تشريح مراحل میکس , مستر , ايا میکس و مستر = تنظیم هست؟

شروع موضوع توسط POORYA PLAY OUT ‏10/6/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

1. VESAL

VESAL عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 1 / -0
    نرم افزار:
    معذرت
    رندر کردن خط به خط یعنی چی ؟
    مثلاً در اف ال چگونه انجام میگیره

2. majidd

majidd Banned

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام مجید هستم من با اف ال 9 کار میکنم میخواستم ببینم تو اف ال 9 با چه پلاگین یا چه چیزی صدام رو میکس ومسترینگ کنم که توپ بشه ممنونم تکرار صدا نه اکو برای قطع و وصل شدن صدا در اف ال از چه پلاگینی استفاده کنم ؟

3. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوستان عزیز انگار این بحث داره از مسیر خودش منحرف میشه !
    پوریای عزیز یک سوال مطرح کرد و پاسخ اون سوال هم بارها توسط دوستان داده شد.لطفاً قوانین رو رعایت کنید و به حفظ نظم انجمن و بحث ها دقت داشته باشید.

ضمناً دوست عزیزم مجید - ابتدا ورودتون رو به انجمن خوش آمد میگم.راستش جای پرسشتون در این بحث نیست.این مسائل بارها و بارها در انجمن تکرار شده و اگر قسمت های مربوطه رو خوب بگردید حتماً به نتیجه خواهید رسید و اگر بازم سوالی داشتین میتونید از لیست انجمن ها به قسمت مربوطه برید و سوالتون رو در یک تاپیک و در جای صحیح بپرسید و دوستان پاسختون رو خواهند داد.

با تشکر

4. rajo

rajo عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام به دوست عزیز مسعود

مسعود جان یک سوال داشتم اگه کسی یک اهنگ که از قبل خونده شده رو بیاد

تو نرام افزار مثلا کیبوس اف ال یا....

تمام اجزاشو بچینه مثلا ریتم ملودی پاساز .....

و اماده کنه برای وکال این هم جز تنظیم حساب میشه ؟؟؟

5. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    بله عرض کردم دیگه !
    شما این اجزایی که نام بردین رو بر چه اساسی در نرم افزارتون می سازید یا نت نویسی می کنید ؟
    مسلماً یک ملودی در اختیار دارین و این موارد رو بر اساس اون ملودی می سازید و این تنظیم هستش !
    تنظیم ارکستر برای یک ملودی (آهنگ)

6. rajo

rajo عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببخشید مسعود من باز سوال می کنم

ولی اهنگ کپی حساب می شه منظورم این بود که اهنگ یک خواننده معرف رو مثلان.....

که هم ملودی هم ریتم همه اش اماده هست ما فقط میایم تو نرم افزار اون هارو دقیق می چینیم

منظورم از چیدن یعنی درامز مثلان از پلاگین استایلوس پاساز هم همینطور و ملودی هم ازمثلاپلاگین کانتک....

از رو میدی کنترلر می نوازیم

برای یک وکال دیگه ؟؟

7. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +304 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    البته دوستان يه نكته رو هم من اضافه ميكنم.آهنگساز فقط كارش ساختن ملودي نيست و خيلي گسترده تر از اين حرفهاس.كساني كه هزاران سال نشستن فكر و تفكر ريختن و علم كنترپوان و هارموني رو در اوردن در يك كلمه ما كه (اهنگي رو با دهن ميسازيم و زيبا در مياد) نيست.البته كه شايد ما ايراني ها يه همچين حرفهايي رو راحت ميزنيم و هيچ مشكلي هم نيست. با تكميل حرفهاي آقاي مسعود اين نكته رو بگم كه تنظيم كننده فقط با نرم افزار سر و كله ميزنه و اهنگساز هستش كه بايد انواع كليد ها و نت ها رو بدونه.اهنگساز هست كه نت ويلون رو مينويسه.اهنگساز هست كه انشا مينويسه نه تنظيم كننده.و تنظيم كننده كارش اجرايي هست نه ساخت.كه البته اينجوري جا افتاده كه اهنگساز اجرايي هست و تنظيم كننده سازنده.جز در ايران اين كار استسنا هستش مثل بقيه كارامون
    موفق باشيم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. sir.iman

