توالی آکورد ها در هارمونی سه بخشی چگونه است؟

شروع موضوع توسط violet ‏17/6/15 در انجمن مبانی هارمونی

تاپیک توالی آکورد ها در هارمونی سه بخشی چگونه است؟ تالار مبانی هارمونی در persian-music.org.

1. violet

violet عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    با سلام خدمت صاحب نظران
    خیلی اوقات در موسیقی ما شاهد آکورد های سه بخشی (نه صرفا سه صدایی) مثلا در متد های کلاسیک پیانو یا آنسامبل های بادی در ارکستر های مختلف هستیم و همیشه هارمونی 4 بخشی کلاسیک رو نمیبینیم.
    یا حتی در شروع قطعه با معکوس دوم تنیک به شکل 3 بخشی رو به رو میشیم.
    چندی پیش هنگام مطالعه ی دوباره کتاب های هارمونی در فصل دوم پیستون پایین ص 46 قسمت توضیحات نکته ای جالب از طرف مترجم دیدم به این شکل :
    "هارمونی گذاری دو و یا سه بخشی که در عمل بسیار به کار میرود نیاز به ملاحظات دیگری دارند که متاسفانه در کتاب های هارمونی عمومی مورد بررسی قرار نمیگیرند. آموزش کنترپوان تنال میتوند جبرانی برای این کمبود باشد."
    که البته دقیقا مشخص نکردن آیا باید با قوانین هارمونی به اینها نگاه کرد یا کنتر پوآن ؟
    خب وصل های ساده مثل آکورد تونیک به درجه 4 یا 5 گام رو همه در آموزش های پیانویی دیدیم ولی به صورت کلی سوالی که من دارم اینه که دقیقا چه روشی مناسب استفاده ازین آکورد ها و با چه قوانینی میشه اون هارو به هم وصل کرد ؟ یا چه توجیهی داره که در شروع یک قطعه کلاسیک با آکورد 3 بخشی از معکوس دوم استفاده کنیم؟
    آیا کتابی یا متدی درباره آکورد های 3 یا 2 صدایی رسیدگی کرده ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نمیدونم دقیق متوجه پرسش شما شدم یا خیر ، ولی همانطور که میدانید آکورد میبایست حداقل از سه نت تشکیل شود و هنگامی که از دو نت همزمان استفاده میکنیم به آن فاصله میگوییم ، در آکوردهای چهار صدایی اغلب اوقات و در هارمونی های ساده یکی از نت ها اکتاو نت دیگر هست ( البته در آکوردهای 7 و دیمینیش و ... میتوان با رعایت قوانین نت پایه یا پنجم را هم حذف کرد ) که با حذف آن از نظر تئوری مشکلی به وجود نخواهد آمد ، پس در هارمونی آکورد سه صدایی مشابه چهار صدایی هست و خطاهایی مانند خطای سانسیبل و پنجم و ... رعایت میشود . پیشنهاد میکنم در این زمینه رساله هارمونی تئودوبوا را هم مطالعه کنید که خیلی مفصل تر به این موارد پرداخته است .

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...