1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

تكنيك نت بالا خوندن

شروع موضوع توسط hessamps3 ‏27/5/18 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک تكنيك نت بالا خوندن تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. hessamps3

hessamps3 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    سلام ، يه سوال داشتم اگر كسي ميدونه ممنون ميشم جواب بده
    يه تكنيكي تو خوانندگي هستش كه خارجيا زياد ازش استفاده ميكنن تو ايراني ها هم كاميار زياد اينكار ميكنه كه صداشو نازك ميكنه تو گام بالاتر ميخونه اما در واقع صدا حالت مصنوعي داره ، كسي اسم اين تكنيكو ميدونه ؟
    تكنيك فوسه خواني منظورم نيست ، يه مدل ديگه س

2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,544 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خیلی آسونه که برای تفهیم سوالت یه نمونه صدایی که شنیدی رو شر کنی و یا یه قطعه از همون خارجی که میگی معرفی کنی تا ما با "شنیدن" متوجه منظور تو بشیم، نه با توضیحی که میدی! صدا شنیدنیه، نه حرف زدنی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 1
  3. hessamps3

hessamps3 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    یه نمونه خارجی و ایرانیشو گذاشتم آقا فرهود
    A

4. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +745 / 4 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    سلام عزیز.
    این گام بالاتر و پایینتر اصطلاح درستی نیست که بین مردم ایران باب شده، بهتره حداقل در یک سایت تخصصی موسیقی و افراد موزیسین اینطور صحبت نشه. آیا اون قسمت گام ش یا بطور دقیقتر تنالیته ش متفاوت بود با قسمت دیگه؟ که میگی گام بالاتر؟ و اینکه الان من ازت میپرسم گام ر مینور بالاتره یا سل مینور؟! هر کدوم میتونه بالاتر یا پایینتر باشه.
    این موردی هم که سوال شما بود بنظرمن صدا رو به سر انتقال میدن که شباهت زیادی به فالستو داره. تخصصیترشو یک متخصص خوانندگی توضیح بده بهتره.

• مفید مفید x 1
  5. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,544 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    این نمونه که گذاشتی در مورد "خوندن در گام بالاتر" نیست! همونطور که دوستمون Yo3fM هم اشاره کرد، وقتی میگیم "گام بالاتر" یعنی کل ملودی رو که مثلاً روی دوماژور بوده و با نُت دو هم شروع میشده، بیایم روی می ماژور بخونیم و با نُت میِ دوپرده بالاتر شروع کنیم (مثلاً). این چیزی که منظورت هست، استفاده از نُت های بالا (High Notes) در ملودی هست.
    فکر نمیکنم اسم خاصی داشته باشه. چون "تکنیک" محسوب نمیشه. این به توانایی ووکالیست مربوطه که بتونه رنج بالا رو اجرا بکنه یا نه. سَم اسمیت، کانر مِینارد (همون که نمونه اونو شر کردی)، برونو مارس، و از قدیمی ها فرِدی مرکوری، بری گیب، استیوی واندر و یا خود مایکل جکسون توان اجرای نُت های بالا رو داشتند و خوب هم اجرا میکردند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  6. m--s

m--s عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 1 / -0
    منظورت head voice نیست؟

7. hessamps3

hessamps3 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    درود ، من منظورم این بود انگار یه اکتاو بالاتر داره میخونه ، منظورمو رو درست نرسوندم رفیق ، اره فکر کنم همون Head Voice میشه ، آخه یه دفعه یکی یه اصطلاحی به من میگفت ، دنباله اون بودم ، خیلی ممنون
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏27/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏27/5/18 ---
    ممنون آقا فرهود ، من ارادته خاصی به شما دارم :kiss-83: ماشالا همه چیه موزیکو میدونی ، خدا حفظت کنه
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏27/5/18 ---
    آره داداش همینه اما یه اصطلاحه دیگه ای هم انگار داره

• دوستانه دوستانه x 1
  8. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +78 / 2 / -0
    یه صدای سرداریم،یه فالستو،یا بالا خوندن طبیعی،یه بالاخوندن مصنوعی.....این صداهایی که شما گذاشتین فالستو و سر نبودن...خواننده هم صدای طبیعی خودش نبود....شما اگه سلفژ کانتاتی کار کرده باشین (کتاب پوزولی هر جفتش)میدونین که بعضی صداهارو هر کسی نمیتونه در بیاره..با تمرین میشه وسعت رو افزایش داد ولی تا حدی.!!!...برای همین از صدای مصنوعی(تاکید میکنم فالستو و سر نه)استفاده میکنن....هم برای بالا خوندن و هم برای پایین خوندن..تکنیکی نیست که به یه خواننده بگن اینجارو اینجوری بخون..هر جا صدا نکشه میره تو صدای مصنوعی...روش کامل رو هم تو متن نمیشه گفت و فقط بگم که برای نت های بم اجرا کردن که تو صدا نیست ،گردن روبه پایین خم میشه ،بخش زیادی از گلو بسته میشه(مثل حالت خفگی)، لب ها حالتی تقریبا غنچه مانند میگیرن،زبان همین طور که به دندان ها چسبیده به سق یا قسمت بالایی دهان نزدیک میشه و هوای صدا رو بیشتر میکنیم تا این نت های بم اجرا بشه
    برای نت های زیر مثل همیین فایلی که گذاشتین،زبان با سق دهان نزدیک میشه و به ته حلق میره..صدا وارد بینی میشه ،عضلات دو طرف گردن سفت میشه و گردن حالت کشیده پیدا میکنه، دهان باز میشه(معمولا تاجایی باز میکنن و از یه نتی به بالا تر شرئع به کنن به بسته کردن دهان)اینطور میتونیم اجرا کنیم
    بازم بگم با نوشتن نمیشه گفت
    آثار پاواروتی و پلاسیندو دومینگو رو میتونین گوش کنین و ببینین،
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏3/6/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏3/6/18 ---

