تلاقی محسوس/هارمونی

matinmk

عضو سایت
8/6/17
11
0
1
21
کرج
درود دوستان
توی کتاب هارمونی والتر پیستون نوشته تکرار نت محسوس ممنوع است. آیا تکرار نت محسوس به معنی تکرار برای چهاربخشی کردن آکورد هست یا تکرار نت در آکورد بعدی؟

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
759
1,046
93
تهران
Instagram.com
درود دوستان
توی کتاب هارمونی والتر پیستون نوشته تکرار نت محسوس ممنوع است. آیا تکرار نت محسوس به معنی تکرار برای چهاربخشی کردن آکورد هست یا تکرار نت در آکورد بعدی؟
سلام. منظور دوبل کردن(تکرار در چهاربخشی کردن) میباشد. چون همونطورکه مسلما میدونی محسوس گرایش شدیدی به حل شدن به تونیک گام داره، اگه در دو بخش تکرار شده باشه مجبور هستید دوتاش رو به تونیک حل کنید که اکتاو موازی و پی در پی اتفاق میفته.
در مورد تکرار در اکورد بعدی، منظورتون دقیقا چیه؟ اول اینکه محسوس باید حتما در همون بخشی که ظاهر شده حل بشه و نمیتونید در اکورد بعدی محسوس رو به بخش دیگه ای منتقل کنی و حل کنی(مگر اینکه تکرار آکورد اتفاق افتاده باشه). و نکته ی دیگه ای که باید مدنظر داشته باشی اینه که محسوس رو نباید زیاد از حد کش بدی و حلش رو خیلی زیاد به تعویق بندازی.
توضیحات جزئی تری میشه داد ولی مطلب طولانی میشه...

matinmk

عضو سایت
8/6/17
11
0
1
21
کرج
سلام. منظور دوبل کردن(تکرار در چهاربخشی کردن) میباشد. چون همونطورکه مسلما میدونی محسوس گرایش شدیدی به حل شدن به تونیک گام داره، اگه در دو بخش تکرار شده باشه مجبور هستید دوتاش رو به تونیک حل کنید که اکتاو موازی و پی در پی اتفاق میفته.
در مورد تکرار در اکورد بعدی، منظورتون دقیقا چیه؟ اول اینکه محسوس باید حتما در همون بخشی که ظاهر شده حل بشه و نمیتونید در اکورد بعدی محسوس رو به بخش دیگه ای منتقل کنی و حل کنی(مگر اینکه تکرار آکورد اتفاق افتاده باشه). و نکته ی دیگه ای که باید مدنظر داشته باشی اینه که محسوس رو نباید زیاد از حد کش بدی و حلش رو خیلی زیاد به تعویق بندازی.
توضیحات جزئی تری میشه داد ولی مطلب طولانی میشه...
ممنونم از راهنماییتون
یعنی توی گام مینور طبیعی من میتونم آکورد درجه هفتم رو به درجه پنجم وصل کنم و بعد به درجه اول حل کنم؟ به این صورت VII - V - I

و اینکه اگر توی آکورد درجه محسوس بخوایم نتی رو دوتایی کنیم باید سوم آکورد باشه یا پنجم آکورد؟

آخرین ویرایش:

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
759
1,046
93
تهران
Instagram.com
یعنی توی گام مینور طبیعی من میتونم آکورد درجه هفتم رو به درجه پنجم وصل کنم و بعد به درجه اول حل کنم؟ به این صورت VII - V - I
ببین اگه بخوای به روش فونکسیونل نگاه کنی بهتر اینه که اول سرگروه هر گروه رو بیاری سپس همگروهیش. یعنی مثلا یه سری آکوردهای گام، گروه پایه هستند که سرگروهش اکورد تونیک هست. گروه سابدومینانت سرگروهش خود سابدومینانت هست. و اینکه VII و V گروه دومینانت محسوب میشن که بهتره اول V ظاهر بشه. اما خب نه اینکه برعکسش خلاف باشه!
خب شما میتونی V یا VII رو بعنوان گروه دومینانت استفاده کنی و به تونیک برسی. و وقتی از V7 استفاده کنی در واقع داری ترکیب این دوتا رو استفاده میکنی. یعنی V+VII=V7
حالا بنظرمن اگه بیای اول VII رو استفاده کنی و سپس V رو بیاری، در واقع داری از نظر شنیداری V7 رو میسازی اما نت پایه اکورد V7 رو با تاخیر به گوش شنونده میرسونی.
امیدوارم توضیحم واضح بوده باشه

و اینکه اگر توی آکورد درجه محسوس بخوایم نتی رو دوتایی کنیم باید سوم آکورد باشه یا پنجم آکورد؟
مسلما باید سوم اکورد باشه. چون پنجم اکورد(نسبت به پایه) داره پنجم کاسته(یا معکوسش چهارم افزوده) تولید میکنه و اگه بخوای پنجم رو دوبل کنی با دوتا پنجم کاسته یا (دوتا چهارم افزوده)یا(یک پنجم کاسته+یک چهارم افزوده) روبرو میشی.