دانلود Frequency Chart

شروع موضوع توسط Farhood ‏25/4/14 در انجمن نشريات ، مقالات و مجله ها

تاپیک دانلود Frequency Chart تالار نشريات ، مقالات و مجله ها در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خیلی توی وب گشتم برای یک چارت فرکانسی کامل. کلی گیرم اومد ولی هرکدوم نواقص خودشو داشت. حتی بعضی از چارتها اطلاعات غلط هم داشت. حالا من با استفاده از همونها و منابع دیگه یک چارت طراحی کردم که ضمن اینکه اینجا شِر کردم، فایل چاپی اون رو هم برای اندازه های A4 و A3 برای دانلود قرار دادم. بد نیست که کنار دست اونهایی که کار صدا انجام میدن، یه گپی A3 یا A4 باشه.

در این نسخه، شما موارد زیر رو در یک نگاه خواهید داشت:
    1- رنج فرکانسی هر ساز ارکسترال به ضمیمه ی گیتار، ساکسوفون و کُر
    2- گروه بندی ساز ها
    3- سازهای انتقالی
    4- محدوده ی سازها در حامل
    5- محدوده ی سازها در کنار یک پیانو رول
    6- آخرین برد هارمونیک سازها
    5- مقادیر عددی دقیق فرکانس هر نُت
    6- جای کلیدهای سُل، فا، "لا"ی 440 و "دو"ی وسط در پیانو رول
    7- محدوده های تقسیمات فرکانسی (پایین، میانه، بالا . . .) بر حسب مقادیر عددی فرکانس ها

برای مشاهده لینکها در این بخش از سایت می بایست ثبت نام کنید

اگر به نظرتون موردی وجود داره که بتونه این چارت رو کامل تر کنه، حتماً اعلام کنید که همین رو کامل تر کنیم. ضمناً مقادیر فرکانسی نُتهای کروماتیک از اکتاو هشتم به بالا رو گیر نیاوردم:( اگر از دوستان دسترسی به اون مقادیر داشته باشند، لطف کنند بدست من برسونند تا همین چارت رو کامل ترش کنم و دوباره قرار بدم توی سایت.

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏26/4/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 36
  2. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    ممنون از کار ارزشمندی که کردید.
    برای مشاهده لینکها در این بخش از سایت می بایست ثبت نام کنید ز پلاگین H-EQ Hybrid Equalizer تو پک ویوز استفاده کنید.
    اگه نمیخواین پک رو نصب کنید بگید یه جایگزین کم حجم تر معرقی کنم.

آخرین ویرایش: ‏25/4/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    ممنون فرهود جان ، یه سوال ؟
    منظور از این عکس اینه که اگه بخوایم برای یک قطعه یه ملودی فلوت بنوازیم استاندارد نواختنمون میشه توی اکتاو های 4 - 5 - 6 ؟

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    هم برای این کاره و هم اینکه بدونیم این فلوت در چه محدوده فرکانسی واقع شده و توی میکس هم میتونیم ازش استفاده کنیم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. rezaranjbaraan

rezaranjbaraan عضو سایت

شغل :
    مهندس
    امتیازات:
    +132 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    آقای فرهود عزیز یکی از مفید ترین پستها بود به نوبه خودم از مطالب اموزندتون تشکر میکن...
    اما فکر کنم برای گیتار شما گیتار کلاسیک رو در نظر گرفتین وگرنه گیتار الکتریک از E2 تا E6 در کوک استاندارد رو شامل میشه در مورد اکولایزر مناسب این فرکانس ها هم من از VOXENGO GLISS EQ خوشم میاد...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • مفید مفید x 1
  6. secret_online

secret_online عضو سایت

شغل :
    Musicion
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio, studio_one
    من 25 مجموعه Frequency Chart کامل هم اظافه کردم که دوستان میتونند دانلود کنند و استفاده کنند
    این جداول رو به سختی و وقت زیادی ازم گرفت تا در سایت های خارجی گیر آوردم ، قدرش رو بدونید و استفاده کنید :-)

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  7. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    با تشکر از secret_online عزیز که زحمت کشیدند چارتهای خوبی رو دانلود و شر کردند. من اونها رو مطالعه میکنم و بکمک اونها نواقص احتمالی چارت خودمون رو کامل تر خواهم کرد.

دوستان در ارتباط با کاربرد این چارت، بصورت پیغام خصوصی خیلی سوال کرده بودند. من مثالهایی رو ذکر میکنم.

در مرحله ی پروداکشن وقتی صدای یک ساز یا ووکال رو دارید ریکورد میکنید، با استفاده از مقادیر عددی داده شده برای هر ساز و ووکال در این چارت، راحت تر و دقیق تر میتونید High Cut و Low Cut رو اعمال کنید (که اون نویزهای احتمالی محیطی که خارج از رنج فرکانسی همون ساز یا ووکال هست، دیگه ریکورد نشه). این مورد در مرحله ی میکس هم پیش میاد و بدرد میخوره.

