1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

تفاوت میان گام و مد

شروع موضوع توسط mehrshad24 ‏14/7/18 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک تفاوت میان گام و مد تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. mehrshad24

mehrshad24 عضو سایت

امتیازات:
    +37 / 4 / -4
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, StudioOne
    سلام دوستان
    امیدوارم حالتون خوب باشه . امروز میخوام تفاوت میان گام و مد رو بگم اول از همه باید اساتید محترم اگر چیزی از قلم افتاد خودشون اضافه کنن .
    گام
    به توالی با قاعده نت ها با استفاده از فواصل گفته میشود . گام های زیادی در موسیقی وجود دارن مثل : ماژور(هارمونیک -ملودیک - طبیعی) مینور (هارمونیک-ملودیک-طبیعی) و گام عربی و دروین و ...
    گام ها فضای کار ما رو تا حدی مشخص میکنن یعنی اینکه مثلا بعضی گام ها کام های غمگینی هستن مثل دومینور و بعضی گام ها گام های شادی هستن مثل دوماژور هرچند فقط گام ها نیستن که فضای موسیقی تعیین میکنن عواملی مثل ریتم و هارمونی و تمپو اهنگ هم در اون تاثیر زیادی دارن و یکی دیگه از عواملی که در فضای کار تاثیر زیادی داره مد هستش.

مُد
    به طور خلاصه و ساده بخوام بگم مد یعنی فضای سازی با اهمیت دادن به یک یا چند نت در گام یا خارج از گام .
    مد ها میتونن با فواصل مینور ماژور کاسته و افزوده تعیین بشن یا صرفا شخصی با امتحان نت ها در اوکتا فضای رو که میخواد بدست میاره . و ما در اهنگسازی روشی به اسم مُدال دارم که اهنگ بر حسب مد ها ساخته میشه و به هارمونی زیاد اهمیت داده نمیشه و این روش هم یکی روش های مهم در موسیقیه که من در اکثر سبک های موسیقی دیدم که استفاده میشه .

تفاوت گام و مُد
    حالا با استفاده از نعریف های که گفتم میشه فهمیده تفاوت اصلی اون ها درچی هستش
    1.گام ها حتما باید از نت های مجاز استفاده بشه ولی در مُد میشه از هرنتی استفاده کرد که به فضای مد ما بخوره
    2. گام ها با هارمونی ارتباط نزدیکی دارند ولی مد ها ارتباطی زیادی ندارن

دوستان امیدوارم لذت کافی برده باشین ! :)

• اشتباه اشتباه x 2
    • مخالفم مخالفم x 1
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,392 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوست من، نمیدونم این اطلاعات رو از کجا آوردی، هیچکدوم از مطالبی که در مورد گام و مد نوشتی درست نبود. در این مورد کتابهای زیادی هست که میشه گیر آورد. حتی در همین سایت تاپیکهای خوبی در این مبحث داریم که اگر سرچ کنی میتونی پیدا کنی.

• موافقم موافقم x 1
  3. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,555 / 6 / -0
    نرم افزار:
    protools
    "به طور خلاصه و ساده بخوام بگم مد یعنی فضای سازی با اهمیت دادن به یک یا چند نت در گام یا خارج از گام"

پس مد از گام درست شده؟

"ما در اهنگسازی روشی به اسم مُدال دارم که اهنگ بر حسب مد ها ساخته میشه و به هارمونی زیاد اهمیت داده نمیشه و این روش هم یکی روش های مهم در موسیقیه که من در اکثر سبک های موسیقی دیدم که استفاده میشه ."

خبر داشتی که از اخرای قرن ۱۱ polyphony شروع شده؟

".گام ها حتما باید از نت های مجاز استفاده بشه ولی در مُد میشه از هرنتی استفاده کرد که به فضای مد ما بخوره"

کلا مطمئن هستی‌ که داری راجع موسیقی‌ اروپایی صحبت میکنی‌؟

4. mehrshad24

mehrshad24 عضو سایت

امتیازات:
    +37 / 4 / -4
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, StudioOne
    نه میتونه از نت های داخل گام باشه
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏14/7/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏14/7/18 ---
    Theory of scales in music - what is a scale? هم میشه از این وبلاگ خوند هم از ویکی پدیا و هم گام در موسیقی چیست از این مطلب در تبیان و اینکه از کتاب های مثل اموزش اهنگسازی با کامپیوتر تالیف کیان بزرگمهری فرد یا کتاب مبانی موسیقی تالیف عباس ابوحمزه که تو همین کتاب تعریف گام رو به این صورت گفته که هرگاه هشت نت موسیقی با نظم و ترتیب خاص با فواصلی مشخص و معین به دنبال هم قرار بگیرند به ان ها گام گفته میشه حالا باز نمیدونم شما چه تعریفی از گام میدونید
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏14/7/18 ---
    منظور ام از مجاز همون نت های یک گام در یک اوکتاو بود عزیز:wink: واینکه منظورم هر نت این بود که هرنتی که باهم ارتباط از لحاظ فضای مد دارن

آخرین ویرایش: ‏14/7/18
  5. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 2 / -0
    الان این تعاریفی که شما گفتین یعنی موسیقی کلاسیک اینجوریه؟
    والا ما تئوری می خوندیم این چیزا توشون نبود..نسل جدید تئوری موسیقی رو هم عوض کردین؟؟؟..از زمان پالسترینا تا مونته وردی و باخ و موتزارت و بتهون و شوبرت و شوپن و واگنر و دبوسی و شونبرگ و تا الان این فرقی که شما میگین وجود نداشت..حالا ایجاد شده من اطلاعی ندارم...

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - تفاوت میان گام
  1. Amir Pro
    پاسخ ها:
    3
    نمایش ها:
    375
  2. Sajad76
    پاسخ ها:
    3
    نمایش ها:
    719