تفاوت پیانو و ادوات استودیویی جایگزین

Arman.b7

عضو سایت
2/12/13
140
27
28
Ahvaz
سلام وقتتون بخیر

من یک سوال داشتم در مورد تفاوت پیانو دیجیتال و ادوات استودیویی که میتونن جایگزنش باشن

تفاوت یه پیانو دیجیتال با ادوات استودیویی مثل میدی کنترلر کلاویه سنگین مثلا( M-Audio Hammer 88 ) و یک کارت صدا و پدالی ( مثل M-Audio SP-Triple )

که این پدال پیانویی هست و به میدی کنترلر های شرکت خود ام آئودیو وصل میشه و همون کار 3 پدال پیانو رو انجام میده

دقیقا تفاوت یک پیانو دیجیتال و ست ادواتی که نام بردم در کنار هم در چه چیزی هست ؟

ادواتی رو که نام بردم رو بخوایم قیمت بزنیم روشون خیلی کمتر از یک پیانو مدل سی ال پی یاماها در میاد

در ضمن میشه با وی اس تی کلی صدای متفاوت پیانویی دیگه رو هم داشت ولی پیانو دیجیتال صدای محدودی داره و قیمت بالاتر

ممنون میشم تفاوت این دو مورد رو اگر دوستان اطلاعات دقیقی دارن بهم بگن حتما باید تفاوتی باشه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,439
10,677
113
55
.
یک پیانو دیجیتال، کاربریِ یک پیانو اکوستیک رو داره، با این تفاوت که الکترونیکی هست. یک نوع مشابه سازی از عملکرد پیانوی میکانیکی، برای کاربری که نمیتونه و یا نمیخواد (به هر دلیلی) از پیانو میکانیکی استفاده کنه. به نوعی برطرف کردن نیاز کسی هست که میخواد پیانو بنوازه، یا پیانو نواختن رو یاد بگیره.

ولی میدی کنترلر برای یوزری هست که در تولید موسیقی فعالیت داره. یوزر این دوتا کلاً با هم تفاوت دارن. میدی کنترلر الزاماً برای "نواختن" نیست. در اصل، میدی کنترلر "ساز" محسوب نمیشه. مثلاً کسی که از میدی کنترلر برای پروگرم کردنِ خط فلوت داره استفاده میکنه، به این معنی نیست که داره فلوت مینوازه. به معنی اینه که در جهت تولید موسیقی مورد نظر، خطِ سازِ فلوت رو داره مشابه سازی میکنه. و ایضاً سایر سازها . . . حتی وقتی سازنده ی قطعه داره پیانو پروگرم میکنه، الزاماً "نوازندگی پیانو" نمیکنه. داره همون کار مشابه سازیِ خطِ پیانو رو انجام میده. در واقع کاربر میدی کنترلر لزومی نداره که حتماً نوازنده باشه. ولی کاربر پیانو دیجیتال یا حتماً نوازنده ی پیانو هست، و یا در حال آموزش یا تمرینِ نوازندگی پیانو هست. همونطور هم که خودت داری میگی، میدی کنترلر یک ابزار "استودیویی" هست. یعنی طوری ساخته شده که در استودیو کاربری داشته باشه. در حالیکه دیجیتال پیانو برای "اجرای" قطعه ساخته شده که عموماً هم شنونده ی زنده داره. برای همینه که جنس بدنه، پایه ی ثابت، پدال و سایر ظواهرش هم طوری ساخته شده که مثل پیانو میکانیکی تا حد امکان جواب پرفورمنس زنده رو بده.

میدی کنترلر یکسری امکانات دیگه ای هم داره که در تولید موسیقی از اونها استفاده میشه. از جمله Mod Wheel و Pitch. در حالیکه یوزر پیانو دیجیتال اصلاً نیازی به اونها نداره. صدایی هم که لازم داره، فقط صدای پیانو هست، نه صدای ساز دیگه. میدی کنترلر بدون کامپیوتر هیچ صدایی نداره و در واقع وابسته به کامپیوتر هست، چرا که در کار استودیو به همون کامپیوتر نیاز هست (بعلاوه ی یکسری متعلقات دیگه). ولی یوزر پیانو دیجیتال چه نیازی به کامپیوتر و اون خدم و هشم ها داره؟ نوازنده ی پیانو آیا باید یه وسیله ی دیگه هم کنار سازش داشته باشه و کلی باهاش ور بره و چپ و راست کنه و کلیک کنه، بعد بنوازه؟ البته که نه. اون فقط میخواد بشینه بزنه، همین.

چند درصد از خانواده ها دوست دارن پیانو داشته باشن تا استفاده کنن؟ و چند درصد از خانواده ها هستند که آهنگسازی میخوان بکنن؟ خب قبل از اینکه من جواب بدم، خودت میتونی حدس بزنی که آمار کدومشون بیشتره، و فروش کدوم بیشتره، پیانو دیجیتال یا میدی کنترلر.

شما ظاهراً بیشتر در بخش استودیوییِ موسیقی فعالیت داشتی، برای همین با همون دید داری به کاربر پیانو دیجیتال نگاه میکنی.

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
784
1,067
93
تهران
Instagram.com
سلام وقتتون بخیر

من یک سوال داشتم در مورد تفاوت پیانو دیجیتال و ادوات استودیویی که میتونن جایگزنش باشن

تفاوت یه پیانو دیجیتال با ادوات استودیویی مثل میدی کنترلر کلاویه سنگین مثلا( M-Audio Hammer 88 ) و یک کارت صدا و پدالی ( مثل M-Audio SP-Triple )
سلام. علاوه بر توضیحات خوب آقا فرهود. و جدای از بحث تفاوت کاربرد و کاربری اونا. تجربه خودمو بگم
من CLP330 داشتم که بعد از 7 سال یکمی فرسوده شده بود میخواستم عوض کنم.(ولی همچنان داشت بدون مشکل کار میکرد!)
تصمیم گرفتم همین مدل کنترلر که گفتی رو بگیرم. وقتی تستش کردم، از نظر اکشن و کلاویه واقعا واقعا بعنوان یک پیانو دیجیتال حتی رده پایین هم نبود. نمیدونم ملاک سنجش اینا چیه که توی مشخصات نوشتن کلاویه سنگین! که من پشیمون شدم و مجبور شدم با بدبختی پول جور کنم CLP645 بگیرم.
اما این میدی کنترلر حقیقتا امکانات بسیار خوبی برای آهنگسازی و کنترل DAW داشت.
اگه نوازنده پیانو هستی و هدفت پیانوعه فقط دوتا گزینه داری: 1-پیانو آکوستیک 2-پیانو دیجیتال
اگه هدفت کار کردن با DAW و آهنگسازی هست نیز دوتا گزینه داری: 1-میدی کنترلر 2-پیانو دیجیتال!
حالا چرا پیانو دیجیتال در دوتاش هم هست؟ چون من الان پیانوم رو به DAW متصل کردم و هم بعنوان پیانو و هم بعنوان میدی کنترلر دارم ازش استفاده میکنم.
ولی خب همه اون امکانات میدی کنترلر رو نداری و باید همه تنظیمات و کارارو با ماوس و کیبورد انجام بدی.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,439
10,677
113
55
.
سلام. علاوه بر توضیحات خوب آقا فرهود. و جدای از بحث تفاوت کاربرد و کاربری اونا. تجربه خودمو بگم
من CLP330 داشتم که بعد از 7 سال یکمی فرسوده شده بود میخواستم عوض کنم.(ولی همچنان داشت بدون مشکل کار میکرد!)
تصمیم گرفتم همین مدل کنترلر که گفتی رو بگیرم. وقتی تستش کردم، از نظر اکشن و کلاویه واقعا واقعا بعنوان یک پیانو دیجیتال حتی رده پایین هم نبود. نمیدونم ملاک سنجش اینا چیه که توی مشخصات نوشتن کلاویه سنگین! که من پشیمون شدم و مجبور شدم با بدبختی پول جور کنم CLP645 بگیرم.
اما این میدی کنترلر حقیقتا امکانات بسیار خوبی برای آهنگسازی و کنترل DAW داشت.
اگه نوازنده پیانو هستی و هدفت پیانوعه فقط دوتا گزینه داری: 1-پیانو آکوستیک 2-پیانو دیجیتال
اگه هدفت کار کردن با DAW و آهنگسازی هست نیز دوتا گزینه داری: 1-میدی کنترلر 2-پیانو دیجیتال!
حالا چرا پیانو دیجیتال در دوتاش هم هست؟ چون من الان پیانوم رو به DAW متصل کردم و هم بعنوان پیانو و هم بعنوان میدی کنترلر دارم ازش استفاده میکنم.
ولی خب همه اون امکانات میدی کنترلر رو نداری و باید همه تنظیمات و کارارو با ماوس و کیبورد انجام بدی.
یوسف استفاده از پیانو دیجیتال بعنوان میدی کنترلر غیر ممکن نیست، ولی چون Mod Wheel نداره، فقط برای نواختنِ لایبرریِ پیانو میتونه استفاده بده. البته شاید هم بشه برای سازی مثل هورن یا زهی ها استفاده کرد، ولی شکنجه است! درسته که بعداً شما میتونی با ماوس تمام داینامیک های مورد نیازِ سازی مثل هورن رو اِعمال کنی، ولی درستش اینه که داینامیک و اکسپرشن ها رو حین پروگرم کردن بتونی بشنوی که ببینی چکار داری میکنی. یکی از این Control Surface ها بگیر خودتو راحت کن خب. یه چیزی مثل این مثلاً:

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

البته ساده تر و ارزون تر از این هم هست. من حتی سه فیدریِ ساده هم دیدم. موتورایزد ها گرون تر از ساده ها هستند، که برای کنترلِ داینامیک، موتورایزد بودن آنچنان ضرورتی نداره.

فقط موقع انتخاب کردن برای خریدنش دو فاکتور رو فراموش نکن:

1- طول فیزیکیِ فیدر ها حتماً بلند باشه. فیدرهای کوتاه موقع کار کردن، کنترل خیلی سخته.
2- با DAWی که کار میکنی همخوانی داشته باشه. مثلاً کنترلرهای برند iCon با کیوبیس سازگاری خوبی دارن (اگه کیوبیس استفاده میکنی).