"توضیح عمل کرد و تست مانیتور صدا های مختلف"

شروع موضوع توسط Ramtin Shabanian ‏16/4/14 در انجمن Sound Monitor ( مانیتورهای صدا )

تاپیک "توضیح عمل کرد و تست مانیتور صدا های مختلف" تالار Sound Monitor ( مانیتورهای صدا ) در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    درود بر دوستان عزیز و تمامی اعضای سایت.

از اون جا که بحث میکس مسترینگ و صدا دهی خوب موسیقی این روز ها به یکی از پارامتر های اصلی تولید یک موسیقی تبدیل شده و همه ما دوست داریم قطعاتمون صدا دهی خوبی داشته باشه تا مخاطب رو بیشتر جذب خودش بکنه ، از این رو بنده نیز در یک سال اخیر خودم رو درگیر این مسئله کردم و علاوه بر کوشش برای به دست آوردن علم این کار به دنبال خرید اصلی ترین وسیله یعنی مانیتور صدا بودم و تقریبا اکثر مدل ها موجود در بازار ایران رو داشتم و تست کردم.

تصمیم گرفتم نتیجه این تحقیقات رو به صورت مقالاتی برای هر مانیتور صدا در این جا قرار بدم تا دوستان استفاده کنند من خودم برای این اطلاعات زیاد زحمت کشیدم و ضرر ها مالی زیادی دادم.

این تاپیک نیاز به پرسش پاسخ نداره و فقط دوست دارم به صورت مقاله وار تجربه های شخصی و اطلاعاتی که از اطرافم به دست آوردم رو این جا ذکر کنم. به همین دلیل تاپیک رو قفل میکنم تا انسجام مقالات حفظ بشه.

امیوارم که این اطلاعات مناسب و کار آمد برای سایر دوستان باشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 17
  2. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    خب اول از برند محبوبِ (مخصوصا در بازار ایران) Adam شروع میکنم.

از این برند من دو مانیتور A3x و A5x رو کامل تست کردم که نتیجرو در اینجا ذکر میکنم.

تست و بررسی مانیتور صدای Adam - A3X

"توضیح عمل کرد و تست مانیتور صدا های مختلف"-adam_a3x.jpg

بعد از خرید این محصول آلمانی و اقدام به باز کردن بسته بندی اولین چیزی که نظر شما رو به خودش جلب میکنه نوع بسته بندی و عرضه ی محصول هست که بسیار زیبا و محترمانه هست.

وقتی اقدام به باز کردن در جعبه به وسیله ی کندن چسب 3 سانتی که روی در اون زده شده میکنید این مورد نظرتون رو جلب میکنه که چسب همون لحظه کاملا فاسد شده و مثل کاغذ میشه و به هیچ عنوان دیگه قابل استفاده نیست. این تضمین خرید کالای پلمپ هست.

سپس بر روی یونولیت اول دفترچه راهنما و دو عدد کابل برای اتصال صدا و Stereo link که در پایین توضیح میدم و همچنین کابل برق و چهار عدد پایه کوچک قرار گرفته شده و همه ی اون ها به وسیله ی حرارت دادن به یونولیت چسبیده شدن تا وقتی اون رو میکنید دوباره سر جای خودش نگیره. و این هم تضمینی برای کامل بودن محصول.

سپس به خود اسپیکر میرسید که در یک پوشش فوم مانند کاملا خوب بسته بندی شده و شما از باز کردن چنین بسته بندی واقعا لذت میبرید !!!

بعد از این که مانیتور رو در دست میگیرید حتما چند دقیقا به خوش ساختی و دقیق بودن طراحی و زیبایی اون خیره میشید (خب به هر حال جنس المانیه دیگه نه چینی ! ) شرکت Adam در سایت خودش اشاره کرده که بعد از باز کردن مانیتور اون رو به مدت 1 ساعت در محیط اتاق قرار بدید بدون این که روشن کنید تا انبساط و انقباض کامل وفر و توئیتر شکل بگیره.

حالا میریم سراغ روشن کردن و شنیدن صدا ، قبل اون به امکان Stereo link در این سری از مانیتور های Adam اشاره میکنم.
    این آپشن به شما این امکان رو میده تا خروجی های کارت صدا رو به یک مانیتور متصل کنید و سپس با استفاده از ولوم یکی از مانیتور ها سطح صدای هر دو رو کنترل کنید.

مانیتور صدا رو روشن میکنیم و یک موسیقی تقریبا Full range رو پخش میکنیم. دقیقا مثل زمانی که مانیتور رو در دست گرفتید و مجذوب خوش ساختی اون شدید حالا مجذوب صدای اون میشید.

برای توصیف صدایی که میشنوید از این کلمه ها استفاده میکنم :

گرم - خوش رنگ - جذاب - خیلی خیلی عمیق - Dark و خیلی مدرن.

بله سری A این شرکت صدای خیلی مدرنی داره که اگر شما الکترونیک کار باشید حتما دوست داریم برید و صداهای سینت رو توش بشنوید.

به لطف توئیتر های X-art این شرکت صدایی واقعا شفاف با تفکیک و دقیق در رنج Hi میشنوید که نمیشه ایرادی به اون وارد کرد واقعا خوبه . . .

در رنج صدا دهی mid این مانیتور بی نقص عمل میکنه mid رو واقعا خوب با تفکیک پخش میکنه اما ...
    اما متاسفانه با وجود پخش خوب و زیبایی بسیار صدای گرم و Dark رو داره در این رنج که من بهش میگم رنگ شدگی خوب !!!
    یعنی واقعا صدا رو خوشگل و تمیز پخش میکنه اما رنگ میده. برای مثال هر طور توی Adam شما reverb بدید به وکال خیلی خوب پخش میشه و لذت میبرید . . .
    خب برای موسیقی گوش کردن واقعا لذت بخشه اما برای میکس یک ضعف به حساب میاد.

و اما میرسیم به محدوده ی Bass اگر اتاق شما کوچیک باشه خب با این که 4.5 اینچ وفر دارید اما بیس خوبی میشنوید با بررسی بیشتر میفهمیم که Adam کلا در Bass و مخصوصا A3x که 4.5 اینچ هست ضعف داره و این شما رو اذیت میکنه.
    متاسفانه بیس خوبی از این مانیتور نمیشنوید البته دوستان دقت داشته باشند :

وقتی میگیم بیس خوب نمیشنوید یک در مقایسه با مانیتور های کلاس A هست و دو از دیدگاه میکس بیس خوبی نمیشنوید وگرنه به عنوان شنونده نه تنها بیس قشنگه بلکه خوب و کامله اما بیس درستی نداره . . .

نقطه ضعف دوم این مدل Loudness کم اون هست. توان آمپ های این مانیتور 15 وات هست (برای وفر) و این باعث میشه که نمیتونه صدای بلندی رو تولید کنه و کم میاره (اما توئیتر های X-art برای پخش هیچ چیز هیچ وقت کم نمیارند) گرچه میکس با صدای کم بهتره اما این قدر صدای این مانیتور قشنگه که شما هم حتما دوست دارید بعضی وقت ها صدا رو زیاد کنید و لذت ببرید.

در آخر میرسیم به نکات جمع بندی :

اگر اتاق شما کوچیک هست اگر دوست دارید صدای قشنگ خوب کامل با تفکیک بشنوید و اگر سبک موسیقی شما بیس زیادی نداره و صدای بلند رو دوست ندارید این مانیتور برای شما انتخاب کامل نه اما مناسبی هست.
    اگر به میکس صداهای تلویزیون رادیو و فیلم و بازی مشغول هستید این مانیتور یک انتخاب کامل هست.

تنها قسمتی از موسیقی که میشه در این مانیتور به درستی میکس کرد به نظر من Snare هست که توانایی ویژه ای در پخش اون داره.

منتظر تست مدل های بعدی باشید.

سپاس.

• خوشم اومد خوشم اومد x 22
  3. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    تست و بررسی مانیتور صدای Adam-A5X

درود بر هنرمندان گرامی.

خب در این پست به بررسی A5x از شرکت Adam میپردازم.

"توضیح عمل کرد و تست مانیتور صدا های مختلف"-A5X_coverBild.jpg

همین طور که برای برادر کوچک تر اون A3x توضیح دادم بعد از خرید و باز کردن درب جعبه A5x همون احساس رو خواهید داشت با این تفاوت که این بار از لحاظ روانی احساس بهتری دارید چرا که A3x به دلیل سایز کوچیکش یک مقدار ممکنه به شما این حس رو بده که کامل نیست !!!

اما زمانی که A5x رو در دست میگیرید یک احساس کاملا حرفه ای دارید و دوست دارید چند دقیقه بهش نگاه کنید.
    خب مانیتور رو وصل میکنید و شروع به بررسی اون میکنید.

اولین چیزیکه گوش شما رو در شنیدن صدای این مانیتور تحریک میکنه دقت و عمق اون هست. هیچ چیز رو در شنیدن صدای اون از دست نمیدید حتی کوچک ترین صدا ها و اتفاقات رو به وضوح خواهید شنید.

