پروژه تکمیلی خزعبلات نارنجی من در یک جمعه بارانی

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
24
روز جمعه روزی بود که بعد از مدتهای طولانی، قصد داشتم که ساز دستم بگیرم و کمی آهنگسازی کنم، اون هم به یاد ایامی که Drone و Ambient و ... شده بودند تمام زندگیم. نتیجه‌ش؟ این قطعه. اسمش هم گویاست.
نرم‌افزار : Logic Pro X
افکت‌ها : بخشی از افکت‌ها مثل کمپرسور، اکوالایزر و کروس از افکت‌های استاک هستند، اما به طور کلی برای ساخت فضا و این صدا از Valhalla Shimmer, Valhalla Delay و Valhalla UberMod استفاده کردم.
ساز : گیتار الکتریک Ibanez iJRG-200U

فایل های ضمیمه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,369
10,582
113
54
.
چیزی کم نداشت. دو بار شنیدم. یک قطعه ی کامل در استایل خودش.
در این استایل ظاهراً استعداد خاص داری. اون اوایل هم که از این تیپ قطعات شر میکردی همه بی نقص بودند. نمیدونم چطور و چرا یه دفعه زدی تو استایل های دیگه که اصلاً توشون خوب نبودی. دیگه از اون بُرهه به بعد راه خودتو گم کردی. امیدوارم این بار که برگشتی در همین راهی بری که براش خیلی کار کردی و جا افتادی.

من به رغم اینکه کلاسیک تحصیل کردم، در یه دوره ای کشیده شدم بطرف کارهای Drone/Experimental و سه تا آلبوم CD کامل کردم (تقریباً از سال 2003 تا 2010). و این گرایش من البته دو علت پشتش بود. یکی این بود که پروداکشن کار ارکسترال راحت نبود و خیلی هم هزینه بر بود و نمیشد انجام داد (تکنولوژی پروگرمینگ الآن برای پروداکشن کار ارکسترال خیلی کمک کرده و کار رو راحت تر کرده). علت دومش هم گرایش درونی خودم بود به کار موسیقیِ 100 درصد آزاد و شخصی. کاری که بشه همه نوع حرکتی با آزادی 100 درصد انجام داد، بدون توجه به هیچ شنونده ای. این آزادی در کار ارکسترال محدود تر هست.

همین چند هفته پیش تصمیم گرفتم همون کارهای Drone قدیم خودم رو ری مستر بکنم. دنبال Adobe Audition 3 بودم برای اکسترکت فایلها، چون اون موقع 80 درصد کار رو با اون انجام میدادم، نه کیوبیس (ادوبی در ورژن های بعد از AA3 فرمت رو تغییر داد و ورژن های جدید، پروژه های قدیمی تر رو باز نمیکنند). خلاصه گیر آوردم، الآن دارم با کیوبیس روی ریمستر اونها کار میکنم. بگذریم.

اون رنگ "نارنجی" رو در اسم قطعه از کجا آوردی؟ به چه مفهوم و انگیزه ای اونو استفاده کردی برای اسم قطعه؟

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
24
چیزی کم نداشت. دو بار شنیدم. یک قطعه ی کامل در استایل خودش.
ممنونم فرهود عزیز، لطف داری شما به من.

نمیدونم چطور و چرا یه دفعه زدی تو استایل های دیگه که اصلاً توشون خوب نبودی. دیگه از اون بُرهه به بعد راه خودتو گم کردی.
تو فیلم ددپول ۲، یه رایان رینولدز یه حرف جالبی زد «تو هر فیلمی، سر قهرمان داستان یه جایی به سنگ میخوره» و خب به نظرم برام لازم بود این قضیه. حداقلش الان کاملا دستم اومده چه استایل‌هایی، اونهایین که باهاشون یکی شدم یه جورایی 😁 علیرغم علاقه زیادی که به استایلای مختلفی دارم، تقریبا میتونم بگم که در هیچ کدوم به اندازه این استایل و شاید کمی پست راک نتونستم هیچوقت خوب باشم، شاید چون در ذات استایلای قانونمندی نیستن. خلاصه که اینطوری بود.

اون رنگ "نارنجی" رو در اسم قطعه از کجا آوردی؟ به چه مفهوم و انگیزه ای اونو استفاده کردی برای اسم قطعه؟
کل ترکیب «خزعبلات نارنجی من در یک جمعه بارانی» چیزی بود که سالها تو ذهنم می‌چرخید. یه مدت اسم پیج فیسبوکی بود که توش مینوشتم، با از رونق افتادن فیسبوک دیگه این اسم هم بایگانی شد تا دیروز.