دانلود Precision Sound Persian Santur MultiFormat

Behrooz Paygan

تیم مدیریت
مدیر کل
16/11/09
1,485
1,076
113
Toronto
www.paygan.net
سمپل سنتور ایرانی در 3 فرمت کانتکت هالیون و ساند فونت از کمپانی غیر ایرانی

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

Precision Sound Persian Santur MultiFormat | 618 MB

The Persian Santur is a trapezoid shaped instrument with 72 strings and a 3 octave range. Similar types of instrument could be found all over the world: “Santoor” in India, “Yang qin” in China, “Hammered Dulcimer” in England and “Hackbräde” in Sweden. They are all slightly different in the amount of strings and the timbre but with similar constructions. We have sampled the Persian Santur with 2 types of mallets in 3 velocities, “Santur 1” (hard mallets) and “Santur 2” (soft mallets). You also get a huge set of different glisses, fx both tonal and percussive divided into 6 programs. Formats included: SoundFont, HALion, Kontakt.

The complete Persian Santur contains 241 24bit Stereo WAV samples:

1. 8 programs for SoundFont (16bit)
2. 10 programs for HALion 1.2->
3. 10 programs for Kontakt 1.5 ->
4. 2 Special Kontakt 2.1 programs with tremolo scripts.

The SoundFont versions are 100% compatible with all virtual samplers supporting the SoundFont format, like Gigastudio, HALion, Kontakt, EXS24, VSampler, NN-XT, Dimension, Sfz, Audigy and Emulator X.

[HIGHLIGHT]دانلود [/HIGHLIGHT]
سایز 618 MB
کد:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام برای مشاهده کدها لطفا

فایل های ضمیمه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

Behrooz Paygan

تیم مدیریت
مدیر کل
16/11/09
1,485
1,076
113
Toronto
www.paygan.net
با تشکر از دوست خوبمون MAT

940fc9d61a6bff3bf77cd4ae012f40b8.jpg
Precisionsound Persian Santur

MULTiFORMAT SCD DVDR

Precisionsound Persian Santur MULTiFORMAT SCD DVDR | 624 MB

The Persian Santur is a trapezoid shaped instrument with 72 strings and a 3 octave range.
Similar types of instrument could be found all over the world; “Santoor” in India, “Yang qin” in China, “Hammered Dulcimer” in England and “Hackbräde” in Sweden. They are all slightly different in the amount of strings and the timbre but with similar constructions. We have sampled the Persian Santur with 2 types of mallets in 3 velocities, “Santur 1” (hard mallets) and “Santur 2” (soft mallets). You also get a huge set of different glisses, fx both tonal and percussive divided into 6 programs.​

The complete Persian Santur contains 241 24bit Stereo WAV samples;
The SoundFont versions are 100% compatible with all virtual samplers supporting the SoundFont format, like Gigastudio, HALion, Kontakt, EXS24, VSampler, NN-XT, Dimension, Sfz, Audigy and Emulator X.
All formats are included when you buy “Persian Santur” so you can download whatever format you like or all of them.
Homepage:

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
سمپل سنتور ایرانی در 3 فرمت کانتکت هالیون و ساند فونت از کمپانی غیر ایرانی

Precision Sound Persian Santur MultiFormat | 618 MB

The Persian Santur is a trapezoid shaped instrument with 72 strings and a 3 octave range. Similar types of instrument could be found all over the world: “Santoor” in India, “Yang qin” in China, “Hammered Dulcimer” in England and “Hackbräde” in Sweden. They are all slightly different in the amount of strings and the timbre but with similar constructions. We have sampled the Persian Santur with 2 types of mallets in 3 velocities, “Santur 1” (hard mallets) and “Santur 2” (soft mallets). You also get a huge set of different glisses, fx both tonal and percussive divided into 6 programs. Formats included: SoundFont, HALion, Kontakt.

The complete Persian Santur contains 241 24bit Stereo WAV samples:

[HIGHLIGHT]دانلود [/HIGHLIGHT]
سایز 618 MB
کد:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام برای مشاهده کدها لطفا

ممنون از آقا بهروز عزیز . من این برنامه رو دانلود کردم ولی متاسفانه فایل Setup و یا dll نداره . فقط بانک هست . چطور می تونم این برنامه رو راه اندازی کنم ؟ با سپاس .

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
خوشبختانه درست شد . اصلا هواسم نبود که اینها بانک هستند و باید با یه Player مثل Halion و یا Kontakt و ... اجرا شن . من دانلود و اجراشون کردم . کوالیتی بالایی داشتند . :smile (57):

hmd_kro

هنرمند
عضو سایت
15/11/09
392
69
28
Rasht
soundcloud.com
با تشکر از شما .

امکانش هست کسی از دوستان اینها رو به صورت فایلهای 100 mg آپ کنه تا راحتتر بشه دانلودش کرد؟

ممنون.

سلام استاد پایگان عزیز ممنون بابت قرار دادن سمپل های مفید.
راستی استاد یه سوال داشتم میخواستم بدونم صدای این سنتور با صدای سنتوری که توی quantom Ra هستش فرق میکنه یا اینکه همون صداست؟؟؟
ممنون میشم جوابمو بدید.

Behrooz Paygan

تیم مدیریت
مدیر کل
16/11/09
1,485
1,076
113
Toronto
www.paygan.net
سلام استاد پایگان عزیز ممنون بابت قرار دادن سمپل های مفید.
راستی استاد یه سوال داشتم میخواستم بدونم صدای این سنتور با صدای سنتوری که توی quantom ra هستش فرق میکنه یا اینکه همون صداست؟؟؟
ممنون میشم جوابمو بدید.
دوست عزیزم با اون صدا قطعا فرق میکنه چون مال یه کمپانیه دیگست من به نظرم قابل اطمینان و انعطاف پذیره و میشه ازش استفاده های خوب برد البته بحث بهتر یا بدتر بودن یکی نسبت به اون یکی نیست مسئله فقط تفاوت که افراد حرفه ای و ریز بین برای کارهای مختلف این تفاوت هارو دوست دارن ...

10/6/10
333
43
28
تهران
چطور میشه این سنتور رو سری کرن کرد؟ البته من فقط روی نت می و سی سری کرن رو لازم دارم روی بقیه گامها ترنسپوز میکنم .

6/7/10
134
36
28
ماهرویان
سنتور کوانتوم را سنتور سی کوک هستش ( سنتور عربی ) ولی سنتور های ایرانی که اکثرا استفاده میشه سل کوک هستش ...

سنتور سی کوک دامنه صوتی بیشتری داره

کوک های ...سوری... حدودی بین +35سنت تا +50سنت

و کوک کرن -35سنت تا -50سنت هستش ...