اگر موزیک های استاندارد و قوی از نظر میکس در اون پلی کنید حیرت زده خواهید شد از دقت و عمق صدا. برای مثال وقتی ترک
    Celendion - My Heart
    رو پلی میکنید شفافیت صدا ها و جزییات و از همه مهم تر عمق صدا که خودش رو در ریورب نشون میده خود نمایی میکنه.

قطعا دوست دارید تا چند روز در این مانیتور فقط آهنگ گوش کنید و صدای گرم و با دقت اون نظر شما رو جلب میکنه.
    واقعا دوست داشتنیه :X

اما با بررسی دقیق تر میرسیم به مشکلات. اول از همه مشکل Bass که متاسفانه در این دو مدل از Adam همیشه وجود داشته.
    این مدل هم مانند مدل پیشین ضعف در نمایش بیس داره. دقت کنید ضعف در نمایش بیس رو از نظر میکس ما بررسی میکنیم نه این که تصور کنید نمیتونه کیک رو نشون بده یا Bass Guitar رو نمایش نده !!!

منظور اینه که Bass کاملی نداره و در نمایش این رنج فرکانسی مشکل داره در مقایسه با Mid و Hi به حق کاملش.
    در این مانیتور هم Mid رو بسیار عالی میشنوید با این تفاوت که صدا ی بزرگ تر و تصبیت شده تری دارید از A3x چون از وفر بزرگتری صدا رو میشنوید.

در رنج فرکانسی Hi هم که هیچ کمبودی احساس نمیکنید به لطف وجود توئیتر های X-ART این شرکت. من هرچی دوست داشتم از Hi رنج ایراد بگیرم و نمره کامل رو به اون ندم نتونستم و در hi واقعا نمره ی 20 رو میگیره.

همین طور که گفتم در رنج فرکانسی MID هم بسیار کامل هست و همه چیز رو میشنوید اما متاسفانه چیزی که باعث میشه من این مانیتور رو انتخاب نکنم در عین وجود این همه نکات مثبت و صدایی واقعا با دقت Mid رنج گرم و رنگ شده ی اونه.

با این که بسیار کامل و با دقت پخش میشه اما جوری روی صدا تاثیر میزاره که من به اون میگم رنگ قشنگ صدا رو زیبا نشون میده و احتمالا اون به خاطر حس دارک بودنیه که داره صداهای دارک معمولا خوش گوش تر هستند.

اما در کل این مانیتور واقعا در روز های اول نظر شما رو جلب میکنه با صدای بادقت و زیبایی که داره و اگر نقاط ضعف اون رو بشناسید میتونید میکس های کاملا استاندارد با اون داشته باشید.

معمولا میکس وکال در A5x موفق خواهد بود و میتونید به صدای وکال میکس شده در A5x کاملا اعتماد کنید.
    در کل مانیتور خوبی هست و گزینه ی مناسبی برای وارد شدن به دنیای مانیتور های کلاس A هست.

مخصوصا برای دوستان تنظیم کننده که میتون روی پروسه ی Sound Design اون ها تاثیر بزاره.
    برای کار موسیقی مدل A5x از A3x کامل تر و بهتر است.

پیروز باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 11
  4. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    "تست و بررسی مانیتور صدای Yamaha MSP5"

"توضیح عمل کرد و تست مانیتور صدا های مختلف"-yamaha-msp5.jpg

درود بر دوستان گرامی.

در چند روز گذشته مجالی پیدا کردم تا این مدل مانیتور صدا رو مورد بررسی دقیق قرار بدم و تصمیم گرفتم این بررسی و تجربه رو با شما به اشتراک بزارم. امیدوارم که کار آمد باشه.

حدود یک هفته این مانیتور صدا در دستم بود و در استودیو شخصی خودم که تقریبا تمام ضعف ها و نقاط قوت آگوستیکیه اون رو میدونم تونستم اون رو مورد بررسی قرار بدم.

اولین چیزی که با شنیدن صدای این مدل یادم اومد صدای کلاسیک و خشک محصولات یاماها از سری Hs گرفته تا Ns10 رویایی و .... بود. این مانیتور هم دقیقا مانند دیگر محصولات این کمپانی یاداور همین جنس صدا بود و میشه اون رو امضا محصولات یاماها دونست.

طراحی خاص این محصول اولین چیزیه که تو ظاهر اون نظر شما رو جلب میکنه. کمتر مانیتور صدایی دیدیم که برای قسمت ووفر دارای محافظ باشه که این مدل هست و جنس بدنه ی پلاستیک اون بر خلاف MDF در سری Hs کاملا متفاوت هست.

قرار گرفتن ولوم صدای مانیتور در جلو هم حس یک مانیتور کلاس A در سطح Genelec و Adam رو به شما میده چرا که در تولیدات این کمپانی ها نیز چنین اتفاقی افتاده.
    در کل مانیتور زیبا و جذابی هست از نظر ظاهری.

بعد از روشن کردن و شنیدن اولین موزیک های رفرنس در اون منو به زمانی برد که از Hs50 در استودیو خونگی خودم استفاده میکردم. همون سبک و جنس صدا اما این بار دقیق تر ریز بین تر و حرفه ای تر.

صدایی خشک و فلت صدایی که خوب رو خوب و بد رو بد نشون میده. خیلی کم در جنس صدای این مانیتور میشه رنگ شدگی حس کرد. مخصوصا در رنج صدای Mid برتری زیادی داره و واقعا راضی کننده عمل میکنه.

در رنج Hi صدای اون رو تقریبا مشابه با Hs ها میدونم در عین این که بدون رنگ و صادقه اما صدایی تو هم رفته کثیف و بدون کنترل داره. کلا در مانیتور های یاماها همیشه این رو حس کردم که Hi یک مشکلی داره یه چیزی داره که گوش رو اذیت میکنه و این مانیتور هم مستثنا از این قائده ندیدم.

اما نقطه قوت اصلی این مانیتور که همون Mid رنجش هست.
    صدایی واقعی فلت و بدون رنگ شدگی رو در این رنج داره صدایی که میتونید در یک محیط آگوستیک و کنترل شده کاملا روی اون حساب کنید. خیلی خشک صدا میده در این قسمت به شکلی که شما رو پیش میبره به سمت میکسی که واقعا با جزییات بالا روش کار کنید تا بتونید صدای خوبی بشنوید.

در واقع باید خیلی دقیق خوب روی موزیکتون کار کنید تا بتونید Mid رنج خوبی از این مانیتور بشنوید و من حدس میزنم که وکال و ساز هایی مثل پیانو و گیتار و ... در این مانیتور میتونند خیلی خوب میکs بشند و علاوه بر اون صدا دهی خوب این مجموعه در این مانیتور مهر تضمینی به صدا دهی خوب در سیستم های پخش دیگه هست.

میریم سراغ تقطه ضعف اصلی این مانیتور که رنج صدای Bass هست.
    MSP5 خیلی سعی میکنه در این رنج خوب و راضی کننده عمل کنه اما واقعا این طور نیست.
    اولین ضعفی که در این رنج فرکانسی داره قدرت کم اون هست که البته با ووفر 5 اینچ یک مقدار طبیعی اما نه در این حد که MSP5 اغراق میکنه. من خودم به شخصه این ایراد رو از امپلی فایر های اون میبینم.

در این رنج اولین نقطه ضعف اون قدرت کمش هست. البته در کنار این قدرت کم جزییات خوبی رو در این رنج فرکانسی یعنی Bass به نمایش میزاره مخصوصا صداهایی مانند Bass گیتار رو با جزییات خوبی پخش میکنه.

نقطه ضعف دوم که من در این مانیتور حس کردم به خاطر تلاشی که شده تا همه چیز خوب باشه متاسفانه در رنج Bass صدای کنترل نشده و کثیفی داره به طوری که واقعا حس میکنید در پخش صدا هایی مانند Kick مخصوصا با پانچ بالا ناتوان عمل میکنه.

در کل من احساس میکنم اگر از این مانیتور شناخت کافی نداشته باشید میکس های شما خیلی هوم داشته باشه و در Bass بدون مشکل نباشه.
    اما میتونید به Mid رنج اون کامل اعتماد کنید و Hi هم در صورت شناخت میتونه استاندارد باشه.

مانیتور دوس داشتنی برای کسایی که موسیقی کلاسیک - ارکسترال و ... کار میکنند هست و افرادی که صدا هایی خشک رو دوست دارن.

و در کل میتونه دوست خوبی برای شما باشه و جز وسایل دوست داشتنی تو اتاقتون اما بدون ایراد نیست و شخصا حس میکنم در این کلاس مانیتور و این رنج قیمت انتخاب های بهتری میتونه باشه البته یاماها طرف دارای خودش رو داره (یکیشون خود من) که ترجیح میدم برای داشتن جنس یاماها از سری Hs استفاده کنم.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)