تفاوت گین و ولوم

ervishja

عضو سایت
6/3/20
56
6
8
یک صدا رو میشه با تغییر گین یا تغییر ولوم جداگانه به نتیجه lufs یکسان رسوند
فرق این دوتا دقیقا چیه؟
اینکه میگم ولوم جلو یا عقب بودن صدا هستش درسته؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,177
10,352
113
54
.
یک صدا رو میشه با تغییر گین یا تغییر ولوم جداگانه به نتیجه lufs یکسان رسوند
فرق این دوتا دقیقا چیه؟
اینکه میگم ولوم جلو یا عقب بودن صدا هستش درسته؟
گِین (Gain) سیگنال ورودیه. ولوم یا درست تر والیوم (Volume) که به معنی حجم صداست، کنترلر سیگنال خروجی یا کار با حجم صدا در داخل مدار یا نرم افزار هست.
برای گرفتن LUFS مورد نظر، معمولاً در پلاگینها کنترلرِ والیوم در اینترفیسِ پلاگین تعبیه میشه. ولی شما میتونی با کم و زیاد کردن گین هم به LUFS مورد نظر دست پیدا کنی و هیچ اشکالی نداره.
اون جلو و عقب بودن صدا هم اصلاً مفهوم نبود برای من، با این حال میشه حدس زد که تعبیر غلطیه برای والیوم. یعنی چی جلو و عقب؟!

ervishja

عضو سایت
6/3/20
56
6
8
گِین (Gain) سیگنال ورودیه. ولوم یا درست تر والیوم (Volume) که به معنی حجم صداست، کنترلر سیگنال خروجی یا کار با حجم صدا در داخل مدار یا نرم افزار هست.
برای گرفتن LUFS مورد نظر، معمولاً در پلاگینها کنترلرِ والیوم در اینترفیسِ پلاگین تعبیه میشه. ولی شما میتونی با کم و زیاد کردن گین هم به LUFS مورد نظر دست پیدا کنی و هیچ اشکالی نداره.
اون جلو و عقب بودن صدا هم اصلاً مفهوم نبود برای من، با این حال میشه حدس زد که تعبیر غلطیه برای والیوم. یعنی چی جلو و عقب؟!
جلو و عقب تو فضای استریو

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,177
10,352
113
54
.
مثلا تو مرحله میکس واسه اینکه مطمئن شیم ملودی کار lufs مناسبی داره باید گین رو کم و زیاد کرد یا ولوم رو؟
گفتم که، فرقی نمیکنه. هردوشون میتونن روی LUFS تاثیر بذارن.
اگه پلاگینِ مورد استفاده شما برای این کار Volume تعبیه کرده، از همون Volume استفاده کن. اگه نکرده، از گین استفاده کن.
در ضمن پراسس LUFS برای خط ملودی یا یک ترَک خاص در مرحله ی میکس نیست. برای فایلِ اکسپورت شده هست. یعنی یک قطعه ی کامل. و شما باید طبق استانداردِ مدیایی که تصمیم گرفتی فایل رو در اختیار قرار بدی، LUFS رو در نظر میگیری.
من فکر میکنم شما یک مشکلی در مرحله میکس داری که نمیتونی توضیح بدی.

ervishja

عضو سایت
6/3/20
56
6
8
اگه پلاگینِ مورد استفاده شما برای این کار Volume تعبیه کرده، از همون Volume استفاده کن. اگه نکرده، از گین استفاده کن.
در ضمن پراسس LUFS برای خط ملودی یا یک ترَک خاص در مرحله ی میکس نیست. برای فایلِ اکسپورت شده هست. یعنی یک قطعه ی کامل. و شما باید طبق استانداردِ مدیایی که تصمیم گرفتی فایل رو در اختیار قرار بدی، LUFS رو در نظر میگیری.
در ضمن پراسس LUFS برای خط ملودی یا یک ترَک خاص در مرحله ی میکس نیست. برای فایلِ اکسپورت شده هست.
این یعنی چی؟
استاندارد های مدیا رو کجا نوشته برم ببینم؟
از کجا بفهمم پلاگین روی چی تعبیه شده؟ مثلا wlm studio plus wave

ervishja

عضو سایت
6/3/20
56
6
8
یه چیز دیگه lufs مناسب واسه میکس چه مقدار باید باشه؟ مثلا هیپ هاپ و ترپ؟؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,177
10,352
113
54
.
در ضمن پراسس LUFS برای خط ملودی یا یک ترَک خاص در مرحله ی میکس نیست. برای فایلِ اکسپورت شده هست.
این یعنی چی؟
استاندارد های مدیا رو کجا نوشته برم ببینم؟
از کجا بفهمم پلاگین روی چی تعبیه شده؟ مثلا wlm studio plus wave
یعنی LUFS در مرحله ی میکس تصمیم گیری نمیشه و ربطی به لاین "ملودی" نداره (شما گفته بودی "ملودی کار lufs مناسبی داره یا نه"). شما اول میکس رو کامل باید انجام بدی، از پروژه اکسپورت بگیری، و بعد اون فایل اکسپورت شده رو در مورد LUFSش تصمیم بگیری. مثلاً منفیِ 10، منفیِ 12، منفیِ 16 . . . (بسته به جای رلیزی که میخوای انجام بدی). مثلاً اگر فایل رو میخوای بدی به اسپاتیفای، LUFS فایل رو در منفی 14 تعریف میکنی. هر مدیایی استاندارد LUFS خودشو داره. LUFS در واقع رساندنِ لودنسِ موسیقیِ نهایی به استاندارد مورد نظرِ پخش کننده است.
اون پلاگینی هم که معرفی کردی، یه اسلایدر Gain داره خب. شما از همون استفاده کن.
استانداردهای موجود برای چند مدیای پر کاربرد:

0.png

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,177
10,352
113
54
.
یه چیز دیگه lufs مناسب واسه میکس چه مقدار باید باشه؟ مثلا هیپ هاپ و ترپ؟؟
خب این نشون میده شما اصلاً LUFS رو هنوز نفهمیدی چیه.
LUFS نه ربطی به میکس داره، و نه سبک و استایلِ قطعه. کلاً از میکس بیا بیرون!
LUFS رعایتِ استاندارد بلندیِ صدا برای پخش کننده ی قطعه موسیقی شماست.