تجزیه و تحلیل صدای گیتار

شروع موضوع توسط qLeph ‏10/2/11 در انجمن مشاوره خرید و مباحث فنی گیتار الکتریک

تاپیک تجزیه و تحلیل صدای گیتار تالار مشاوره خرید و مباحث فنی گیتار الکتریک در persian-music.org.

1. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    سلام خدمت دوستان عزیز
    بعد از مشورتی که با مدیران محترم سایت داشتم، تصمیم به ایجاد این تاپیک گرفتم تا بلکه استقبال ازش مقدمه ای باشه برای بازگشایی مجدد تالار «تجزیه و تحلیل موسیقی» که در حال حاضر بسته است و باز شدنش می تونه به همه کمک بزرگی بکنه و همچنین تنوع مطالب سایت رو هم بالاتر ببره.
    این تالار به این دلیل بسته شد که خیلی ها هدف اصلیش رو نمی دونستن و اکثر مطالب ارسالی بی ربط به موضوع مورد نظر بود.
    الان هم که این تاپیک رو ایجاد میکنم از شما تقاضا دارم که قبل از ارسال هر پستی در این تاپیک، قوانین تالار تجزیه و تحلیل موسیقی رو به دقت مطالعه کنید.
    دقیقاً همین قوانین در این تاپیک اجرا خواهد شد.

در اینجا شما می تونید فایل صوتی مورد نظر رو با مشخصات گفته شده در انتهای این پست، ضمیمه سؤالتون کنید و در مورد نوع گیتار و افکتهای بکار رفته، سبک و ... (فعلاً فقط برای گیتار) در اون بپرسید تا دوستانی که در این زمینه تجربه لازم رو دارند، پاسخ شما رو سر فرصت بدند.

امیدوارم حرفهای من بی فایده نباشه و دوستان کم لطفی نکنند، چون در غیر این صورت نه تنها این تاپیک حذف یا بسته میشه، بلکه ممکنه تالار تجزیه و تحلیل هم دیگه به این زودی بازگشایی نشه.

از دوستانی که همکاری می کنند و به قوانین سایت احترام میذارند، پیشاپیش کمال تشکر رو دارم.
    :smile (2):

خصوصیات فایل ضمیمه
    تمام مطالب چه در بخش پرسش و پاسخ و چه در بخش آموزش باید دارای فایل صوتی ضمیمه باشند که شرایط آن به شرح زیر است:

1- فایل ضمیمه باید فقط شامل بخش مورد سوال بوده و از قرار دادن Track کامل خودداری کنید.

2- حداکثر حجم فایل صوتی ضمیمه 1.5 مگابایت میباشد(بدلیل تسهیل دانلود برای کاربران)

3-فایل صوتی ضمیمه حتما باید دارای لینک مستقیم (Direct Link) باشد (برای این مورد ما استفاده از Upload-Center اختصاصی سایت را پیشنهاد میکنیم)

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    سلام دوستان. خوبین؟ یه سوال داشتم. من اگه بخوام گیتار الکتریک بگیرم، چه جوری میشه به کامپیوتر وصلش کرد و صداشون از اسپیکرهای پی سی گرفت؟ چه وسیله ای لازمه؟ (جدا از آمپ می گم)

این تیکه سولو رو از یه آهنگ برداشتم، می خواستم ببینم برای این که این صدا رو از یه گیتار بگیرم سراغ چه نوعی پیکاپ باس برم؟ سینگل؟ هامبوکر؟ اصا چه نوع گیتاری رو پیشنهاد می کنید. فک کنم در سبک بلوز باشه نه؟ Ibanez GSA60 این صدارو می تونه تولید کنه؟ صدای خام خود گیتار بدون افکت هستش فک کنم. درسته؟
    چقد سوال شد.:smile (71)::smile (77):
    اینم لینک دانلود غیر مستقیم نمونه ی صدای این گیتار:
    http://www.4shared.com/audio/h-qTXCJe/sample.html

