ترانه "زندگی..."....از (سعید اعظمی)

شروع موضوع توسط saeedazami ‏11/4/13 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک ترانه "زندگی..."....از (سعید اعظمی) تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. saeedazami

saeedazami عضو سایت

شغل :
    دانشجوی کارشناسی برق
    امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    "زندگی آی زندگی" ترانه ای از سعید اعظمی...

1-زندگـی آی زندگـی آی زندگـی........................... قلبموسد کرده با خــــــونُ دلِش

2-من به کی وابسته شدم ای خدا.......................اون که منوکشته باجــــون ُ دلِش

3-چشممو بستم روهمه زندگـــی....................... زندگیه مـــن، چِِِشای خوشگلِش

4-وقتی که قهر میکنه با این دلم ...................... بسته میشن اون چشای پــُرگُلِش

5-بغض میگیره همه ی روحمو.......................... کاشکی که برگرده،نَشَم مشکلِش

6-زندگی این راهو جلو من نذار............................ میکُشه آخـــــر دلـــــو با ماتِمش

7-وقتی که دادم دلو من بی هوا ..................... زندگی، خواستم که بشم مَرحمِش

8-نه،نشدم ،امــــــا میدونم خــدا ........................مـن که شدم قربونیه اون دلــــِش

خوشحال میشم ایراداتش رو بهم بگید .زیاد روش کار نکردم.

2. Guitar Love

Guitar Love عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    این کار ترانه نیست تنها یه متن نه چندان ادبیه
    به هر حال موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. شبگرد بی تن پوش

شبگرد بی تن پوش عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست گرامی درود.
    مقصود از به تحریر در آمدن نظراتم ،خودستایی یا ادعای قرار گیری در جایگاه طیب و والایه منتقد نیست .و این گقته ها ،به هیچ وجه از ارزشهای ترانه سرایی شما نمی کاهد لیک بنا به فرمایش خود مبنی بر نقد اثر ، با احترامات فائقه نظرات خود را عرض میکنم.
    1)به نظر بنده نخستین و مهمترین گام در ترانه سرایی،حضور چشم نواز کلام آهنگین است ،لیک در این اثر ،وجود چند سکته ، مانع پیشروی ریتمیک ترانه شده.همان طور که استحضار دارید ،آهنگ کلام هر ترانه از همان بیت نخست پدیدار میشود و حفظ این آهنگ تا انتهای ترانه یکی از شروط ترانه(فاخر)گویی است.به عنوان مثال از بیت نخست که ترانه خوانده می شود هر بیت سکته ی مخصوص خود را داراست تا بیت 5 مصرع 2 که کاملا از ریتم خارج میشود.یکی از راه های بهبود آهنگین شدن ترانه مدد جویی از ساز است. روی ریتم دلخواه خود ابتدا آهنگ کلام را تثبیت کنید.
    2)به نظر این حقیر،پایه و اساس خود را روی قافیه ها بنا نهاده اید. قافیه از ارکان واجب هر نظم گویی است اما مفهوم ترانه و وا داشتن خواننده به تفکر در رابطه با موضوع مورد بحث ترانه سرا ،اهم بر چینش چند قافیه است. قافیه در دل هر حس نهفته است و اگر از عمق دل به مضمون ترانه به هنگام سرایش فکر کنیید،ایزد خود قافیه ای برای شما به ارمغان خواهد آورد.همچنیین ردیف های ابیات 1و2 ، قافیه های بقیه ابیات است.برخی ابیات نیز فقط برای گنجاندن قافیه سرایش شده.هر قافیه باید همانند جورچین متصل به بیت خود باشد
    3)مضمون شعر در چند بیت گنگ است بدین معنی که مشخص نیست که ترانه سرا از یار خود،شکایتی دارد تا حد انزجار یا ملتمسانه خواهان برگشت اوست.
    تمام این گفته ها را به عنوان یک دوست دار ادبیات پارسی عرض کردم و همچنین از شما به منظور پارسی گویی سپاس فراوان دارم و از دادار گیتی موفقیت روز افزون را برای شما خواستارم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    اگر زیاد روش کار نکردین پس میتونید بهترش کنید.بنظر من که تمام مصرع های دوم رو باید ویرایش کنین.مصرع های اول درعین سادگی ،دلنشین هستن.مصرع های دوم رو با توجه به معنی مصرع قبلش تکمیل کنید.مثلا "چشای پر گل" جالب نیست.چشم در ادبیات همیشه با نرگس و ستاره و شب یا نهایتا خورشید در ارتباطه .از نظر خمار بودن به نرگس تشبیه میشه و از نظر سیاهی به شب و از نظر براق بودن به ستاره و خورشید.

5. Guitar Love

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    میشه بفرمائید کدوم یک از بیت های نخست به دلتان نشست
    شما حتما اینو میدونید هیچ وقت کسی با تعریف های بی جا پیشرفت نمیکنه این نقده که حتی اگر تند باشه اما درست میتونه راهه پیشرفت رو باز کنه اینکه شما دلتون بسوزه و تعریف بی مورد بکنید بیشتر از اینکه راهو نشونه دوستمون بده به بیراه میبرتش به نظر من هیچ نقطه دلنشینی توش وجود نداره چه برسه به مصراع این نوشته هم نظر قافیه هم از نظر وزن بسیار بسیار مشکل داره
    دوستمون اگه بیشتر کار ترانه سراهایه حرفه ای رو گوش بده یا بخونه با توجه به علاقه احتمالی که داره شاید پیشرفت کنه
  6. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    البته من تعریف الکی نمیکنم وهیچ دلیلی برای دلسوزی نیست.بله این کار از لحاظ وزن مشکل داره و همینطور قافیه . دوستان دیگر اشاره کرده بودن و من هم مشکل "معنا " رو اضافه کردم.بیش از این انتقاد دیگه سرکوب کردنه! اگر اشتباه نکنم دوسه جا مشکل وزن داره نه اینکه متن باشه.راستش از شما که صاحب اثار زیبایی هستین چنین انتظاری نداشتم.
    و منظورم از مصرع های اول ،مصرع اول بیت اول،مصرع اول بیت دوم،مصرع اول بیت سوم و الی آخر بود.
    مثلا " من به کی وابسته شدم ای خدا" یا " زندگی این راهو جلو من نذار" بنظر شما اگر مصرع بعدش هماهنگ و موزون باشه بیت بدی میشه؟خود شما باهرکدوم از این مصرع ها میتونین یک ترانه زیبا خلق کنین.بی انصاف نباشین

7. saeedazami

saeedazami عضو سایت

شغل :
    دانشجوی کارشناسی برق
    امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    اول بگم که ممنونم از دوستان که نظرشون رو گفتن.
    حالا میریم سراغ دفاع از خود:smile (27):

- - - - - - - - - -

سلام دوست عزیز.
    اول این که چه دلیلی دارید که میگید این کار ترانه نیست؟؟؟من این متن رو گذاشتم تا ایراداتش مشخص بشه...در ضمن ترانه متنی هستش که خواننده از اون برای خوندن استفاده میکنه واین که ترانه بتونه موفق باشه بستگی به نوع ملودی وتبحر خواننده داره .شاید ترانه هایی هستند که حتی قافیه هم ندارند ولی خواننده با استفاده از توانایی که داره طوری اون رو اجرا میکنه که انگار پر از قافیست.به نظر خودم که این متن یک ترانست وقافیه هم داره ولی چون من روش کار نکردم اکثر قسمت هاش مشکل داره ولی این دلیل نمیشه که شما زحمت هر چند کم من رو نادیده بگیرید.امید وارم ناراحت نشید....

- - - - - - - - - -

ممنونم دوست عزیز.
    سعی میکنم روش کار کنم.این ترانه رو من دوسال پیش توی دفترم نوشته بودم که چند ماهی میشه پیداش کردم واسه همین دلم نیومد دستکاریش کنم.
    حالا که نگاش میکنم میبینم که اشکال زیاد داره ولی وقتی سروده بودمش به نظرم عالی میومد.
    به هر حال همون طور که گفتم اگه یه ملودی خوب واسش ساخت به همراه کمی ویرایش میشه بهش امید وار بود...

- - - - - - - - - -

درسته, تعریف بیش از حد هم میتونه مثل انتقاد بیش از حد ,کوبنده باشه.ولی ایشون از من تعریف نکردند بلکه اشکالات ترانه رو باز گو کردند. من میدونم ترانم پر از مشکله واسه همین میخوام قسمت های مشکل دارش رو بدونم.ولی دیگه این بی انصافیه که بگید اصلا به درد نمیخوره...

8. Guitar Love

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    خسته نباشید من تفاوت مصرع های اول و دوم رو میدونم حداقل ترانه رو در این حد میفهمم
    در مورد اون دوتا مصراعی که نوشتید فقط در حد دو جمله ست و همون طور که گفتم یه متنه نه چندان ادبیه و غیر این چیزی نیست من از شما تعجب میکنم که ترانه های خوبی ازتون خوندمبه نظرم فقط از سر دلسوزی شما اینجوری بر خورد میکنید در مورد این ترانه من اصلا قصد سرکوب دوستمون رو ندارم
    من می خوام ذهنه دوستمون روشن بشه دلم میخواد کمکش کنم اگر البته ترانه گفتن رو دوس داره بیاد کتاب چند تا ترانه سرای خوب رو فقط بخونه و فقط بخونه
    موفق باشید

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - ترانه زندگی از
  1. qaemz
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    87
  2. qaemz
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها: