ترتیب قرار گرفتن آهنگها در آلبوم

شروع موضوع توسط bamdad1359 ‏24/4/12 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک ترتیب قرار گرفتن آهنگها در آلبوم تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    شاید هیچ قاعدۀ خاصی برای ترتیب قرار دادن آهنگها در یک آلبوم وجود نداشته باشه، هر چند بعضی شرکتها سیاست خاصی دارن و اونو اعمال می کنن، مثلاً می گن یه آهنگ شاد در هر طرف (البته با وجود سی دی دیگه طرف معنایی نداره) یا هر سیاست دیگه ای. من میخوام نظر فنی دوستان رو بدونم، یا اگه قاعدۀ خاصی وجود داره که ما ازش بی خبریم بهمون اطلاع بدن. شاید هر آلبوم معیار خاص خودش رو داشته باشه. شاید ترتیب قرار گرفتن آهنگها بهتره که طبق دستگاه و گام هر آهنگ باشه که تغییر حس و حال شدید بین دو آهنگ وجود نداشته باشه، یا بر اساس ریتم (البته ریتم ظاهراً در این زمینه نقش مهمی ایفا نمی کنه). آیا شاد و غمگین بودن آهنگها به طور کلی می تونه نقش داشته باشه؟ یا قدرت و ضعف آهنگها؟ که آهنگهای قویتر رو بندازن اول آلبوم و ضعیفترها رو آخر آلبوم. خلاصه هر معیاری که مد نظرتون هست مطرح بفرمایید.

2. aramsaudal

aramsaudal عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    قاعده ی خاصی وجود نداره فقط یه چیز هایی هستن که باید رعایت بشه:

1-اولین تراک معمولا اینترو هستش و یا در مورد البوم صحبت می کنه یا سرگذشت خودشو می گه خلاصه معرفی نامه
    2-اخرین تراک اوترو هستش که پایان نامه ست
    بعد اوترو bonus trackهم هستش که زیاد تو ایران رواج نداره

اینا سلیقه ایه///آلبوم داریم هیچ کدومشو نداره و داریم همشو داره

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. benyamin

benyamin عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    تو هیپ هاپ که ایمجوریه ترک اول اینترو که حال و هوای کلی کار رو مشخص میکنه و ترک آخر اوترو که یه نتیجه گیری کلیه!

4. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    وقتی کار ساخت ترک ها تموم میشه به نظر خواننده و اهنگ ساز و تنظیم کننده و اطرافیان خواننده بهترین ترک که از نظر پکیج کار قوی و زیبا تر هست ترک اول قرار میگیره و این به این منظور نیست که بقیه ترک ها بد هستند --

5. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    یه سری اطلاعات پیدا کردم، هر چند اینها نظرات من نیست:

۱. آهنگ اول، مهمترین آهنگه – قطعاً یکی از قویترین آهنگها، اگه نگیم قویترین. یعنی نمایندۀ این که بقیۀ آلبوم چطوره. البته بعضی ها میگن اگه آهنگ اول خیلی متفاوت و خوب باشه بقیۀ آلبوم حالگیری میشه! یا بعضی ها میگن یه قطعۀ متفاوت و کوتاه در اول آلبوم، که جلب توجه کنه.
    ۲. آهنگ دوم، بعد از آهنگ گرم کننده، ممکنه بهترین مکان برای بهترین تک آهنگ باشه.
    ۳. در آلبومهای راک، دو آهنگ اول باید مثل دو مشت پشت سر هم، آهنگهای دارای با تمپوی بالا باشن که شنوندگان رو سرحال نگه دارن. پس شماره سه جای خوبی برای تمپوی متوسطه. کمی متفاوت با دو آهنگ اول، شاید کندتر ولی به همان قدرت.
    ۴. شماره چهار جای خوبی برای تغییر سرعته. مثلاً یه ترانه رمانتیک. کمی خلاقانه تر، یا اگه سه آهنگ قبل تمپوی بالا داشتن، این تمپوی پایین تر داشته باشه.
    ۵. اگر شماره ۴ بالاد رمانتیک باشه، شماره پنج جای خلاقیته، و بالعکس.
    ۶. این جا می تونه قسمت خاتمه دهندۀ بخش اول آهنگها باشه.
    ۷. بخش دوم تقریباً تکرار بخش اوله، به جز اینکه آهنگ آخر معمولاً باید قوی باشه. آهنگهای پایانی باید پس مزۀ خوبی از گوش دادن به کل آلبوم باقی بگذارند.
    البته همۀ این مسائل می تونه سلیقه ای باشه، ولی ترتیب آهنگها موضوع مهمیه.

جای دیگه می گفت:
    ۱. آهنگهای آلبوم نباید یک گام و مایه داشته باشند تا لحن یکنواختی پیش نیاد. میشه از نظر شاد و غمگین بودن، یا تمپوی کند یا سریع داشتن، آهنگها رو طبقه بندی کرد تا آهنگهای آلبوم مثل هم به نظر نیان.
    ۲. شروع باید عالی باشه. دروازۀ آلبوم معمولاً باید دلچسب باشه و شنونده رو به دام بندازه تا ترغیب بشه بقیه آلبوم رو گوش کنه.
    ۳. آهنگهای نو و ابتکاری رو اواخر آلبوم بذارید. آلبوم حرفشو زده، و شنونده آهنگ آخر رو هر چی باشه گوش می ده (تا حدی البته). اگه آهنگ خیلی طولانیه بهتره آخر آلبوم باشه.
    ۴. ترتیب آهنگها رو منطقی انتخاب کنید. لازم نیست فرمول شاد، غمگین، شاد، غمگین، رو دنبال کنید. اما باید حس شنونده رو حفظ کنید تا دنبال بقیۀ آهنگها بره. میشه بخشهای کوتاهی هم بین آهنگها قرار داد که ممکنه شنوندگان دوست داشته باشن.

تا به حال نظر فنی هیچ متخصص مشهوری رو پیدا نکردم، هر چند فکر می کنم واقعاً فرمول تقریباً مشخصی وجود داشته باشه که حرفه ای ها طبق اون عمل می‌کنن، اگه کسی می تونه حرفه ای ها رو پیدا کنه لطفاً بپرسه نظرشونو :)

تا جایی که خودم به فکرم میرسه، گام یا دستگاه آهنگ نقش مهمی داره. کسانی که موسیقی سنتی کار می کنن می دونن که بعضی دستگاهها و گوشه ها رو میشه پشت سر هم خوند یا به هم وصل کرد و بهش میگن مرکب خوانی، ولی بعضیها رو نمیشه به هم وصل کرد و پشت سر هم خوند چون تغییر فازی به آدم دست میده که ممکنه خوشایند نباشه، من خودم بعضی آهنگها رو پشت سر هم گوش میدم واقعاً سرم درد میگیره! این ممکنه یکی از معیارهای ترتیب آهنگها باشه.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏25/4/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...