http://up.iranblog.com/images/yosgd63vdn5x52jwgk0.mp3 این لینک فیلتر نشده
    sample.mp3 - 4shared.com - online file sharing and storage - download اینم یه لینک دیگه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏3/3/11
  3. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نمی خوام ناامیدت کنم، ولی این اصلا صدای گیتار نیست :smile (36):این صدای سینت سایزر هست (ساز الکترونیکی)
    اینو از اونجایی میگم که چندین ساله دارم موسیقی Electronica کار می کنم و یکی از الگوهام، استاد سیاوش قمیشی بوده که واقعا بت بی بدیل موسیقی الکترونیک ایرانه و کارای ایشون رو دنبال می کنم (حتی آموزشهای کاور ایشون رو!)
    ولی صدایی که مد نظر شماست، صدای گیتار الکتریک با افکت Lead و Reverb و کمی هم Delay هست. اینارو می تونید با یه گیتار الکتریک، یه مالتی افکت و یه امپلی فایر بدست بیارید (برای شروع)

اینو یادم رفت: گامش هم هیچ ارتباطی با بلوز نداره :smile (61):

4. hamid_ESP

hamid_ESP عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

اولا که این صدای کیبورده نه گیتار هم میتونی از پیکاپای emg مخصوصا 81 این صدارو تولید کنی ولی به افکت انتخابیت خیلی ربط داره اگه برای بلوز میخای گیتار استراتوکستر و تله کستر انتخابای خوبین میتونی بری دنبال فندر بعد برو یه گیتار الکتریک از نزدیک ببین باهاش بزن که رنج صدایی گیتار دستت بیاد که کیبوردو با گیتار اشتباه نگیری

موفق باشی

5. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آره در مورد سبکا زیاد اطلاعاتی ندارم. پس چیه سبک؟
    نه بابا ناامید چیه؟ در اون مورد هم گفتی با سینت سایزر هستش. اصلا فک نمی کردم با سنت سایزر یه همچین صدایی با این همه تکنیک و اینا بشه ساخت. واقعا نمی دونم راجع به استاد سیاوش قمیشی چی باید گفت. حالا می گی با گیتار میشه این صدارو به دست آورد. سوالم اینه که کدوم پیکاپ میتونه این نوع صدارو تولید کنه؟ سینگل یا هامبوکر (با افکت Lead و با اون ویژگی هایی که گفتی. بالاخره این که افکت رو صدای چه سازی تاثیر بذاره فرق داره دیگه) چون خود استراتوکستر و تلکاستر هم پیکاپای متفاوتی دارن

6. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اگر بخوایم اون سولو رو سبک شناسی کنیم شاید بهش بشه سبک Nu رو اطلاق کرد، ولی خب بعدش آهنگ Breakbeat میشه!
    اون صدا تابلوه که با سینتی سایزره! ولی این جنس صدا رو میتونی با اونایی که گفتم بدست بیاری!
    این صدا بیشتر شبیه صدای هامباکر روی Neck هست. پیکاپ هم ربطی به گیتار نداره، مثلا تله کستر سری های مختلفی داره که از پیکاپ های مختلفی توش استفاده شده، و حتی ترتیب پیکاپ ها هم متفاوته. مثلا من استرتوکستر هم دیدم که پیکاپاش HSH بوده.
    اگر بیشتر به این سبکا علاقه داری و تازه داری شروع می کنی، Ibanez سری RG پیشنهاد خوبی میتونه باشه.
    تله اصلا به این کار نمیاد، Strat هم باید حرفه ای باشی.

یه نکته ی دیگه، من اینو توی ساز های دیگه تجربه کردم: اگر فقط به عشق یه صدا یا آهنگ بری دنبال یه ساز، زیاد طول نمیکشه که ولش می کنی (من اینو توی Harmonica تجربه کردم) اگر واقعا عاشق گیتار هستی، برو دنبالش.

7. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آره عجب صدای باحالیه. خدایی حال کردم
    نه می دونه من که کلا عاشق همه نوع گیتارم. گیتارو دوس دارم گفتم اگه میشه برم دنبال این نوع گیتار نه این که صدا رو ببینم بگم اگه این صدارو گیتار تولید می کنه برم سراغ گیتار. از فِنت صداش خوشم اومد گرفتی که؟:smile (71): در مورد پیکاپم حق با توئه. ولی کلا جواب کاملی بود مرسی

آقا ببخشید من اینارو اینجا میگم جاهای دیگه یا موضوع نداره یا نمیشه تاپیک جدید با موضوع جدید ایجاد کرد.
    این صدارو گوش بدید ببینید چیه؟ گیتاره؟
    http://up.iranblog.com/images/79favx020x9ej4lxm4xy.mp3

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/3/11
  8. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    هر دو صدا، چه آرپژ اول، چه صدای لید، الکترونیکی هستن که سعی شده شبیه گیتار در بیاد، اگر صدای گیتار الکتریک مدام توی گوشت باشه، راحت اینارو تشخیص میدی.

اضافه شد: Power Chord و Bass هم الکترونیکی هستن! حتی درام هم الکترونیکیه!

9. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آخه بحث قبلو بخونی داشت من و بچه ها دیگه دعوامون میشد. یه قطعه دیگرو گذاشته بودم گفتم گیتاره گفتن نه. بعد دیگه بعد اون آدم هرچقدم صدارو شبیه گیتار واقعی ببینه نمی تونه تصمیم بگیره چون ممکنه سمپل باشه. واسه همین پرسیدم. اونجام سر همین شک داشتم که دوستان گفتن خود گیتار نیست! والا دیگه انقدرام عقب افتاده نیستیم که صدای گیتارو تشخیص ندیم. اما به خاطر پیشرفت تکنولوژی به سمت سمپل های کاملا طبیعی قبول کن که کار آدم سخت میشه.
    در ضمن این جوریم که شما میگی یه کم اونایی که خجالتین باعث میشه دیگه سوالشونو نپرسن. خب نمی دونسته پرسیده. این طوری تعجب کردن نداره. می دونست که نمی پرسید دوست من. همین طور درباره ی خودم

10. ALPHAPersian

ALPHAPersian عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    دوستان ببخشید جفت پا می پرم وسط بحث، و به به قول دوستمون می دونم اینجا جاش نیست اما یه مدت تو کفم بدونم این صدای چیه؟!
    اینم کیبورده؟

http://up.iranblog.com/images/wdz8v32x3iosq1xyjps.mp3

ممنون.

11. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    عذر می خوام، لحن من بد بود؟ اگر اینطور بوده من عذرخواهی می کنم، منظوری نداشتم. منظورم اینه که آدم سازهای سبک موسیقیایی خودش رو راحت تشخیص میده، شما اگه اهل HipHop باشی، راحت صدای Pizzcato واقعی و سمپل رو تشخیص میدی.
    من بازم عذر خواهی می کنم مقصودی نداشتم.

این صدای گیتار الکتریکه با یه افکت لید و این صدای جذابیم که داره ازش درمیاد، از تکنیک Tapping Shred هست.
    (این کار احیاناً از Steve Vai نیست؟)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/3/11
  12. ALPHAPersian

ALPHAPersian عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    آره ماله Steve Vai هست. از آهنگه Building the church.
    Steve واقعا بی نظیره. راستی دمت گرم تکنیکی رو هم که باهاش می نوازه درست حدس زدی، آره از Tapping استفاده می کنه.
    کلا دمت گرم عالی تجزیه تحلیل کردی.{username}-{filename}

آقا این یه تیکه از آهنگه In The Time از Yngwie malmsteen هست. این تیکه اولش کیبورده دیگه؟؟؟

http://up.iranblog.com/images/pb8uojqypjuip5161eqm.mp3

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/3/11
  13. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اسم آهنگش Now is the time هست! بله اولش سینتی سایزره. Malmsteen از این صداها زیاد استفاده می کنه :smile (61):

