1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

خرید کیبورد، سینتی سایزر، ورک استیشن، ارنجر

شروع موضوع توسط saied-h ‏7/7/18 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک خرید کیبورد، سینتی سایزر، ورک استیشن، ارنجر تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. saied-h

saied-h عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام و عرض ادب.

بنده به هیچ عنوان با کیبورد آشنایی ندارم!
    توی انجمن سرچ کردم و خب تا حدودی فرق بین ورک استیشن، میدی کنترلر، سینتی سایزر و ارنجر رو فهمیدم.

اما بازم نه درست!

اول این که ممنون میشم یه توضیح مختصر در مورد تفاوت هاشون بدید.

دوم اینکه لطفا راهنمایی بفرمایید؛ با توجه به هدفی که من دارم؛ کدوم مورد رو باید تهیه کنم و آموزش ببینم؟

دوست دارم آهنگسازی رو یاد بگیرم. و خب چون زیاد تمرین میکنم واسه خوانندگی، جوری باشه که بتونم باهاش ملودی بزنم و بخونم و تمرین کنم.

هدف بعدیم این هستش که بتونم در آینده باهاش آهنگ سازی کنم.

با توجه به هدفم، کدوم مورد رو باید تهیه کنم؟

ببخشید که سوالم یکم مبتدیانه هستش!

در هر صورت ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوست من، شما قبل از تهیه ی وسیله و ابزار، باید "علم" تهیه کنی! علم آهنگسازی. تازه اون هم اگر از قبل مهارتِ نوازندگی رو داشته باشی. در غیر اینصورت همون خوانندگی میتونه یه انتخاب مناسب برات باشه. چند سال داری؟

3. saied-h

saied-h عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بنده هیچ علمی از آهنگسازی ندارم و تا به حال با هیچ سازی هم کار نکردم!
    28 سال.
    دوست دارم واسه تمرین کردنم، ملودی رو خودم بزنم و همراه باهاش بخونم.
    از طرفی در آینده بتونم ملودی ترانه های خودم رو، خودم بزنم.

4. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دیر به فکر افتادی سعید جان. حداقل با 20 سال تأخیر به فکر افتادی!
    شما سرچ نکردی، این موضوع 100 بار در این سایت مطرح شده. پیشنیاز آهنگسازی نوازندگی یک ساز هست، و نوازندگی ساز هم زیر 10 سالگی شروع میشه و چیزی نیست که آموزش اون در این سن جواب بده. مخصوصاً سازی که پولیفونیک باشه و به درد کار آهنگ ساختن بخوره (مثل پیانو).
    من شوکه شدم از اینکه با سهولت گفتی: "دوست دارم واسه تمرین کردنم، ملودی رو خودم بزنم و همراه باهاش بخونم"! اگر به این سهولت بود که همه دوست دارن این کارو بکنن! دوست داشتن عالیه، ولی کافی نیست.
    شما همونطور که قبلاً هم حدس زده بودم، بهترین گزینه در این شرایط اینه که "خوندن" رو پیگیری بکنی. گرچه این به این معنی نیست که خوندن آموزش نداره و همینطوری میشه خواننده شد. منظور اینه که لاقل در این گزینه، دستیابی غیر ممکن نیست. البته به این شرط که خودت هم یه استعداد درک ملودی و صدای قابل قبولی هم داشته باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  5. babak davami

babak davami عضو سایت

شغل :
    تدریس,آهنگسازی ,تنظیم
    امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, protools
    سلام دوست عزیز
    بستگی به شرایط شما داره و از هر فردی به فرد دیگهای که این سوالو میپرسه میتونه جواب متفاوت باشه!
    آهنگساز شدن یکم زمانبره و صبر و حوصله و تمرین زیادی میخواد ولی بر خلاف گفته دوستمون آهنگسازی مثل فوتبال نیست که سنتون گذشته باشه!!
    استاد آهنگسازی من وقتی رفت دانشگاه آهنگسازی بخونه به مراتب سنشون از شما بیشتر بوده و الان یکی از موفق ترین,با سواد ترین و پر درامد ترین هاست!!
    اگه به سوالای بنده جواب بدین خوشحال میشم بتونم کمکی کرده باشم!
    شما گفتین خوانندگی میکنین,آیا دوره های تئوری موسیقی و سلفژ رو گذروندین؟
    اگه جواب منفی اه,پس این جاییه که باید شروع کنین.
    چقدر پول برای خرید ساز در نظر دارین؟
    به طور میانگین روزانه چند ساعت میتونین برای آموزش موسیقی وقت بگزارین؟(آموزش آهنگسازی چندین سال زمان میخواد چون درسهای پیش نیاز زیادی داره)
    نوشتن چند خط ملودی با آهنگسازی خیلی فرق داره,آیا قصدتون همین چند خط ملودی اه یا آهنگسازی؟؟

