تفاوت های اصلی ترانه و شعر کلاسیک

شروع موضوع توسط behrouzk ‏11/3/11 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک تفاوت های اصلی ترانه و شعر کلاسیک تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. behrouzk

behrouzk مدیر تالار شعر و ترانه

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    قبل از این که مطلبی تو این پست قرار بدم،دوست دارم همه به این سوال جواب بدن که اصولا شعر با ترانه چه تفاوت هایی دار؟ و چرا ما این دو نوع اثر ادبی رو از همدیگه جدا می بینیم؟

2. omid azadmanesh

omid azadmanesh عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    بهروز جان شما که خودت استادی عزیز.(البته واضحه که قصد دارید ببینید دوستان به تفاوت این دو آگاهن یا خیر و این عالیه)
    شعر کلاسیک:
    که همون شعر کهن یا به قول بعضی ها شعر کهنه!!! ست که شامل قالب های متعددیه:(غزل،قصیده،قطعه،مثنوی،دوبیتی،ترجیع بند و...)
    اما ترانه:
    اگه خود کلمه رو بخوایم در مقوله ی شعر و شاعری ریشه یابی کنیم که ترانه اسم دیگه ی همون دوبیتیه ولی امروزیها منظورشون از ترانه، اشعاریه که بصورت محاوره ای (امروزی) سروده میشه و خوب بعضی ها خیلی هم توی این سبک پایبند قواعد اساسیش مثل وزن و قافیه نیستن(درست یا غلطش جای بحث داره).

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/3/11
  3. Honarju

Honarju عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شعر کلاسیک و ترانه هردو موزون و آهنگین هستن اما وجه تمایز این دو در به کار گیری آرایه های ادبی و عناصر گوناگون و پیچیده در یک اثر موزون وآهنگین هست،
    ترانه یک اثر ساده روان و بی تکلف هست که تنها با آهنگین و قافیه بندی کردن یک جمله ی ساده یا همون نثر میشه اون را خلق کرد.

در ادبیات،این موضوع با عنوان تمایز "نظم و شعر" بررسی شده و به این نکته هم اشاره کنم که،هر نظمی میتونه شعر باشه ولی هر شعری نمیتونه نظم باشه.در حقیقت بودن یا نبودن برخی فاکتور های ادبی هست که باعث میشه همانند فرموده ی شما به اثری شعر کلاسیک گفته بشه و به اثری دیگر،ترانه

سعی کردم مختصر و مفید مطلب را عرض کنم اگر نیاز به توضیح بیشتری هست بفرمایید تا خدمتتون عرض کنم.

4. tmatini

tmatini عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    درخواست توضیح

من برای سرودن شعر برای خودم هیچوقت پشبینی نکردم در واقع برام اتفاق می افته!
    ام اصلا نمیدونم ترانه از کجا شروع میشه! یعنی یه جورایی گیج شدم! با اینکه خودم موزیسین هستم !ولی نمیدونم ابتدا ریتم داریم بعد ترانه! یا خیر ابتدا ترانه داریم بعد ریتم یا نه اصلا هر دو شون به ملودی بستگی دارن!

میشه یه توضیح مفصل بفرمائید
    ممنونم
    شاد باشید

5. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    من زياد اطلاعي ندارم و نمي دونم ..
    ولي گاها آدم جاهايي ميبينه كه يه گروهي يا موزيي رو ميشنوه كه به صورت لاسيك اجرا ميشه كه شعر خاص خودش ر داره و با ترانه كه مقايسه اش مي كني خيلي فرق داره ...

من حس مي كنم ترانه كه به زبون محاوره اي نوشته ميشه يه قاعده اي خاص خود رو داره اما كلاسيك نه ...

چون همينطور هم كه ميگيم ترانه به زبان امروزه خوب پس معلوم چطورين ..

6. bi sarzamin

bi sarzamin عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    دوستی می گفت:شعر از فکر(شعور) می یاد ولی ترانه از دل .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. bi sarzamin

bi sarzamin عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    فکر میکنم برای هر کسی فرق داره.مثلا من اول ملودی بعد ریتم و حتی سازدهی و بعد ترانه.البته این به ضعف ترانه سرایی من بر می گرده.اما بعضی وقتها هم اول ترانه هست بعد ملودی مثل کارهای رضا صادقی که با وجود اینکه خودش هم آهنگسازه هم ترانه سرا ولی اول ترانه براش جو رو آماده میکنه و بعد توی همون جو یه ملودی میسازه.

8. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من به تعداد کسانی که ترانه رو تعریف کنند ، تعاریف مختلف برای ترانه به وجود میاد
    اما نظر شخصی من اینه :
    ترانه چیزی جز شعر نیست ، که به مرور زمان به شاخه ای از هنر تبدیل شده
    و راجع به محاوره ای بودنش هم به نظر من جزو تمایزاتش با شعر نیست چرا که اشعار کلاسیک ما در زمان خودشون با ادبیات جامعه ی اون زمان بیان میشدند و محاوره بودند

و راجع به این تعریف :
    (("ترانه یک اثر ساده روان و بی تکلف هست که تنها با آهنگین و قافیه بندی کردن یک جمله ی ساده یا همون نثر میشه اون را خلق کرد"))

با همه ی احترامی که برای شما قائلم این یک توهین به ترانه و ترانه سرایی هست ، چون در این صورت هرکسی میتونه بدون هیچ استعداد و معلوماتی ترانه بگه ، که این اصلا درست نیست
    صرفا وزن و قافیه نمیتونه یک جمله رو تبدیل به یک اثر هنری به نام ترانه کنه...

به قول آقای بمانی که میگفت توی بچگیش با نوشته های رو در و دیوار و اسم مغازه ها یک ریتم موزون میساخته ، ولی هیچ کدوم تبدیل به ترانه نمیشد...

بارگذاری...