تمرینات خوانندگی

شروع موضوع توسط MAHSA GH ‏17/10/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک تمرینات خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    سلام دوستای گلم(:
    من یه سوال داشتم اینکه چه طوری میتونم صدای خودم را همیشه گرم نگه دارم(امیدوارم منظورم را گفته باشم
    یک سوال دیگه
    من اصلا نمیتونم جلوی دیگران بخونم یعنی باید من را بکشن تا بخونم شاید میترسم یا...
    ولی هر کس صدام را شنیده گفته خوبه و خوشش اومده خدا را شکر ...
    چیکار کنم چون در این وضعیتم تمرینام هم خیلی کم شده چون مجبورم توی جاهایی که ممکنه دیگران صدام را بشنون تمرین کنم به خاطر همین باید یه جایی را پیدا کنم تنها باشم و به خاطر این خیلی کم میخونم میترسم صدام را گم کنم
    لطفا برای هردو راهنماییم کنین

2. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    پاسخ : تمرینات خوانندگی

دوست عزیز، در رابطه با گرم کردن صدا، دوستانی که تخصص دارند، مطمئنا جواب سوالتون رو بدون پاسخ نخواهند گذاشت.

ولی‌ در رابطه با "خجالتی" بودن. اصولا شما اگر هدفتون صرفاً اینه که واسه دل خودتون بخونید، خوب خجالت بکشید هم مهم نیست چون کسی‌ بجز خودتون و خلوت خودتون، هنر شما رو نخواهد شنید. ولی‌ اگه هدفتون اینه که در این راه بصورت حرفه‌ای (حتی حرفه‌ای از نوع مخفی‌) گام بردارید، باید به خودتون بقبولانید که کسانی‌ که به صدای شما گوش میدهند، کسانی‌ هستند که شما دارید با تاثیر گذاشتن بر ذهنشان، در مسیری که شما برایشان طراحی‌ می‌کنید، به گشت و گذار میبرید. بیشتر کسانی‌ که خوانندگان معروفی‌ هستند، شاید حتی صدای خوبی‌ ندارند، والی‌ "درست میخوانند". این خیلی‌ مهمه. چون وقتی‌ شما بدونید دارید "چکار" می‌کنید، شنونده هم به شما و مسیری که دارید میبریدش، اعتماد میکنه. و وقتی‌ بعد از این سفر ببینه که به "بی‌ راهه" نرفته، از هنر شما تجلیل به عمل میاره و مطمئن باشید، که تشنه هنر شما و صدایتان خواهد شد.

نتیجه این میشه که:

۱ - درست بخونید

۲ - به خودتون و کارتون اعتماد داشته باشید

۳ - آهنگی را که میخواهید اجرا کنید، تا بقول معروف "تهش رو در نیاورده اید" برای کسی‌ نخونید. اینم برای اینکه وقتی‌ شما آهنگ را کامل در دست نداشته باشید، "اعتماد بنفس" بالایی نخواهید داشت. در نتیجه نمیتوانید اعتماد بنفس خود را به شنونده القا کنید.

۴ - خجالت مال کسیه که بلد نیست بخونه!!!

موفق باشید و پاینده.

3. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0

من تصمیم ندارم برای دل خودم بخونم دوست دارم بیشتر در اینکار قدم بردارم
    از درست خوندن منظورتون همون رو اصول بودن دیگه؟

4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

برای تمرین الزما نیاز به فضای خاصی نیست. یک بالش سبک روی صورتتون قرار بدید و تمرین کنید.
    بقیه موارد هم در طول زمان رفع میشود.

5. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0

بله دقیقاً. وقتی‌ شما "فالش" نخونید، ضرب‌ها و میزان بندی آهنگ را رعایت کنید، میشه "درست خوندن". یعنی‌ اصولا موسیقی‌ چیزی نیست جز رعایت همین دو اصل. 1 - فالش نزنید. 2 - سر ضرب بزنید. البته Ritchie Blackmore گیتاریست گروه‌های Deep Purple, Rainbow, و در حال حاضر Blackmore`s Knight در جایی‌ گفته بوده که "آهنگی زیباست که گروه با هم شروع کنه، مترنوم آهنگ تا آخر حفظ بشه. خواننده (در صورت Lyrics داشتن آهنگ) فالش نخونه، نوازنده‌ها فالش نزنن، و گروه با هم آهنگ رو تموم کنه." اینها پنج عاملی بودن که ایشون گفته (و بنظر بنده کاملا درسته).

شما برای درست خواندن، یکی‌ از عواملی که باید رعایت کنید، "نفس گیری صحیح" میباشد. پس لطفاً از قرار دادن هر چیزی بر روی، و یا نزدیک دهانتان، جدا خود داری کنید. این روش‌ها بیشرتر برای "خود کشی" مورد استفاده قرار میگیرند تا تمرین خوانندگی. موید باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. saeid s

saeid s عضو سایت

امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    نرم افزار:

در مورد خجالت کشیدن باید اینو بگم. چند تا دلیل داره یکی اینکه اعتماد به نفست هنوز پایینه 2 خیلی به هدفی که داری پایبند نیستی و به قول معروف هنوز دو دلی و مصمم نیستی که یک خواننده حرفه ایی بشی 3 شایدم آدم حساسی هستی نسبت به رفتار دیگران ولی راه حلش چیه؟ فقط یه راه داره و راهش اینه که سعی کنی یواش یواش پیش کسانی که خیلی باهاشون صمیمی هستی بخونی و دایره شنونده هاتو بیشتر کنی. مثلاً اول پیش یه دوست صمیمی و بعدش 2 تا دوست یا خواهر و بیشترو بیشتر تا اینکه همه تو رو به عنوان کسی که می خونه بشناسن. این باعث میشه اعتماد به نفست بالا بره و مورد تشویق هم که قرار بگیری روز بروز بهتر و بهتر میشی. ولی در مورد گرم کردن صدا باید بگم که صدای انسان از حنجره که یکی از اعضای سیستم تنفسی انسان هست درست میشه. و حنجره انسان از یک سری غضروف که اطرافشو عضلات پر کرده و 2 تا تار صوتی(حالت تیغه مانند) تشکیل شده. حالا شما اگر می خواهید صداتون همیشه گرم باشه باید این عضلاتو مثل یک ورزشکار گرم و قوی نگه داری یعنی تمرینات مکرر. بهترین زمان برای تمرین(گرم کردن) صبح زوده قبل از صبحانه. البته معمولاً زمان خوبی نیست برای خوندن وصدا معمولاً به علت ترشحات معده در خواب خشک و خشن هست(در صبح)و برای گرم کردن اول باید از نتهای پایین بخونی.و سولفژ هم باید کار کنی.البته بدون استاد سخته موفق باشی

7. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

شما وقتی نفس میگیرید که آواز نمیخونید :)) (‌همین الان امتحان کنید ) موقع بازدم تارهای حنجره به صدا در می آید. نیازی هم به خود کشی نیست :))

اینها تکنیک های کمی هست مخصوصا برای خواننده های که هارش میخونند هم با همین ترتیب تمرین میکردند مشکلی هم پیش نیومد . من چند سال قبل در ورکشاپهایی که اساتید سازمان برای فن بیان . گویندگی برگزار میکردند و طی سلسله جلسه های مداوم بعضی از این تکنیکها رو متوجه شدم.
    انجمن هنر هاي نمايشي گاليكش - تمرینات بازیگری
    http://fann-e-bayan.blogfa.com/post-3891.aspx

. برای بقیه موارد هم اگر مشکلی دارید بهتر این هست که با یک استاد مشورت کنید . در این فروم اساتید شناخته شده و محترمی هستند که به نظرم بهتر میتونند به شما کمک کنند. با درد و دل کردن و تعریف خاطرات مشکل حل نخواهد شد.

موفق باشید.

8. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0

از همتون ممنون (:

- - - - - - - - - -

ممنونم به خاطر وبلاگی که معرفی کردین

9. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

مهسا جون منم دقیقا قبلا مشکل تو رو داشتم....
    ببین واسه گرم کردن صدا باید خیییلی تمرین کنی!!! سعی کن حتما روزی دو ساعت کامل اهنگ بخونی تا صدات گرم شه
    منم خیلی خجالتی بودم قبلا!!! ولی بهت این قولو میدم اگه فقط یه بار جلو جمع بخونی دیگه خجالت نمیکشی!!! بعد به خودت می خندی که چ! اینکه چیزی نبود1!!!
    من درکت میکنم!!!
    منم سن تو بودم به محض اینکه تنها میشدم آهنگ میخوندم واقعا روم نمی شد کسی خونه بود آهنگ بخونم تا اینکه همین امسال یه مدت پیش تصمیم گرفتم دیگه خجالتی نباشم!!! و وقتی هم بابام هم مامانم هم داداشم خونه بودن آهنگ خوندم اونا هم گفتن چه صدات خوبه و هیچی نگفتن منم الان به اون موقع های خودم میخندم و میگم چه احمقی بودم خجالت می کشیدم
    ببین عزیزم اگه خوانندگی واست مهمه باید هروز دو سه ساعتی تمرین کنی این باعث میشه که صدات همیشه گرم باشه هر چی بیشتر تمرین کنی می بینی که با چند دقیقه تمرین صدات گرم میشه
    امیدوارم کمکت کرده باشم موفق باشی

10. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0

lرسی سارا جون بخاطر راهنماییت حتما 2،3ساعت را از این به بعد کار میکنم

11. farzad vaziri

farzad vaziri عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام شما باید حست رو قوی تر کنی و طوری حس بگیری که فکر کنی کسی پیشت نیست و واسه گرم کردن صدات هر روز که از خواب بیدار میشی حداقل نیم ساعت تا یک ساعت رکتوس و رزنانستو گرم کن اگه روت نمیشه بی صدا اینکارو بکن:smile (46):

12. farzad vaziri

farzad vaziri عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

وااااااااااای خدا یکی به من کمک کنه این همش میگه ممکن است...ممکن است...:smile (74):

13. warriorgirl

warriorgirl عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:

من یه دوستی داشتم که اینجوری صداشوگرم می کردچون اول خوندن واینجورچیزا صداش میگرفت باادای کلمات اصوات رو اول باصدای اروم وبعدباصدای معمولی وبعدباصدای بلندمیخوند.مثلا میگفت:اااااااااااااااااااااااا
    خیلی تاثیرخوبی روش داشت.چون گرفتگی صداشوکه بعضی وقتا بعدازاینکه یه مدت تمرین نکرده بودحل میکرد.
    دوستان این روش تجربیه من حتمی بودنشو تضمین نمیکنم چون روخودم وچندتای دیگه جواب داد گفتم.باعث میشه واسه شروع تمرینات مشکل نداشته باشی.بعدازیه مدت حنجره عادت میکنه که اماده باشه یعنی دیگه موقع شروع نمیگیره .
    وقتی هم دادمیزنین دیگه بهتون فشارنمیاد.

14. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0

warriorgirl
    مرسی:)

15. RAMTIN895

RAMTIN895 عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 1 / -1
    بهترین و بی سر صدا ترین تمرین گرم کردن .
    1-دهنتون رو بسته نگه دارید و داخل دهانتون بگید مممممممممممممممممممم تا جایی که میتونید البته باید جلو بگید اگر صدا عقب بره اشتباه هست !
    2-تمرینای دیگه هم هست مثل بیژ و ررررر که فکر نکنم بشه با نوشتن توضیح داد اما بیژ که اصلی ترین تمرین سلن دیان هست !

بارگذاری...