6. stefan

stefan عضو سایت

امتیازات:
    +194 / 11 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    منم اوایل مثل سعید بودم سنمم تقریبا همین رنج بود که استارت جدیم رو زدم(چند سال قبل ترش با نرم افزار فقط ور میرفتم و الکی الکی یه چیزی می ساختم) اوایل به حرف کسی گوش نمیدادم و می گفتم باید سریع شروع به آهنگسازی بکنم.
    خب حدود دو سال داره میگذره و با میدی کنترلری که خریدم از ساعت 15 میشینم و تا ساعتای 22 فقط تمرین ساز می کنم(یه مدت کلاس سولفژ و تئوری هم رفتم ولی به دلیل شغلی که دارم و دور بودن از کلاس متاسفانه نتونستم ادامه بدم و می دونم که حسرت کلاس نرفتنم رو همیشه می خورم).
    از این ها بگذریم الان فهمیدم که افتادم تو اقیانوسی از علم که واقعا تمومی نداره ...
    من حرف اقای فرهود رو کاملا قبول دارم که برای نوازندگی جدای از استعداد باید از همون سن شروع میکردی چون بهترین زمان برای یادگیری هست.و از طرف دیگه هیچ وقت خودتون رو مایوس نکنید چون قرار نیست همه بتهوون و ویوالدی بشن و با تمرین زیاد و پشت کار فراوان واقعا میشه به همه چیز رسید...
    طبق گفته ی آقای بابک عمل کنید پشیمون نمیشید.اولش سخت و کسل کنندست ولی بعدش می فهمید که چه قدر تو موسیقی بهتون کمک شده...حالا چه خوانندگی چه نوازندگی و یا آهنگ سازی...که البته مقوله ی آهنگ سازی به نظر من کار هر کسی نیست و باید به همه این ها مسلط باشه بعد بره به سمتش و گرنه کارات رو کسی که اهل موسیقی باشه دنبال نمی کنه چون به سادگی میفهمه که طرفی که این موسیقی رو ساخته چقدر بارش بوده...پیروز باشید

7. saied-h

saied-h عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    فرهود جان ممنونم از راهنماییت.
    خدمتتون عرض کنم که تا حدودی قبول دارم حرفت رو. متاسفانه به دلیل مشغله های درسی، کاری و زندگی نتونستم زودتر اقدام کنم.
    اما به این معنی که نتونم انجام بدم نیستش! اعتقاد دارم هیچ وقت برای یاد گرفتن دیر نیستش!
    بنده کارشناسی ارشد مهندسی صنایع میخونم، فتوشاپ رو به خولی بلدم، طراح وبسایت های اینترنتی هستم، عکاسی رو هم به خوبی یاد گرفتم و گاهی هم آموزش میدم!
    میخوام بگم تقریبا هیچ کدوم به رشته درسیم ارتباطی نداشت و به خاطر علاقه ای که بوده دنبالشون رفتم!
    ضمن این که به تواناییهام اعتماد دارم!
    این که عرض کردم " به همراه خوندن، ملودی رو بزنم" منظورم این نبودش که از همون اول بتونم این کار رو بکنم.
    بله، قطعا باید آموزش ببینم و 100 البته زمانبر هستش! ولی باید بهش برسم. حتی 2 سال دیگه.
    --------------------
    با این اوصاف شما چه پیشنهادی برای من داری برادر؟
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏9/7/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏9/7/18 ---
    بابک جان ممنونم ازت.
    صدای خوبی دارم اما خب باید ضعف هام برطرف شه.
    کلاسای سلفژ رو قراره آنلاین با یکی از اساتید دنبال کنم.
    راستش هر استادی رو واسه سلفژ قبول ندارم. چون کمتر کسی از آناتومی صوتی انسان، به صورت علمی درک درستی داره! صرفا به خاطر صدای خوبی که داره، تدریس میکنه!
    ----------
    برای شروع 4 تا 6 تومن قصد هزینه کردن دارم.
    2 تا 4 ساعت هم میتونم تمرین کنم.
    از الان به هیچ وجه توی ذهنم کنسرت گذاشتنو این چیزایی که خیلی ها توی ذهنشون دارن؛ ندارم!!!
    من فقط میخوام برم دنبال علایقم. این که در آینده چه اتفاقی بیفته رو بهش فکر نمیکنم! فقط دوست دارم خودم و هرکسی که کارمو شنید؛ حس خوبی بگیره.
    -------------
    قصدم این نیستش که از همون اول بتونم واسه ترانه هام ملودی بزنم!
    آموزش ببینم که بتونم موقع تمرین کردن به صدام ریتم بدم.
    و در " آینده " ، به جایی برسم که بتونم واسه ترانه های خودم ملودی بزنم. مثل خیلی از خواننده ها.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏9/7/18 ---
    دوست عزیزم ممنونم از راهنماییت.
    بله قطعا دنبال میکنم.
    ببینید؛
    من اصلا منظورم این نیستش که بتونم یه آهنگ ساز حرفه ای بشم. اصلا شما فکر میکنید چندتا از خواننده هایی که خودشون ملودی کارشون رو میزنن (که خیلی هم مطرح هستن)، یه آهنگ ساز حرفه ای هستن؟!
    به تعداد انگشتای دست هم نمیرسن!
    اگر بخواین واستون اسم میبرم. کسی که ملودی کارش رو در عرض 20 دقیقه میزنه، و همون کار مثل بمب میترکونه، چون شاید ضدای خوبی داشته و یه تنظیم کننده حرفه ای پشتشه، آیا یه آهنگ ساز حرفه ای هستش؟!
    -------------
    بله کاملا موافقم. آهنگ ساز حرفه ای شدن، سال ها زمان میبره!
    من فقط میخوام به جایی برسم که بتونم ملودی کارم رو در بیارم!
    چون این روزا (مخصوصا توی ایران)، ملودی خام خیلی به چشم نمیاد! هنر یه تنظیم کنندست که به کار و صدای تو جلوه خاص میده.
    --------------------

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

سعید عزیز، میدونم. ماهی رو هر وقت از آب بگیری خیسه!:happy-43:
    خارج از ضرب المثل هایی که هیچکدوم اعتبار علمی ندارن و اصولاً شنیدنشون صرفاً بهمون حال میده، واقعیتهای علمی چیز دیگه ای میگن. فتوشاپ، طراحی گرافیکِ وبسایت و عکاسی، با بخش تجسمی مغر کار میکنند. حتی بخشی از مباحث مهندسی صنایع (نه کلّ مبحث) هم همینطور. این دو موردِ "نوازندگی" و "زبان" با بخش دیگه ای از مغر کار میکنند که فاکتور "سنّ" در اونها تاثیر مستقیم داره. گرچه توان افراد هم بطور طبیعی با هم متفاوته، ولی در این سنّی که شما هستی، این فاکتور هم درصد کمی میتونه دخیل باشه.

من قبلاً در یکی از پستهای این سایت، فیزیولوژیِ پروسه یادگیری این دو مورد رو توضیح دادم و تشریح کردم که چه عاملی باعث مزاحمت برای آموزش موسیقی با فاکتور زمان میشه (اون پست رو اگه گیرآوردم، لینکشو میدم بهت. دوباره نمینویسم!). تحصیلات و حرفه ی من موزیک تراپیه. اینها از مباحث بسیار ساده ای هست که ما در دانشگاه تحصیل کردیم. این معضل، دلایلِ نوروفیزیولوژیک داره و فاکتورهایی مثل علاقه داشتن، اعتماد به نفس، شعارهای زیبا، اراده، تلاش، عزم راسخ، پشتکار، ضرب المثل های ایرانی و چینی و . . . چیزهایی نیستند که بتونند این واقعیت فیزیولوژیک رو تغییر بدند.

