توضیحاتی در مورد منوهای اف ال استودیو

شروع موضوع توسط dj mhd ‏13/3/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک توضیحاتی در مورد منوهای اف ال استودیو تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, adobeaudition, flstudio
    سلام دوستان عزیز

اول قصدم از ایجاد این موضوع رو بگم:
    راستش خواستم اینو تو تاپیک رفع اشکال بزارم به عنوان پست ولی دیدم مطلب کلیه و تاپیک زدم تا دوستان بحث های مربوطه رو اینجا عنوان کنن و تو یه تاپیک جمع بشه

موضوع اصلی:
    ببینید من میخوام دوستان در مورد هر قسمت از منوهای اف ال (بیشتر از همه options) توضیحاتی بدن تا بحث کامل بشه
    مثلا یکی بیاد در مورد midi settings و تک تک قسمت هاش توضیح بده
    یکی در مورد Audio settings (که تا حدودی بحث شده) و بازم مهمتر از همه General settings و ... و بقیه قسمت هاش
    دوستان به نظرم این موضوع خیلی حیاتی و مهمه که میتونه به خیلی ها کمک کنه و دیگه سوالات این قسمت تا حدودی رفع بشن
    ممنون میشم یکی یکی بریم جلو
    و دوستانی هم که زبانشون خوبه میتونن بهمون کمک کنن
    منتظر توضیحاتتون هستم

با تشکر از همتون که کمک می کنید تاپیک کامل بشه

2. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    خوب من شروع می کنم :smile (10):

منوی File :

اولین و مهمترین منوی اف ال که : New و New Template و Openه آیتم اول هستند که New برای ایجاد یک پروژه جدید و New Template برای ایجاد پروژه جدید بر اساس تمپلت های از قبل تعریف شده توسط اف ال هست که بر اون اساس شما یه پروژه جدید باز می کنید که اگر به توضیحاتش دقت کنید کاملتر توضیح داده زیر هر کدم از نوع پروژه ها.. Open هم برای باز کردن پروژه که قبلا کار کردیم هست

save و save as و Save New Versian رو که همه می دونید مشخصه ..

یه Seprator که به صورا های لایت هستش Label اون نوشته Recent Project یعنی پروژه هایی که از قبل باز کردیم رو می تونید باز از اینجا انتخاب کنید یعنی مثل History می مونه ... و آیتم آخر Exit یعنی خروح

3. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    منوی دوم Edit :

منوی دستوراتی هست یعنی شما یه عملی رو توی اف ال انجام می دین و اون عمل شاید اشتباه بود و ... خوب می تونید با این منو و یا کلید های میانبری که توی همین منو هم معرفی شده استفاده بکنید .

به ترتیب من می گم اگه باز سوالی یا ابهامی بود بفرمایید که من بیشتر بگم البته اگه بلد بودم .

آیتم ها بترتیب

1- Undo و Redo و Undo Step seq edit و Redo steo seq edit : خوب بزارین اینو بگم که این 4 تا آیتم توی همون آیتم اول این منو قرار دارن و بسته به شرایط کار Invisible و Visible یا همون مخفی و غیر مخفی می شن . با دو تای اولی که آشنا هستین که عمل CTRL +Z و CTRL + Y رو انجام می دن ولی به اینصورت که یه مرحله به عمل قبل یا عمل جلو می رن.
    حالا شاید شما در یه کاری یه کاری انجام دادین که اشتباه بوده و یا درست بوده به هر شکلی این پاک شده و یا ...
    خوب برای اینکه این کار رو بازیابی بکنید با استفاده از دو تا آیتم بعدی می تونید مراحل بازگشت به اون مرحله رو افزار یش بدین یعنی اگه دوبار Redo steo seq edit روی این کلیک کنید به دو مرحله جلوتر می ره و ...
    باز اگه دراین مورد سوالی داشتید حتما بپرسید

آیتم دوم و سوم و چهارم منو : Copy و Cut و Paste رو که همه باهاش آشنا هستین و طبق برنامه های استاندارد تحت ویندوز هستن.

آیتم 5 و 6 : Shift Left و Shift Right برای این منظور هستن که اگه شما یکی از اون مربع های کوچیک رو فعال یا روشن کنید مثلا از کیک می تونید با این آیتم ها اونرو شیف به چپ یا راست بدین خوب برای فهمیدن می تونید امتحان کنید

آیتم 7 : Randomize ... این میاد بصورت تصادفی نت چینی می کنه که فکر کنم با یه انتحان در اف ال منظورم رو کاملا بگیرین مثلا به صورت پیش فرض جنس صدای کیک که شما میزارید یکم نازک این میاد بصورت تصادفی کلفت و یا بم تر می کنه حالا نمی دونم چطور بگم و لی یه بار انحان بکنید بیشتر متوجه می شید.