فایل های ضمیمه:

• 7UnJz_240p.mp4
      اندازه فایل:
      8.9 مگابایت
      نمایش ها:
      55
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  9. Mahaam Farhang

Mahaam Farhang Recording Artist هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +149 / 0 / -0
    صدایی که دوستمون گذاشته لایت میکسه . این فرمایشات شما رو بنده که متوجه نشدم چیه!! هیچ جا هم نشنیدم و نخوندم کسی بگه یه صدای مصنوعی وجود داره که بعضیا فقط میتونن اجراش کنن!!!

10. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +78 / 2 / -0
    سلام دوست عزیز
    من نگفتم بعصی ها میتونن اجرا کنن
    این تاپیک مال چند وقت پیشه یادم نیست موسیقی که گداشتن چی بود الانم نمیدونم چرا باز نمیشه..فکر نکنم سبک کلاسیکال بود..
    اون چیزی که من گفتم رو از خودم در نیاوردم که به منم گفتن
    فکر کنم تو همین تاپیک یه نمونه از پاواروتی هم گذاشتم..حالا اگه بازم داشته باشم میزارم.
    همونطور که گفتم صدای سر و فالستو دو تکنیکه که بعصی جا ها باید خونده بشه اما این صدای مصنوعی تکنیک نیست بلکه راهی برای گسترش اندک محدوده ی صوتیه...
    اگه مثلا کسی محدوده ی صوتیش تا نت دو اکتاو ۵ باشه یا هر نتی وقتی ر بالاتر رو میخونه صدا خش دار میشه ..برای جلوگیری از این از این کار استفاده میکنم..بانوشته هم نمیشه گفت چجوری..تو سلفژ خیلی استفاده میشه ولی تو قطعات اوازی هم به کار میبرن اما نه خیلی..خواننده ها سعی میکنن تو محدوده ی صوتی خودشون باشن نه بالا تر و نه پایین تر

• موافقم موافقم x 2
  11. stefan

stefan عضو سایت

امتیازات:
    +173 / 10 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    @ayaramv منم تو سلفژ همین هایی رو که گفته بودی رو از استادم میشنیدم.نحوه ی اجرا و همینطور وسعت صدا که هر کسی یه وسعت صدایی تو آواز خوندن داره...یه کلیپ هم از همایون شجریان دیدم که ایشون هم از همین اصطلاحات و نحوه ی اجراش استفاده میکرد.مثلا صدای سر و تحریر و غلط زدن میگفت.

• موافقم موافقم x 1
  12. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +149 / 0 / -0
    دوستان عزیز.. سلفژر ارتباط چندانی با خوانندگی نداره .. اگه دنبال خوندن هستید باید آموزش صداسازی ببینید و پیش مربی صدا (vocal coach) برید. هرچند سلفژ و آموزش ابتدایی موسیقی و نوازندگی میتونه کمک مفیدی باشه, صداسازیه که بهتون یاد میده چطور باید بخونید. تکنیک خوانندگی به طور کامل یه ورزش به حساب میاد و شما وقتی به چشم ورزش به موضوع نگاه میکنید تازه متوجه میشید که موضوع تا چه حد جدیه و تا چه اندازه ممسارت لازم داره.

• آموزنده آموزنده x 1
  13. stefan

stefan عضو سایت

امتیازات:
    +173 / 10 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    تا حدودی خودت داری میگی...ولی نمیدونم چرا اخر سر راحت از کنار مبحث سلفژ رد میشی...آدم تا کلاس اول رو نگذرونه که نمیتونه پزشک یا مهندس بشه!سلفژ برای تمام زمینه های موسیقی لازم هست.هم اطلاعات لازم تئوری رو بالا میبره و هم روی نوازندگی تاثیر داره و هم به خصوص روی آواز تاثیر بیشتر داره. به خصوص مبحث کانتاتی.که برای آواز واقعا لازم هست که خواننده فالش نخونه...
    یه سوال ؟ اگه خواننده ای رنگ صداش خیلی خوب باشه(درست مثل همین خواننده هایی که یه اسمی با پیشوند و پسوند بَند مَند دارند) ولی کل موزیک رو تو کنسرت فالش بخونن..بازم به نظرت صداسازی واجب تر هست یا سلفژ؟
    سلفژ حتی برای عموم مردم هم لازم هست.حداقل وقتی تو کنسرت میخوان قسمتی رو با خواننده بخونند گند نزنن به کنسرتش:sorry-21:

• موافقم موافقم x 1
  14. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +149 / 0 / -0
    چرا فکر میکنید در صداسازی آموزشی برای ژوست خوندن و کوک شدن صدا وجود نداره!؟ تشریف ببرید یوتیوب این جمله رو سرچ کنید (?how can i sing in tune). ببینید ویدیوهای سلفژ میاد بالا یا صداسازی! دوست عزیز.. سلفژ چیزِ مجزاییه از خوانندگی .. لطفا این رو بپذیرید.

بارگذاری...