شما در این سن میتونی حتی معادلات ریاضی یا فلسفی که برات کاملاً جدید هم باشه، یاد بگیری، بفهمی و حتی تحلیل کنی. ولی "نوازندگی" نه. حتی آموزش مباحث تئوریک موسیقی الآن برای شما راحت تر از آموزش نواختن ساز خواهد بود. دقیقاً برعکسِ یک بچه. عین "زبان" میمونه. شما الآن اگر شروع کنی به یاد گرفتن زبان فنلاندی، تازه اون هم با کلاس رفتن، شاید بتونی بعد از 4 سال فنلاندی صحبت کنی و یه چیزهایی هم بنویسی. ولی یک بچه ی 5 ساله بعد از 4 ماه عین یک فنلاندی حرف میزنه، اون هم با تماس محیطی و بدون کلاس رفتن. این یک ساختار عصبی/فیزیولوژیک هست.

من تنها توصیه ای که در مورد ساز زدن میتونم به شما بکنم اینه که گیتار رو امتحان کنی. اینطور که من متوجه شدم، شما میخوای اکامپنیمنت بکنی. یعنی زیر آوازی که میخونی، هارمونی بزنی. این چیزیه که شاید در این سن با گیتار عملی باشه. چون کافیه که یکسری کورد یاد بگیری و با تبلچرهای گیتار اونها رو اجرا کنی (که بمراتب آسان تر و عملی تر از کیبورد هست).

تازه تمام اینها به کنار، من از توان "درک ریتم" شما هیچ اطلاعی ندارم. افراد بطور طبیعی، حتی از زمان کودکی، سطح درکشون از "ریتم" کاملاً با هم متفاوته. این فاکتور در آموزش موسیقی، چه عملی و چه تئوری، نقش خیلی مهمی داره و چیز یادگرفتنی هم نیست (مثل استعداد ریاضی میمونه). اگر ذاتاً درک ریتم ضعیفی داشته باشی، همین توصیه ی من در مورد گیتار رو هم باید فراموش کنی. و این ضعف و قوتِ "درک ریتم" چیزی نیست که کسی بتونه دورادور برای شما حدس بزنه. از نزدیک باید تست بشی.

همونطور که قبلاً هم گفته بودم، در این مورد بارها در این سایت صحبت شده. ما اینجا فقط توصیه میکنیم، تصمیم نمیگیریم برای کسی. تصمیم گیرنده ی اول و آخر، خود فرد هست. ولی خب ظاهراً برای اکثریت مردم، شنیدن دروغ های خوش آیند، زیباتر از شنیدن واقعیتهای ناخوشایند هست. حالا شما از کدوم قشر هستی نمیدونم.
    یاد این کاریکاتور افتادم:

خرید کیبورد، سینتی سایزر، ورک استیشن، ارنجر-1_oDaGrzDTFwFKp2HpzXtUMg.jpeg

9. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,579 / 6 / -0
    نرم افزار:
    protools
    یک کیبورد arranger بگیر. خودش پریست برایaccompaniment داره.
    چند تا اکورد میگیری، اهنگت رو میخونی‌ چند تا هم ملودی میزنی . همینجوری برای خودت کم کم تمرین کن . چند تا دوست که موزیک میدونه پیدا کن. فروم رو بخون...از این کار‌ها دیگه!

10. stefan

stefan عضو سایت

امتیازات:
    +194 / 11 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    بستگی داره چه کسایی به اون موسیقی گوش دادن و امتیاز دادن که به حد ترکیدن بمب رسیده ! مثلا اگه اون اهنگ رو امثالی مثل کارن همایونفر ساخته باشه که صد البته من قبول می کنم حرفتون رو... ولی اگه حرفتون درمورد اهنگ های پاپ امروزی هست (اسم نمیبرم )که به هیچ وجه قبول ندارم .چون اشخاصی به اون نمره دادن که جزو عوام معمولی بودند و حتی نمی دونن نت موسیقی چه هست چه برسه به هارمونی اون اهنگ...
    نظر شخصی خودم اینه یا وارد موسیقی نباید بشم یا اگه شدم جوری باشه که حداقل کسایی که از موسیقی چیزی سرشون میشه از کارم تعریف کنند...و گرنه بیاین من چنتا بیت و سنپل رو کنار هم میچینم و ببینید عوام غیر موسیقی چه تعریفی می کنند از این اهنگ(کاری که تجربش کردم و دیدم. ولی خودم که میدونم پشت این اهنگ چه خبره...(خودم رو که نباید گول بزنم)...

بارگذاری...