خصوصیات کامپیوتر مناسب برای کار آهنگسازی

  • شروع کننده موضوع Alpha
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
16/4/09
587
179
0
.::SYNTHTOPIA::.
یک سیستم مناسب برای کار آهنگسازی باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟


5aq2xnoqdudey17myb0p.jpg
واحد پردازش مرکزی یا CPU

برای کار آهنگسازی نیاز به CPU نسبتا قدرتمند هست تا کار پردازش های مربوطه را بخوبی انجام دهد.
بحث بین انتخاب بین Brand های Intel و AMD بحثی همیشگی است


و معمولا کسانی که یکی از این دو brand را پیشنهاد میکنند دیگری را کاملا شکست خورده و ضعیف معرفی میکنند.حال چگونه یک شرکت چندین میلیون دلاری چنین اشتباهات بزرگی مرتکب شده و چرا همان brand هم مصرف کننده های بسیار راضی و خشنودی دارد بر همگان پوشیده است !!!!!
جدا از استثنا های موجود معمولا CPU های Intel از Performance بالا تری برخوردار هستند (نه چندان قابل توجه) ولی قیمت CPU های AMD به صورت فاحشی پایین تر هستند و با این وضعیت انتخاب با شما و بودجه شما خواهد بود.
البته بعضی کمپانی های معتبر برنامه های آهنگسازی مشخصا از CPU خاصی نام میبرند و از عملکرد بهتر نرم افزار خود با پردازشگر معرفی شده خبر میدهند.(مانند Cubase 5 از Steinberg که صراحتا اعلام کرد با استفاده از CPU های سری Core i7 از Intel بهره وری بهتری از این برنامه خواهید برد.

برداصلی یا Mainboard

ph8ubsxxhegt7p3qufc.gif

mainboard هایی که دارای chipset به روز و درگاه های ورودی و خروجی متعدد (شامل IEEE1394 یا Firewire) باشند میتواند انتخاب خوبی برای آهنگسازی باشد.
بسیاری از Mainboard ها کارت های گرافیکی بصورت Onboard دارند ولی معمولا این نوع mainboard ها نقیصه هایی هم دارند که اکثرا" user های Pro از این نوع main ها استفاده نمی کنند برای مثال:

معمولا این نوع mainboard ها قابلیت overlocking خوبی ندارند.

از درگاه IEEE1394 پشتیبانی نمیکنند.

و....
البته لازم به ذکر است که بسیاری از استدیو های خانگی با همین نوع از mianboard ها ساخته شدند و مشکلات خاصی هم نداشتند برای مثال نداشتن ورودی خروجی IEEE1394 با تهیه یک کارت PCI مخصوص این کار قابل حل است.

حافظه موقت یا RAM

gvfc6k1k3jhz4fauz54.jpg

در صورتی که از MultiSample ها زیاد استفاده میکنید و یا record صدا انجام می دهید به مقدار قابل توجهی رم نیاز دارید (در حال حاضرحداقل 4G ولی در غیر اینصورت 2G هم میتواند جوابگو باشد)
شاید مهمتر از حجم حافظه RAM سرعت انتقال اطلاعات بین CPU و Ram باشد (BUS) که هنگام خرید باید به این موضوع هم توجه شود. ( BUS پیشنهادی 1333 و یا در صورت داشتن قدرت خرید بالاتر 1600)


65s4c11zruhoqzho6sen.jpg
حافظه دائمی یا Hard Disk Drive
با توجه به بالا رفتن نیاز ، به Smaple هایی با کیفیت بسیار بالا و همچنین VSTi های پر حجم ، نیاز به hard هایی با ظرفیت بالا بیشتر حس میشود.(حداقل 500G فضا صرفا" برای نصب VSTi و Sample Library)


کارت صدا یا Sound Card

شاید یکی از مهمترین نیازها Audio Interface یا کارت صدای مناسب کار برای ضبط و پردازش با تاخیر زمانی پایین میباشد.
این Device نیز بر روی بسیاری از Mianboard ها بصورت onboard قرار دارد ولی معمولا sound Card هایی که بصورت onboard هستند صرفا برای استفاده multimedia هستند و پا را فراتر از آن نمیگذارند.(در حال حاضر ببش از 90% mainboard ها این Device را بصورت onboard دارا هستند)

6vx495h25uweo16yeetz.jpg

کارت هایی هم هستند که برای Gaming و داشتن صداهای زنده تر در هنگام بازی ساخته شده اند.

pld9gs54zdrig7akm3yq.jpg

خب مسلما هیچ یک از دو دسته بالا نیاز های یک آهنگساز و یا صدابردار حرفه ایی را بر آورده نمی کند

دسته سوم کارت های حرفه ایی برای آهنگسازان و صدا برداران هستند.

vg2713ijkpzz8hv4xt.jpg

کارت های حرفه ایی در دو نوع Internal و External طراحی می شوند.(کارت های External بوسیله ی درگاه USB یا FireWire به کامپیوتر متصل میشوند.)
کارت های External معمولا علاوه بر Audio Interface بودن دارای Pre Amp - Phantom Power و ..... نیز هستند.
برای آشنایی بیشتر با این نوع از کارت های صوتی اینجا را مطالعه فرمایید.


کارت گرافیک یا Graphic Card

کارت گرافیکی شاید در وهله ی اول نیاز مبرمی برای ما نداشته باشد ولی همیشه حداقلی وجود خواهد داشت !!.در مورد این محصول هم رقابت همیشگی بین دو Brand معروف در این شاخه همیشه برای مصرف کننده سر در گمی و تردید را در پی داشته (ATI و Nvidia)

eceo12x21l3ksyebaw.jpg

اما با علم به این نکته که ما سیستم خود را برای هدف دیگری انتخاب کرده ایم و از کارت گرافیک فقط انتظار حداقل هایی را داریم انتخاب را برایمان کمی ساد تر میکند !

نمایشگر یا Monitor

3l5mq0bt5718sisae6e.jpg

monitor بزرگتر به شما فضای کار بزرگتری میدهد.(در این مورد بهتر است صرفه جویی را کنار بگذازیم!)


صفحه کلید یا Keyboard

معمولا چون در روی میز کار midi controller و وسایل تخصصی دیگر قرار میگیرند برای گرفتن حجم کمتر از keyboard هایی بدون کلید های اضافی و با ابعاد کوچکتر استفاده میشود.

منبع تغذیه یا Power

5ug35q8rnxgnaedo4xyx.gif

Power یا منبع تغذیه سیستم نسبت به CPU انتخابی و تعداد قطعه های EXP که بر روی سیستم نصب میشوند باید تخمین زده شود.(برای مثال کارت های PCI - کارت صداهای *USB-BUS POWER در صورتی که از phantom Power استفاده کنند - تعداد Drive های CD و DVD و همینطور تعداد HDD**)
همیشه سعی کنید از نیاز فعلی خود کمی بیشتر در نظر بگیرید تا هم device هایی که در آینده به سیستم اضافه میکنید بخوبی ساپورت شوند و هم به power فشار کمتری اعمال شود
---------------------
*معمولا کارت های صوتی External هم بصورت USB-Bus Power هستند و هم input مجزا دارند.
** Hard Disk Drive
 
آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)