تفاوت سیستم برای (رکورد) با سیستم برای (آهنگسازی)!

شروع موضوع توسط ali salmanpoor ‏28/10/15 در انجمن راهنمایی برای خرید قطعات

تاپیک تفاوت سیستم برای (رکورد) با سیستم برای (آهنگسازی)! تالار راهنمایی برای خرید قطعات در persian-music.org.

1. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    آیا سیستمی که برای آهنگسازی استفاده میشه تفاوت داره با سیستمی که بیشتر سازهای زنده رکورد میکنن باهاش؟ منظورم اینه که یه کسی که با سازهای مجازی کار میکنه باید سیستمی قویتر داشته باشه تا کسی که بیشتر سازهای زنده رو ضبط میکنه؟ یا تفاوتی نداره؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    همه چیز بستگی به نحوه استفاده شما داره
    ممکنه کسی فقط 1/2 لاین ضبط همزمان داشته باشه که یه cpu i3 هم برای کارش کافیه
    اما ممکنه شخص دیگه ایی بخواد صدای یک ارکستر رو ضبط کنه و 40/50 تا لاین همزمان رکورد داشته باشه که خوب قطعا سیستم قویتر می خواد

از اونطرف در مورد تنظیم هم همین روال صادق هست
    ممکنه کسی در پروژه اش کلا 4/5 تا لاین و 4/5 پلاگین بیشتر استفاده نکنه که برای اون هم i3 کافیه
    ولی ممکنه کسی دیگه پروژه اش 30/40 لاین باشه با 30/40 تا پلاگین

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    با تشکر از علی برای ایجاد این تاپیک که در مورد پرفورمنس سیستم برای پروداکشن موسیقی هست.

من هم در این مورد سوال دارم لایت عزیز:

در کارهای ارکسترال (که البته از سمپل لایبرری ها استفاده میکنم) مشکل تعدد دارم. تعداد Track ها که در DAW تقریباً از 10 تا بیشتر میشه، لایبرری ساز بعدی رو که در Track جدید (مثلاً 11) در کانتکت باز میکنم، یکی از لایبرری های قبلی که باز کرده بودم و ریکورد کرده بودم (مثلاً 3)، ساز خودشو خالی میکنه و ساز انتخابی جدید همون Track جدید (11) رو میگیره! یعنی میرم توی Track سوم میبینم همون لایبرری مثلاً فلوت که برای 11 لود کرده بودم، توی 3 هم لود شده جای لایبرری قبلی خود 3! کلاً تعداد Track ها که بالا میره در کانتکت، اختلال بوجود میاد. حالا نمیدونم این مورد به پرفورمنس سیستم ارتباط پیدا میکنه یا نه.
    لپتاپ من هم Lenovo Z510 هست با هارد یک ترابایت و مشخصات زیر:

تفاوت سیستم برای (رکورد) با سیستم برای (آهنگسازی)!-1.jpg

آخرین ویرایش: ‏28/10/15
  4. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    اقا فرهود من تو شکل 2 تا ساز لود کردم در یک نمونه از کانتکت.
    مثلا اگه 11 تا بشه ، تو صفحه یکی از کتابخونه ها یکی محو میشه ؟مطمعن هستید مشکل Routing ندارید؟
    تفاوت سیستم برای (رکورد) با سیستم برای (آهنگسازی)!-kt.jpg

5. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    بله دقیقاً.
    و وقتی سراغ Track مربوط به مورد محو شده میرم، صدای لایبرری جدید رو میده.
    البته داخل یک کانتکت مستقل حتی 50 تا هم لایبرری لود کنم مشکلی پیش نمیاد. ولی وقتی برای هر لایبرری Track تعریف شده داشته باشم اون مشکل رو دارم.
    اگر منظورت از Routing تعریف ترکها برای لایبرری ها باشه، نه مشکلی ندارم. چون با کمتر از ده Track بخوبی کار میکنم.

6. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    اگر من درست متوجه شدم این صحبت اشتباهه
    منظور شما این هست که
    ۱- یک ترک سمپل ویولون لود میکنید
    ۲- در ترک دوم مثلا تیمپانی قرار میدید
    ۳- در ترک سوم ویولا انتخاب میکنید ولی همون ترک اول که ویولون هست لود میشود ؟
    خوب این ربطی به کانتکت نداره پیشنهاد میکنم یکبار دیگر چک کنید

ولی از بین نوشته شما متوجه مساله ای شدم . شما ۱۰-۱۱ ترک باز میکنید و کانتکت رو لود میکنید که این به معنی ده بار لود یک پلاگین هست که با توجه به پردازده لپ تاپها خارج از توان کار اونها هست .

البته پردازنده برای اینکار ضریب داره و هیچ وقت ده بار اون رو لود نمیکنه ولی در حالت تءوری واقعا ده بار کانتکت رو باز میکنید که به شدت لود پردازنده رو بالا میبرید.
    برای میکس سمفونی و ارکسترها و بانکهای سنگین پیشنهاد میشود کانتکت را در حالت مالتی ترک باز کنید در این حالت طبق چیزی که قبلا خوندم فقط یکبار کانتکت لود میشود و از طریق میکسر داخل پلاگین مسیردهی به ترکها رو انجام میدهد که به مراتب بار پردازشی کمتری رو به پردازنده اعمال میکند.
    نکته دوم هم اینجاست که در صورتی که خودتون میکس میکنید ( که قطعا هم همین طوره ) چنل استریپ بسازید و برای ترکها گروه تشکیل بدید و افکت ها رو به گروه اختصاص بدید .
    2 تا مساله است
    ۱- تعداد ورودی ها و خروجی ها که اقای عامری عزیز درست فرمودند و نیازی به توضیحات بیشتر نیست
    ۲- و مساله دوم رزولوشن صدای خروجیست که تاثیر مستقیمی بر کارکرد هارد دیسک و پردازنده و رم دارد و سی پی یوها و هارد دیسکهای رایج در برابر این مورد کمی ضعیف عمل میکنند چون سرعت نوشتن و خوندن اونها برای کارهای کوچک و روزمره مناسب هست و نمیتونند اون حجم دیتا رو مستقیما روی دیسک ضبط کنند.
    و در این رابطه پیشنهاد من استفاده از ورکسیشن و SSD و.. هست که توان هندل این حجم دیتا رو داشته باشد.
    البته در استودیوهای بزرگ برای رفع این مشکلات کنسول و رکوردر استفاده میکنند که فقط برای این کار ساخته شدند و مشکلات ویندوز و مسایل کرک و.. رو ندارندو میتونید داخل برنامه خود کنسول تمام کار رو از اول تا اخر لایو میکس کنید.

در مورد سازهای مجازی ( که البته اسمش این نیست )
    ۱-در صورتی که از صداساز ها و سنیت سایزرها استفاده میکنید نیازی به پردازنده قدرتمندی نیست میبینید که با ایپد و تبلت هم میتونید سینت داشته باشید و به راحتی با اپلیکیشنهای فراوونی که هست میتونید کار کنید

۲- ولی در صورتی که از سمپلهای سنگین استفاده میکنید و بانکهای حجیم رو میکس میکنید قطعا نیاز به پردازنده قوی تر خواهید داشت . به عنوان مثال همون سیستم شماره ۳ که اقای عامری پیشنهاد فرمودند سیستم مناسبی برای این کار هست.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    آقا فرهود
    تو هر daw که کار میکنید کلا یک نمونه کانتکت می تونه فقط به 16 ساز(کتابخونه)مختلف جواب بده (16 تا کانال میدی).شما برا 17 ام باید یک نمونه کانتکت جدید باز کنید . اگه برا هر کتابخونه یک نمونه جدید باز میکنید، بعد از نواختن و ویرایش داده های میدی، ترک رو فریز کنید تا اتلاف پردازنده و ‌رم نداشته باشید.
    فکر میکنم شما از روش اول استفاده میکنید ، چون برا روش دوم( هر ساز یک کانتکت)که اصلا مشکلی پیش نمیاد.
    شما باید در هر ترک جدید در DAW خودتون مشخص کنید :
    1- به کدوم یک از اون 16 تا کانال میدی داده ارسال بشه.
    2- از کدوم خروجی کانتکت استفاده می‌کنید.سه مدل پلاگین 64 تایی،16 تایی و 8 تایی داره این کانتکت.
    شما احتمالا در کیوبیس وقتی برا هر ترک جدید ،از کانتکت که از قبل لود شده استفاده میکنید.
    و چون لاین های میدی ورودی تنظیم نیست و ‌همین طور لاین های خروجی مشخص نیستند، این مشکلات پیدا میشه .
    نکته : خود کانتکت تا 64 تا اجازه لود کردن میده .ولی در هر لحظه فقط 16 تا قابل استفاده هستش. که مفید هم هست ، میشه به صورت لایه بندی چند کتابخانه از یک ساز نت هایی رو همزمان اجرا کنند برا گرفتن صدایی بهتر.

آخرین ویرایش: ‏28/10/15
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان عزیز علی و پیمان من جواب ها رو در پست شماره 8 نوشتم ولی نمیدونم خطای من بوده یا هرچی، داخل کادر "نقل قول" توی همون پست شماره 8 افتاده. شرمنده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    امیدوارم که درست شده باشه و حقیقتش امروز خیلی خسته بودم بعدا اون متن رو میخونم و در لاجیک بررسی میکنم .

11. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    جناب فرهود عزیز
    منم زیاد از کنتاکت استفاده میکنم.
    اما تا حالا همچین مشکلی نداشتم. !
    البته وقتی قراره از بانکهای متعدد اون استفاده کنم و قصدم این باشه فقط یک کنتاکت باز کنم. از این پلاگین کنتاکت استفاده میکنم. ( در عکس مشخص کردم ) البته نمیدونم درسته یا نه ؟ اما تا حالا مشکلی نداشتم.
    شاید هم فرمایش علی جان درست باشه و توان لپ تاپ ها بیشتر از این نباشه. اما برخی از دوستان من روی مک بوک هم به همین روش کار میکنند و مشکلی ندارند.

فایل های ضمیمه:

12. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    امید جان اصولاً کار با این سمپلرها اطوار زیاد داره!
    یه پروژه رو میبندی، بعد از چند ماه وقتی دوباره باز میکنی، میبینی مثلاً یکی از لایبرری ها لود نمیشه، یا Not Found میزنه. بعدش میری و میبینی آپدیدت جدید کانتکت با اون لایبرری مشکل داره و . . .
    راحت ترین و بی ادا و اطوار ترین روش، مخصوصاً در مرحله Post Production، کار با Wave هست که دیگه این دردسرها توش نیست.

13. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne
    فرهود جان من همیشه بانک رو لود میکنم ملودی ام رو میزنم و بعد کانتکت رو روی حالت purge all sample قرار میدم
    اینطوری فقط سمپل هایی که کلاویه هاش رو استفاده کردم لود میشن و فشار کمتری به سیستم میاد .

14. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    آفرین، شهاب اینو من هم استفاده میکنم. ولی در بعضی لایبرری ها (مخصوصاً لایبرری های کوبه ای) جواب نمیده! اصلاً صداش درنمیاد.
    من فکر نمیکنم مشکل من در رابطه با کشش پرفورمنس سیستم باشه. دو بار باز کردن کانتکت که نباید یه همچین مشکل جدی ای پیش بیاره.

آخرین ویرایش: ‏29/10/15
  15. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    این کار برا بانکهایی که سمپل هاشون عوض میشه (حالا یا رندم یا به صورت round robin در بانکهای ارکسترال) نباید انجام شه

16. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    بعد از اینکه به مرحله ی جایگزینی میرسید، اگه بازم این کار رو ادامه بدید ، تمام بانکهای لود شده از بین میره؟یا جایی این عمل متوقف میشه ؟

17. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دقیقاً با ادامه ی این کار، یک به یک لایبرری های قبلی حدف و جایگزین میشن و کلاً پروژه به اف میره. در این وضعیت من دیگه ادامه نمیدم. از Trackهای قبلی خروجی Wave میگیرم بعد خودم حذفشون میکنم، تا جا توی کانتکت خالی بشه، بعد دوباره لایبرری جدید رو لود میکنم و کار رو ادامه میدم. این کار گرچه مشکل رو حل میکنه، ولی خب به هرحال کلی دردسر داره.

18. pe32_64

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    کلا 16 تا که بیشتر جا نیست .شما هم که سر دهم، یازدهم این مشکل براتون رخ میده .
    من میگم کلا 8 تا تا لود کنید .
    تا مشکل اصلی پیدا بشه .من تا 20 تا لود کردم ، اینطوری نشده.در یک daw دیگر تست کنید .

بارگذاری...