تحریر در صدا

شروع موضوع توسط M.Minoo ‏17/2/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک تحریر در صدا تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    با سلام
    همانطور که میدانید برای زیبا خواندن علاوه بر اجرای صحیح نتها (چه از نظر فرکانسی و چه از نظر زمانی و چه از نظر شدت صوت)استفاده از نتهای زینت باعث زیباتر شدن و گوشنواز و دلنشین تر شدن صدا میشه.
    اولین مورد گزینه لرزش صدا یا ویبراسیون یا ایجاد نوسانه
    که همگی با اون اشنا هستید(موضوعاتی مانند گلیساندو-گروپتو-پسا و پیشا و ...هم هست که ما فعلا در اینجا با انها کاری نداریم).
    نوع پیشرفته ویبراسیون با تلفیقی از تریل رو بهش تحریر (یا بقول عامیانه چهچهه زدن)گویند که بیشتر در موسیقی سنتی ما رواج دارد و این گزینه در موسیقی کلایسک بیشتر بصورت trillاست
    تحریر انواع و اقسام گوناگون و زیادی داره که خوانندگان معمولا از یک یا دو یا تلفیق چند نمونه از انها استفاده میکنن
    انواعی مانند تحریر ساده - ریز -درشت- حلقوی- زیگزاگ-چکشی و.....که هر کدام در جای خود کارایی و زیبایی خاصی دارد
    دیروز یه فایل صوتی یکی برام بلوتوث کرد دیدم جالبه گفتم براتون بذارم شاید بدرد بخوره (البته نمی دونم از کجا اوردن یعنی منبع ؟؟؟؟)
    توی این فایل صوتی روشهای تحریر در قرائت قران بصورت صوتی و خیلی ساده اجرا شده. حالا ما بحث قرانی اونو که کنار بذاریم نمونه های اجرا شده برای تمرین دوستان روی کلمات مختلف بنظرم کارآمده.
    لطفا گوش کنید (مثلا به کلمه علی در قسمت پایانی که در ان چند نوع تحریر ریز و درشت و حلقوی و زیگزاگ اجرا شده دقت کنید جالبه)
    البته تحریر خودش یه مثنوی هفتاد منه اما توی این فایل یه اشاره های کوچکی شده که بنظرم بدرد دوستان میخوره
    اینم بگم که انتظارتون از تحریرتوی این فایل مثل صدای استاد شجریان نباشه چون اون از انواع دیگه مثل چکشی بیشتر استفاده میکنه این فقط یه دست گرمیه:
    بشنوید:

فن تحرير.wma - 4shared.com - music and mp3 sharing - download

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    خيلي ممنون به موضوع خيلي مهمي اشاره كردي....متاسفانه خيلي از خوانندگان امروز همچين تكنيك هايي رو بلد نيستد و اگر هم بلدند و ميشناسند توانايي اجراي اون رو ندارند و با تقليد از خوانندگان مطرح اين كارها رو انجام ميدند....و متاسفانه ديگه تو هر سبكي هر جور بتونند ميخونند مثلا طرف توي آهنگ رپ چهچه ميزنه! ! ! ! ! بعد افتخار ميكنه از خودش سبك ساخته(رپ سنتي)! ! ! ! ! ! حيف..... اگه بعضي ها كه ادعاي خوانندگي ميكنند فقط كمي از دانش خوانندگي رو هم بلد بودند حال و روزشان بهتر از اين بود.....

3. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    لطفا یه جای دیگه بارگذاری کنید.لینکی که گذاشتید فیل... هست.

4. M.Minoo

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
  5. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست من اين حرفي كه شما ميزنيد بيشتر غير حرفه اي هستش.چون ما رپ سنتي نداريم رپ تلفيقي از موسيقي سنتي شده كه در اصل اون كسي كه آواز ايراني ميخونه مياذش و تحرير ميره نه خود رپ كن.كاش ما هم كمي از اين جور چيزا اطلاعات داشتيم و تعصبي روي سبكها نداشتيم الان يه جا ديگه بوديم
    موفق باشيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    لینک که سالمه...؟!

7. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    لطفا روش تحریر زدن رو آموزش بدین.برای این کار چه توانایی های باید داشت؟

8. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    دوست عزیز اگه دقت داشته باشید من گفتم : طرف توی رپ چه چه میزنه و میگه برا خودش سبک اختراع کرده و اسمش هم میگذاره رپ سنتی! ! ! ! ! مسخره بودن بعضی ها رو مثال زدم که برا خودشون همه چیز رو با هم قاتی میکنند ..... من نگفتم این سبکه.....

در ضمن ما که ازین چیزها اطلاع داریم...... میگفتی ای کاش کمی دقت میکردیم بهتر بود ! ! ! ! ! ممنون.

9. dartoumi

dartoumi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام و ممنون بخاطر این موضوع و فایل صوتی که گذاشتید خیلی خوب بود اما لطف می کنید که در مورد خوانندگی موسیقی و نحوه تحریر و چگونه باید یه تحریر صحیح زد از این دست فایل های صوتی جهت آموزش قرار بدین من خودم خوانندگی می کنم تو زمینه پاپ اما چون در موسیقی سنتی وارد شدم در پرده های پایین نمی تونم تحریر بزنم اما در پرده های بالای صدام می تونم تحریر بزنم لطفا یه کمکی بکنید:smile (81)::smile (49):

10. M.Minoo

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست گرامی تحریر در صدا (که اونم بیشتر مختص اواز سنتی ماست) شاخ و برگ زیادی داره
    متاسفانه توی اینترنت من فایل صوتی برای تمرین ندیدم(شاید باشه)
    اما مقالات زیادی در مورد انواع تحریر هست
    در وهله اول شما باید با دستگاههای موسیقی سنتی اشنایی کامل داشته باشید
    بعد از یکی از خوانندگان سنتی مجموعهای از کاراشو داشته باشید که توی همه دستگاهها باشه حالا توی هر قطعه دو یا سه نمونه از تحریر ها رو جدا کنید و شروع به تمرین کنید پیشنهادمن اینه که از خوانندگان سطح پایینتر که تحریرهای ساده تری میزنن شروع کنید بقیش هم که تمرین خیلی زیاده
    همانطور که میدونید تحریر غلطاندن صداست یعنی شما چندین نت رو پشت سر هم بدون استفاده از کلمات و حروف و فقط با صدای (ه)اجرا میکنید البته در بعضی ازط انواع شما از (آ)استفاده میکنید یکم که دقت کنید میبینید اکثرا از تحریرهای ساده استفاده میکنن اما با خلاقیت میشه از ترکیب اونها هم استفاده کرد حالا میگردم یه مقاله کامل در این رابطه براتون میذارم

11. dartoumi

dartoumi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بازم سلام و ممنون دوست عزیز خیلی ممنون من تو یکی از مقالات آموزش سلفژتوی همین سایت دیدم که می گفت یک نوع تمرین هست که در حالتی که بتونی مثلا صدای اووووووووووووووو رو در بازه زمانی 15 الی 30 ثانیه بگی و طوری که نفس عمیقی بکشی با بینی و از دهان همچنان که داری کلمات رو به بیرون می ریزی یعنی ادا می کنی و می خونی از بینی هم نفس می کشی بطور همزمان من که هرجور فکر کردم وتمرین نکردم نشد . حتما این مقالات جهت تحریر در صدا رو بزارید بی صبرانه منتظرم . ممنون .یا حق .

12. akharinashegh

akharinashegh

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون

13. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این وبلاگشه

نظر شخصی بنده که قبل از شروع آواز(سنتی و پاپ) خودم رو یک قاری می دونم( البته ما کوچیکتر از این حرفاییم)
    ا
    یادمه یه روز پیش استاد حمید زرین که علاوه بر قاری بودن دکترای ادبیات عرب از الازهر مصر دارن و از جمله آدمهای ناب این زمونه هستن راجع به اصولی کار کردن توو قرائت پرسیدم که جایی هست وچه باید کرد

ایشون حرف قشنگی زد گفت توو خوندن به خصوص قرآن اول ایمان و آدم بودن طرف مهمه چون حس کار از همین نشات می گیره بعدشم تجربه

راستش بعد این حرف سعی کردم بیشتر تجربی کار کنم و اون حس رو ایجاد کنم
    هرچند می گم دونستن این چیزا خیلی خوبه ولی یه بخشی از کار روو پوشش می ده بخش اصلی حس کاره

توو قرآن که این قضیه کاملا مشهوده توو آوازم بسته به محتوی مثلا اگر عرفانی باشه واقعا خود آدم باید تا اون مرحله پرواز کنه تا بتونه حس رو مثل روحی به کالبد کارش ببخشه
    کلا هر چی محتوی قوی تر باشه این حسه مهم تره مثلا آهنگ برج و کبوتر ابراهیم حامدی رو اگه گوش داده باشید یه حس عجیبی تووش هست یا مرد تنهاش که توو انگلیس هم پارسال پیارسال خوند ولی اصلا به قشنگی اون اصلیه نبود

با تشکر از مدیر تالار عزیز

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. تحریر صدا

,
  2. تحریر در صدا

,
  3. اموزش انواع تحریرها و ساختن انها

,
  4. دانلود تحریر چکشی صوتی,
  5. انواعتحریرهایخوانندگی,
  6. اموزش تحریردرموسیقی سنتی,