خاموشی نت‌ها در رمضان

28/8/09
64
8
0
!
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
خاموشی نت‌ها در ماه رمضان
پرشیامگ - طبق يك قانون نانوشته در دفتر موسيقي وزارت ارشاد اسلامي، نبايد در ماه رمضان منتظر اجراي كنسرت بود درست برخلاف هنرهاي ديگر كه اين روزها رونق خاصي دارند - ازجمله سينما، تئاتر و حتي تلويزيون - و برنامه‌هاي عادي خود را دنبال مي‌كنند، نتها سكوت پيشه كرده‌اند.
-*-*-*-*-*-*-
شايد نخستين پاسخي كه بتوان براي اجرا نشدن كنسرت در اين ماه شنيد، عدم‌استقبال مخاطب باشد. اما اگر به سال گذشته برگرديم و همزماني ماه مبارك رمضان و هفته دفاع مقدس را به ياد بياوريم، به اجراي كنسرت «اين فصل را با من بخوان» مي‌رسيم كه استقبال خوب مردم از اين كنسرت نشان‌دهنده آن است كه اگر برنامه‌ريزي مناسبي براي موسيقي اين ايام درنظر گرفته شود، حتما مخاطب خاص خود را پيدا خواهد كرد.

-*-*-*-*-*-*-

بابك رضايي، مديرعامل انجمن موسيقي ايران معتقد است كه مي‌توان براي اين ايام هم برنامه موسيقي درنظر گرفت.

-*-*-*-*-*-*-

رضايي در ادامه اضافه مي‌كند: نيازي نيست براي اين ايام برنامه خاصي در نظر گرفت اما مي‌توان با توجه به اين مناسبت، موسيقي خاصي تدارك ديد. او اشاره به برنامه‌اي مي‌كند كه هوشنگ جاويد، پژوهشگر موسيقي براي اين ايام تدارك ديده است و شايد در چند روز آخر اين ماه اجرا شود.


-*-*-*-*-*-*-

برنامه‌هاي تلويزيون، سينما و تئاتر كه بخشي از آن را موسيقي تشكيل مي‌دهد همچنان در اين ايام رواج دارد و استقبال مخاطب هم از برخي تيتراژهاي سريال‌هاي ماه رمضاني گواه اين ادعاست كه موسيقي براي مخاطب در اين ايام جذاب است. اما جالب اينجاست كه وزارت ارشاد درحالي‌كه به‌طور رسمي چراغ موسيقي كشور را در اين روزها خاموش مي‌كند، در برنامه‌هاي ديگر خود در اين ايام، از موسيقي نهايت استفاده را مي‌برد.

-*-*-*-*-*-*-


در جشن صنعت چاپ، كه علي‌القاعده هيچ ربطي به موسيقي ندارد، جمله‌اي روي كارت دعوتنامه اين جشن به چاپ رسيد كه موجب شد كارت دعوت اين برنامه به بازار سياه برسد و البته نسخه‌هاي تقلبي آن نيز به‌فروش برود. درج جمله سورپرايز براي علاقه‌مندان موسيقي پاپ روي اين دعوتنامه باعث شد عده‌اي سودجو با پرينت تقلبي اين كارت‌ها برگزاركنندگان جشنواره صنعت چاپ را با دردسر مواجه كنند.

-*-*-*-*-*-*-

حضور محسن يگانه روي سن نشان داد كه غافلگيري برگزاركنندگان اين جشن چه بوده و اينكه موسيقي مي‌تواند تا چه حد در برپايي جشن جدي صنعت چاپ شوروحال ايجاد كند، ولي خود موسيقي به‌صورت رسمي نمي‌تواند در اين روزها اجرايي داشته باشد.
-*-*-*-*-*-*-


اگرچه در نيمه نخست سال، تعداد كنسرت‌هاي برگزار شده به20 هم نمي‌رسد و لغو كنسرت‌ها نااميد‌كننده بود اما فروش آخرين آلبوم محمدرضا شجريان نشان داد مخاطبان موسيقي هنوز آثار مورد علاقه‌شان را دنبال مي‌كنند؛ حتي اگر قطعات يك آلبوم را سال گذشته در كنسرت شجريان و گروه شهناز ديده و شنيده باشند.

-*-*-*-*-*-*-

به گزارش ايلنا، آلبوم «رندان‌مست» در طول يك هفته از انتشار آن چيزي حدود 70 هزار نسخه فروخته است كه اين ميزان استقبال از يك آلبوم موسيقي سنتي قابل توجه است. تاكنون 40 هزار لوح فشرده و 30 هزار نوار كاست از آلبوم رندان مست به فروش رسيده است و اين فروش همچنان ادامه دارد. از طرف ديگر، پخش اينترنتي قطعه زبان آتش و گسترش سريع آن نشان داد كه چقدر مخاطبان تشنه موسيقي‌اي هستند كه در اين 6ماه سال از آنها دريغ شده است.

-*-*-*-*-*-*-

زبان آتش با شعري از فريدون مشيري و ساخت موسيقي توسط مجيد درخشاني و همكاري اركستر سمفونيك تهران به سرعت در بين مخاطبان، دانلود و پخش شد. براي مهرماه بهترين وقت سال براي اجراي كنسرت موسيقي به پايان رسيد و حالا هنرمندان عرصه موسيقي گام‌هايي براي اجراي كنسرت در مهرماه برمي‌دارند.
-*-*-*-*-*-*-

10 و 11 مهر 1388 در سالن همايش برج ميلاد بهنام ابطحي كنسرتي را كه قرار بود تيرماه اجرا كند به روي سن مي‌برد. 9 و 10 مهرماه سالن رودكي ميزبان گروه جوان دراب است كه در 2بخش به اجراي برنامه مي‌پردازند.
-*-*-*-*-*-*-

كنسرت‌هايي براي آن‌ور آب هنرمندان عرصه موسيقي امسال مخاطبان خود را در آن سوي آب‌ها پيدا مي‌كنند. حسام‌الدين سراج با همراهي گروه موسيقي «پارس» از 17 تا 24 مهر ماه سال‌جاري تور خود را در 3 كشور آلمان، هلند و سوئد برپا مي‌كند. گروه موسيقي«آراز» به خوانندگي رحيم شهرياري از 11 مهر ماه تور خود را در شهرهاي آمريكا برگزار مي‌كند. گروه موسيقي ايراني «نواي اميد» به نوازندگي پژمان حدادي، جورج اليس و سعيد كامجو نيز طي تاريخ‌هاي 27 و 29 شهريور ماه در لس‌آنجلس و سن‌ديگو كنسرت مي‌دهند. تور كنسرت كيوان ساكت نيز پاييز سال‌جاري در اروپا و آمريكا برپا خواهد شد.
-*-*-*-*-*-*-


محمدرضا شجريان؛ استاد آواز ايران و گروه شهناز نيز كنسرت‌هاي اروپايي خود را يكي دو روزي است در شهرهاي مختلف اروپا آغاز كرده‌اند.

"ندا انتظامي"
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: