تکرار نت در اکورد معکوس اول

شروع موضوع توسط mobram ‏9/9/14 در انجمن مبانی هارمونی

تاپیک تکرار نت در اکورد معکوس اول تالار مبانی هارمونی در persian-music.org.

1. mobram

mobram عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خسته نباشید
    تکرار نت در اکورد معکوس اول چه قوانینی دارد؟لطفا اگر مطالب کاملی دارید منو راهنمایی کنید

1_ تکرار نت های پایه و یا درجه پنجم این نت ها رو میشه دوبل کرد
    2_ نت فاصله سوم را: اگر ماژور بود دو اکتاو فاصله و اگر مینور بود مشکلی ندارد
    3_ در اکورد ( vii معکوس اول) ,,,,, به جای نت پنجم یا نت محسوس,,, نت فاصله سوم تکرار شود

ایا این قوانین درست هستن؟ چون من از کتاب های موجود این مطالب رو فهمیدم

2. abtinfarvahar

abtinfarvahar عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio
    اگه غیر از این باشه چه اتفاقی میفته؟ نت اول و سوم کورد ها که در ماژور و مینور یکی هستن میمونه نت دوم یا همون فاصلۀ سوم که تائیین میکنه کورد ماژور هست یا مینور حالا اگه ما فاصله سوم رو تکرار کنیم در واقع روی اصل مطلب تاکیید کردیم دیگه البته من ساز نزدم اینا رو از برداشت ذهنیم میگم شایدم دلیل خیلی مهمی دال بر نوشته های این کتاب ها وجود داره ولی موزیسین های بزرگ سبک های غیر کلاسیک همشون متفق القول میگن که همه چیز گوشی هست دیگه این اطلاعاتی هست که بنده دارم شایدم اشتباه باشه...

3. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    سلام دوست عزیز
    جدا از تمام سوالاتون میخواستم یه سری مطالب راجع به معکوس ها بگم.
    اول از همه و بعنوان بک مقدمه عرض میکنم که این قانون ها صرفا قوانین مدرسه ای هستن که دونستنشون شدیدا لازمه و اما رعایت نکردنشون در بعضی مواقع و بااشراف به این امر کاملا امکانپذیره.
    اما معکوس ها..
    معکوس دوم یک اکورد سه صدایی خیلی خیلی کمتر اشتفاده میشه.
    معکوس اول اما پر کاربرد ترین معکوس در تریاد هاست(سه صدایی)
    با یک مثال شروع میکنم: در قطعه زیبای love story اهنگساز از معکوس اول هارمونی نمایان استفاده میکنه؟اما چرا؟
    تجربه چندین قرن اخیر به ما میگه که حالت مستقیم هارمونی نمایان صدای زمخت و خشکی داره.بعضی ها هم میگن خیلی رسمی و نظامیه!!!!اما در معکوس اول /این هارمونی خیلی نرم تر شنیده میشه و علت این امر بر میگرده به بخش باس.در معکوس اول نت محسوس گام در باس قرار میگیره و با یه حرکت نرم تر به تنیک میرسه.
    این بود اون جریانی که میگن موسیقی گوشیه!!اره گوشی هست اما وقتی علمی نباشه اون صدایی که بد به گوش میرسه رو چجوری لطیف کنیم؟
    اما بحث معکوس ها مفصل تر میشه وقتی هارمونی ما چهار صدایی بشه.
    برای معکوس اول یک تریاد خوب نیست که نت پایه رو تکرار کرد.چرا؟
    میدونیم که نقش و کاراکتر یک اکورد رو نت اصلی اون نشون میده.حالا در معکوس اول که درجه سوم اکورد در پایه هست طبیعتا کاراکتر اکورد کمی کمرنگتر شده.پس با اضافه کردن این درجه فقط اکورد رو ضعیف و ضعیفتر کردیم.
    پس نت پایه که درجه سوم اکورد میشه رو نباید مضاعف کرد.(اون جمله راجع به قوانین مدرسه ای رو یادتون هست؟).اما اگر این مضاعف سازی باعث ایجاد یک حرکت مخالف در لایه های بیرونی(باس و سوپرانو) شد ازون استفاده میکنیم.
    نت پایه اکورد و درجه پنجم اکورد مجاز هستند برای مضاعف سازی.
    و اگر غیر ازین باشن هیچ اتفاقی نمیوفته دوسته عزیز.هر انچه به گوشتون خوب اومد انجام بدین.همچنین سعی کنید که مطالب هارمونی رو از ابتدا و بدون عجله و با کمک استاد مطالعه کنین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. abtinfarvahar

abtinfarvahar عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio
    هارمونی نمایان یعنی چی استاد؟ نت محسوس گام توی باس قرار میگیره یا نت محسوس کورد؟ بعد این بازه های باس و سوپرانو و باریتون اکتاوای چند میشن توی پیانو رول؟ آیا تمام کورد ها باید همۀ این بازه ها رو داشته باشن؟ یا اینکه میتونیم کل نت های کورد رو توی یک اکتاو بزاریم؟ ممنون از توضیحاتتون ولی درس هارمونی واقعا کسل کنندس به نظر من نباید اینجوری تدریس بشه یا مثلا میری کلاس پیانو روز اول استاد میگه برو پوزولی بخون آخه نت خوانی و نت نویسی به نظر من نباید تا 2 3 ماه مطرح باشه اول هنرجو یه دیدی پیدا بکنه به صورت مفهومی بعد بیان بگن بشین این قطعه رو بخون و بزن!

5. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    در روش های مختلف قوانین مختلف وجود داره.در بعضی از روش ها (متل هیندمیت)تکرار سوم در آکورد معکوس اول مجازه .همین.من که هر وقت این کارو کردم خوب صدا داده.

6. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    اکوردی که روی درجه پنجم گام درست میشه نمایان نام داره.که تو همین سایت قبلا گفته شده و تو تایپک مخصوص خودش هست.
    در معکوس اول هارمونی نمایان نت محسوس گام در باس قرار میگیره.
    اطلاعی از پیانو رول ندارم دوست عزیز.
    متوجه این سوال هم نشدم. اگه تو یک اکتاو باشن که بخش های دیگه خالی میمونه

بارگذاری...