آخرین ارسال‌ها

تغییر جنس صدا

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
سلام
سوالی دارم،
اگر یک پارتیتور داشته باشیم و فواصل صدای اواز در messo suprano باشه،
حالا به هر دلیلی بخوایم اون اواز رو به alto تغییر بدیم، چگونه و چطوری میشه؟
ایا کورد هایی که واسش نوشته شده و هارمونیزه شده هم تغییر میکنه؟
(بیشتر مفهومشو واسه موسیقی پاپ میخوام یاد بگیرم)

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
وقتی بخوای خط ووکال رو پایین تر بیاری (یا به هرحال به فاصله ی دیگه ای منتقل کنی) قطعاً این کار رو روی همه ی سازها باید انجام بدی. این وضعیت که میگی، اغلب موقعی پیش میاد که تونالیته ی انتخاب شده ی موجود برای محدوده صدای ووکالیست بالا باشه. در این وضیت باید قطعه رو کلاً منتقل کنی به تونالیته های پایین تر و امتحان کنی.

برای اینکه این مشکل پیش نیاد، محدوده صدای ووکالیست قبل از تنظیم و نوشتن چک میشه، نه بعد از نوشتن! بعد از نوشتن هم اگر قرار بشه به فاصله ی زیادی منتقل بشه پایین، اون قطعه دیگه باید مجدداً تنظیم بشه. صِرف منتقل کردن سازها به تونالیته پایین جواب نخواهد داد. چون اولاً سازها خودشون محدودیت رنج دارن. اگه خیلی پایین برده بشه، ممکنه از محدوده خارج بشه. ثانیاً هر سازی در هر قطعه یک محدوده ی خوش صدایی داره که با انتقال با فاصله ی زیاد به بالا یا پایین میتونه از اون محدوده بیاد بیرون.

ضمناً پارتیتور یا اسکور برای قطعات ارکسترال نوشته میشه، نه پاپ.

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
وقتی بخوای خط ووکال رو پایین تر بیاری (یا به هرحال به فاصله ی دیگه ای منتقل کنی) قطعاً این کار رو روی همه ی سازها باید انجام بدی. این وضعیت که میگی، اغلب موقعی پیش میاد که تونالیته ی انتخاب شده ی موجود برای محدوده صدای ووکالیست بالا باشه. در این وضیت باید قطعه رو کلاً منتقل کنی به تونالیته های پایین تر و امتحان کی.

برای اینکه این مشکل پیش نیاد، محدوده صدای ووکالیست قبل از تنظیم و نوشتن چک میشه، نه بعد از نوشتن! بعد از نوشتن هم اگر قرار بشه به فاصله ی زیادی منتقل بشه پایین، اون قطعه دیگه باید مجدداً تنظیم بشه. صِرف منتقل کردن سازها به تونالیته پایین جواب نخواهد داد. چون اولاً سازها خودشون محدودیت رنج دارن. اگه خیلی پایین برده بشه، ممکنه از محدوده خارج بشه. ثانیاً هر سازی در هر قطعه یک محدوده ی خوش صدایی داره که با انتقال با فاصله ی زیاد به بالا یا پایین میتونه از اون محدوده بیاد بیرون.

ضمناً پارتیتور یا اسکور برای قطعات ارکسترال نوشته میشه، نه پاپ.
-اکورد ها بدون هارمونیزه شدن ممکنه هم در این موارد تغییر بکنه؟
-اکورد ها نمیتونن هم اکتاو ملودی باشند؟

(اکورد ها صرفا با ساز پیانو در نظر میگیریم تا فواصل محدودیتی نداشته باشه)

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
-اکورد ها بدون هارمونیزه شدن ممکنه هم در این موارد تغییر بکنه؟
-اکورد ها نمیتونن هم اکتاو ملودی باشند؟

(اکورد ها صرفا با ساز پیانو در نظر میگیریم تا فواصل محدودیتی نداشته باشه)
منظورتو از «هارمونیزه شدن کورد» نمیفهمم. هارمونیزه شدن کورد یه عبارت بی معنیه.

این سوال هم بی معنیه: اکورد ها نمیتونن هم اکتاو ملودی باشند؟ «هم اکتاو بودن با ملودی» دیگه از کجا اومد؟

. . . اکورد ها صرفا با ساز پیانو در نظر میگیریم تا فواصل محدودیتی نداشته باشه . . .
یعنی کوردها در سازهای مختلف فواصلشون فرق میکنه؟! اصلاً «محدودیت فواصل» در ساز غیر پیانو یعنی چی؟

من که از سوالاتت چیزی نفهمیدم. اگر دوستان متوجه شدند، میتونن جواب بدن.

چشم بسته میشه حدس زد که خودآموز داری کار میکنی!

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
منظورتو از «هارمونیزه شدن کورد» نمیفهمم. هارمونیزه شدن کورد یه عبارت بی معنیه.

این سوال هم بی معنیه: اکورد ها نمیتونن هم اکتاو ملودی باشند؟ «هم اکتاو بودن با ملودی» دیگه از کجا اومد؟

. . . اکورد ها صرفا با ساز پیانو در نظر میگیریم تا فواصل محدودیتی نداشته باشه . . .
یعنی کوردها در سازهای مختلف فواصلشون فرق میکنه؟! اصلاً «محدودیت فواصل» در ساز غیر پیانو یعنی چی؟

من که از سوالاتت چیزی نفهمیدم. اگر دوستان متوجه شدند، میتونن جواب بدن.

چشم بسته میشه حدس زد که خودآموز داری کار میکنی!
-نوشتن اکورد بدون هارمونی کردن
-شنیده بودم که ساز پیانو نسبت به دیگر ساز ها محدودیت صوتی نداره

آخرین ویرایش:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
-نوشتن اکورد بدون هارمونی کردن
-شنیده بودم که ساز پیانو نسبت به دیگر ساز ها محدودیت صوتی نداره
خب این «نوشتن کورد بدون هارمونی کردن» باز یه چیزی مثل همون جملات پُست قبلیته. «هارمونی کردن» ؟؟؟ هارمونی رو نمیکنن، اسم یک مبحث در موسیقیه در ارتباط با هماهنگی نت هایی که به موازات نواخته میشن. من مطمئنم حتی از روی کتاب و خودآموز هم کار نمیکنی، احتمالاً چندتا ویدئوی اینترنتی دیدی. چون تو هیچ کتابی «هارمونی کردن» نمینویسه.

اون چیزی هم که در مورد پیانو شنیدی در ارتباط با محدوده صدای پیانو هست که نسبت به سازهای دیگه بیشتره. ولی این هیچ ارتباطی به کورد و هارمونی نداره.

ببین دوست من، اگر اصول رو بقول خودت نمیدونی، اون اصول در مورد آموزش موسیقی اینه: کلاس حظوری. این هم اصول که از من خواستی.
ولی من میدونم که نخواهی رفت دنبال آموزش حظوری. ما وقتی میگیم این مباحث خودآموز پیش نمیره، فکر میکنن که یا داریم شوخی میکنیم و یا خودشون خیلی نبوغ دارن در آموزش موسیقی. هر مبحث آموزشی روش خودشو داره و این روش ها رو من اختراع نکردم. بعضی مباحث گوشی/قرائتی یاد گرفته میشن (مثل زبان، مثل آواز خوندن). بعضی مباحث تصویری یاد گرفته میشن (مثل آناتومی بدن انسان)، بعضی ها نوشتنی و کتبی یاد گرفته میشن (مثل همین هارمونی، شیمی، ریاضی . . .)، بعضی مباحث عملی یاد گرفته میشن (مثل نوازندگی، بازیهای ورزشی . . .) و غیره. درصد کمی از مباحث با خوندن و مطالعه ی صِرف یاد گرفته میشن که تازه برای همونها هم احتیاج به یک معلم هست که بیراهه مطالعه نکنی. و در طی این آموزشهای حظوری هست که زبان و اصطلاحات تخصصی و معانی اونها رو هم یاد میگیری تا اگر سوالی داری با کلماتی سوال کنی که منظورت رو از بُعد تخصصی بتونه منتقل کنه.

مباحث تخصصی مثل آرایش کردن خانمها جلوی آینه نیست که تنهایی فرا گرفته بشن. وقتی نمیشه، خب نمیشه. زوری که نمیشه گاو نر رو دوشید. گاو نر پستون نداره. نتیجه اش میشه همین وضعیتی که شما الآن داری. درک اون روشهای آموزشی چیز سختی نیست. من واقعاً نمیدونم تو اون مدارس چی یاد میدن. این روشها چیزهای خیلی ساده ای هستن که تو مدارس باید به دانش آموان گوشزد بشه.

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
خب این «نوشتن کورد بدون هارمونی کردن» باز یه چیزی مثل همون جملات پُست قبلیته. «هارمونی کردن» ؟؟؟ هارمونی رو نمیکنن، اسم یک مبحث در موسیقیه در ارتباط با هماهنگی نت هایی که به موازات نواخته میشن. من مطمئنم حتی از روی کتاب و خودآموز هم کار نمیکنی، احتمالاً چندتا ویدئوی اینترنتی دیدی. چون تو هیچ کتابی «هارمونی کردن» نمینویسه.

اون چیزی هم که در مورد پیانو شنیدی در ارتباط با محدوده صدای پیانو هست که نسبت به سازهای دیگه بیشتره. ولی این هیچ ارتباطی به کورد و هارمونی نداره.

ببین دوست من، اگر اصول رو بقول خودت نمیدونی، اون اصول در مورد آموزش موسیقی اینه: کلاس حظوری. این هم اصول که از من خواستی.
ولی من میدونم که نخواهی رفت دنبال آموزش حظوری. ما وقتی میگیم این مباحث خودآموز پیش نمیره، فکر میکنن که یا داریم شوخی میکنیم و یا خودشون خیلی نبوغ دارن در آموزش موسیقی. هر مبحث آموزشی روش خودشو داره و این روش ها رو من اختراع نکردم. بعضی مباحث گوشی/قرائتی یاد گرفته میشن (مثل زبان، مثل آواز خوندن). بعضی مباحث تصویری یاد گرفته میشن (مثل آناتومی بدن انسان)، بعضی ها نوشتنی و کتبی یاد گرفته میشن (مثل همین هارمونی، شیمی، ریاضی . . .)، بعضی مباحث عملی یاد گرفته میشن (مثل نوازندگی، بازیهای ورزشی . . .) و غیره. درصد کمی از مباحث با خوندن و مطالعه ی صِرف یاد گرفته میشن که تازه برای همونها هم احتیاج به یک معلم هست که بیراهه مطالعه نکنی. و در طی این آموزشهای حظوری هست که زبان و اصطلاحات تخصصی و معانی اونها رو هم یاد میگیری تا اگر سوالی داری با کلماتی سوال کنی که منظورت رو از بُعد تخصصی بتونه منتقل کنه.

مباحث تخصصی مثل آرایش کردن خانمها جلوی آینه نیست که تنهایی فرا گرفته بشن. وقتی نمیشه، خب نمیشه. زوری که نمیشه گاو نر رو دوشید. گاو نر پستون نداره. نتیجه اش میشه همین وضعیتی که شما الآن داری. درک اون روشهای آموزشی چیز سختی نیست. من واقعاً نمیدونم تو اون مدارس چی یاد میدن. این روشها چیزهای خیلی ساده ای هستن که تو مدارس باید به دانش آموان گوشزد بشه.
اقای فرهود،
فکر نکنین کلاس موسیقی رفتن توی ایران به راحتی رفتن کلاس موسیقی ایتالیاس.
حقیقتا نه من بلکه کسی دیگری هم بخواد کلاس حضوری بره باید یک دوم حقوق ماهیانشو خرج کنه توی ایران، که با وضعیتی که منو امسال من داریم با نصف حقوق نمیشه زندگی کرد و از گرسنگی میمیریم. وقعا هم میمیریم

خب هر ادم با شعوری که باشه دیگه دنبال موسیقی نمیره
چه برسه به خرید تجهیزات و ساز های موسیقی

منم دیگه از الان به بعد دنبال موسیقی نمیرم.
خیلی خوب شد که این حرفو خیلی زود زدین تا تصمیممو توی موسیقی بگیرم ممنونم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
اقای فرهود،
فکر نکنین کلاس موسیقی رفتن توی ایران به راحتی رفتن کلاس موسیقی ایتالیاس.
حقیقتا نه من بلکه کسی دیگری هم بخواد کلاس حضوری بره باید یک دوم حقوق ماهیانشو خرج کنه توی ایران، که با وضعیتی که منو امسال من داریم با نصف حقوق نمیشه زندگی کرد و از گرسنگی میمیریم. وقعا هم میمیریم

خب هر ادم با شعوری که باشه دیگه دنبال موسیقی نمیره
چه برسه به خرید تجهیزات و ساز های موسیقی

منم دیگه از الان به بعد دنبال موسیقی نمیرم.
خیلی خوب شد که این حرفو خیلی زود زدین تا تصمیممو توی موسیقی بگیرم ممنونم
وقتی شرایط مانع ایجاد میکنن و شما هم قادر به تغییر دادن شرایط نیستی، "شما" باید تغییر کنی. این قانون نانوشته ی زندگیه. در شرایط نابسامان غیر منطقی ترین ری اکشن مقاومت کردنه. چون فقط باعث تلف کردن وقت و عمر میشه. پس شما باید تغییر کنی. و تغییر هم به این معنی نیست که الزاماً ببوسی بذاری کنار. میتونی روی مباحثی از موسیقی کار کنی که با خوندن و مطالعه بشه یاد گرفت. مثلاً تاریخ موسیقی، سبک های موسیقی، تحلیل موسیقی . . . اینها چیزهایی هستند که با کتاب و شنیدن نمونه های اسم برده در کتاب از طریق اینترنت میشه پیش رفت. شما یا زور بی مورد میزنی یا میای کلاً میذاری کنار. مثل آب خودت باید راه رو با توجه به شرایط پیدا کنی و پیش بری.

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
305
تهران
به قول مولانا
هر کسی از ظن خود شد یار من
نا امید نشو. کسایی که میگن نمیشه خودآموز یاد گرفت از دید خودشون میگن. هر کسی فرق داره. کسی که خودآموز نمیتونه یاد بگیره و حتمن باید یه استادی داشته باشه خب به نظرش این خیلی طبیعیه که نشه خوداموز یاد گرفت. چون اون شخص اینجوری میبینه دنیارو.
ماها که پول کلاس رفتن نداریم و بازم دنبال موسیقی هستیم یعنی عشق اینکارو داریم. وقتی عاشق یه کاری باشی و استعدادشم داشته باشی موفق میشی . درسته که با استاد زودتر نتیجه میگیری ولی وقتی شرایطش نیست دیگه چاره ای نیست.

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
55
61
سلام
سوالی دارم،
اگر یک پارتیتور داشته باشیم و فواصل صدای اواز در messo suprano باشه،
حالا به هر دلیلی بخوایم اون اواز رو به alto تغییر بدیم، چگونه و چطوری میشه؟
ایا کورد هایی که واسش نوشته شده و هارمونیزه شده هم تغییر میکنه؟
(بیشتر مفهومشو واسه موسیقی پاپ میخوام یاد بگیرم)
من هم بارها توی پستهام نوشتم بدون اموزش حضوری وفقط به صرف چهار یا پنج کتاب خوندن یا دیدن ویدو در فضای مجازی نمیشه اهنگساز شد ولی بعضی از اقایون فکرشون باما بسیار متفاوته

واما پاسخ شما همه پاسخ ها رو خوندن جناب فرهود هم درست فرمودن
اما پاسخ من
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
بالاترین منطقه اوازی خانومها محسوب میشه و تنور محدوده صوتی اقایون وبالاتر از باس قرار میگیره
دوست عزیز اگر شما تغییر فاصله تون اوکتاو باشه نیازی به جایگزینی کورد جدید نیست مگر بعضی جاها که خط ملودی خواننده ایجاد اوکتاو موازی ویا پنجم موازی کند که اون هم در موسیقی پاپ کسی زیاد اهمیت بهش نمیده
اما اگر تغییر فاصله کمتر یا بیشتر از اوکتاو باشه جناب فرهود راهنمایی لازم رو فرمودن
در موسیقی ما اهنگهای بسیاری وجود داره که یک اهنگ با این دو محدوده اوازی خونده شده واهنگساز هم دست به هامونی اون کار نزده فقط اهنگ اجرای مجدد شده

صفحه ما در اینستاگرام

بالا