حمایت هنرمندان موسیقی از کودکان سرطانی

  • شروع کننده موضوع Ramtin
  • تاریخ شروع

Ramtin

Banned
27/8/09
273
20
0
موسسه محک پس از برگزاری موفقیت آمیز دو دوره فستیوال کلاسیک به رهبری لوریس چکناواریان که با استقبال علاقمندان موسیقی کلاسیک و نیکوکاران مواجه شد به زودی سومین فستیوال را در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان برگزار خواهد کرد.

به گزارش "تابناک" در نشست خبری این فستیوال که صبح روز دوشنبه با حضور استادان چکناواریان و کامکار در خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» برگزار شد، زمان این فستیوال 5 الی 12 خرداد در سالن آمفی تاتر این موسسه اعلام شد که با اجرایی موسیقی کلاسیک و با رویکرد موسیقی درمانی همراه خواهد بود.

این دوره از فستیوال کلاسیک با حمایت مالی بانک کار آفرین برگزار خواهد کرد. چکناواریان در خصوص اقداماتی از این قبیل ضمن تقدیر از بانک کارآفرین توضیح داد:

« به طور کلی در هیچ کجای دنیا دولت‌ها برای هنر سرمایه‌گذاری مالی نمی‌کنند، بلکه با ایجاد شرایط برای هنر و هنرمندان این امکان را پدیدی می‌آورند تا شرکت‌های بزرگ خصوصی و یا موسسات در این خصوص سرمایه‌گذاری کنند. البته هیچ یک از سرمایه‌گذاران خصوصی انتظار کسب سود از این سرمایه‌گذاری را ندارند بلکه به نوعی به عنوان یک عمل فرهنگی به آن می‌پردازند. در واقع هیج جای دنیا برگزاری کنسرت و اپرا نمی‌تواند سود ده باشد بلکه به عنوان یک سرمایه‌گذاری فرهنگی به آن نگاه می‌شود.»

استاد کامکار نیز در ادامه صحبت‌های چکناواریان در این خصوص افزود:« اصولاً بخش‌های خصوص با دو نگرش در خصوص امور فرهنگی و هنری اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، اول، بحث تبلیغات و دوم، موضوع نگرش افتخار آمیز به آن. یک شرکت ضمن سرمایه‌گذاری در امور هنر و فرهنگی علاوه بر تبلیغات و طرح نام شرکت به عنوان حامی فعالیت‌های هنری، سابقه افتخار آمیزی برای خود بجا می‌گذارد، ضمن اینکه از تبلیغ معتبرتری هم برخوردار می‌شود. من به شخصه اگر دارای یک شرکت بزرگ بودم با سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های هنری همچون موسیقی، تاتر و غیره ضمن کسب لذت شخصی، بهترین و ماندگارترین شرایط تبلیغی را به وجود می‌آوردم.»

همچنین چکناواریان از موسیقی درمانی به عنوان یک تخصص علمی ـ هنری یاد کرده و توضیح داد:
«موسیقی درمانی علمی است که از هنر به صورت کاملاً آگاهانه و دقیق استفاده می‌کند. بحث موسقی درمانی را نباید با آموزش موسیقی اشتباه گرفت. موسیقی درمانی، علمی است که از تاثیر ریتم، ملودی و آواها برای کسب بهترین نتیجه‌ها پدید آمده است. در حقیقت کسی که در این خصوص فعالیت می‌کند باید با شناختی متفاوت و کامل از موسیقی و تاثیرات روانی آن شرایط کسب بهترین نتیجه‌ها را فراهم آورد. استفاده از یک قطعه نا مناسب درست مانند تجویز داروی نامناسب می‌تواند نتایج ناگواری را به همراه داشته باشد. در حالی که استفاده آگاهانه و علمی از موسیقی می‌تواند موجب اتفاقات شگرفی شود.»

گفتنی است موسسه خیریه محک به پشتوانه تجربیاتی که در خصوص برگزاری فستیوال‌های موسیقی کلاسیک و همراهی اساتید موسیقی کسب کرده، قصد دارد به صورت تخصصی یک اتاق موسیقی ایجاد نماید تا کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت این موسسه ،از تاثیرات موسیقی برای سرعت بهبودی در کنار دیگر شیوه‌های درمانی استفاده کنند.

در ادامه جلسه چکناواریان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص فواصل اجراها و فعالیت‌هایش ضمن اشاره به مشکلات و زمان طولانی که باید به دریافت مجوزهای متعدد دولتی اختصاص داد به لازمه وجود یک گروه ثابت اشاره کرده و گفت:« ارکستر به یک گروه منسجم و ثابت احتیاج دارد که در حال حاضر امکان پدید آوردن آن بسیار کم است. یک گروه باید ضمن داشتن درآمد ثابت، حداقل دو سال کنار یکدیگر تمرین کنند و با کار یکدیگر آشنا شوند و نهایتاً با هم دلی و صمیمیت کنار هم یک گروه مناسب و منسجم را تشکیل دهند تا بتوان مدعی شد یک گروه ارکستر کامل ایجاد شده است.»


منبع :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید