ترانه(اختلاس)

شروع موضوع توسط معصومه افلاطوني ‏17/9/14 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک ترانه(اختلاس) تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. معصومه افلاطوني

معصومه افلاطوني عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    دوباره دخترام خوابن ميدونم
    اضافه کار بود گفتم بمونم
    تا اين موقع چرا بيدار موندي؟
    تو هم چشماتو مثل من سوزوندي
    تو هيچ وقت گريه من رو نديدي
    فقط اشکامو بردي نون خريدي
    براي بچه هايي که نديدم
    فقط حرفاشونو از تو شنيدم
    برات ميگم که امروز چي گذشته
    رييس واسم چه نامه اي نوشته
    توو کارخونه يه دسگاه دستمو خورد
    يکي از جيب خاليم آبرو برد
    يکي پوست سيامو مسخره کرد
    رييس اخراجمو باز يکسره کرد
    دوباره واممون جور در نيومد
    ديگه ضامن از اون بهتر نيومد
    دوباره ليست بيمه رد نميشه
    هزار تا دردسر هست،اين يکيشه
    توو کارخونه يه چيزايي ميگفتن
    ولي اصلا مهم نيس حرف مفتن
    حسابداره يه خورده کم حواسه
    ميگه کار تو هست اين اختلاسه

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  2. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خانم افلاطونی تغییر سبک دادین و پا توی کفش ما کردین در حوزۀ شعر انتقادی اجتماعی؟! خوب بود، هر چند عجولانه بود و یه جاهاییش خوب جفت و جور نشده بود:
    رييس واسم چه نامه اي نوشته (یه ذره اشکال وزنی)
    من نظرم اینه که (شاید قبلاً هم گفته باشم) زبان شعر باید زبان صحیح و سلیس باشه، اگه تغییر در زبان عادی و سلیس و کاربرد متداول کلمات و عبارات صورت میگیره باید در راستای هنری شدن اون باشه نه به دلیل نگنجیدن در وزن، حالا به نظرم این موارد جزء مقولۀ نگنجیدن در وزن هستن، البته این فقط نظر منه و برای همه هم محترمه!!!)
    توو کارخونه يه دسگاه دستمو خورد (معمولش اینه که بگیم دستم لای دستگاه گیر کرد مثلاً، یه چیزی در این مایه ها، "دستمو خورد" زیاد متداول نیست، هر چند غلط نیست)
    يکي از جيب خاليم آبرو برد (این هم متداول نیست، ولی غلط هم نیست، منظورو می رسونه ولی شاهکار نیست)
    يکي پوست سيامو مسخره کرد (این مشکلی نداره از این لحاظ، ولی از اون لحاظ مشکل داره! یعنی از لحاظ وزنی، مسخره باید با های ملفوظ خونده بشه "maskhareh" تا وزنش جور دربیاد، مثل "فربه" Farbeh
    رييس اخراجمو باز يکسره کرد (این هم متداول نیست، اخراجو یکسره نمی کنن، کار رو یکسره می کنن، ولی غلط هم نیست، هنری هم نیست!)
    دوباره واممون جور در نيومد (وام جور میشه، نه اینکه جور در بیاد)

ولی اینا خوبه:
    دوباره ليست بيمه رد نميشه
    هزار تا دردسر هست،اين يکيشه
    دوباره دخترام خوابن ميدونم
    اضافه کار بود گفتم بمونم

با این حال، چیزی از ارزشهای هنری و فنی شما کم نمیشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    اقاي بامدادکفش شما خيلي بزرگه،به بزرگي پاي هر کسي که احساس کنه قلم رسالت داره،بسيار تشکر ميکنم از اينکه به اين کار اهميت دادين ،وقت گذاشتين و اين همه نوشتين،در مورد سکته هاي وزني حق با شماست اما باکشيده خوندن هجاهاي کوتاه درست ميشه وبه قول اقاي کيان در ترانه قابل گذشته،اما اگر قرار باشه همه حرفاي ما توي شعر و ترانه متداول باشه که ديگه شعريت معني پيدا نميکنه،وقتي يغما گلرويي ميگه(يه سگ حار توي لبتاپه/دستاي شعرو گاز ميگيره)بايد بگيم معمول و متداول نيست که سگ توي لب تاپ باشه يا شعر دست داشته باشه که سگ بخواد گازش بگيره،اينجا رو با شما موافق نيستم و در مقام دفاع از ترانه حرف نميزنم ،از اين تفکر که شعر بايد يه تفاوتي با حرف عادي داشته باشه دفاع ميکنم ،اونوقت فرق بين شعر و نظم در چيه؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من که اولش گفتم! از نظر من تغییر در صورتی خوبه که یه صنعتی چیزی درش به کار رفته باشه نه برای جور کردن وزن،همون حرف یغما یه تصویرسازیه،اگه میگفت: یه سگ هار ....دستهای شعرو گاز میبره، نمیشد،میگن گاز میگیره،نه گاز میبره،منظورم تغییر نیست،تغییر هدفمنده،مثل یارانه که هدفمنده!

5. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    اصلا مثالتون مقايسه مناسبي نيست،اصلا يه همچين اتفاق غير متعارفي که اينقدر محسوس باشه من توي اين کار نميبينم ،در عين حال که احترام زيادي براي نظرات شما قائلم،خصوصا اين هدفمنديو چه يارانه اي چه غير يارانه اي

6. شادی غفاری

شادی غفاری عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +177 / 0 / -0
    درود خانوم افلاطونی گرامی
    به خاطر این تفاوت و تغییر سبک خوشحالم وامیدوارم پیشرفت خوبی تو این سبک داشته باشید
    این مصرع ومتوجه نشدم
    فقط اشکام وبردی نون خریدی
    و
    یکی از جیب خالیم آبرو برد
    موفق باشید

7. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    از ما گفتن بود، از شما نشنیدن!

8. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    اقاي بامداد اگه بگم شايد شايد يه خورده خود شيفتگي به حساب بياد ،ولي در مورد اين کار يه جورايي احساس تکليف کردم،ترانه حتما نبايد هميشه در توصيف عشق و يه ارتباط دونفره باشه!شايد به دليل اينکه اولين کار من توي اين سبک هست کاستيهايي داشته باشه ولي اينکه بيام به جاي (توو کارخونه يه دسگاه دستمو خورد)بگم دستم لاي دسگاه گير کرد،اصلا توو کتم نميره،شايدم حق با شما باشه ،شايدم اين سليقه منه،شما صاحب نظرين ،من اينو قبول دارم ولي اختلاف نظر هم گاهي وجود داره و اصلا دوست ندارم کسي ازم ناراحت بشه،خصوصا شما که هميشه پاي ترانه هاي من نظر لطف داشتين

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خواهش می کنم، من نظر شخصیمو گفتم شاید مفید باشه، شخصاً فقط در صورتی در ساختار رایج جمله دست میبرم که قصد افزودن بار هنری بهش داشته باشم، گاهی پیش میاد به خاطر وزن و قافیه مجبور میشیم از زبان معیار فاصله بگیریم، من تمام تلاشمو میکنم که فاصله نگیرم و دقیقاً همون عبارات عادی گفتاری رو بگم، کاملاً زبانی طبیعی داشته باشم، بعضی وقتها خیلی وقتگیره این کار، ولی یه مبارزه با کلمات هست! اکثر مواقع با جابجایی های زیاد پیروزی از آن ماست، ولی بعضی وقتها، مثل همین شعر اخیرم که هنوز توی سایت نذاشتم، تنبلی، یا کم بودن وقت، باعث میشه ساختار نامتداولی در شعرمون بیاریم که هیچ دلیل هنری و فنی نداشته، فقط دلیلش به تنگ آمدن شاعر بوده، مثلاً من گفتم »جاشو زده پانسمان« در حالی که معمولاً میگن »جاشو پانسمان کرده، یا جاشو کرده پانسمان« ولی حقیقتش دیگه حالشو نداشتم طور دیگه ای بگم، ساختار متداولو عوض کردم به دلیل تنگ آمدن قافیه و وزن و از این بابت عذاب وجدان دارم!

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    حال کردم
    میدونید بیشتر با چیش؟
    با "گستاخی" تحسین بر انگیزِ پشتِ شعر ، فوق العاده بود ، من عیب داشتنِ این شعرو رد نمیکنم با بامداد تو خیلی جاهاش از لحاظ عیب بودن موافقم ، امّا گاهی باید اجازه داد تا واژه ها هنرنمایی خودشونو انجام بدن حتی خارج از قاعده(این نظر شخصیمه) ، باید اجازه داد تا واژه برقصه... حتی خارج از قاعده
    تو موسیقی یه علامت هست به نام ریتاردایم یا ریتارد(که تو نت نویسی rit نوشته میشه) به معنای از ریتم افتادن و خارج از ریتم نواختن. به نظرِ من(تاکید دارم که نظر شخصیمه نه قاعده ی کلّی) یه وقتا ریتارد تو ترانه هم وجود داره که قشنگه مثل شعرای "گستاخانه" و "پرده درِ" یغما .
    از نظر من این کار یک کار عالی بود.

11. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون آقاي کيان با نظر شما موافقم ،گاهي خارج از قاعده ،مفهوم ضربه محکمتري ميزنه ،چه بسا اگر طبق قاعده باشه از قدرت تأثير گذاريش کم ميشه،منظور ازگستاخي همون جسورانه است ديگه نه!؟يا اينکه يه خورده بيشتر از جسورانه ميشه گستاخي؟آخه بار معنايي منفي اين کلمه بيشتر از بار معنايي مثبتشه.

12. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    واژه ی جسوری خوبه ولی گستاخی برای شاعر معنای منفی نداره یعنی بی پرده بدون سانسور و رک ، شما که شاعری پس چرا به معنای نزدیکش نگاه میکنید . توضیح واضحاته ولی بازم این مثال کلیشه ای رو میزنم مثلا نوکرتم>>معنای نزدیک:خدمتکارتم معنای دور: ارادتمندتم یا وقتی کسی رو با لبخند"دیوونه" خطاب میکنیم معنای نزدیکش: بدون تعادل روانی، مجنون اما معنای دورش : "بانمک دلنشین" اما من این واژه رو پس میگیرم و ازتون عذر خواهی میکنم ، و به جاش جسور رو میذارم .

13. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    منظورم اين نيست که شما کلمه بدي انتخاب کردين!حرف شمام درسته ،من يه خورده به اين کلمه حساسم اونم به خاطر اينکه خاطره بدي ازش دارم،دوم راهنمايي بودم که با معلم سر يه فرمول رياضي بحث کردم ،اونم کم آورد و بهم گفت تو خيلي گستاخ شدي !منم يه هفته به خاطر اون حرف گريه ميکردم ،تا اينکه خودش اومد گفت حرفي که من بهت زدم اونقدر هم بد نيستد که تو يه هفته است کلاسو گذاشتي رو سرت،خلاصه سؤ تعبير نشه دوست من ،من از شما سپاسگذارم که هميشه پاي ترانه هاي من نظر لطف دارين

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  14. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خانم افلا طونی.
    تاکید می کنم تاکید می کنم تاکید می کنم
    که
    اون بخش مربوط به وام رو حذف کنین.
    چون قضیه وام در جامعه ایرانی همیشه مخالف و موافق داره.و شما با این سروده تون یک فضای جدال بر انگیزی بین کسانی که ترانه های شما را می خوانن ایجاد می کنین.

البته خداییش یه بخش خیلی جذابی هم هست تو این ترانه.چون واقعیت های زندگی گروهی از آدم ها رو بیان می کنین.
    ولی دلیلم واسه حذف کردنش اینه که نشون نمیده خودتون موافق فلسفه وام گرفتن و وام دادن هستین یا نه؟و اینکه همین نکته یعنی همین"بحث وام"در ترانه تون ذهن افراد رو از ترانه خارج می کنه و باعث میشه افراد از بخش های جذاب دیگر ترانه غافل بشن.
    اینا نظر شخصیم بود.
    موفق باشین خیلی زیبا بود.ولی بازم اینم وقت نشد دوباره بخونمش امیدوارم سایر دوستان نظرات رو تکمیل کنن.

15. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون از شما توي اين سبک بي تجربه ام و از نظرات دوستان مثل هميشه استفاده ميکنم