خصوصيات يك ترانه خوب

شروع موضوع توسط persian-singers ‏14/7/09 در انجمن شاعران و اشعار معاصر

تاپیک خصوصيات يك ترانه خوب تالار شاعران و اشعار معاصر در persian-music.org.

1. persian-singers

persian-singers عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    آقا اميد خصوصيات يك ترانه خوب چيه ؟منظورم اينه كه يه شعر بايد چطوري باشه كه به عنوان ترانه ازش استفاده كرد

بعد يه سوال ديگم داشتم من هر رنج صدايي رو مي خونم يعني تو سبك محسن يگانه شادمهر عقيلي .....
    و از يه طرف سبك كاري احسان خواجه اميري علي عبدالمالكي و رضا صادقي رو هم مي خونم اصلا گيج شدم صداي خودمو گم كردم فكر مي كنم صدام خوب نيست تو رو خدا كمكم كنيد نمي دونم چه كار كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74)::smile (74):

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

در وهله اول بايد شعرو شناخت اينكه براي چه مخاطبي و با چه هدفي ساخته شده و اصلا منظور شاعر چي بوده.؟
    ترانه در واقع شعري با قالبي نزديك به مثنوي ولي در عين حال بيشتر با كلمات روزمره وعاميانه سرو كار داره... شما در ترانه ميتونين هر بيت رو به يك وزن بگيد و بيشتر مضامين اون هم عاشقانه ست.
    يادمه يه بار استاد بهمني بهم گفت شعر خوب در هر قالبي كه باشه بهتره كه روايي باشه يعني كه از اول تا آخر شعر موضوعي بيان بشه و در آخر هم نتيجه گيري بشه ... شعر خوب هم مثل موسيقي كه intro و ending داره بايد شروع و تمام خوبي داشته باشه ...
    نه اينكه يه بيت از جدايي بگه و يه بيت ديگه از نوشابه و كالباس.... و دختراي سركوچه و اين مهملات... البته در بعضي سبكهاي موسيقي شايد اين به اصطلاح مهملات جواب بده اما بايد فرهنگ ايراني رو هم لحاظ كنيم. با توجه به ادبيات كهن در ايران و موسيقي ريشه دار ما اگه كمي به گذشته برگرديم ميبينيم پيش كسوتهايي مثل مرحوم نيما يوشيج يا سهراب سپهري كه شعر نو رو به اوج خودش رسوندن در اوايل مورد انتقاد بودن از طرف طرقداران سبك شعر كلاسيك... اما با استقبال مردم اين سبك شعري به سرعت طرفداراي خودشو پيدا كرد..
    اين جريان به ترانه هم رسيد و بعضي ها ترانه رو مبتذل ميدونستن و براش ارزش ادبي قائل نبودن جا داره اينجا از اساتيدي مثل ايرج جنتي عطايي... شهيار قنبري... اردلان سرفراز هم يادي بكنيم.... كه به خاطر مثلا شعر بوي گندم از طرف رژيم شاهنشاهي به زندان هم افتادن... اين اساتيد هم در به ثمر رسيدن ترانه نقش مهمي داشتن و تمامي ترانه سراهاي الان مديون زحمات اونها هستن..

در مورد خوانندگي تون هم من پيشنهاد ميكنم خودتون باشين و با صداي خودتون بخونين...
    تمرين و تمرين و تمرين بهترين كمك به شماست.
    شايد شما بتونين مثل شادمهر بخونين يا شايد هم بهتر اما چه ارزشي داره وقتي همه بگن از فلاني تقليد ميكنه.؟
    پس خودتون و شخصيت صداتون رو بشناسين و كارايي بخونين كه صداي شما درش باشه نه تقليد ديگران و گرنه همونها كه هستن ديگه چه نيازي به مقلد هست..
    من اينجا يه مشتري دارم كه عين مرحوم عبداللهي ميخونه به حدي كه اگه البوم رسمي بزنه همه ميگن ناصر زنده ست ... اما به نظر شما به اين نميگن بالارفتن از نردبون ديگرون.؟

اميدوارم منظورمو رسونده باشم.

3. persian-singers

persian-singers عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    استاد ممنون از لطفتون
    ولي منظور من تقليد نبود منظورم اين بود كه مي تونم با فرم صدايي خودم تو رنج هاي مختلف صدا, بخونم ولي دلم نمي ياد از يك رنج بخونم بهتر بگم انتخاب يك نوع رنج برام سخته من تو اين گير كردم چون احساس مي كنم بالا پايين صدام خيلي با هم متفاوت هست ممنون مي شم راهنماييم كنيد

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شما بايد ببينيد رنج صداتون چيه يعني پائين ترين نتي رو كه ميتونين توش سالم بخونين و بالاترين نتي رو كه بدون فالشي و فشار زياد راحت خوانندگي كنيد رو پيدا كنيد.

مثلا ممكنه بتونين از نت دو سوم تا نت لا چهارم رو بدون مشكل بخونين. پس معلوم ميشه كه اين رنج و فواصل موسيقي براي صداي شما مناسبه. و در اون محدوده كاركنين.
    بعدا ميتونين دقيقا مشخص كنين و گامي رو كه توش راحت هستين رو پيدا كنين و اگه كسي قرار شد براتون كار بسازه ميتونين بهش بگين كه مثلا تو ر ماژور براتون بسازه.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. مشخصات یک آهنگ خوب

,
  2. معیارهای یک اهنگ خوب