خواندن در سبك متال

شروع موضوع توسط sue ‏26/11/12 در انجمن Heavy Metal

تاپیک خواندن در سبك متال تالار Heavy Metal در persian-music.org.

1. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دوستان من خيلي مايل هستم درسبك متال و راك بخونم و مي دونم كه راحت نيست اگر كسي اطلاعاتي در اين مورد داره لطفا به من كمك كنه.
    متشكر از شما.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Sepantman

Sepantman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, studio_one
    دوست عزیز، لطفا مشخص بفرمایید تمایل به خوندن در کدوم حالت رو دارید : کلین، خش دار، دیستورد.
    هرکدوم از مواردی که عارض شدم تکنیک های خاص خودش رو داره که البته می شه با تمرین زیاد به همشون مسلط بود.
    برای شیوه ی تمرینات هم من در خدمت شما هستم.

سربلند باشید.

3. دکتربهادر

دکتربهادر عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    چه سبکی دوست داری بخونی؟! این خیلی مهمه!! تحت تاثیر کدوم خواننده و یا گروه متال بودی که علاقه مند به خوندن شدی! این هم خیلی مهمه!ولی اصولا خانم ها تو سبک گاتیک متال موفق تر هستن!

4. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام.
    شروع برای خوندن در هر سبکی، ملزم گذشتن از مراحل زیره:
    1 آشنایی با تئوری موسیقی در حد لازم (اگه یه ساز هارمونیک یا ملودیک در کنارش یاد بگیرین بهتره)
    2 آشنایی با ساختار ساز صدا جهت درک بهتر تمرینات و جلوگیری از آسیب حنجره (همون اجزای سیستم تولید صوت مثل حنجره، دیافراگم، نرم کام و ...)
    3 رفع نواقص در ساختار ستون مهره ها،قفسه ی سینه، شانه ها و پا ها با استفاده از تمرینات.
    4 یادگیری و تمرکز بر روی تنفس شکمی و کنترل دیافراگم.
    5 آموزش و کنترل ماهیچه های صورت و فرم درست آنها
    6 آموزش حنجره بر روی تنالیته ها مینور و ماژور و افزایش حجم، قدرت و رنج صدا.

از اینجا به بعدش متناسب با هر سبکی تنالیته ها و فواصل مربوطه و هم چنین تکنیک های مربوط به اون سبک رو باید آموزش ببینین.

بعد از 12 سال تدریس مویسقی و کار تو این زمینه، خیالتونو راحت کنم، هیچکس تو ایران به طور اصولی این سبک خوندن رو آموزش نمیده و هرکی میگه بلدم یا جوگیر شده یا تو کوه رفته عربده زده (دیدم که میگم!!!)
    پس اگه حنجره تون براتون مهمه و نمی خواین صدات تا آخر عمر مثل سیگاری ها بشه ، به آموزش ها هر کسی اعتماد نکنین. اگه سازتون بشکنه میتونین یه نوشو بگیرین؛ اما اگه تارای صوتیتون آسیب ببینه میتونین عوضشون کنین؟؟؟ ( کلی مورد دیدم که استاد کارنابلد، حنجره ی شاگردشون تخریب کرده و تارای صوتیش اصطاحاً دچار گره شده)
    ضمناً درباره اون مراحلی که اول گفتم، هم کتابای آقای پورتراب و منصوری (تئوری بنیادی موسیقی انتشارات کارنامه) تو تئوری کمکتون میکنه، هم کتاب تکنیک آواز از لاراهندرسون، انتشارات آبان تو مراحل بعدی.
    موفق باشین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنونم از راهنماييهاتون.
    من اين كتاب ها رو مي خرم و ازشون استفاده مي كنم
    يك سوال ديگه داشتم
    من به طور جدي مي خوام تمرينهامو شروع كنم و مي خوام كه تو اين سبك خوندن رو ياد بگيرم ولي اين طور كه شما گفتيد كسي نيست كه اين سبك رو به صورت علمي كار كنه.
    قدم بعدي من بعد از خوندن كتابها چي بايد باشه؟ :-(

6. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:

خواهش میکنم.
    اول از همه اینکه من نمیدونم شما چقدر با حال و هوای اینجور آهنگ ها آشنایی دارین و چقدر از ساختارشون سر در میارین. به نظر من بهتره بعدش تمریناتتون رو روی تنالیته های 5 تایی یا همون پنتاتونیک شروع کنید.
    در ابتدا ممکنه خسته کننده و یا حتی جذاب باشه! چون شاید به گوشتون نا آشنا یا یکم شمارو یاد بعضی از آهنگ ها بندازه! با این تمرینات هم حس و حال پایه ای این آهنگا بیشتر براتون جا میافته، هم اینکه چون تو این گام ها فواصل 3 نیم پرده ای هم هست، صداتون تواناییش بیشتر میشه.
    تو مرحله ی بعد باید مشخص کنین که چه سبکی مالید بخونید، اصلاً یه سوال بهتر، دوست دارین مثل کدوم خواننده بخونین؟ (نه اینکه از کی خوشتون میاد!)

7. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    با سلام.
    ممنون از توجهتون. خش دار نه اما اگر ممكنه كلين و ديسترويد رو كمي توضيح بدين.ممنون مي شم ازتون.

- - - - - - - - - -

با سلام.
    ممنون از توجهتون. خش دار نه اما اگر ممكنه كلين و ديستورد رو كمي توضيح بدين.ممنون مي شم ازتون.

8. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خواهش میکنم، کسی که هوای ما هارو نداره که هیچ، جلوی پیشرفتمون هم میگیرن! پس چه بهتر که تو این وضعیت حداقل خودمون هوای همدیگرو داشته باشیم!
    کلین به صدایی میگن که دقیقاً فرکانس های تولید شده توسط حنجره شنیده میشه و رنگ صدا هم به خاطر ساختار ساز صدا تولید شده، دست نخورده باقی بمونه؛ ساده بگم مثل صدای گیتار آکوستیک که هر چی میشنوین همونه و این صدا وابسته به اجزای گیتاره، مثل جنس سیم ویا اندازه و جنس بدنه.بازم ساده تر، همین صدایی که باهاش حرف میزنین.
    که البته بازم خود کلین از نظر جنس و محدوده ی صدا دهی به چند بخش تقسیم میشه.
    دیستورد یا همون صدای تخریب شده، از تکنیک هایی هست که فقط وابسته به خود خواننده نیست، عواملی همچون افکتورها و همچنین نحوه ی استفاده از میکروفون هم توش تاثیر داره. متاسفانه تو ایران آگاهی ازین قضیه خیلی کمه، مثلاً تاحالا کسی رو ندیدن برا دیستورد خوندن از میزان گین (قدرت و حجم ورودی میک به مولد صدا) مناسب و نحوه ی صحیح استفاده از میکروفون رو رعایت کنه.
    برای راحتی بیشتر از درک این 3 حالت: nothing else matters از متالیکا (صدای خواننده کلین)
    آهنگ های slipknot مثل heretic song(صدای خواننده دیستورد)
    اهنگ های گروه disturbed مثل Another day to die (خش دار!)
    وهمچنین the unforgiven از متالیکا، میتونید تفاوت کلین و خش دار رو با هم تو این آهنگ بشنوید (verse خش دار و chorus کلین)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/11/12
  9. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دوست داشتن كه به سبك هاي مختلف متال و راك علاقه دارم:

trash metall: megadeth,metallica
    doom metall: anathema
    power metall : steel heart
    alternative rock: evanescence,radiohead,portishead
    hard rock: led zeppelin
    pragresive rock: queen,archive

من از سبك خوندن خواننده هاي اين بندها خيلي خوشم مياد.
    خيلي دوست دارم مثل خواننده زن آناتما و اميلي و بث گيبنز (خواننده پورتيس هد)و شارون (خواننده ويتين تمپتيشن) بخونم. و تو مردها هم دوست دارم مثل فردي مركوري و خواننده گروه استيل هارت (mechael matijevic) و رابرت پلنت بخونم.

كلا خيلي خشن دوست ندارم بخونم.
    ممنون از دوستان عزيز بابت توجهتون.

10. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    گفتین anathema ، یاد کنسرت ابوظبی هشون که پارسال تابستون بودو من نرفتم افتادم!!! ولی کلی فیلم عکس ازشون بدستم رسید توسط یکی از دوستان.

خوب با این نوع علاقه ای که شما دارین، همون مراحلی که گفتم رو طی کنین 70% کار رو پیشرفتین، فقط میونه پیدا کردن حس و تواناییه خودتون تو نمایش احساس کلمات بوسیله ی حنجره، که دیگه این با تمرین و تمرکز خودتون بدست میاد و کسی نمیتونه کمکتون کنه!!!

11. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    خب اين تمرين مي خوام بدونم كه به چه صورت بايد باشه؟
    يعني فقط آهنگ ها رو بخونم يا تمرينهاي ديگه اي هم داره؟
    مثلا همون خش دار خوندن تمرين خاص خودشو نداره؟
    يا اينكه بعضي از خواننده ها از يه قسمت خاص حنجرشون مي خونن مثل خواننده آناتما و حتي اميلي و خيلي از خواننده هاي ديگه!
    اين چيزها رو بايد از كجا ياد بگيرم يا چه جوري تمرين كنم؟

- - - - - - - - - -

خب اين تمرين مي خوام بدونم كه به چه صورت بايد باشه؟
    يعني فقط آهنگ ها رو بخونم يا تمرينهاي ديگه اي هم داره؟
    مثلا همون خش دار خوندن تمرين خاص خودشو نداره؟
    يا اينكه بعضي از خواننده ها از يه قسمت خاص حنجرشون مي خونن مثل خواننده آناتما و حتي اميلي و خيلي از خواننده هاي ديگه!
    اين چيزها رو بايد از كجا ياد بگيرم يا چه جوري تمرين كنم؟

12. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    برای همون حس که بهترین تمرین فیزیکی، همون هایی هست که تو کتاب هندرسون برای کنترل دیافراگم و عضلات صوتی جهت لرزش و کنترل قدرت صدا هست که تو حس میتونه تاثیر گذار باشه.علاوه بر این و مهمتر از این، شما یه آهنگ رو انتخاب میکنین و میخونید، چیزی رو که خوندین رو ضبط میکنین و دوباره گوش میدین، با خودتون بگین آیا حسی که لازم داره رو به کلمات دادم یا نه؟! اونوقت متوجه میشین که باید چیکار کنین. بارها و بارها اینکار رو بکنین، بعد از هر بار هم خودتون رو بیشتر میشناسین، هم کلی تجربه به دست میارین.
    شما که گفتین یا کلین یا دیستورد!!! باشه، یه توضیح مختصر میدم، برا خشدار خوندن قسمت جلوییه تارهای صوتی تون رو منقبض میکنین، بالای غضروف تیروئید، قسمت انتهای زبان رو برای رزونانس مناسب بالا میارین، نرم کام هم قوس پیدا میکنه برا حجم بیشتر، عضلات صورت مخصوصاً بالشتک ها یا همون گونه ها آزاد و کمی به سمت بالا......بخوام همش رو بگم باید هرچی بلدم بنویسم! پس دیدین نمیشه همینجوری توضیح داد یا مثلاً یه کاری باشه بگم شما انجام بدین و یه هفته ای خواننده بشین!!!.واقعاً نیاز به تمرین و کار داره.
    همه این مقدماتی که گفتم رو تو هر متدی برای آموزش آواز پیدا میکنین. مطمئن باشین با انجام همون تمرینات کتاب پیشرفت خوبی در خودتون میبینین، بقیش هم بستگی به تحربه ی خودتون داره که بدست میارین. یادگیریه اصولی آواز بدون مربی هم سخته هم خطرناک!
    ضمناً گفتم که کسی رو ندیدم خوانندگی این سبک رو به طور اصولی بلد باشه و بتونه منتقل کنه.
    (تو همون پست اولم همه چیز رو توضیح دادم)

13. sue

sue عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بله ممنونم از راهنماييهاتون :)

14. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خواهش میکنم.
    پس بهتره برای شروع، زیر نظر یه استاد حرفه ای، آموزش آواز رو شروع کنید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  15. peymanmetalbaz

peymanmetalbaz عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    و اینکه سعی کنید اونقدر بخونید تا صدای خودتونو پیدا کنید رو کدوم حالت ها بیشتر نفس دارید

یادتون باشه اگه پروژه تمرینی خواستید داشته باشید حتما از شعر هایی با مفاهیم سنگین استفاده کنین

16. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    براي شما كه مونث هستيد سخته كه بخوايد كارهاي متال رو به صورت Scream-Distort-RoaR چون نيازمند يه هنجره ي فوق قدرتمنده
    تو سبك راك تخصص انچناني ندارم،اما اگر ميخوايد متال بخونيد بهتر اينه در سبك Gotic Metal بخونيد ،مثل سيمونه سيمونز در گروه Epica يا شارون دن عادل در گروه Whithin Temptation
    اين سبك با صداي خانم ها سازگاري بيشتري داره

بارگذاری...