تولید صدای لوت به وسیله گیتار (و مقایسه با لاعود)

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
489
766
93
24
با سلام.
مدتها بود به دنبال ساز «لوت» در بازار بودم. چون هم زنگ صدای این ساز خیلی برام جالب بود و هم شکل و شمایل و نوع نواختنش. گذشته از اون، بسیار هم شبیه به گیتاره و برای گیتاریست ها، میتونه یک گزینه مناسب باشه.
جهت اطلاعات بیشتر در مورد لوت می‌تونید این مدخل ویکی‌پدیا رو بخونید :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

از اونجایی که من تقریبا از کنار ساختمان وزارت ارشاد تا خیابان انقلاب رو به دنبال این ساز گشتم و پیدا نکردم، تصمیم گرفتم که این مطلب رو بنویسم. اول در مورد این که چطور میشه از یک «گیتار کلاسیک» صدایی شبیه به لوت تولید کرد می‌نویسم و سپس، در مورد سازی که بسیار شبیه به لوت بود و نتونستم مقابلش مقاومت کنم یعنی «لاعود».

تولید صدای لوت از گیتار

خب، اول از همه بیاید کوک گیتار رو بررسی کنیم. «کوک استاندارد» گیتار، به این شکله :

E - A - D - G - B - e
حالا باید سیم سوم (یعنی سیم G یا سُل) رو نیم پرده پایین تر کوک کنیم :

E - A - D - F# - B - e
حالا گیتار ما تقریبا مثل لوت کوک شده، ولی تا جایی که فهمیدم لوت به شکل :

G - C - F - A - D - g
کوک میشه (البته لوتهای مختلف، کوک های مختلفی هم دارند، این کوک رو در یکی از ویدئوهای یوتوب معرفی کرد) و برای این که به این کوک برسیم، یک باره‌بند روی فرت سوم گیتار قرار میدیم

Capo.jpg

این تصویر گیتار خودم (یاماها C70 ) هست که به این شکل کوک شده و یک باره‌بند روی فرت سومش قرار گرفته. کمی هم بداهه نوازی کردم و این نمونه صداشه :

[aasmp3]177284[/aasmp3]

لاعود و مقایسه صدا با گیتار

همونطور که گفتم، جست و جوی زیادی انجام دادم تا «لوت» پیدا کنم ولی ظاهرا در بازار ایران نیست. اکثر سازفروشی ها هم توصیه داشتند که عود، ماندولین یا بوزوکی رو انتخاب کنم به جای لوت، ولی در یک فروشگاه سازی دیدم که شبیه ماندولین بود ولی شش زوج سیم داشت، و کاسه بزرگتری هم داشت. فروشنده گفت نام این ساز «لاعود» هست و در مورد قیمتش و نوع کوکش و ... گفت و بعد از مدتی تست کردن ساز، متوجه شدم که نزدیک ترین صدا رو به لوت داره. گذشته از اون، کوکش هم مشابه گیتاره، ولی روی نُت لا. یعنی :

A - D - G - C - E - a
و خب ساز کوچکتر و جمع و جور تر از گیتاره :

Guitar and Laoud.jpg

و خب صدایی هم که بعد از کمی بداهه نوازی تونستم ازش تولید کنم :

[aasmp3]177286[/aasmp3]

و خب درسته که «لوت» در بازار پیدا نکردم، ولی هم یک تجربه تازه پیدا کردم در نوازندگی گیتار و هم یک ساز خوش‌صدای جدید رو تونستم کشف کنم. سوالی هم باشه، اگر بدونم و در توانم باشه در مورد این دو موضوع، پاسخ خواهم داد.

[doublepost=1525031713,1524936380][/doublepost]اطلاعات تکمیلی در مورد «لاعود» :
اگر قصد سرچ به زبان انگلیسی دارید حتما عبارت Laúd رو سرچ کنید (و نه Laoud ). و احتمالا به این برسید :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

ضمن این که ظاهرا کوک درستش به صورت :

G# - C# - F# - B - E - A
هست. حالا چرا فروشنده اونطور کوک کرد برای من؟ احتمالا چون خودش گیتاریست و گیتارفروش بود و این ساز براش غریبه. گرچه من شخصا اون کوک رو ترجیح میدم (شباهت بیشتر به گیتار) ولی این کوک، ظاهرا کوک اصلی «لاعود اسپانیایی» هست.
[doublepost=1525285247][/doublepost]دوستان حالا حالاها قراره با این تاپیک سرتون رو به درد بیارم ظاهرا :biggrin::biggrin:

در اینجا دو سمپل از صدای «لاعود» آپلود میکنم، یکیش به نام «اندلس» که در واقع صدای این سازه به همراه ویولن سل، گیتار الکتریک و سازهای کوبه ای عربی :

[aasmp3]177298[/aasmp3]

و البته سمپلی که اجرای «گل گلدون» هست با افکت های گیتار الکتریک :

[aasmp3]177299[/aasmp3]

فایل های ضمیمه