مثال بعدی رو از دیزاین صدا میزنم. یک Sound Designer با آگاهی دقیقتر از مقادیر عددی رنجهای فرکانسی، بمراتب درست تر میتونه صدا رو طراحی بکنه. خودِ کار Sound Design هم به اندازه کافی مبحث وسیع و تخصصی هست که نشه اینجا تشریح کتبی کرد.

مرحله ی میکس که در کل "بالانس" در اون هدف اول هست، وابستگی زیادی به اطلاعات در مورد رنج های فرکانسی سازها و اصوات دیگه داره. مخصوصاً "ایکولایز" کردن، که نیاز شدیدی به این مقادیر و اعداد داره. مثلاً در حین اعمال ایکولایزر پارامتریک، آگاهی از اون تقسیمات هفتگانه، کار ایکولایز رو بهتر و با کیفیت تر درمیاره.

کسانی که در کار Live هستند، با آگاهی از کیفیت اسپیکرهاشون که در محل اجرا قراره کار بکنه؛ با استفاده از همین چارت، راحت تر میتونند اسپیکرهاشون رو نسبت به محیط، کالیبره کنند.

اینها مواردی بودند که در رابطه با بخش فنی صدا و تولید موسیقی مثال زدم. موارد زیر هم در ارتباط با موزیسینها و گروه هنری تولید موسیقی هستند:

هنرجوها و نوآموزان موسیقی با کنار دست داشتن این چارت، میتونن گروه بندی سازها، سازهای انتقالی و معادل نُتی اونها، محدوده سازها در حامل، جای سازها در مقایسه با وسعت محدوده ای پیانو و جای سرکلیدهای حامل رو روی پیانو رو همیشه کنار خودشون داشته باشند و سریعتر یاد بگیرند.

هرچند که مبحث "ارکستراسیون" به اندازه کافی قوانین معتبری داره که یک ارکستر نویس با اطلاع از اون قوانین، ترکیب عمودی صدای سازها رو به درستی بنویسه؛ ولی داشتن یک چنین چارتی هم حین نوشتن برای ارکستر، بسیار کمک کننده است.

دوستان و اساتید همه چیز رو قرار نیست من بگم، چون من همه چیز رو نمیدونم! اگر موارد استفاده ی دیگه ای هم سراغ داشتید، برای ما همینجا بنویسید.
    ممنونم

آخرین ویرایش: ‏10/10/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان، من همین چارت رو کامل تر کردم، اشکالاتی هم داشت که اونها رو هم برطرف کردم و طبق قولی که داده بودم، مجدداً فایلهای چاپی نسخه های A4 و A3 جدید رو براتون آپ کردم.
    مقادیر عددی فرکانسهای نتهای کروماتیک اکتاو 8 به بعد کامل شدند، نتهای ابتدا و انتهای رنج هر ساز رو به چارت اضافه کردم و محدوده ی پیانوی 88 کلاویه رو هم روی تصویر پیانو رول با رنگ سفید، مشخص تر کردم. محدوده ی رنج بعضی از سازها هم که اشتباه بود، تصحیح شد.
    از پیمان (pe32_64) و secret_online بخاطر کمک در تصحیح و تکمیل این چارت نهایت تشکر رو دارم.

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  9. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    با اجازه از دوست عزیز فرهود جان :
    دوستان اینم یه جدول دیگه از فرکانس ها امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره :
    وارد سایت بشید و فلش موس را روی قسمت یا ساز مورد نظر نگه دارید و مشخصات و توضیحات کامل را در جدول های سمت راست مشاهده کنید :

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. secret_online

secret_online عضو سایت

شغل :
    Musicion
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از farhood جان عزیز بابت توضیحات کاملشون
    اینم مجموعه دوم و کامل چارت های فرکانسی
    دوستان فکر نکنم دیگه نیازی به چارت های دیگه ای داشته باشید ، هر آنچه که در اینترنت بود در این دو مجموعه قرار داده شده :-)

فایل های ضمیمه:

11. secret_online

secret_online عضو سایت

شغل :
    Musicion
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    Frecuency Guide
    :)

فایل های ضمیمه:

12. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    دوستان با توجه به این فرکانسها میتونیم ازشون توی میکس استفاده کنیم ؟ مثلا یک صدا یا ساز داریم که محدوده فرکانسی اون توی جدولی که قرار دادیم نوشته از 50 تا 100 هرتز ، حالا ما میایم اون صدا رو توی پروژمون استفاده کنیم یه آنالیزر هم میذاریم هنگام پخش میبینیم که محدوده ی فرکانسی اون از 50 تا 100 هرتز بیشتره مثلا از 30 تا 150 هرتز نشون میده آیا درسته که بیایم با اکولایزر تا 50 هرتز LOW CUT و تا 100 هرتز HI CUT کنیم ؟ یعنی محدوده ی فرکانسیشو با توجه به جدول تنظیم کنیم .
    امیدوارم درست توضیح داده باشم و متوجه منظورم شده باشید .

بارگذاری...