    ترانه سرا مجبوره یا با دردسر زیاد و صرف هزینه اقدام به چاپ کتاب بکنه یا ترانه هاش رو از طریق اینترنت معرفی کنه که باز این باعث سو استفاده بعضی ها میشه.
    بعضی ها هم که به قول دوستان فقط اسمی دارن اما به جرات میگم ارزش کار چندتا از بچه های این سایت واقعا از اونها بیشتره.

7. bluray

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    قبل از هرچیز ، ممنون از لطف شما که همیشه نظرهای دقیقی میدید .
    در مورد مصراعی که اشاره کردید :
    نقش دست زیر صورت ، گرما بخشیدن به اون هست که مرد داستان ما به اون عادت داشته . حالا که کسی نیست تا این گرما رو از نفس های اون بگیره ، از گرمای دست خودش استفاده میکنه . امیدوارم تشبیه خوبی شده باشه .

در مورد مصراع بعدی که اشاره کردید ، علاقه و بوسیدن . ساده ترین راه بیان احساس . حالا این بوسه ها نیست . پس لکه های روژ هم نیستند و این دلتنگی برای اون لکه ها ، دلتنگی برای اون محبت و بوسه ها هست .

---------

شاید بیش از اندازه ساده باشه اما همنطوری که توضیح دادم سعی کردم پشت هر کدوم یک حس و یک حرف قرار بدم . البته کوششی در کار نبود . این ترانه واقعا به سرعت از ذهنم به کاغذ اومد . بسیرا عامیانه است اما سعی شده تا با دل برخی همراهی کنه .
    --------
    به ندرت اینچنین عامیانه می نویسم اما این سبک رو خیلی دوست دارم . البته دوست ندارم که به سمت لودگی و بی شرمی بره .
    حالا اینکه چقدر توانستم احساسات رو با این حرف ها بیان کنم ، تصمیم شما عزیزان هست .

سپاس

8. music lover

music lover

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام بر bluray عزیز.
    از ترانه ات بی نهایت لذت بردم.
    یه ملودی روش گذاشتم که خودم خیلی دوسش دارم.
    میخوام نظر خودترو هم راجع بهش بدونم.
    یه پیشنهاد هم دارم:اگه بتونیم مجوزشو بگیریم میتونیم با یه کلیپ مناسب از شبکه ایرانیان پخشش کنیم.

9. bluray

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به شما
    اولا ممنون از نظر لطف شما
    در مورد ملودی ، باید گوش بدم . حقیقت این هست که من این کار رو برای یک فضای به شدت خلوت و غمگین نوشتم و با قرار گرفتن هرگونه ملودی که باعث بشه مخاطب ذهنش بیش از اندازه درگیر بشه مخالفم .در واقع شنونده باید بتونه این کار رو در فضای مشابه گوش بده . یعنی می خوام بگم آهنگسازی کار باید بگونه ای آروم باشه که حس آرامش شب رو ازش دریافت کرد . دوست ندارم مثال بزنم اما بودن ترانه هایی که خیلی خوب در این فضا نوشته شدن اما به دلیل ملودی نه چندان خوب ، تمام حس ترانه از بین رفته ! یعنی یک ترانه با این فضا به یکباره در فضای ترنس اجرا شده !!! یا چیزی نزدیک به اون . در قدم آخر که بسیار هم مهم هست ، باید به خواننده اشاره بشه . خواننده این کار یک صدای حجیم و البته صاف نیاز داره .

من به نواختن هیچ سازی آشنایی ندارم اما برای این کار گیتار ، پیانو و ویلن رو مناسب و کافی میدونم . ساز باید حس کار رو همراهی کنه . در واقع عقیده من این بوده و هست که ملودی باید برا مبنای وزن ترانه و حس اون ساخته بشه نه اینکه ترانه به خورد ملودی داده بشه .

در مورد مجوز هم باید بگم که فضای این کار مناسب مجوز نیست . واژه هایی مثل سیگار ، روژ و ... باعث شدن تا کار به فضایی مخالف فضای مد نظر ارشاد بره.

البته من این کار رو از اول هم به نیت مجوز ننوشتم . باز هم اگر صحبت یا سوالی بود ، در پیغام خصوصی مطرح بفرمائید .
    شرمنده از زیاده گوئی .

سپاس از شما

10. music lover

music lover

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    امیدوارم سربازی بهت خوش بگذره.
    من هم در حال حاضر سربازم.
    نگران نباش.
    من هم چنان روی ترانه در حال کارم.
    با ارزوی موفقیت در خدمت سربازی!

11. nasrin_ebad

nasrin_ebad ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +244 / 0 / -0
    درود بر سرباز وطن !
    این ترانه تون هم مثل بقیه آثارتون زیبا بود و دلنشین . اما حس کردم تو این دوبیتی که اینجا میذارم کمی مشکل وزنی حس میشه :
    سیگار ِ روشن توی دستامه
    جای ِ موهای لخت و بی موجت
    بدجوری عادت کرده بودم من
    به لکه های روشن ِ روژت
    « روژت » و « موجت » کمی از نظر خوندن باهم فرق میکنن . ولی حس کار شما عالی بود .
    در رابطه با کپی برداری هم به شما حق میدم ولی اینو هم بگم که گاها پیش میاد که شاعری از کلمه یا مصرعی در یک شعر یا ترانه خوشش میاد و اون مصرع یه احساس خاصی بهش میده که وادارش میکنه چیزی رو روی کاغذ بنویسه ، اما این شامل همه شاعران و ترانه سرایان نیست و مطمئنا زیادند کسانی که بقول خودتون از احساس دیگران کپی برمیدارن .
    ولی با تمام این تفاصیل ، آیا واقعا نباید نوشت ؟
    موفق باشید .