تعریف سازبندی ( Orchestration )

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
335
63
36
تهران
برگردان اصلاح ارکستراسیون و گاه برگردان اصطلاح انگلیسی Instrumentation به معنی « هنر ترکیب رنگهای صدایی سازهای ارکستر » در نوشتن سازهای موسیقی است .

سازبندی یکی از موارد درسی رشته آهنگسازی است ، هنرجوی این رشته ، پس از فراگرفتن چند بخشی کردن موسیقی ( هارمونی و کنتراپوان ) ، نخست باید با یک یک سازهای مهم و متداول ، و به ویژه آنهایی که در ارکسترهای گوناگون عضویت دارند ، آشنا شود و به امکانات اجرایی هر ساز ، به موارد و دشواری های این یا آن طرز اجرا در هر ساز ، به تفاوت رنگ و حالتهای هر ساز با ساز دیگر ، و به همین تفاوت در منطقه های صدایی ، وسعت هریک و غیره تسلط پیدا کند . پس از این آشنایی ناگریز است در تمرینی کم و بیش دراز مدت ، قسمتی متناسب از آثار موسیقیدانان بزرگ ، یعنی قسمتی از قطعه هایی را که برای پیانو ، برای یک ساز به همراهی پیانو ، یا شاید برای یک همنواز چند سازی مانند کوارتت زهی ، تریوی بادی و غیره نواشته شده اند ، برای یک ارکستر بزرگ تنظیم کند . پس از آن باید بر زمینه رشته های دیگری که آموخته است ، مانند فرم ، بافت و غیره ، از خود آهنگهایی ابداع کرده و آنها را بر پایه و اصول سازبندی برای ارکستر بنویسد .

آنچه در هر سازبندی با ارزش است ، شناخت امکانات و دشواری های سازها ، گزینش این یا آن ساز ، این یا آن ترکیب بندی سازی برای اجرای این یا آن لایه یا بخش موسیقی است . در نظر داشتن قدرت صدایی یک ساز نسبت به دیگری در یک ترکیب که احتمالا سبب پوشیده شدن صدای ساز ضعیف تر میگردد ، گزینش تمهیدی برای رفع این کمبود ، همه از مسائل ارزشمند سازبندی ارکستر هستند .

نکته مهم :
آندسته از علاقه مندانی که به صورت نوشتن نت یا نواختن به وسیله کیبوردها و اجرای آن توسط Sample مشغول به تنظیم و آهنگسازی میباشند و از آنجایی که اکثر نرم افزارها قابلیت تشخیص خطا در نت نویسی را دارا نمیباشند ، این نکات توصیه میشود که قبل از نت نویسی برای هر سازی ، ابتدا یک شناختی از محدوده صدا دهی ساز ، دشواری های نواختن ، گامهایی که در آن ساز مورد نظر توانایی اجرا دارد و .... را کسب کنید تا اثر خلق شده توسط شما شباهت بیشتری به اجرای زنده توسط نوازنده را داشته باشد تا گوش شنونده نیز با این صداها و فواصل آشنا باشد .
 
  • تشکر
واکنش‌ها: helalat007 و pe32_64