حدود و نظریه های مختلف راجع به شنوایی

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
334
63
35
تهران
از ابتدای تاریخ تحول آکوستیک تنها گیرنده مفید و جالب توجهی که دائما به کار رفته ، عبارت از گوش انسانی است . در اینجا جالب توجه این است که تا به حال یه نظریه کامل و قابل قبولی راجع به کیفیت شنوایی پیدا نشده و موضوع اینکه آیا انسان چگونه میشنود یکی از مسائل پیچیده پسیکو فیزیک ( Psycho Physic ) جدید میباشد و دانشمندان آکوستیک و فیزیولوژی و بیو فیزیک هنوز در اینباره به تحقیقات خود ادامه می دهند .

درک ارتعاشات صوتی در روی مغز ما به وسیله گوش ها انجام میگیرد . با شنیدن از هر دو گوش ما متوجه صوت و جهتی میشویم که صوت از آنجا به گوش ما میرسد . اگر صوتی از یک پهلو به گوش برسد . اختلاف حس شنیدن در گوش زیاد میشود . در ارتعاشات زیاد ( بلند ) سر برای گوش که در جهت مخالف صوت قرار گرفته است سایه ایجاد میکند . همین عمل باعث میشود که گوشها صورت مذکور را با ارتعاشات مختلف بشنود .

گوش ارتعاشات صوت را تا حد مخصوص میتواند درک کند . این حدود در اشخاص و سنین مختلف فرق دارد . پایین ترین حد شنوایی 16 ارتعاش در ثانیه است و این ارتعاش نت دو ( C ) پایین ترین تن موسیقی که فقط در ارگهای بزرگ دیده میشود ، وجود دارد . بالاترین حد شنوایی با در نظر گرفتن سن از 4000 تا 20000 فرکانس میباشد . بالاترین ارتعاش را تقریبا تا 35 سالگی میتوان شنید و با بالارفتن سن این ارتعاشات به نسبت ضعیف تر میشود . ارتعاشات پایین تر از 16 فرکانس را مادون صوت Infrason و ارتعاشات بالاتر از 20000 را ماورای صوت Ultrason گویند .

منبع:صداشناسی موسیقی - امین شهمیری

Saba_14

Super User
7/9/09
32
16
0
مشهد
در پاراگراف اخر گفته شده با بالا رفتن سن دامنه اصوات با فركانس بالا كه قابل شنيدن هست كاهش مي يابد . يعني يه فرد مثلا 70 ساله (!) صداهاي بم تر رو بهتر از صداهاي زير ميشنوه ؟!

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,280
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
بله دوست گرامي منطور نويسنده دقيقا همينو بوده.
كما اينكه فركانسهايي هم وجود دارن كه دامنه اونها براي گوش انسان چه در جواني و چه در پيري قابل شنيدن نيست.
مثلا اخيرا حشره كشهايي در بازار هستش كه با توليد فركانسهايي باعث دور شدن موجودات خزنده و حشرات ميشن و ما اصلا اونها رو نميشنويم.

Farhad Mahdavi

هنرمند
آره یه دستگاهی بود مخصوص همین کار . خریدمش . رفتم روشنش کردم هرچی پشه بود با سرعت خیلی زیاد فرار کردن و رفتن از اون محیط . درحالی که من هیچ صدایی نمینیدم . واقعا تعجب کردم .