حدود و نظریه های مختلف راجع به شنوایی

شروع موضوع توسط impartible ‏4/9/09 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک حدود و نظریه های مختلف راجع به شنوایی تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از ابتدای تاریخ تحول آکوستیک تنها گیرنده مفید و جالب توجهی که دائما به کار رفته ، عبارت از گوش انسانی است . در اینجا جالب توجه این است که تا به حال یه نظریه کامل و قابل قبولی راجع به کیفیت شنوایی پیدا نشده و موضوع اینکه آیا انسان چگونه میشنود یکی از مسائل پیچیده پسیکو فیزیک ( Psycho Physic ) جدید میباشد و دانشمندان آکوستیک و فیزیولوژی و بیو فیزیک هنوز در اینباره به تحقیقات خود ادامه می دهند .

درک ارتعاشات صوتی در روی مغز ما به وسیله گوش ها انجام میگیرد . با شنیدن از هر دو گوش ما متوجه صوت و جهتی میشویم که صوت از آنجا به گوش ما میرسد . اگر صوتی از یک پهلو به گوش برسد . اختلاف حس شنیدن در گوش زیاد میشود . در ارتعاشات زیاد ( بلند ) سر برای گوش که در جهت مخالف صوت قرار گرفته است سایه ایجاد میکند . همین عمل باعث میشود که گوشها صورت مذکور را با ارتعاشات مختلف بشنود .

گوش ارتعاشات صوت را تا حد مخصوص میتواند درک کند . این حدود در اشخاص و سنین مختلف فرق دارد . پایین ترین حد شنوایی 16 ارتعاش در ثانیه است و این ارتعاش نت دو ( C ) پایین ترین تن موسیقی که فقط در ارگهای بزرگ دیده میشود ، وجود دارد . بالاترین حد شنوایی با در نظر گرفتن سن از 4000 تا 20000 فرکانس میباشد . بالاترین ارتعاش را تقریبا تا 35 سالگی میتوان شنید و با بالارفتن سن این ارتعاشات به نسبت ضعیف تر میشود . ارتعاشات پایین تر از 16 فرکانس را مادون صوت Infrason و ارتعاشات بالاتر از 20000 را ماورای صوت Ultrason گویند .

منبع:صداشناسی موسیقی - امین شهمیری

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. Saba_14

Saba_14 Super User

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    acidpro
    در پاراگراف اخر گفته شده با بالا رفتن سن دامنه اصوات با فركانس بالا كه قابل شنيدن هست كاهش مي يابد . يعني يه فرد مثلا 70 ساله (!) صداهاي بم تر رو بهتر از صداهاي زير ميشنوه ؟!

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله دوست گرامي منطور نويسنده دقيقا همينو بوده.
    كما اينكه فركانسهايي هم وجود دارن كه دامنه اونها براي گوش انسان چه در جواني و چه در پيري قابل شنيدن نيست.
    مثلا اخيرا حشره كشهايي در بازار هستش كه با توليد فركانسهايي باعث دور شدن موجودات خزنده و حشرات ميشن و ما اصلا اونها رو نميشنويم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Farhad Mahdavi

Farhad Mahdavi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    آره یه دستگاهی بود مخصوص همین کار . خریدمش . رفتم روشنش کردم هرچی پشه بود با سرعت خیلی زیاد فرار کردن و رفتن از اون محیط . درحالی که من هیچ صدایی نمینیدم . واقعا تعجب کردم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...