تشخیص سبکها به همراه نمونه آهنگ

شروع موضوع توسط hmd_kro ‏3/4/10 در انجمن موسیقی جهان

تاپیک تشخیص سبکها به همراه نمونه آهنگ تالار موسیقی جهان در persian-music.org.

1. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با سلام خدمت همه دوستان.

پیشنهادی داشتم ..
    اینکه هر کدوم از دوستان اگر در تشخیص سبکی ابهام و شک دارند اسم اون رو نام ببرند و یا اینکه اون آهنگ رو آپلود کنند و در همین فروم قرار بدند تا دوستانی که آشنا با چنین سبکهایی هستند بیان و دوستانی همچون بنده رو از شک و تردید در بیارند.

جون واقعا به نظر من شناخت سبکها یکی از مهمترین مسائلیه که فرد باید ازش آگاه باشه و بر اساس اون کارش رو ادامه بده.

امیدوارم پیشنهادم مورد استقبال قرار بگیره.

ممنون از همه.

2. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    قوانین کلی سایت

بهتره با مدیران سایت هماهنگ بشه
    چون قرارا دارن لینک دانلود موزیک خلاف قوانینه

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه جنبه آموزشی داشته باشه و تبلیغاتی نباشه موردی نیست دوستان میتونن در آپلود سنتر سایت برای دوستان دیگه قرار بدن.

4. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    آخه مسئله اینه که به طور مثال بنده خودم در تشخیص بعضی از سبکها مشکل دارم و به علت تشابه خیلی از آهنگها به هم و التقاطی بودن کارها تشخیص یک آهنگ در یک سبک خاص بدون دستکاری و التقاط سخته .

به نظرم اگه بشه آهنگها رو قرار داد و روشون بحث کرد بهتره. تا مشخص بشه که این اثر در چه سبکیه و آیا درش دستکاری و التقاط هست یا نه.

ممنون.

5. amir.amir

amir.amir عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    منم با حامد عزیز کاملا موافقم. از مدیران محترم درخواست میکنم اجازه ی این کار رو بدن و دوستان هم لطف کنن و تو این تاپیک فعالیت کنند . به عقیده ی منم شناخت صحیح سبک های مختلف بسیار مهمه برای یه موزیسین . با سپاس فراوان ...

6. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    دوستان من در تاپیک دیگری هم گفتم
    سبک های موسیقی انگشت شمار نیستند که بشه واسشون تاپیک زد و همه رو معرفی کرد !
    اینکار کار دانشنامه ها هست
    بهترین موردش هم در wikipedia موجوده .دوستانی که علاقه مند هستند می تونند در google اسم سبک بعلاوه عبارت wiki رو جستجو کنند و به نتایج کاملی برسند برای مثال:
    Drum and bass
    Heavy metal music

در هر مورد میتونید در box سمت راست تاریخچه - سازیندی - زیر سبک ها - سبک های ترکیبی و ... رو ببینید
    در ادامه توضیحات بسیار کاملی از سبک مورد نظر رو مرور کنید - با بزرگانش آشنا بشید و به نمونه های صوتی متعددی ازش گوش بدید.
    بسیاری از صفحه ها دارای توضیحات مختصری به فارسی هم هست ولی برای شنیدن نمونه های صوتی بهتر هست از قسمت english استفاده کنید.

7. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    نظر من اینه که توضیح تمامی شاخه ها از سبکهای مختلف نیازی نیست.

وقتی زمانی که یک سری سبکهای معروف شناسونده بشند شناخت سبکهای مشابه به پای خود شخصه که تحقیق بیشتری بکنه.

برای مثال در ابتدا شناخت سبک pop-rock برای فرد توصیه نمیشه هرکدام رو جدا باید توضیح داد .مشخصات اصلی سبک rock به تنهایی- مشخصات اصلی country - مشخصات R&B- و... که اینها هرکدوم چندین زیر شاخه دارند.برای شروع همین اصلیها رو بشناسونیم خیلی حرکت خوبی محسوب میشه.

چرا خودمون یک کتاب مرجع همینجا تشکیل ندیم. چرا تو ویکی پدیا فارسی اینقدر مطالب کمترند؟ چرا هنرجو برای پیدا کردن سوالش باید کلی جا رو زیرو رو کنه. الان که با این همه امکانات باید راحت تر در دست مردم قرار بگیره بازم سخته. آخه آدم میبینه 100 هزار عنوان به زبان انگلیسی موجوده و اونطرف به فارسی فقط 10 هزار عنوان. بهتر نیست که کمتر وابسته به غیر باشیم؟

8. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    دوست من نگارش سبک شناسی تخصصی اینقدر هم ساده و پیش پا افتاده نیست.
    در مورد wiki هم بگم که در صورت تمایل میتونید اقدام کنید و از نویسندگان افتخاریش باشید و برای دیگر فارسی زبانان مطلب بنویسید تا شما هم در کامل شدندش سهیم باشید (این دانشنامه ,مردمی ترین در نوع خودش هست و بنظر من یکی از افتخارات بشر مدرن به حساب میاد)
    در عصر اطلاعات به این کار نمیگن وابستگی (باید جهانی فکر کنیم)

در کل بنظر من بهتره بجای تکثیر و تکرار , تولید کنیم

آخرین ویرایش: ‏4/4/10
  9. iranianseda

iranianseda عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دوستان اگه می شه در مورد سبک هاس و 6-8 توضیح بدید !

راهمنمایی کنید تو این سبک آهنگها چه چیزهایی بکار می ره مثل پد و...

10. ESP

ESP عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    تاپیک خوبی زدی اما تویه ایران مردم پشتیبانی نمیکنند
    شاید خیلی از دوستان ندونن مثلا سبک Groove metal یا خیلی از سبک ها چگونه سبکی هستن ... باید راجبشون صحبت کرد... تویه Wiki هم شاید بعضی ها English خوبی نداشته باشن Wki فارسی هم مطلب های مهم توش پیدا نمیشه

11. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    به نظر من کاره بسیار جالبی هست دوستان لطف کنن و ادامه بدن خیلی از ماها در این مبحث مشکل داریم چون واقعا مبحثه پیچیده ای

12. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    بله. منهم از مدیران سایت خواشه میکنم که موافقت کنند. چون ما قرار نیست تبلیغات فرد یا گروهی رو اینجا انجام بدیم. هدف آموزش و یادگیریه.
    خودم خیلی جاها دیدم طرف میگه سبکم مثلا کانتریه درحالیه که فقط اینو از دهن اینو اون شنیده و مشخصات واقعی اون سبک رو نمیدونه و اگه کسی هم مثلا تو همین سبک کانتری بخواد التقاط و تلفیقی انجام بده یعنی تو اصل چهارچوب یک سبک دست ببره قابل تشخیص برای اون فرد نیست.
    (همون طور که میدونید تلفیق و التقاط سبکها با هم در دنیای موسیقی قابل قبول نیست).
    برای همین امیدوارم که راه مناسبی برای معرفی و تفهیم سبکها در سایت ایجاد بشه.

ممنون.

13. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, studio_one
    ریتم رو چطوری میشناسید ؟ یعنی از کجا میدونید یک ریتمی هیپ هاپ هست یا رپ هست یا جاز هست یا ....

منظورم اینه که فرمول و تعریف خاصی داره . من فرمول میخوام همینطوری نمیخوام قبول کنم . لطفا با فرمول به من بگید هیپ هاپ چه فرمولی داره رپ چه فرمولی داره ترنس چه فرمولی داره تکنو و ... چه فرمولی

من فقط فرمولی و علمی میتونم قبول کنم . ویکیپدیا اصلا یه هنرجو رو ارضا نمیکنه اینکه مثلا در دهه ی 60 میلادی یه عده سیاهپوست آمریکایی یا آفریقایی بلوز رو ابداع کردند کار من رو راه نمیندازه من که نمیخوام تاریخ جغرافی بخونم فقط . من میخوام اگه بهم بگن بیا یک تکنو بساز حالا ترنس بساز فرمولم رو بدونم . نه اینکه کتابی و طوطی وار تعریف کنم این واژه ها رو

14. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    سبکی هست که از بیسهای خشن استفاده میشه و اهنگ زیاد پیچیده نمی کنند اهنگ تمپوی تقریبا تندی داره و در اهنگ به وفور از صداهای ربات مانند استفاده می کنند خواستم بدونم این سبک چه سبکی اسمش
    چیه دوستان اگه اطلاع دارن ممنونشون میشم

15. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    یکی از این سبک ها , راک هست .

16. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    سبک راک چی نیما جان همش سینته تازه تو سبک راک کجا داریم که از تکهای وکال با صدای ربات استفاده کنن؟

17. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    زیاد با این سبک آشنایی ندارم اما به قول قدیمیا نخوردیم نون گندم دیدیم دست مردم :smile (7): جاهای زیادی شنیدم این نوع کار با این نوع صداهایی که گفتی . یه دوست راک باز دارم که خوراکش این چیزاست ببینم میتونم دو سه تاشو ازش بگیرم و براتون آپ کنم . :smile (61):

18. emadfani

emadfani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من با شما کاملا موافقم ...
    گفتن فرمول های سبکها خیلی بهتر از تاریخچشون ادم خوابش میگیره . و گیچ میشه :smile (23):
    من شدیدن دوست دارم فرمول سبک ها رو بدونم پس لطفا هر کی فرمول هر سبکی رو میدو نه همینجا بگه

19. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    معمولا کسانی که کارشون نوازندگی کیبورد بوده و هست , با اکثر سبک ها آشنایی دارن . چرا که انواع ریتم ها در سبک های مختلف به صورت کاملا علمی و صحیح رو در خودش جا داده , با اینترو و یا حتی با یه دموهای زیبا از اون سبک ها که بتونه یه راهنمای خوبی باشه واسه شناخت سبک ها .

20. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    دوستانی که دنبال فرمول میگردند هنر رو با ریاضیات اشتباه گرفتند !

یک سبک تابع مسایل زیادی هست و مجموع همه ی اونهاست که بهش هویت میدند, برای مثال :
    Tempo
    نوع ریتم های استفاد شده
    ساز بندی
    مظمون کلام و نحوه اجرا
    و حتی گام و یا مسایل هارمونیک هم دخیل هستند.

در تمام موارد بالا مرز بندی خشک و %100 وجود نداره و مرز ها کاملا ملایم هست و هر کدام از عوامل بالا ممکن هست که توسط آرتیست های مختلف هر سبک دستخوش تغییراتی هم بشه.

تنها راه برای درک بهتر شنیدن موسیقی در اون سبک ها هست اون هم نه فقط 1 با 2 هنرمند باید فرصت بگذارید و بشنوید

بارگذاری...