و آیتم آخر به پیانو رول منتقل می کنه حالا کیک و هر چیز دیگه ای رو ..
    موفق باشید

4. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خوب دلم نیومد این منو رو هم نگم شاید اینایی رو که من گفتم رو بلد باشید خوب ولی بعضی از دوستان هستن که به انو صورت آشنا نیستن ...

به هر حال منوی بعدی Channals :

این منو میشه گفت جزو اون کاربردی ترین های منو است
    به این شکل
    آیتم اول Add One : این آیتم لیستی از کلیه پلاگین ها رو به ما می ده حالا چه واسه مستر و میکس و چه برای سازها باشه ...
    این آیتم بعد از اینکه روش کلیک کردیم 3 تا بخش داره یکیش More و Brows Presets و دیگری لیست پلاگین ها که بعضی هاشون هم توی این لیست نیست که می تونید با More فراخوانی و به این لیست اضافه بکنید
    خوب گزینه More رو اگه بزنید می تونید هم گلاگین جدید که به اف ال اضافه کردین رو اسکن و اضافه کنید و کم و زیاد کنید گزینه دوم Brwose Persets هم که تمامی پرست های پلاگین ها رو دسته بندی و در سمت چپ اف ال لیست می کنه ..

حالا آیتم دوم منو Clone selected : که این یعنی مثلا شما پلاگین سیتروس رو با یه پرستی انتخاب کردین و دارین باهاش کار می کنید و خیلی هم دوست دارین یکی دیگه مثل همین سیتروس با این پرست و همین تنظیماتی که برای اون پرست انجام دادین باشه با استفاده از از این گزینه می تونید مثل همونو کپی کنید و استفاده کنید

آیتم سوم Delete Selected : این گزینه پلاگین انتخابی رو حذف می کنه البته از Work Space ( فضای کارتون ) نه کل اف ال .

آیتم چهارم و پنجم : Move Selected up و Move Selected Down که مشخص هستن برای چیه یعنی ایندکس و یا مکان ساز رو جابجا می کنه یعنی اگه آخرین سازتون سیتروس باشه می تونید بیاریدش اولین بکنید که این هم برای تنظیم زیبایی work space هست

آیتم ششم : Group selected یعنی گروه بندی اون وی اس تی و کیک و .... اینا که انتخاب کردین به این صورت که شما باید جلودی هر ساز و کیک و کلپ و ... یه چراغی هست رو باید سبز کنیید که این بدین معنیه که فعال هست و این گزینه رو بزنید و یه اسم برای گروه انتخاب بکنید و Ok کنید .

آیتم هفتم Color Selected : برای اینه که زنگ آیکون ساز تون و .... اینایی که انتخاب شده رو عوض کنید که برای زیبایی و گاهی اوقات برای حرفه ای تر دیده شدن محیط کار خوبه .

آیتم هشتم و نهم : Zip Selected و Unzip All برای اینه که محیط کارتو یعنی پنجره Step Seqencer هر سازی و ... اینی رو که انتخاب کردین رو جمع کنید و از حالت شلوغی در بیارین و ....

موفق باشید

5. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خب دوستان عزیز رضا جان زحمت کشید و نصف راه رو تکی رفت که جای سپاس داره و خیلی ازش ممنونم که همکاری کرد تا تاپیک جلو بره
    دوستان دیگه هم بیان و کمک کنن تا تا تهش بریم و بحث تموم بشه
    بازم ممنون رضا

6. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خوب منوی بعدی که می خوام بگم منوی View هستش که خوب از اسمش معلومه واسه چیه برای نمایش و نحوه نمایش پنجره های داخلی خود اف ال هستش خوب من یکی یکی الان می گم

خوب این منو دو Seprator یا جدا کننده داره که Label هر کدوم به ترتیب :

1- Windows : این جداکننده ( Sprator ) اگه درست نوشته باشم غلط املایی نداشته باشه خودش چندین آیتم داره که هر کدوم باعث می شن که پنجره هایی داخل اف ال Show یا Don't Show بشن که خوب شما روی این منو (View ) کلیک کنین می ونین ببینین ولی 3 تا از این آیتم ها یکم فرق داره از چه لحاظی ؟؟؟ خوب می گم
    ببینید یکی از این ها Channel Setting هست که نمایش جزئیات و تنظیمات بیشتر اون کیک و کلپ و یا هر ساز دیگه ای هست که بعد از انتخاب ساز یا وی اس تی و ... این رو بزنید نمایش میده
    آیتم بعدی Plugin Picker هست که نمایش وی اس تی و پلاگین های اف ال به صورت گرافیگی و دسته بندی شده به صورت موضوعی هست