sir.iman

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    از اقای masoud-A واقعا تشکر میکنم. من ی عضو تازه واردم و به موسیقی علاقه دارم. اما فعلا دانش و تجربه ای ندارم و صفر صفرم!
    خیلی ساده و شیوا توضیح دادن. مدتها بود که دوست داشتم بدونم یک اثر موسیقی چه جور شکل میگیره و نقش خواننده کجای کاره. اما مطلب خوب پیدا نمیکردم. اما الان به لطف ایشون یه چیزایی دستگیرم شد. واقعا ممنونم
    فقط میخواستم ببینم میشه یک موسیقی رو در مراحل مختلف ساختش اینجا بزارن تا ما با گوش دادنش ملموس تر متوجه بشیم... یعنی بعد از تنظیم.. بعد از میکس و بعد از مسترینگ.. و در نهایت نسخه نهایی

9. vihan69

vihan69

شغل :
    مدرس زبان
    امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان. همگی خسته نباشید و بخاطر مطالب خوبتون واقعا سپاسگزارم و خیلی استفاده کردم.
    ولی یه سوالی که ازتون داشتم اینه که من هم دقیقا مشکل VINVIN رو دارم! ینی اینکه وقتی توی اف ال یه پروژه ترنس رو کار میکنم و Play میکنم همه چی به ظاهر خوبه ولی اما وقتی اونو توی Cubase به صورت فایلهای Wave مجزا اکسپورت میگیرم و همه رو باهم Play میکنم کیفیت کار خیلی افت میکنه!
    دوستان گلم من انتظار داشتم تو این تاپیک که "مراحل میکس" هستش . بحث تنظیم و این حرفا پیش نیاد و به طور اختصاصی به مراحل میکس پرداخته بشه! چون من هیچ مشکلی تو مفهموم تنظیم و آهنگسازی و ... ندارم و مشکل اساسی تو میکس دارم و نمیدونم باید از کجا شروع کنم. مفهوم خیلی از چیزایی که میخونم رو متوجه نمیشم! مثل High cut یا low cut یا بالانس و خیلی چیزای دیگه! من دوس دارم بفهمم که دارم چیکار میکنم، نه اینکه مثلا با چند تا نرم افزار یکی بیاد بهم بگه اینجارو انقد زیاد کن اونجا رو انقد کم کن و ... به شکل عیاری یه چیزی سر هم کنم!
    مشکل من اینجاست که مراحل دقیق میکس با کیوبیس رو نمیدونم! مثلا میدونم بیاد چطوری از افکت ها استفاده بکنما ولی نمیدونم وقتی اون همه کانال در حال Play شدن هستن ، چه جوری باید کیفیت کارم رو بالا ببرم و یه فایل Stereo خوب اکسپورت بگیرم تا بره واسه مرحله مستر!
    مشکل بعدیم اینجاست که، تو اکثر موارد اونقد همه چی در هم و بر هم شنیده میشه که خیلی وقتا صدای ملودی اصلی که کلی زحمت کشیدم براش یا مثلا صدای کیک که خیلی هم قوی هستش اصلا شنیده نمیشه و بخاطر همین امر(ینی ندونستن مراحل میکس اصولی)نا خودآگاه از آهنگ خودم زده میشم و تا به حال خیلی از پروژه هام به این دلیل کنسل شدن و دیگه انگیزه ای واسه ادامه دادنش پیدا نکردم!
    حالا ازتون میخوام خواهش کنم، طبق این تاپیک مفهوم اصلی مراحل میکس رو توضیح بدید! منظور من این نیست که مثلا بیاید بگید پلاگین Wave این کارو میکنه و یا مثلا با فلان پلاگین این کارو بکن! نه. من دوس دارم همونجوری که گفتم بفهمم دارم چیکار میکنم و یه لطفی بکنید و مرحله به مرحله مفهوم میکس رو از ابتدا تا انتها توضیح بدید تا مشکل کیفیت کم کارام برطرف بشه. حالا اگه همراه با یه مثال با هر پلاگینی هم باشه هیچ مشکلی نیست. فقط خواستم بگم درک مفهوم مراحل میکس برام خیلی مهمه و تو اولویت قرار داره!
    خیلی ممنونم از همتون، منتظر جوابای پر مهرتون هستم...
    ارادتمند شما وحید

10. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +488 / 1 / -2
    با سلام.
    ببینین اولین پیشنهادی که من میتونم به شما بکنم اینه که سعی کنید آرشیوی از با کیفیت ترین سمپل ها رو داشته باشید.
    هیچوقت خودتون رو با حرف دیگران قانع نکنید و گول نزنید که مثلا انسان از محدودیت میتونه موفق بشه و یا اگه با کمترین چیز به بهترین نتیجه رسیدی هنر کردی.البته نه که این حرف اشتباه باشه اما لا اقل از نظر من اینجا این صدق نمیکنه.چرا که صدایی که رکورد شده دیگه قابل برگشت نیست.البته بیشتر منظور من در استفاده از سمپل هاست که گفتین kick گاهی براتون خووب صدا نمیده.
    دومین نظر من اینه که شما باید هر پروسه رو به چند مرحله تقسیم کنید.مثلا اول آرشیو کردن سمپل ها.دوم انتخاب جنس صدای مخصوص سبک و تنظیمتون.و ......
    سوم اینکه سعی کن بحث هر چیزی و قاطی نکنی با هم.یعنی اول قشنگ بشین رو ترانه کار کن.بعد رو ملودی کار کن.بعد تنظیم رو انجام بده و ....
    چهارم.من نمیدونم شما مراحل رو به چه صورت انجام میدی اما تجربه ی شخصی من میگه که بهتره تنظیم و میکس در یک مرحله انجام بشه البته اگه قدرت تجزیه ی فکری زیادی داشته باشید.چرا که شما فرض کنید که یک صدایی رو انتخاب کردید و وارد کردید و همه چیز رو تنظیم کردید و حالا همه رو اکسپورت میگیرید که به برنامه ی دیگه ای ببرید.خوب حالا بردید تو نمر افزار دیکه و پلی کردید و بعد به این نتیجه رسیدید که اینجا فلان صدا رو احتیاج نداره.یا اینجا بعد از ریورب دادن جور در نمیاد و.......
    خوب این وسط شما بد تر گیج میشید.مگر اینکه اونقدر حرفه ای باشید که پیش بینی کنید از همون زمان تنظیم.
    پنجم.
    همیشه یادتون باشه که نحوه ی تنظیم خیلی خیلی در کیفیت میکس و مستر تاثیر داره.
    البته این بحث خیلی مفصله اگه بخوام توضیح بدم.اما یادت باشه که در اصل میکس 2 قسمته:سلیقه و قوائد.
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  11. vihan69

vihan69

شغل :
    مدرس زبان
    امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیزم، من مشکل VST ندارم و اتفاقا آرشیو خیلی خوبی هم دارم و خیلی وقته دارم تنظیم و آهنگسازی میکنم ولی هیچ وقت وارد مقوله میکس و مستر نشده بودم و میخوام تازه شروع کنم. شما فرض کن که من مثلا عین فرمایشات شما اتفاقا در حین تنظیم روی یه ملودی افکت یا ریورب یا اتومیشن انجام میدم، ولی بعد که همه این کانال ها رو Play میکنم اون کیفیتی که خودم میخوام در نمیاد و نمیدونم واقعا از کجاست ایرادم. شایدم بلد نیستم از میکسر خوب استفاده بکنم و اعمال بالانس رو نمیدونم!
    خلاصه نمیدونم باید از کجا شروع کنم!
    اگر مقاله ای چیزی راجع به مراحل میکس با کیوبیس و نرم افزارای کمکیش مثل پلاگین های Wave و غیره هست بگید یا اگر CD های آموزشی چیزی خلاصه یه جوری راهنماییم کنید این مشکل رو حل کنم. سپاسگزارم...

12. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +367 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    تاپیک خیلی عالی هست..منم یه سوال دارم این پلاگین deley واسه میکسه/؟اما من یه با یه کیک زدم و بهش deley دادم و یکم دستاریش کردم بعد هر کیک حالت ریتم بندری شده بود....حالا سوال من اینه اگه این پلاگین ماله میکسه که میکس هم مربوط به کیفیت صدا میشه .ایا اهنگ هایی که ریتم بندری دارن واسه ریتمون از همین پلاگین استفاده میکن /؟

13. vihan69

vihan69

شغل :
    مدرس زبان
    امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    والا من شخصا ترجیح میدم ریتم رو دستی و با سلیقه خودم بسازم تا با افکت Delay به شکل بندری درش بیارم! من امتحان کردم این قضیه رو ولی زیاد خوشم نیومد! بیشتر از افکت Delay رو آکوردای سینتی سایزرم تو FL استفاده میکنم که یه آکورد معمولی رو تبدیل به بهترین اثر میکنه و به کار رنگ و لعاب خوبی میده! ولی چیزی که من تو این تاپیک دنبالش هستم این نیست! من دوس دارم بدونم که مثلا میشه از کمپرسور توی کیک استفاده کرد؟؟؟ یا میشه اصلا برای کانال وکال هم کمپرسور داد اگه آره چه نوع کمپرسوری و ....! که متاسفانه تا الان کسی بهم یه جواب درست حسابی نداده :-(

14. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,086 / 1 / -2
    درام و وکال از سازهایی هستند که در اکثر اوقات مقداری از کمپرس شدن رو نیاز دارن .
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  15. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +367 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    الان از delay برای کیفیت صدا استفاده میکنن یا افکت؟

16. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,086 / 1 / -2
    دیلی یک افکته.
    -
    برا داشتن کیفیت اول شما باید صداهای خوبی داشته باشید(صداها خوب رکورد شده باشند یا اینکه از سمپلهای خوبی استفاده شده باشه ).

17. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +488 / 1 / -2
    درود.
    نه دوس عزیز شما اشتباه برداشت کردین.البته شاید با این کار به نظر اینطور اومده باشه.
    در اصل افکت delay افکتی هست که سیگنال شما رو از نقطه ی شروع تکرار میکنه.
    موضوع ریتم کلا از بحث میکس جداست.
    ریتم مربوط به تنظبم میشه و دیلی مربوط به میکس.
    شما با delay فقط سیگنالتون رو تکرار میکنید.این کار که شما با دیلی ریتم بدید کاملا غیر اصولی هست،البته فراموش نکنید که منظور من فقط برای یک سمپلی مانند kick هست.اما برای آرپژها این کار اصولیه.نکته دیگه در مورد دیلی اینکه سعی کتید حتما رو تنظیمات high cut و low cut دیلی یا ریوربتون تمرکز کنید چون خیلی در اممیکس حیاتی هستند.

18. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +488 / 1 / -2
    ببینید اینکه شما از کمپرسور یاهر ابزار دیگه ای استفاده کنید یا نکنید هیچ باید و نبایدی درش وجود نداره.چرا که شما باید تشخیص بدید که نیاز هست یا نه که البته به تجربه و گوش قویتون برمیگرده.
    شما حتی گاهی اصلا هیچ نیازی به کمپرسور یا اکولایزر یا ... ممکنه پیدا نکنید.چیزی که خوب صدا میده رو دیگه نیازی نیس دستکاری کنید.
    این رو هم لازمه بدونین که هرچه پروسه های انجام شده روی صدایی بیشتر باشه اون صدا از طبیعی بودن خودش دور میشه.
    حالا اگه بخوام یه راهنمایی بهت بکنم اینه که از کمپرسور بیشتر برای ووکال و کلا هر سازی که زنده رکورد میشه استفاده میکنند.چرا که کم و زیاد شدن شدت سیگنال در رکوردهای زنده خیلی زیاده.یعنی شما وقتی پشت میکروفون میخونید که نمیتونید که همش عقب و جلو بشید که صداتون و با فاصله میک تنظیم کنین،بنابران این کار رو کمپرسور انجام میده تا صداتون یک دست در بیاد.
    البته همونطور کع گفتید تازه وارد مقوله ی میکس شدید پس طی یکی دو جلسه اون هم به صورت مکاتبه ای نمیتونین به اون کیفیتی که مدنظر هست برسید.
    اما این رو یادتون باشه که گاهی انسان انتظارش بیشتر از چیزی هست که باید باشه.یعنی اگه تجربه کافی،گوش قوی،امکانات خوب،سمپل های با کیفیت،و..... نداشته باشیم نبایدم انتظار کار در حد استانداردهای جهان داشه باشیم.
    حالا من از شما میخوام یه نمونه از اون کاری که ساختید و به گفته ی خودتون حس میکنید کیفیت نداره رو بزارید اینجا تا دوستان بهتر کمکتون کنن

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  19. MasoudJ

MasoudJ عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز.لطفا به من کمک کنید من علاقه شدیدی دارم بتونم کار میکس بکنم.ولی به استانداردها نمی رسه.مثلا هر کاری می کنم مسترم بd00.00db نمی رسه یا Rms کار از -6 بالاتر نمیره نمی دونم چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید.با سپاس

20. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,776 / 2 / -4
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    -6 ؟؟؟ خیلی زیاد نیست ؟

بارگذاری...