حد عقل هزینه برا یک استدیو در سطح جهانی ... حرفه ای؟

شروع موضوع توسط si2music ‏28/4/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک حد عقل هزینه برا یک استدیو در سطح جهانی ... حرفه ای؟ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. si2music

si2music عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic, wavelab
    سلام دوستان

به نظرتون حد عقل هزینه برای یک استدیو در سطح جهانی یا همون حرفه ای چقد میتونه باشه ؟
    ممنون میشم اگر تجهیزاتی که در نظر دارید برا قیمت بگید

در ضمن بقیر از مکان اگوستیک فضا فقط از نظر تجهیزات گفتم ؟

2. majdodin

majdodin عضو سایت

امتیازات:
    +171 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, reason, StudioOne
    بستگی داره ساز بخوای چه سبک هایی بخوای اونجا رکورد کنی یه خیلی چیزا بستگی داره ولی واقعا اگه بخوای حرفه ای باشه!با براورد قیمت بالای 200 میلیون !این کف کف قیمت هرکی هم زیر این قیمت بخواد استودیو بزنه حرفه ای نیس قطعا

دستگاه های انالوگ

ساز

هزینه اکوستیک کردن

هزینه مهندس اکوستیک جهت نظارت روی فضا

انواع میک و....

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    همون طور که دوستان اشاره کردن به خیلی از فاکتورها بستگی داره.
    در خارج از کشور استودیو هایی وجود داره که پر از انواع سخت افزارهایی هستن که شما در بهترین حالت فقط نوع نرم افزاریش رو دید.
    همین برنامه ی ریزن رو در نظر بگیرید.
    یه ست کامل ریزن سخت افزاری میلیون ها تومن قیمتش هستش.
    یه کارت صدا avid با کمپرسور های سخت افزاری و انواع ورک استیشن ها و سینتی سایزر ها و باند مانیتور ها و میکسر های 30 خط.
    بگذریم از آکوستیک و فضای استودیو و میکروفن های نیومن و رک های قدرتمند که مغز آدمیزاد تو رویا هم این همه تکنولوژی رو یک جا رو سخت می تونه تجسم کنه چه برسه تا واقعیت.
    خلاصه پاسخ شما بستگی داره به سخت افزار و نرم افزارهای اورجینال رو تازه از قلم انداختیم.
    در ضمن استودیوی مورد نظر شما سازهای آکوستیک و بسیار با کیفیتی هم احتمالا داره.
    ولی در حد ایران اگر شما به استودیو های آرش پاکزاد، میلاد ترابی، سیروان یا ... نگاه بندازید می بینید که قیمت میلیاردی ندارن ولی در حد ایران واقعا دارن کارهای خوبی رو ارائه می دن بگذریم که الان خیلی مد شده آلبوم ها رو می برن ترکیه واسه میکس و مستر ولی اگر می خواین واقعا کار کنید نیازی به استودیوی میلیاردی ندارید.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  4. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,601 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    به استودیوی موزه ی موسیقی ایران سر بزنید، میشه گفت تو ایران اولین استودیویی هست که از هر لحاظ داره در سطح استودیوهای روز دنیا راه اندازی میشه
    اگه مد نظر شما همچین استودیویی هست باید بودجه ی چند میلیاردی براش در نظر بگیرید

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  5. Hamed Baradaran

Hamed Baradaran Gold User

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    تو یه ویدیو که در مورد استودیو ها بود اگه اشتباه نکنم 1 یا 2 میلیون دلار حداقل بودجه بود .

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوستان عزیزم ...
    یک استودیو همه چیز تموم به نظر من رویاست . آخه با این سرعت پیشرفت تکنولوژی اصلا نمیشه آدم همیشه راضی باشه و نهایتا یک سال راضی میمونیم .
    اما من خودم اگر بخوام مثلا تا 70 میلیون هزینه کنم :
    1 apple all in one خفن ترینش تا الان
    2 apollo qoad
    3 Avalon 747 یا ua 610-2
    4 krk vxt 8
    5 numan u87i
    6 adam a5x
    7 novatin sl mkii zero
    8 beyer dynamic dt 770 pro
    به نظر من ایده آل هستش .
    البته + یک فضای کاملا آکوستیک و ایزوله که فکر میکنم با این بشه نزدیک به صد میلیون !!!
    موفق باشین دوستان ...

Sent from my ST15i using Tapatalk

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    دوستان صحبتهای خوبی رو بیان فرمودند و منم استفاده کردم ولی یکی دو نکته مهم رو جا انداختید که امیدوارم به اون توجه داشته باشید.

اگر صرفا فقط قصد رکورد دارید . چندتا سینت و مدولر و پیانو و درامز هم داشته باشید با بودجه ای در حدود ۳۰۰-۴۰۰ میل میتونند یک استودیوی خوب داشته باشید. چندین و چند استودیو رو میشناسم که سرمایه هاشون کمتر از این بودجه بوده ولی الان فعالیت میکنند و خیلی از پروژه های ریز و درشت سازمانی در حد صدا و سیما رو بخوبی انجام میدهند.
    با توجه به تورم در حال حاضر و قیمت لوازمی که با قیمت فعلی ارز تهیه میشوند همین مبلغ کافی خواهد بود.

اگر شما تهران هستید قاعدتا دستمزد اپراتورها + هزینه های جاری و اکوستیک + خرید مکان رو به این فاکتور اضافه کنید تقریبا ۲ ا ۳ میلیارد کافی خواهد بود. صحبت اقای احمدزاده کاملا درسته.
    یادم هست سال ۸۷ استودیو بل ۴ میلیارد فقط هزینه اپگرید کرد و هنوز هم به نظر من با اون استانداردها فاصله خیلی زیادی داره .
    ولی بازم با انی وجود در ایران قوی هست ولی دلیل داره که در پاراگرافهای پایین توضیح خواهم داد.

شما فرمودید حرفه ای .. حقیقتا سطح حرفه ای در ذهن من کمتر از استودیوهای معروفی مثل ابی رود یا مترولپولیس یا ورد استودیوز یا و.. نیست . اون هم با اون سخت افزارهای رویایی و دیوایسهای مختلفی اعم از pultec , isa ,.... .
    ولی میبینید که در ایران به ندرت یک دوتا رک درست و درمون پیدا میشه و همه از پلاگین استفاده میکنند .

از اون گذشته استودیوها رو معمولا به نام صدابردارها میشناسند و سخت افزار در درجه دوم و شاید جزو مینیمال انتخاب های مشتری هست . پس کردیت یک استودیو ها مهم هست که خود شما هم میبینید همه بزرگان مشغول هستند و این خیلی دشوار هست که بتونید با یکی از این دوستان کانکت بشوید و فعالیت کنید. مگر اینکه خودتون در سطح خیلی قوی ظاهر بشوید که اون هم نیازمند کسب اعتبار در بلند مدت هست حداقل ۵-۶ سال به همراه ده ها پروژه قوی که حداقل شناخته شوید.

حقیقتش به نظر من اینجا اصلا ارزش سرمایه گذاری با این رقم رو نداره . همین مبلغ رو در بانک سرمایه گذاری میکنید بدون دردسر ماهیانه ۲۰۰ میلیون تومان سود کافی به شما میده .. در همین تهران حداقل ۲۰۰ استودیوی بدون مجوز هست و همگی اونها هم تقریبا شناخته شده هستند. به نظرم بهتره این سرمایه گذاری رو در در یک کاری موازی با همین رشته انجام بدید و در کنارش هم فعالیت کنید. .

کما اینکه اگر امکانپذیر بود استاد عزیز ما هیچ وقت در امارات سرمایه گذاری نمیکردند.
    . مگر اینکه مشتریان شما دوستان نزدیک و بندها و اشنایان و.. باشند که حساب انها جداست و میتونید مثل بقیه استودیوها با سخت افزارهای رایج رکورد کنید و نیازی به کنسولهای چند صد هزار دلاری نیست. و همان مبلغ کافی خواهد بود.

ولی اگر در فکر ساخت یک بهشت پر از دیوایسها و رکهای چشمک زن هستید با این مبالغ نمیتونید. امکان پذیر نیست .
    چون واقعا برای من سخت هست که اینو بپذیرم . کل سیستم سکوریتی استودیو ابی رود + شارژ ماهیانه ای که برای حفاظت از اونجا پرداخت میشه با کل تجهیزات بهترین استودیوهای ایران برابری میکنه :) پس بهتره قبل از استفاده از واژه حرفه ای کمی به اخر ماجرا هم فکر کنید .

موزه موسیقی یک نهاد تقریبا دولتی با بودجه مشخص و سازمانی هست و قاعدتا با تکیه بر سرمایه دولت ساخته شده پس هیچ کمبودی هم نخواهد داشت و هیچ وقت هم ضرر نمیکنند و با خیال راحت میتونند هر لحظه با درخواست بودجه یا از انبار صداسیما قطعه بگیرند.

ولی اگر قصد دارید برای خودتون کار کنید میتونید با همین وسایل که در لابلای تاپیکهای همین فروم اشاره شده یک استودیو واقعا قابل قبول داشته باشید.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  8. Hamed Baradaran

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    تو ایران که حالا حالا ها سرمایه گذاری اشتباه محض چون برگشتی نداره ! . شما 2 میلیارد سرمایه بذاری نهایت میخوای ماهی 15..20 تومن در بیاری ! اگه بحث صدا و سیما و ایران که شما با 5 میلیون امکانات میتونی کارات و ارائه کنی و همه کارهای ارگانی رو انجام بدی ! بحث این 1 میلیون دلاز توی بریتانیا یا LA یا پایتخت های موسیقیایی جهان مثل استکهلم و وین و برلین ... وگرنه حتی تو شهرهای دیگه uS هم اشتباه این سرمایه گذاری !

9. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    دوستان از نظرات شما بسیار بهره بردم.شاید جای سوالم اینجا نباشه اما نمیخواستم یه تاپیک جداگانه دیگه باز کنم.اما یک سوال دارم. برای گرفتن مجوز ایا نیاز به این تجهیزات گرانقیمت هست؟ چون من 2 نفر رو میشناسم که مجوز دارند اما استوییو شون انچنان مجهز نبود.. قطعاتی بود که خیلی از بچه های همین سایت دارند. چند نفر هم گفتند به دستگاه ها توجهی ندارند انچنان برای مجوز. ممنونم میشم پاسخ من رو بدید.

10. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    در ایران گرفتن مجوز با تجهیزات در ارتباط نیست.
    موفق باشید.

11. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,798 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اتفاقا اخیرا برای اخذ مجوز لیست تجهیزات هم ملاک هستش مخصوصا برای رتبه بندی که گویا ارشاد انجام میده
    من هم یه فرم لیست تجهیزات و همچنین پلان استودیو رو پر کردم و فرستادم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  12. Hamed Baradaran

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    برای مجوز تجهیزات باید در سطح قابل قبولی باشه . نه اینکه حالا خیلی خیلی TOP باشه . در مورد بچه های این سایت اکثرآ تجهیزات فوق العاده ای دارن که شاید شما تو استودیو های اسمی پیدا نکنید ! .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...