تحلیل موسیقی پاپ و ویژگیهای آن

شروع موضوع توسط Alpha ‏14/4/10 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک تحلیل موسیقی پاپ و ویژگیهای آن تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    {username}-{filename}

با سلام

از 3 دیدگاه میخوایم سبک پاپ رو بررسی کنیم :

1 - شعر و ترانه
    2 - سطح فنی آهنگسازی
    3 - دیدگاه مقایسه ای

در مورد اول که سوال خیلی سادست !
    بنظر شما در سبک پاپ چه مسایلی رو میشه بیان کرد ؟
    بطور کلی ظریفت این سبک چقدر هست ؟
    تا چه حد و چه نوع پیامی میشه درش قرار داد بدون اینکه به ماهیت پاپ بودنش خدشه وارد بشه ؟

قسمت دوم :
    ظرفیت تکنیکی این سبک چه میزانی هست؟
    تا چه حدی در این سبک میشه از بافت های هارمونیک متکلف, تکنیک های آهنگسازی مدرن و یا نوع آوری و سازبندی های خاص استفاده کرد؟

و قسمت سوم دلیل اختلاف سطح بین پاپ ایرانی و غیر ایرانی چیست؟
    آیا فقط شنونده ها باعث این امر هستند ؟ و یا آهنگساز ها ؟ ( بطور ساده تر اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟!! )

-------------
    دوستان خواهشا تا حد امکان از بیان مثال از آهنگساز و قطعه ایرانی خودداری کنند.
    سعی کنید با دلیل نظرتون رو بیان کنید که برای همه قابل قبول و صرفا سلیقه ای نباشه.

با تشکر

آخرین ویرایش: ‏14/4/10
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من فکر میکنم در سبک پاپ میشه همه مسائل رو بیان کرد از عاشقونه تا اجتماعی کلا محدوده خاصی نداره و کمی ازادتر از سبکهای دیگه ست و کلا مردمی تره. ( البته موسیقی کلا مردمیه )
    ظرفیت این سبک بالاست و انتهایی نداره ( نظر شخصی ) چون مخاطبهای زیادی هم داره.
    در حال حاضر بیشتر در مورد مسائل روز و عشق و کلا هر چی که مردم باهاش سرو کار دارن رو میشه در این سبک گنجوند.
    به نظر شخصی من این سبک کاملا آزاد هستش و بسته به سلیقه آهنگساز و تقاضای مخاطب میشه درش کارهای متفاوتی انجام داد.
    فکر میکنم فرقشون با پاپ غیر ایرانی تنوع و نوع فرهنگ مخاطبهاست.
    و به نظر من بیشتر شنونده ها باعث این امر هستند وبعدش آهنگسازها.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    1. بيشتر فضاي عاطفي و عشق بيان ميشه

2. پاپ موسيقي مردميست و طبق همين نظريه سنجيده ميشه

3. اينجا به 2 قسمت تقسيم ميشه (البته داخل ايران) مجاز و غير مجاز. غير مجاز كه حد و سقفي نداره. مجازم كه بازم برميگرده به مخاطب. بسته به محيط و مردم هر كشور

---------------------------------------------

4. با گذشت زمان تكنيك هاي اهنگساز عوض ميشه

5. سقفي نداره

------------------------------------------------------------------------

6. محيط (كه در يك كلمه خلاصه كردم) - فرهنگ - خواسته هاي مردم - و...

7. شنونده - اهنگساز - امكانات و... ميتونن تو اين مسئله دخيل باشن

4. string

string عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    هر نوع عقیده و مساله ای رو میشه در هر سبکی بیان کرد اما به عقیده بنده توان سبک پاپ در رساندن مفاهیم عاشقانه و گاها عارفانه بیشتر از مفاهیم دیگر هست.

متوجه مفهوم این پرسش نشدم! ظرفیت از چه نظر ؟ رساندن مفهوم ؟ این کاملا به سازنده بستگی داره چرا که متاسفانه یا خوشبختانه موسیقی پاپ هیچ حد و مرزی نداره.
    متاسفانه هیچ وقت نتوانستم تعریف مشخص, درست و از همه مهمتر قابل انتقال به غیر رو برای سبک پاپ پیدا کنم. البته میتونم پاپ بودن کاری رو حس کنم اما برای تعریف اون همیشه تنها یک چیز به ذهنم رسیده و اون اینکه هر کاری در محدوده سایر سبکها نباشه و خود سازنده نیز مدعی تعریف سبک جدیدی نشده باشه میتونه پاپ محسوب بشه! و اگر تعریفی که بنده برای خودم دارم درست باشه ظرفیت ها بسیاره و از هر تکنیکی چه نو و چه کهنه میشه در این سبک استفاده کرد به چرا که تنها محدودیت این است که به حریم سایر سبک ها تجاوز نشه.

اگر بخواهم از 100% . تقصیر ها رو تقسیم کنم 5 درصد به به عهده سازنده و 95 درصد رو بر دوش شنونده میگذارم. (متاسفانه مجبورم هنرمندی رو مثال بزنم , امیدوارم ببخشید) اشاره میکنم به گفته سیاوش قمیشی در رابطه با آلبوم مشترک سالیان قبل ایشون با آقای فردمنش. به استناد گفته های آقای قمیشی جناب فرد منش ایده های کلی آن آلبوم رو ارائه کردن (آلبومی که شباهت چندانی به اثرات همسن و سال خود نداشت) و تحلیلشون این بود که شنونده آن چیزی رو میشنوه که سازنده براش تعریف کنه و این خالق اثر هست که سلیقه مردم رو مشخص میکنه. اما بر خلاف تصور ایشان آلبوم مذکور در قیاس با کارهای قبل و بعد این دو پزرگوار محبوبیت چندانی کسب نکرد و این نشان میده که اول مرغ یا به عبارتی شنونده ای با روحیات خاص پیدا میشه که به نوعی از موسیقی بیشتر اهمیت میده و در این راستا سازندگانی هم پیدا میشوند که برای خشنود نگاه داشتن شنونده هاشون همان چیزی رو تولید می کنند که شنونده میخواد. هر چقدر هم که تکراری شده باشه!
    از طرفی شاید ما برخی نمونه های موسیقی پاپ غربی رو کم داشته باشیم (همان اثراتی که میفرمائید باعث تفاوت هستند) اما انگونه هم نیست که در این زمینه کاملا بی کار باشیم و گاها کارهائی مشابه چه از نظر تکنیکی و چه از نظر مفهومی ارائه شده. پس شنونده های ما حق انتخابی هر چند جزئی دارند و اگر گونه دیگری ازموسیقی رو طلب نمیکنند صرفا خواست خودشون هست در همین راستا هرگاه شنونده های ما به هر نوع نوع موسیقی اهمیت کمتری بدهند سازندگانی هم که دوست ندارند مورد بی مهری جامعه واقع بشوند قطعا تغییر رفتار خواهند داد و موسیقی ماهم شکل دیگری یه خود خواهد گرفت شکلی که ما به عنوان خریدار طلب می کنیم.

5. saeedforghani

saeedforghani عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیز به نظر من مورد اول برمیگرده به اصل کلمه پاپ(Popular) که به معنی عامه پسنده و یعنی اینکه تنها چیزی که مهمه اینه که مردم چی میخوان، البته من خودم یه زمانی معتقد بودم که باید تا حدودی توسط یه عده از حرفه ای های کشور کنترل بشه ولی بعد دیدم کسی نمیتونه مردما مجبور کنه اونی که اون میگه را گوش بدن و ازش لذت ببرن،

در این باره چیزی نمیدونم... یعنی برام واضح نیست

در این باره هم من نظر اولم را دارم، این فقط بین ایران و غیر ایران نیست بلکه تموم کشور ها با هم فرق داره و باز هم به سلیقه ی مردم برمیگرده،
    قصد مقایسه ندارم ولی به نظر من ما از بین کشور های اطرافمون به موزیک پاپ کشور های آمریکایی(که مهد موسیقی پاپه) خیلی نزدیک تریم

6. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    1- همونطور که از اسمش معلومه موسیقی هست که برای عامه مردمه و چیزی باید باشه که مردم عامی دوسش داشته باشن یا بهتر بگم بفهمنش در این سبک مسائلی مطرح میشه که دقدقه مردم هست مثل دختر زن تفریح .... ظرف این موسیقی به اندازه مردمه
    موسیقی یا برای خود آهنگساز ساخته میشه یا برای مردم یعنی یا آهنگساز مردم و سلیقشون براش مهمن یا مهم نیستن
    2- ظرفیت تکنیکی این سبک (فقط نظره منه) بسیار بسیار نازله و باید هم همین باشه تا مردم عامه دوسش داشته باشن جون منظورشو درک میکنن
    3- همه چیز ما بدتر از اوناس من واقع بینم اونا ##########
    موسیقی و تدوینش برای اوناس خودشون ساختنش از تدوین موسیقی بگیر تا آخر مال اوناس
    موسیقی ما هنوز منو فنیکه یعنی سه تار همون فاصله هایی رو میزنه که وکال میخونه کمانچه همون فاصله هایی رو میزنه که اون دوتای دیگه میزنن همه دارن یه کار میکنن فقط سازا بیشتره تبدیل منو فنیک به پلی فنیک مال 100000 پیشه در خارج
    موسیقی در کلیسا ها بزرگ شد جزو فرهنگ مردم بود جزو آیین های دینی (ما چی: موسیقی حرام است) کجاییم خدا وکیلی ؟.....
    تو مدرسه موسیقی یاد میدن اونم موسیقی کلاسیک اینجا چی؟ اینا یه دلیل دو دلیل نداره مشکل خیلی عمقی داداش خانه از پایبست ویران است

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏15/4/10
  7. xxArasHxx

xxArasHxx عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    آقای fender درست میگن تا یه حدودی ولی به شعور مردم نباید توهین کرد چون ما هم جزی از مردمیم مثلا ما ها مردم نیستیم یا شاخ داریم و ازین حرفا؟
    کاری که خوب و علمی باشه و جهان بینی داشته باشه و مصرفی نباشه همیشه میمونه!
    برا چی آلبوم فلان آقا میاد و اوقدر فروش میکنه ولی بعد 3 هفته یک ماه دیگه اثری ازون آهنگ نیست ولی بعضی آهنگ هارو 100 بار هم گوش بدی خسته نمیشی چون چیزی نیست که امروز به درد بخوره فردا!
    -----------
    در مورد این مسئله تقریبا موافقم
    ولی من که خودم یه 5 6 سالی سنتی کار کردم و اجرا داشتم تویه آهنگ های ملی و به قولی کلاسیکه ایرانی (که درست نیس ایران طبقه کلاس نداشته) جدید یعنی از وقتی کنل وزیزی اومدن و مدرسه موسیقی رو راه انداختند کار های پلی فونیک ساخته میشه و ارکستراسیون هم به خوبی انجام میگیره(البته مسلما نه مثل غرب)
    در ضمن انقدر غرب غرب نکنید موسیقی اونا قبل از کلاسیک هویتی درستی نداره سازای اصلیشون هویت نداره....
    محض اطلاع دوستان بگم موسیقی ما در دوران فارابی و چندی بعد فواصلش همین فواصلی است که شما سنگ تئوری موسیقی غرب رو به سینه میزنید بوده و یک شخصی که الان اسمش به خاطرم نمیاد فاصله های یک چهارم و کرن هم اضافه شده که این هم باز مزیته چون قابلیتی اضافه شده!
    موسیقی در ایران بعد از حمله اعراب(نه مسلمان ها) تقریبا یه جور هایی به گور رفت و در شعر و قرائت و اذان و دعاهای مذهبی ظهور کرد و به قولی زیر زمینی شده بود!
    شما انتظار دارید که با این اوضاع ما با غرب که زندگیشو گذاشته رو هنر در یک سطح باشیم؟
    ما همه چیز داشتیم ولی الان........ به قولی دوستی داشتم داشتم مهم نیست دارم دارم مهمه!
    نه با غرب زدگی نه با تعصب بلکه با نگاه صحیح میشه همه چیز رو تشخیص داد.
    ------------------
    پیشنهاد میکنم برای اینکه این بحث باعث بحث در بحث شدن نشه تاپیکی رو برای این بحث اخصاصی بدن دوستان!
    -----------------
    ممنون

8. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با همه این تفاصیل، به نظر شما سبکی که چهارجوب خاصی نداره رو میشه به معنای واقعی سبک تلقی کرد؟

ما نگاه میکنم که چون خواستن این سبک مردمی باشه ، به بهانه مردم همه جور تغییر روش میدن که مردم رو راضی نگه دارن و یا بهتر بگم بیشتر درامد زاییش مهمتر بوده.

از نگاه موسیقی شناسی واقعی و اصولی چیزی رو سبک میگن که دارای یک سری اصول و قواعد مختص به خود باشه.

به نظر من پاپ رو نمیشه سبک قلمداد کرد. بیشتر شبیه یک غالبه ، البته از نوع قابل تغییر .چون میبینیم وقتی که از پاپ در کشورهای مختلف استفاده میشه رنگ و بویی از همون کشور درش ظهور پیدا میکنه.تم هایی از همون کشور کم و بیش استفاده میشه، سازهایی از همون کشور و .... .

به نظر نظر شما با این اوصاف میشه پاپ رو سبک قلمداد کرد؟

9. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +476 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    سلام
    باید در جواب این دوستمون hmd_kro بگم که
    بی سبکی هم خودش 1 سبکه

10. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    عزیزان این تاپیک برای بررسی و نقد نظرات دیگران نیست
    یادتون نره که هرکسی برداشت و نظر شخصی اش رو نوشته
    طبق مطالبی که در پست اول نوشته شده اگر نظری دارید ابراز بفرمایید

11. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    سلام درسته این تاپیک برای بررسی و نقد نظرات دیگران نیست
    اما
    لایت عزیز هر کسی هرچی دوست داره رو نمی تونه بگه اگه من ویرایشش نکنم چه بسا یک فرد دیگه
    فکر کنه که اون بحث غلط .درسته
    دوستان نمیدونم به چه علتی هر تایپینگ تخصصی رو که میزنی در گیری ایجاد میشه
    اما یه جورای میشه حدس زد چرا
    چون بحث تخصصی هرکس با پیش ضمینه ای که داره جلو میاد و همون تصورات خودش رو هم قبول داره
    باید چشمامون رو باز کنیم و بهتر ببینیم یا حقیقت رو ببینیم
    ........................................................................................................................................
    به نظر من میشه در سبک پاپ همه ی موارد اجتماعی و.. بیان کرد که در این همه موارد بیشتر
    زوم کردن رو مسائل عشقی
    .........................................................................................................................................
    من درست متوجه نشدم از چه نظری؟ منظورتون از ظرفیت چیه؟
    .......................................................................................
    پاپ مردمیه برای همین خاطر هر پیامی رو که دوست داری میشه توش قرار داد
    ...............................................................................................................................
    به نظر من با توجه با اهنگهای پاپی که عام هستند میشه گفت ظرفیت تکنیکی بالای ندارن در یک محدوده هستند
    ...............................................................................................................................................
    این سوال مربوط میشه به اهنگشاز کار اما باز با توجه به اهنگهای پاپ امروزی به خصوص داخلی میشه گفت
    تکنیکی خاص در اهنگسازی این نوع سبک به کار نمیره که چشم گیر باشه
    ........................................................................................................................................
    به نظر من هر دو دخیلند هم اهنگساز هم مردم

در اخر می خوام بگم در گیری ها رو کم کنید بیشتر کوتاه بیاید کوتاه امدن نشانه بزرگواری شماست
    به خدا واسه این حاشیه هاست که ادم دل و دماغ نوشتن و شرکت کردن رو تو مبحثها نداره

بارگذاری...