2- Layout : خوب این بخش از منو هم 4 تا آیتم داره که اولی تمامی پنجره های باز شده در داخل اف ال رو می بنده البته به جز Step Seqencer و دومی برای بستن تمامی پنجره هایی که فوکوس روی آنها نیست یعنی پنجره هایی که فعال نیستن و زیر پنجره های دیگه قرار دارن مثلا دو تا وی ای تی سیتروس و اف ال کی باز هست شما با سیتروس در حال کار کردن هستین و اف ال کی هم زیر سیتروس قرار داره با این آیتم می تونید اون اف ال کی رو ببندین
    آیتم سوم به نام Arrange windows برای نحوه مرتب سازی و نمایش پنجره ها در داخل اف ال هست .
    background هم برای انتخاب یک Wallpaper یا پس زمینه برای خود ف ال هست

3- Browser : این بخش هم 6 تا آیتم داره که اولی تمومی History هایی که کار کردین رو undo می کنه و دومی تمومی Automation ها رو در سمت چپ اف به صورت ساختار درختی نمای می ده
    Generators in use هم تمامی کارهایی که در پروژه جاری دارید انجام می دین رو نمایش می ده البته در سمت چپ اف ال به صورت پوشه بندی

effects in use تمامی افکت ها و پلاگین های افکتی که الان درحال حاضر توی پروژه جاری در حال استفاده هستن رو نمایش می ده

Romate control من باهاش کار نکردم و زیاد نمی دونم

plugin database یعنی بانک اطلاعاتی پلاگین ، بانک اطلاعاتی پلاگین ها رو می تونید با انتخاب این بصورت دسته بندی شده در سمت چپ اف ال مشاهده بکنید.

موفق موید باشید سوالی بود در خدمتیم

7. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    دوستان کسی نمی خواد توضیحی و ... بده البته به ترتیبی که من رفتم باشه بهتره و منظم تر می شه تاپیک

8. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    دوستان کسی نمی خواد ادامه بده ؟؟؟؟

اینطور برامون بهتره بخدا هر کسی می تونه بیاد یه توضیحاتی با بیانی ساده بگه ...

9. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    مثل اینکه کسی نمی خواد توضیح بده
    خوب من منوی بعدی که Options هست و خیلی هم مهمه و بیشتر دوستان و خود من واسم خیلی سوال داره رو اینطور می خوام بگم.

4 تا قسمت داره این منو که های لایت شده هستند و Label هر کدومشون به ترتیب :

1- System

2- Project

3- MIDI

4-Switches

من اول Project رو می گم که این بخشش تموم بشه و بعدی هاش رو به ترتیب می گیم ..

خوب Project یعنی مربوط به کل پروژه تو این بخش یه Project Info هست به معنی اطلاعات پروژه که شما باید مستندات رو داخل این بنویسید یعنی باید نه اختیاری که شما بعد از نوشتن و ذخیره پروژه نوشته های خود رو بعد از باز کردن همون پروژه ببینید این بخش خیلی مهمه چون شما یه پروژه ای رو کار کردین و بعد از سه ماه میاید همون پروژه رو باز می کنید حالا 3 ماه و .... فرقی نداره چشتون به این نوشته هاتون که بیوفته می تونید بفهمید ه چیکار کردین و ....
    برای اینکه نوشته ها پس از اجرای پروژه دیده بشن باید گزینه Show It on Opening رو روشن یا فعال کنید.
    بعدیش General هست که مقدار هاش پیشفرض می مونه فقط شما با Beat و Bar کار دارید که ضربتون رو تنظیم می کنید ..
    مثلا 2.4 و 6.8 و ....

System و MIDI و Switches مونده هر کی می تونه یکی از این بخش ها رو توضیح بده البته این بخش فقط در منوی Options هستند که من با توجه به خودش دسته بندی کردم

10. artman

artman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    سلام اقا رضا.من یه سوال داشتم..ببین یه پروژه رو که save میکنم دباره که برم اجراش کنم یه اخطار واس ریجستر کردن میده بعد که برنامه بالا میاد دیگه اون چیزایی که save کردم نیشتش....؟اگه میشه کمکم کن...

11. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
  12. artman

artman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    اره شما درست میگید... رفتم همون جا مشکلم حل شد....

13. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه ی دوستان امیدوارم تعطیلات بهتون خوش گذشته باشه

دوستان منوهای اصلی هنوز موندن اگه لطف کنین و توضیح بدین تاپیک کامل میشه
    واقعا ممنون که کمک میکنید

14. mohsennine

mohsennine عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, wavelab
    خوب دوست عزیز به احتمال زیاد ورژن fl شما demo هستش.وقتی برنامه رو باز میکنی زیر آیکون fl نوشته.این دفعه دقت کن متوجه میشی.

15. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان عزیز
    همان طور که میدونید ورژن جدید اف ال (10) اومده و بیشتر دوستان هم دارن ازش استفاده میکنن لطفا توضیحات قسمت options رو با توجه به ورژن 10 بیان کنید تا مشکلات این قسمت بر طرف بشه
    خب قسمت project info از options رو دوست خوبمون رضا توضیح دادن و قسمت های بعدیش هنوز کامل نشده
    دوستان لطف کنن قسمت های بعدی رو توضیح بدن
    ممنون از همه

بارگذاری...