تقاضای راهنمایی برای عملکرد کمپرسور (عملی)

شروع موضوع توسط Music Stream ‏7/2/15 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک تقاضای راهنمایی برای عملکرد کمپرسور (عملی) تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان و اساتید گرامی
    سلام
    با وجود تاپیک های متعدد در زمینه کامپرسور، اکثرا یک مبحث را دارند، اونم توضیح پیچ های کمپرسور!!! و اینکه نقشش چی میتونه باشه!!! ولی تو عمل من واقعا باهاش مشکل دارم
    از توضیح های متعدد دوستان متوجه شدم که برای گرفتن پیک های صدا و یک دست کردن صدا از لحاط ولوم از کمپرسور استفاده میشه، پیچ ترشولد مشخص میکنه با گذشت صدا از چه ولومی کمپرسور وارد عمل بشه، راتیو هم میزان عملکرد را مشخص میکنه و اتک و ریلیز هم زمان ورود و خروج از پروسه را!!!
    با تمام اینها من وقتی به صورت عملی (با استفاده از همین توضیحاتی که دوستان دادند!!!) میخوام از کمپرسور استفاده کنم اصلا نتیجه مورد انتظار حاصل نمیشه! گفتم شاید جایی از کار هست که من انجام نمیدم! یا شاید هم من کلا قضیه را اشتباه گرفتم!
    با این حال من روی یه مثال توضیح میدم لطفا اساتید منا را هنمایی کنن که اشتباه من دقیقا کجاست؟! ممنون میشم

این الان یک صدای بیسی هست که تنظیم شده و من پخشش کردم و یک لیمیتر (صرفا برای دیدن پیک ها!!!) باز کردم، میبینم که توی جاهایی از خط -16 دسی بل داره عبور میکنه! که این عبور پیک هایی را برای من به وجود میاره که اجازه نمیده من از کل کار یه لودنس بالایی بگیرم! (عکس شماره 01)
    الان رفع این مشکل با توجه به تعریفاتی که از کمپرسور و توضیح عملکرد پیچ های اون (البته اگه من درست فهمیده باشم!) هست، باید به این صورت باشه که من یک کمپرسور باز بکنم، ترشولد اونا بزارم روی -16 ، رتیو را هم روی 8 و اتک را هم روی 0.1 ، تا به محض اینکه صدا از -16 اومد بالاتر اونا خیلی سریع حذفش کنه (این که میگم حذف، حالا نه حذف حذف، ولی چون ریتیو روی حداکثر هستش، باید خیلی کم بیاد ار 16 بالاتر) عکس شماره 02
    ولی من این نتیجه را نمیگیرم و باز روی لیمیتر نقاطی بالاتر از -16 وجود داره!!!

فایل های ضمیمه:

• تقاضای راهنمایی برای عملکرد کمپرسور (عملی)-01d.jpg
      01d.jpg
      اندازه فایل:
      86.1 KB
      نمایش ها:
      24
    • تقاضای راهنمایی برای عملکرد کمپرسور (عملی)-02d.jpg
      02d.jpg
      اندازه فایل:
      48.7 KB
      نمایش ها:
      24
  2. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    شما انتظار دارین کمپرسورتون کار لیمیتر رو انجام بده که این خیلی کار درستی نیست ولی برای اینکه به خواستتون نزدیک بشین کافیه پیچ peak-rms رو روی 0 بزارین.
    ولی حواستون باشه که این تنظیمات مکپرسور برای صدای باس ممکنه باعث ایجاد دیستورشن توی صدای باس بشه بخاطر شیب سریع Attack

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون میشه بپرسم این پیچ کارش چی هست، فاب فیلتر نداره! شاید من دقت نکردم! شاید هم اسمش چیز دیگست؟
    یه سوال دیگه هم داشتم، تا اونجایی که من تجربی و خیلی به ندرت با لیمیتر کار کردم، یه هدروم برامون مشخص میکنه و ما میتونیم اون هدروم را پرش کنیم که من معمولا با ماکزیمایزر انجام میدم، ربطی نداره! نکنه منظورتون گیت هستش؟

4. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    اگر هدف شمافقط لود نس و گرفتن پیک ها باشه قطعا لیمیتر بهتر به کارتون میاد.
    مشکل بعدی شما اینه که مقدار ریلیس رو روی 500 قرار دادین درحالی که با مقادیر حدود 80 کارتون راه میفته اگه فقط دنبال لودنس هستین
    اون پیچی که پرسیدین مشخص میکنه که اون عدد -16 دسیبل مقدار Rms ترشهلد باشه یا مقدار پیکش یا ترکیبی از هر دو.چون شما دنبال گرفتن پیک ها هستین باید حساسیت ترشهلد رو رو پیک قرار بدین بخاطر اینکه معمولا حجم صدا در واحد rms پایین تره و وقتی شما rms رو روی -16 میزارین مثل این میمونه که ترشهلد رو برای پیک مثلا روی -14 تنظیم کرده باشین.
    در کل اگر هدف شما حجم دادن به صدای بیس و بالانس لودنس اون باشه من میتونم تنظیمات زیر رو بهتون پیشنهاد کنم:
    Att: 5~10ms
    Re:60~250ms
    Hold:0~250ms
    Ratio:3~8
    peak-rms: 20~80

آخرین ویرایش: ‏7/2/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دستتون درد نکنه! جناب اگه این چندتا سوال منا جواب بدید واقعا کمک بزرگی به من کردید و من دیگه مشکلم حل میشه

اول اینکه اصلا نمیخوام وارد بحث پیچیده و سنگین RMS بشم، ولی به هرحال، الان برای اینکه فعلا مشکلم حل بشه، RMS میشه مقدار ولوم موثر هر فرکانس؟ درسته؟

دوم اینکه من منظورتونا از لیمیت نمیفهمم، پلاگین های من فقط مثل یک ماکسیمایزر عمل میکنن! کار خاص دیگه ای نمیکنن!

سوم اینکه پیچ make up یا gain توی کمپرسور، صدای کمپرس شده را تحت تاثر قرار میده یا صدای ورودی را؟

6. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    با اجازه ی nkaq عزیز
    rms صدا به صورت ساده یعنی میانگین بلندی صدا.وقتی تو این حالته کمپرسورتون ، یعنی به پیک های سیگنال توجهی نداره و از این حالت برای لول بندی استفاده میشه و نه گرفتن پیک صدا.
    (بهتره این مورد رو عملی تست کنید راحتتر متوجه میشین)

سعی کنید در مورد کنترل های موجود روی کمپرسور بیشتر بیاموزید تا این مشکل حل شه به مرور زمان.
    با کمپرس کردن صدا کم میشه ، باید با زیاد کردن صدای خروجی از کمپرسور توسط make up gain بر گردونیش به حال قبل .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون

دوستان دیگه هم اگه جواب واضح تری بدن ممنون میشم

بارگذاری...