دانش لازم برای آهنگسازی

شروع موضوع توسط pedrambehzadi ‏24/7/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک دانش لازم برای آهنگسازی تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. pedrambehzadi

pedrambehzadi عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    دوستان میخواستم بدونم برای آهنگسازی چه دانشها و مهارتهایی رو باید کسب کرد؟
    (من تازه توی این سایت عضو شدم سایته خیلی خوبیه. 3 سال خوانندگی رو با ساز گیتار آموزش دیدم و ترانه هم مینویسم الانم به آهنگسازی نیاز پیدا کردم لطفا کمکم کنید.)

2. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    خوش آمدید
    ابتدا اول از همه شما باید نت بلد باشید یعنی سلفژ موسیقی بدانید
    دوم در مرحله ی بعد گام و آکورد بلد باشید
    برای تنظیم نیاز به یاد گیری یکی از نرم افزار های آهنگسازی

3. pedrambehzadi

pedrambehzadi عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    یک آهنگساز باید چندتا ساز بلد باشه؟
    منظورتون از اینکه میگید نت بلد باشه چیه ؟ یعنی فقط نت هارو بشناسه یا باید با یک ساز قادر به نواختن از روی نت باشه؟

4. MNMClub

MNMClub عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    برای تبدیل شدن به یک تنظیم کننده حرفه ای حتما باید پیانو و در مرحله بعد گیتار یاد بگیرید

5. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    تنظیم کننده حتما نباید ساز بلد باشه
    سلفژ رو باید خوب بدونه
    الان تنظیم کننده ی بزرگی مشناسم شاید شما هم بشناسید ولی اصلا موسیقی بلد نیست و در ابتدای کارش حتی نت هم نمیدونسته

ولی برای آهنگ سازی آره ساز باید بلد باشید(گیتار ، کیبورد ، پیانو و ...) + سلفژ

6. rh.mohammad

rh.mohammad عضو سایت

امتیازات:
    +256 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, protools, studio_one
    این فقط نظر شخصی منه:
    من چندین ساله اصول آهنگسازی رو زیر نظر استادای مختلف یاد گرفتم.تئوری،هارمونی،کنتر پوان ،سلفژ،فرم،ارکستراسیون و .... رو پیش خیلیا شاگردی کردم و یاد گرفتم.از بزرگانی مثل علیرضا مشایخی و بهرنگ شگرف کار بگیر تا بچه های دانشکده موسیقی و اساتید آموزشگاهای معتبر.
    کسانی رو دیدم که حتی تنالیته های موسیقی رو درست و حسابی نمیشناختن ولی خطوط ملودی بسیار زیبایی مینوشتن.کسایی رو هم دیدم که سواد بالایی داشتن ولی همیشه طبق قوانینی که یاد گرفتن جلو میرفتن و هیچ ذوق و قریحه ای بهخرج نمیدادن.
    اول از همه باید ببینید تاچه اندازه میتونید خوب ملودی بنویسید.اگه توانایی ساختن ملودی های زیبا رو دارید و حس آهنگسازی در وجودتون هست کار زیادی پیش روندارید.به نظر من بعضیا آهنگسازی تو ذاتشون هست.البته بعضیا هم فقط تصور میکنن که تو ذاتشون هست!
    برای آهنگسازی شما لازمه (هیچ اجباری نیست.فقط لازمه) تنالیته ها رو بخوبی درک کنید و سر کلیداشون بشناسید.تا حدودی هم روی ریتم های معمول شناخت داشته باشید.مثل4/4 یا 6/8 . ریتم های پیچیده تری مثل ریتم های لنگ معمولا تو موزیکهای مردمی کاربردی ندارن(نه اینکه اصلا نداشته باشن ولی شاید حدود 5 درصد موزیکها رو شامل بشن)
    برای ساز هم به نظرم بهتره یه کیبورد ساده داشته باشید.چون آهنگ ساختن روی کیبورد(یا اگه میتونید پیانو) خیلی ساده تر از سازای دیگس.
    تنظیم کردن به نظر من بیشتر برمیگرده به سطح فکری و وسعت دیدتون.البته تجربه هم خیلی مهمه.همچنین گوش دادن به موسیقی های مختلف.اصولی مثل سازشناسی و ارکستراسیون هم خیلی میتونن موثر باشن.
    در آخر میکس و مستر خوب خیلی روی کارتون تاثیر گذاره.به نظر من کسی که کار میکس رو انجام میده شبیه رهبر ارکستر میمونه.همونطور که یه رهبر ارکستر باید سازای مختلف رو با هم هماهنگ کنه و در هر لحظه روی هر ساز نظر بده یه میکس من هم همین وظیفه رو داره.

در آخر یه جمله از آقای مشایخی بگم.ایشون میگفت شما همه ی این اصول و قوانین موسیقی رو یاد میگیرید که در آخر فراموششون کنید.میگفت بعد از این همه آموزش،خودتون و حستون باید آهنگ رو بسازه و وقتی حستون چیزی رو قبول کرد هر قانونی که جلوتون بود رو زیر پا بذارید.
    چیزی که به من ثابت شده اینه که هر کس شرایط متفاوتی داره.پیشنهاد میکنم شروع کنید به نوشتن ملودی هاتون.خودتون کم کم متوجه میشید به چیا نیاز دارید.شاید اولین مسئله تعیین ریتم و تنالیته ی ملودیتون باشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. دانش اهنگ سازی