14. ALPHAPersian

ALPHAPersian عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    آره راست می گی چه سوتیی :d هواسم نبود. Now Is The Time از آلبومه "ادیسه" ماله 1988.
    به هر حال ممنون. ولی خودمونیما بعضی وقتا تشخیص دادنه این که از چه نوع سازی داخل موسیقی استفاده می شه مخصوصا این الکترونیکی ها و دیجیتالیا خیلی مشکله. من که بعضی وقتا قاطی می کنم. مثلا داخل همین تیکه که گذاشتم چه مشخصه ای داشت که شما متوجه شدی سینتی سایزره؟
    ممنون

15. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این که تابلو بود، ولی بعضی موقعا خیلی سخت میشه.
    مثلا همین قطعه ای که گذاشتید و یه تیکه آرپژ میزنه اولش، شاید ساده ترین نکته ای که میتونه برای تشخیص صدای الکترونیک از آکوستیک/الکتریک بکار بره اینه که: صدای الکترونیک کاملا کوانتیده هست، یعنی Bend و Slide توش خیلی کمه و اگرم باشه خیلی مصنوعیه! یه چیز دیگه هم هست اینه که میزان دوم از یه قطعه مثل همینی که گذاشتید، عیناً مثل میزان اوله و درواقع میشه گفت کاملاً متقارنه!! یه عنصری توی تشخیص هست به نام Humanity که فکر می کنم اسمش، گویای مفهومش هست!

ولی نهایتاً آشنایی گوش با انواع صداها، قدرتمندترین ابزار برای تشخیص صداهاست.

16. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببین اون صدایی که من گذاشتم، طبق گفته ی اولت میگی الکترونیکه. اما یه نکته ای، خودت تو قسمت دوم تو جواب سوال دوستمون گفتی صدای الکترونیک کاملا کوآنتیده هست و Bend و Slide نداره. اما تو این تیکه که من گذاشتم که داره که. با سینت سایزر یعنی اد قد دقیق تکنیکایی که روی سیم گیتار پیاده میشه رو می تونن پیاده کنن؟؟؟ مثلا استفاده از Vibration و اینا. من تا بعد از ظهر تیکه ی پایانی همین آهنگو میذارم. ببینی چه جوریه.

17. Scott

Scott عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من گفتم Bend و Slide نداره و اگر داشته باشه خیلی مصنوعی هست!
    اون قطعه ای که شما گذاشتی لیدش بند داره، ولی همه ی بنداش دقیق و عین همه!! یکم با گیتار بند کنی، دستت میاد که امکان نداره همه ی بند ها مثل هم دقیق دربیاد و همه هم دقیق دقیق دقیق، نیم یا یک پرده بند بشه!
    با سینتی سایزر صدای سازهای آکوستیک رو خیلی راحت میشه درآورد، ولی هیچ وقت صداش عین ساز اصلی نمیشه و کسی که کار کرده باشه می تونه تشخیص بده!

18. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بچه ها یه سوال :دی
    کسی میدونه صدای لیدهایی که توی آلبوم end game از megadeth میشنویم مال چه سازیه؟مثلا آهنگایی مثه head crusher یا 1320 ...
    ببخشید اگه سوالم نا مربوطه ولی جوابش حتما واسه خرید و مشاوره مربوط میشه

19. masoud-metalfan

masoud-metalfan عضو سایت

امتیازات:
    +84 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    گیتار: Jackson - Chris Broderick - Soloist 6
    آمپ: Marshall JVM410H 100 Watt Amp و Marshall EL34 100/100 Dual Monobloc Power Amp
    کبینت: Marshall 1960DM Dave Mustaine Signature Cabinets و Celestion G12 Vintage 30 Speakers
    تجهیزات: Fractal Axe-FX Ultra Preamp و Planet ویوز Chromatic Tuner
    پیک: Jim Dunlop 1.35 sharpie picks
    سیم: Ernie Ball Slinky strings

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  20. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ..
    این آلبوم سال 2009 رکورد شده
    Endgame (Megadeth album) - Wikipedia, the free encyclopedia
    و کریس گیتار جکسون رو 2011 به عنوان اسپانسر قبول کرده

In January 2011, Chris Broderick left Ibanez and is now endorsing Jackson Guitars
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Broderick
    پس با آیبانز زده این آهنگارو.البته من دقت نکردم شاید خود دیو زده باششون

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...