.::: حشو قبیح :::.

شروع موضوع توسط AminSHeykhi ‏28/2/14 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک .::: حشو قبیح :::. تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. AminSHeykhi

AminSHeykhi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +449 / 0 / -1
    با توجه به تغییرات گسترده ی ترانه امروز ، باید دقّت و وقت بیشتری صرف نوشتن ترانه و نقد و بررّسی آن کرد.
    یکی از عواملی که زیبایی ترانه را زیر سوال میبرد «حشو قبیح»است.حشو به معنای چیزی است که با آن چیز دیگری را پُر می کنیم.آوردن کلمه یا گروهی از کلمات در بین جمله های اصلی که کمکی به انتقال مفهوم آن جمله نمی کند و فقط موجب اطناب جمله میشود «حشو قبیح» میباشد.

حشو را به سه دسته تقسیم کرده اند:
    1:حشو قبیح
    2:حشو متوسط
    3:حشو ملیح

1.حشو قبیح: زمانی که کلمه یا گروهی از کلمات بین جمله اصلی بیایند و کمکی به رساندنِ مفهوم نکنند و فقط موجب اطناب جمله شوند ، در صورتی که هیچ پیامی نداشته باشند ، «حشو قبیح» محسوب میشوند.مثال:

جامه و لباسش را برداشت
    جاده ها و خیابون ها رو متر کرد
    سیاه و تیره بود
    سوابقِ گذشته
    فینالِ آخر

(حضور همزمان دو کلمه که هر دو به یک معنی هستند و هیچ نقشی در انتقال مفهوم ندارند«حشو قبیح»محسوب میشود،زیرا برای رساندن مفهوم در هر کدام از این جمله ها ، تنها به یکی از این کلمات احتیاج است.فرضاً: "سوابقِ گذشته" ، سوابق یعنی همان گذشته و گذشته هم معنی گذشته را میدهد.پس استفاده از سوابق کافی است و نیازی به آوردن گذشته نمی باشد.)

2.حشو متوسط: بعضی اوقات کلمه یا گروهی از کلمات در متن قرار می گیرند که در انتقال مفهوم آن جمله هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند ، همین طور در غنابخشی به مفهوم جمله نیز هیچ تاثیری ندارند.مثال:

هیچ کم و کسری ای ندارم
    بی شک و تردید میروم
    همه چیز امن و امان است

3.حشو ملیح: هر وقت کلمه یا گروهی از کلمات در متن بیایند و که موجب زیبایی جمله شوند.مثال:

که ذکرش به خیر باد
    (چون اینجا شاعر سعی داشته ارادت خود را به شخص دیگری برساند ، این حشو در خدمت جمله بوده و دارای پیام است.پس استفاده از «حشو ملیح» نه تنها به جمله آسیب نمی رساند بلکه موجب زیبایی جمله میشود.)

نتیجتاً در ترانه «حشو قبیح» یک ایراد محسوب میشود و باید از آوردنش امتناع کرد.

آوردن «حشو متوسط» هر چند که تاثیری بر جمله ندارد ولی بهتر آن است که کمتر استفاده گردد.

«حشو ملیح» میتواند به پیشبرد ترانه در مسیر درست تر کمک کند ، میتوان آن را برای تایید یا نشان دادن حالات شاعر و... استفاده کرد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  2. alireza/sayadee

alireza/sayadee

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    چیز جالب هست و ترانه سراها و میتونن از این موضوع استفاده کنن و البته باید بگم بیشتر باید ترانه سرا های تازه وارد این موضوع رو مطالعه کنند و با این نوع مطالب اشنایی خوبی پیدا کنند نه این موضوع و بلکه (قافیه ها،ارتباطها،تصویر سازی و ....)

و از شما جنای شیخی تشکر میکنم که زحمت این نوع مطالب رو میکشید و امیوارم که این نوع نوشته ها تداوم داشته باشه...

پیروز و سربلند باشید...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. AminSHeykhi

امتیازات:
    +449 / 0 / -1
    ممنون دوست عزیز
    امیدوارم مفید بوده باشه...
    من تا حدودی با نظرتون موافق نیستم،از نظر من هر ترانه سرایی باید این اصول رو رعایت کنه و برای رعایت کردن نیاز به مطالعه است ، شاید بارها...حال چه تازه کار و چه حرفه ای!!
    بله...اگه عمری برایم بماند حتماً مقاله های دیگری خواهم گذاشت هر چند که این مقاله ها شاید به بهترین حالت نوشته نشده باشند ولی من سعی خودم را خواهم کرد.

بازم ممنونم دوست عزیز
    روزهایت پر از ترانه.امینــــــــ

4. alireza/sayadee

alireza/sayadee

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    امین جان دوست عزیزم متوجه نوشته من نشدی من عرض کردم که باید (ترانه سرا ها) یعنی تمامی ان ها یی که قلم به دست هستند و خود را در گیر ترانه نوشتن میکنند از این موضوع استفاده کنند و اونایی که تازه وارد هستند باید این نوع مطالب رو بخونند ویاد بگیرند که بتونند استفاده کنند چون ترانه سراهایی که حرفه ایی کار میکنند 100%این موضوع رو میدونند وحالا رعایت بکنند یا نکنند دلیل بر این نمیشه بگیم اونا این موضوع رو نمیدونند و یا شاید فراموش کردن ، چون اونا حرفه ای هستند و اگه رعایت نکنند! یه عیب و ایراد محسوب میشه برای اونا ... حالا یه مثال عام میزنم متوجه منظور بنده بشی...

اگه یه معلم 5شاگرد داشته باشه 3تا ی اونا بد باشن و2 تا شون خوب یک امتحان که بگیره اگه یکی از شاگرد خوباش نمره خیلی بد بگیره و اون 3 تا هم نمره بد اونوقت به نظرت معلم با کدومش برخورد میکنه با اون که نمرش خوب بوده و حالا بد شده چون معلم انتظار داره که اونا چیزایی که قبلا بد بودن وکم کم به درجه خوب رسیدن رو دوباره تکرار نکنند ولی اون 3تا شاگرد که بد بودن خوب چیزی یاد نگرفته بودند که معلم بخواد ناراحت بشه و در کل برای اونا یه عیب وایراد هست....

امین عزیزم منتظر همچین نوشته های مفید دیگه از تو هستم شاد وسربلند باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. AminSHeykhi

امتیازات:
    +449 / 0 / -1
    سلام مجدد
    ببخشید!! درست متوجه ی منظورتون نشدم،حق با شماست...
    موفق باشید.امینـــــــ