تخصصی تجزیه و تحلیل قطعات موسیقی

شروع موضوع توسط Ramtin Shabanian ‏16/7/12 در انجمن سوالات دیگر ( Other Questions )

تاپیک تجزیه و تحلیل قطعات موسیقی تالار سوالات دیگر ( Other Questions ) در persian-music.org.

1. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    درود بر دوستان گرامی.
    بنا بر هماهنگی هایی که با مدیریت محترم سایت انجام گرفت از این پس در این قسمت از سایت یعنی تالار "تجزیه و تحلیل موسیقی" بنده و سایر دوستان قطعاتی رو قرار داده تا به این شکل اون ها رو مورد بررسی قرار دهیم :

قطعاتی رو از موسیقی های معروف انتخاب میکنم قسمتی و یا کل اون رو به صورت جداگانه تنظیم کرده و تمام اطلاعات اون رو در اختیار دوستان قرار میدم.

فایل اصلی تنظیم پروژه که فعلا در نرم افزار Cubase انجام میشه.

تک تک پارت ها به شکل فایل میدی با جزییات.
    تک تک پارت ها به صورت نت با فرمت jpj و یا pdf
    پارت ها به صورت جدا گانه به صورت فایل MP3
    کل موسیقی تنظیم شده به صورت فایل MP3
    جزییات چگونگیه میکس و مستر قطعه شامل تمام پلاگین های اعمال شده همراه با اطلاعات دقیقِ چگونگیه اعمال آن ها.

قرار دادن چنین پروژه ای میتونه بسیار بسیار برای دوستان مفید باشه و در راستای تغییرات جدید سایت تصمیم به انجام چنین کاری گرفته شد.

سپس در طول تاپیک مختص هر پروژه از دوستان خواسته میشه تا خودشون فایل های میدی رو در پروژه ای جدیدی قرار بدند و پروژه رو Sound design کنند دوباره میکس کنند کار رو قرار بدند و به همراه بقیه دوستان کار هارو تجزیه تحلیل کنیم.

انتظار میره این تاپیک ها مورد استقبال دوستان قرار بگیره چرا که قرار دادن چنین پروژه هایی وقت زیادی میخواد و باید انگیزه لازم رو داشته باشیم.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 18
  2. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    دوستان عزیز پیرامون ادامه این قبیل تاپیک ها لطفا درخواست های خود رو مطرح کنید که دوست دارید کدوم یکی از قطعات موسیقی رو بررسی و تجزیه تحلیل کنیم ؟
    نام ببرید تا در حد توانم به کمک سایر عزیزان قطعه دیگری رو مورد بررسی قرار بدیم. لطفا قطعات مورد نظر خودتون رو نام ببرید . . .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. artman

artman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    اقای راش هر سبکی باشه که ایراد نداره ؟ مثلا الان هر کی بیاد یه اهنگ بگه شما فک نکنم بتونید بسازید همه رو به نظرم خودتون پیشنهاد بدید یا همچین چیزی

من خودم الان مثلا 06 Armin Van Buuren - Sound Of The Drums این قطعه از البوم Intense خیلی دوست دارم

4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,225 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    ممنون از Rash و مدیریت عزیز برای راه اندازی چنین موضوعی.

ظاهراً اونطور که من متوجه شدم، تحلیل، پیرامون نکات فنی خواهد بود. نمیدونم، مطمئن نیستم.
    وقتی بحث "تحلیل موسیقی" پیش میاد، ما این واژه رو از زوایای متعددی میتونیم ببینیم. مثلاً رکویم موزارت رو از نظر ارکستراسیون میتونیم تحلیل کنیم، میتونیم فرم اون قطعه رو تحلیل کنیم، به لحاظ هارمونی، به لحاظ سبک، به لحاظ سیر تاریخی، به لحاظ نوانس ها و حالت ها، به لحاظ نو آوری، به لحاظ موفقیت کارکرد در یک کاربرد، به لحاظ محتوای انگیزشی و روانی قطعه . . . و دهها زاویه ی دیگه. حتی به لحاظ فنی ضبط و میکس (که این مورد بیشتر بیس فنی و فیزیکی داره تا تئوریک هنری و موزیکال) هم میتونیم یک قطعه رو تحلیل کنیم، که این مورد چندان به درد رکویم موزارت دیگه نمیخوره!

با توجه به چیزی که من تابحال دیدم، تحلیل گر با شنیدن قطعه تحلیلش رو آغاز میکنه، نه با خوندن نت ها و یا پارتیتور قطعه. تحلیل پارتیتور معمولاً در کلاسهای آموزشی پارتیتور نویسی اتفاق می افته.

البته یک نوع از تحلیل هم میتونیم داشته باشیم که بیشتر جنبه ی آموزشی داره و معمولاً با تجزیه و تحلیل یک قطعه از یک نوآموز (که بیشتر جنبه ی مشق داشته) و در مراکز آموزش موسیقی اتفاق می افته (یه چیزی مثل تالار پروژه های کاربران در همین سایت).

با توجه به توضیح Rash عزیز، به نظرم این تاپیک در ارتباط با بعد فنی و فیزیکی، و ریکورد و میکس باشه. چون موارد قبلی تالار شون موجوده. تالار "تجزیه و تحلیل" وجود داره، که ظاهرآً در حال حاظر بسته شده. مورد تحلیل از جنبه ی آموزشی برای نوآموزان هم، که میشه تالار پروژه ها رو یه جایگزین در نظر گرفت.

اگه میشه با یه توضیح مجدد، هدف اصلی رو مشخص کنید که چی مد نظر هست. (هرجند من شدیداً علاقمند به تحلیل محتوایی هستم!)

پیشاپیش ممنونم.

5. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    درود بر شما جناب Farhod.
    بابت تاخیر در پاسخ گویی عذر خواهی میکنم یک سری مشکلات داشتم.

همین طور که در تاپیک "تجزیه تحلیل قطعه گم شده از مرجان" هم یک بار این کار انجام شد میتونید با دیدن و دنبال کردن اون بحث هدف من رو از ایجاد این تاپیک بیشتر درک کنید.

بنده نسبت به تخصص و هدف کاری خودم بیشتر دوست دارم قطعات رو از نظر موسیقیای بررسی کنم. بررسی هایی شامل هارمونی قطعه نوع آهنگسازی و تنظیم و چیدمان سازها همین طور چگونگیه نوشته شدن پارت ها. بررسی ترانه در موسیقی های پارسی زبان و در آخر بررسی میکس و مسترینگ که این موضوعات در تخصص من هست و میتونم تا حدی قطعات رو مورد تجزیه و تحلیل قرار بدم.

اما موضوعاتی از قبیل سبک شناسی تاریخچه و... در توان من نیست و باید از دوستان متخصص در این بحث ها کمک بگیریم.
    اما همین طور که گفته شد این کار سخت و زمان بر است و بنده در بالا هم اشاره کردم که در صورت درخواست اعضای گرامی و مد نظر گرفتن قطعات خواصی این کار رو انجام میدم.

تخصص من در سبک های کلاسیک - ارکسترال - پاپ و راک است و این قبیل موسیقی های رو بهتر میتونم مورد بررسی قرار بدم اما در سبک های الکترونیک مثل ترنس و ... تجربه کاری کمتری دارم. میتونیم با کمک دیگر دوستان این قطعات رو مورد بررسی قرار بدیم.

بارگذاری...