1. رد اعلامیه
 2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

تعاریف آلتراسیون ، مودولاسیون و گامهای همسایه

شروع موضوع توسط impartible ‏6/8/09 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک تعاریف آلتراسیون ، مودولاسیون و گامهای همسایه تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

 1. impartible

  impartible هنرمند عضو سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏3/8/09
  ارسال ها:
  234
  شغل :
  آهنگساز و تنظیم کننده
  محل سکونت:
  تهران
  امتیازات:
  +309 / 0 / -0
  نرم افزار:
  cubase
  آلتراسیون :

  نت هایی را که علامت عرضی به خود می گیرند نتهای آلتره Altre می گویند و عمل آلتره کردن ، آلتراسیون نامیده می شود .

  مودولاسیون :

  مودولاسیون معنی گذر از یک تونالیته به تونالیته دیگر را می دهد . برای انجام مودولاسیون ، باید نت نشان دهنده هویت تونالیته ای که قصد رفتنش را داریم شنیده شود . این نت می تواند ، نت سانسیبل یا درجه چهارم باشد . تغییر علامت نت هایی که مودولاسیون با آنها انجام می گیرد ، با علامت های تغییر دهنده ، در شیفره گذاری باس راهنمایی می شوند .

  گام های همسایه :

  گاه هایی را که با یک علامت از همدیگه جدا می شوند ، گاه های همسایه از نوع درجه اول می نامند . در گام های ماژور گام هایی را که روی درجه چهارم ،پنجم و ششم ساخته می شوند ، همسایه اصلی ( درجه اول ) می نامند.
  برای نمونه در گام دو ماژور ، درجه چهارم گام ، فاماژور است که تنها با یک بمل از گام دو ماژور متمایز می شود . درجه پنجم دو ماژور ، سل ماژور است که با فادیز از دوماژور جدا می شود . درجه ششم گام دوماژور ، لامینور است که با یک علامت عرضی ( سل دیز ) از گام اصلی جدا می شود .
  گام هایی را که روی درجه دوم و سوم ساخته می شوند ، همسایه فرعی درجه دوم می گویند . این درجات با یک علامت سرکلید و یک علامت عرضی از گام های درجه اول جدا می شوند ، به عنوان مثال گام ر ماژور با دو دیز و سی بمل ماژور با دوبمل در سرکلید هم جزو این دسته است .
  گامی را که روی درجه هفتم ساخته می شود ، همسایه از نوع درجه سوم می گویند و با گام پایه ، سه علامت اختلاف دارد .
  در گامهای مینور ، درجه سوم گام (ماژور نسبی ) همسایه درجه اول است که با یک علامت عرضی ( نت سانسیبل گام مینور ) از گام مینور جدا می شود .
  در گام های مینور درجات ششم و هفتم آلتره نشده ( یعنی درجه ششم و هفتم گام مینور برای ایجاد سانسیبل بالا برده نشده باشد ) همسایه درجه دوم است .
  درجه چهارم و پنجم مینور ، نسبی درجه سوم هستند ، چون هر کدام با یک علامت سرکلید و یک علامت عرضی ( نت سانسیبل ) از گام اصلی که دارای یک علامت عرضی است ( گام مینور ) جدا می شود .
  درجه دوم گام مینور که با دو علامت سرکلید و یک علامت عرضی از گام مینور ( خود دارای یک علامت عرضی است ) جدا می شود ، همسایه درجه چهارم است .
   
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏6/8/09
  • خوشم اومد خوشم اومد x 3

عبارات جستجو شده:

 1. گام همسایه