تفاوت DSP کارتهای PCIe و PCI در سیستم Digidesign HD3 Accel

شروع موضوع توسط استودیوادیومستر ‏5/2/10 در انجمن مباحث عمومی کارت صدا

تاپیک تفاوت DSP کارتهای PCIe و PCI در سیستم Digidesign HD3 Accel تالار مباحث عمومی کارت صدا در persian-music.org.

1. استودیوادیومستر

استودیوادیومستر Producer عضو سایت هنرمند

شغل :
    مهندس صدا - استودیو تکنیشن
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود بر شما دوستان گرامی ...

عزیزی سؤالی طی یک پیغام خصوصی از بنده داشتن که چون فکر کردم میتونه برای دیگر دوستانی که در حال تحقیق در زمینه سیستمهای حرفه ای ضبط Digidesign HDx Accel System هستن هم مفید باشه جسارت کردم و پاسخ رو در این تاپیک تقدیم کردم . پرسش این بود :

" میدونید که دو نوع hd3 accel داریم
    یک نوع که pci ex 1X هستش و نوع دیگه به اسلاتهای بزرگتری میخوره
    اگه دقت کره باشید نوع pci ex 1x نُه تا چیپ کوچیک و یه چیپ بزرگ نصبت به نوع دوم کمتر داره و کاملا واضحه که اون چیپها حذف شدن
    آیا شما میدونید که جریان از چه قراره
    -------------------
    من تصمیم گرفتم که hd3 accel رو مستقیم روی اسلاتهای مادر برد وصل کنم آیا تاخیری بوجود نمیات؟می تونم با خیال راحت دست به این کار بزنم؟البته دمای داخل کیس رو کاملا کنترل می کنم
    کیسهای ماگما چه مزیتی نسبت به اسلاتهای مادربرد دارن؟2500 دلار پول کمی نیست برای چند تا اسلات "

کارت PCIe HD Accel از تلفیق چیپهای بکار رفته در Core و Accel PCI cards استفاده میکنه و این باعث میشه قدرت بیشتری از کارتهای PCI Core و قدرت کمی کمتر از کارتهای PCI Accel داشته باشه . در سیستمهای بزرگ مثل HD3 و بالاتر تفاوت بسیار ناچیزه اما در سیستمهای پایینتر تفاوتهای تکنیکال قابل توجهی وجود داره مثل اینکه در کارتهای HD PCIe تعداد MIPS های بیشتری نسبت به HD PCI Core وجود داره و در سیستمهای HD1 قدرت اجرایی بالاتری در تجربه دیده میشه . تعداد چیپها در کارتها برابره اما تفاوت در نوع این 9 چیپ هستش . بطور مثال در HD1 PCI تعداد چیپهای Presto برابر 9 و تعداد چیپهای 321 با و بدون SRAM صفر هست و در نتیجه تعداد MIPS ها از 900 تجاوز نمیکنه درحالیکه روی HD1 PCIe با 3 چیپ Presto و 4 چیپ 321 دارای SRAM و 2 چیپ 321 بدون SRAM تعداد MIPS به 1620 میرسه ! اما در مثلا HD6 این تفاوت اونقدرها هم چشمگیر نیست . به اینصورت که در HD6 PCI تعداد چیپهای Presto برابر 19 عدد و چیپهای 321 با و بدون SRAM بترتیب برابر 20 و 15 عدد هستش که در نهایت بشما 9600 MIPS میده ... اما در HD6 PCIe تعداد Presto ها 18 عدد و تعداد 321 ها بترتیب 24 و 12 هستش که تعداد 9720 MIPS رو میده که واضح بین 9600 و 9720 اونقدرها هم فاصله قدرتی پردازش وجود نداره .

اما قصه مربوط به سؤال دوم شما اینطور نقل میشه که مطمئنا پیدا کردن مادربوردی با 6 اسلات PCI بسیار ساده تر از پیدا کردن مادربوردی با 6 اسلات PCIe 1X هستش که اصلا وجود نداره ! اینجاست که مجبور به تهیه Expansion Chasis میشیم و باید بهاش رو هم بپردازیم بخصوص اینکه برای سیستمهای بالاتر از HD3 سازگاری کارتها و پردازش هماهنگ رو تضمین میکنه و دستتون رو برای ارتقاء باز میذاره . هستن مادربوردهایی که دارای سه اسلات 1X هستن اما باید بدونین که این کافی نیست ... چرا ؟ چون PT با هر مادربوردی بخصوص از نظر سازگاری با South Bridge و North Bridge کنار نمیاد . اصولا بستن یک کامپیوتر اختصاصی برای سیستم PT اونقدر حرف و حدیث داره که یک متخصص سخت افزار کامپیوتر هم به تنهایی نمیتونه بدون داشتن شناخت کافی به این سیستم و نیازهاش اونو جمع کنه ! اینه که توی ایران فرمولهای روزمره ثابت برای چنین سیستمهایی تعیین شده و جرأت ندارن حتی یک قطعه اش رو جابجا کنن ! اینجوری بود که پای سیستمهای MAC آماده به ایران باز شد چون متخصصین ما مجبور بودن سیستم آماده بیارن و شعار کلی سیستم مک خیلی بهتر از پی سی هستش هم از روی همین ضعف و ترس بین همه جا انداختن ( هدف مقایسه ایندو سیستم نیست ) ! چون این تخصص رو متأسفانه از دانشگاه تعاریف مادربزرگ ها و خاله ها دریافت کردن ... ( میدونین که اینجا هرکی باتری کنترل تلویزیون رو عوض کنه بهش میگن مهندس ! ) و اینه که یک سیستمی تو PC عرف شده و چند ساله که همه اونو میبندن ! یه مینبورد WS و دوتا CPU زئون ! و اینه که بسیاری از استودیوهای بزرگ و نامی ما سیستمهای HD شون مدام درگیر هنگ کردن و ده ها مشکل دیگه است . این مسئله وقتی پیچیده تر میشه که بخواین از تلفیق کارتهای HD PCI و PCIe با هم استفاده کنین که تفاوت باس کلاک ها بین دو اسلات و حتی کارکردن یا نکردن کارتها بعد از دانگرید کردن قصه دیگه ای رو آغاز میکنه !

خواهش میکنم اگه واقعا قصد داشتن یک سیستم HD3 Accel رو دارین با توجه به هزینه بالایی که دارین میکنین حتما کار رو به یک متخصص امر بسپرین تا دچار مشکلات معمول استودیوها بعد از ستاپ نباشین . درسته که این مسئله بسختی و پیچیدگی سفر فضایی به ماه نیست اما هرگز با فرمولهای انجمنهای اینترنتی خارجی به تنهایی نمیشه چنین پروژه های عظیمی رو انجام داد . بخصوص قضاوت در مورد اینکه نظر علمی کدوم کاربر صحیح تره حتما باید توسط یک متخصص و تکنسین استودیو انجام بشه . توی ایران متأسفانه تا یکی بیمار میشه همه دکتر میشن و دارو تجویز میکنن ... پس مواظب نسخه های تجویزی مراکز صرفا تجاری فروش تجهیزات استودیویی باشین عزیزان دل و تحقیق و بررسی عمیق از مراجع معتبر علمی رو قبل از تصمیم نهایی بشدت مد نظر داشته باشین تا بتونین قدرت واقعی چنین سیستمهایی رو لمس کنین .

ضبط خوبی داشته باشین !

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...