تجربه های میکس و مسترینگی

شروع موضوع توسط NIMA MAXMEE ‏22/5/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک تجربه های میکس و مسترینگی تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. NIMA MAXMEE

NIMA MAXMEE عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با سلام خدمت همه دوستان.
    من با گشت و گذار توی موضوعات این سایت متوجه شدم که اموزش های بسیاری در ارتباط با میکس و مستر گذاشته شده,اما همه این اموزش ها فقط اومدن مشخصات پلاگین رو گذاشتند و کار با ان را به عهده خود ما واگذار کرده و کسی نیومده مثلا برای کمپرس کردن, اعداد و ارقامی مشخص کند که فلان جا جواب می دهد.ما توی این تاپیک تجربه های خودمون رو باید به اشتراک بگذاریم مانند,اگر یک موقعی ما یک قطعه رو میکس کردیم و میکسش خوب در نیومد چه کارهایی برای رفع اشکال های ان انجام دادیم و از قبیل این گونه موضوعات.
    من از همه درخواست می کنم بیاید اینجا و تجربه هایی که هنگام میکس و مستر بدست اوردید رو به اشتراک بگذارید تا هم شما از تجارب بقیه و دیگران هم از تجربه شما استفاده کنند.

2. khiyari

khiyari عضو سایت

امتیازات:
    +72 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    خیلی از افراد دیگه هم همچین درخواست هایی دادن تو تاپیک ها ولی همیشه جواب مشترکی گرفتن: که هیچ موقع نمیشه اعداد،مقادیر و راه های ثابتی واسه پلاگین ها و کلا میکس و مسترینگ داد.

مثلا من یه تنظیم کمپرسور واسه کیک میدم بهتون رو کیکه خودم جواب داده ولی رو کیک شما نمیده.
    یا یه تنظیم ریورب واسه صدای خواننده تو سبک پاپ! یه وقت به حالو هوای موزیک شما نیاد.
    همچین چیزایی به ده تا چیز دیگه وابستن واسه همین نمیشه راه ثابتی معین کرد.

اگه میشد که ماهم از لقمه آماده بدمون نمیاد!

3. NIMA MAXMEE

NIMA MAXMEE عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    دوست عزیز من یک مثال زدم هدف من اشتراک گذاشتن تجربه هاست نه اعداد ارقام مثلا یک نمونه:استفاده پلاگین t-pain به جای auto-tune البته باز هم میگم اینم یک نمونست

4. khiyari

khiyari عضو سایت

امتیازات:
    +72 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    یکم منظورتون رو بد رسوندین وگرنه کسی از یادگیری، پیشنهاد و اطلاع از تجربه دیگران بدش نمیاد. امیدوارم تاپیک پرباری بشه..

5. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    من با داشتن همچین مجموعه ای کاملاً موافقم ولی...
    همونطور که دوستمون گفت اعداد و ارقام یکسان نیست، نمیشه دقیق گفت
    ولی میشه یه سری تجربه ها یا ترفند ها یا روش ها رو با بقیه هم به اشتراک گذاشت

خوب بیشتر توضیح بدید؛ برای شما چه نتیجه ای رو به همراه داشت؟

6. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.به اعتقاد من وقتی ما بفهمیم کار هر افکتی چیه و کجا باید استفاده بشه دیگه مشکلی نداریم.شما وقتی بفهمی مفهوم کمپرسور چیه یا کاربردش یا اکولایز کاربردش چیه.دیگه برات فرقی نداره چه پلاگینی باشه.واقعا نمیشه مقادیر رو ثابت اعلام کرد.چرا؟ چون شرایط ضبط-مهارت نوازنده-مدل و جنس صدیا میکروفون-جنس صدای سازها-جنس صدای خواننده ها و همه و همه دست به دست هم میدن تا ما خلاقیت و از خودمون به خرج بدیم.البته وقتی ما بدونیم چه فرکانسهایی تقویقتشون یا تضعیفشون چیکار میکنه خوب اونقدر دستکاری میکنیم و باش بازی میکنیم تا به صدای دلخواهمون برسیم.یه سری قوانین هست که مثلا میگه آقا قله ی فرکانس هر سازی نباید روی هم بیفته چرا؟ چون تداخل ایجاد میشه و شما نمیتونی صدای هر ساز و جدا بشنوی تو میکس کارت.پس همه این و رعایت میکنن.اما بعضی چیزا شخصیه.مثلا آقا من دوست ندارم صدای گیتارم پر باشه و میخوام فرکانسهای بم و کاهش بدم.شما دوست نداری-دیگری دوست نداره.دیگری دوست داره-در کل اگه میخواست همه چیز به عدد و ارقام ثابت باشه الان همه سیروان بودن-مهران عباسی بودن-فلان بودن.پس باید خدا رو شکر کرد که ثابت نیستن اعداد و ارقام تا ما بتونیم خودی نشون بدیم.

7. khiyari

khiyari عضو سایت

امتیازات:
    +72 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    درمورد پلاگین t-pain من توهمین سایت سرچ کردم. یکی از کاربرا گفته بود "مقدار لیزری کردنش زیاده و بدرد رپ میخوره! " خودم تست نکردم درحال دانلود هستم نتیجه رو اعلام میکنم.

8. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    برای این کار یه مورد کوچیک هستش که خیلی از دوستان بهش توجه نمیکنند.
    در واقع 3 تا مسئله !
    برای تیون کردن در کیوبیس تیونر خود برنامه خیلی مفیده
    برای تیون کردن در سونار v-vocal سونار خیلی عالیه
    برای تیون کردن با اتوتیون کافیه میدی کیبوردتون رو به برنامه اتوتیون معرفی کنید و نتها رو بنوازید. اینجوری دیگه درگیر نتهای یه کار که ممنکه ترکیبی از مینور و مازور باشند نیستید.
    اینم یه تکنیک ساده ! :D

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. NIMA MAXMEE

NIMA MAXMEE عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar

پلاگین t-pain هم به عنوان یک vst و هم نرم افزار کلی می باشد البته با دانلود و نصب هر دو نصب می شوند.این افکت خوب pitch correction بهتری نسبت به auto tune دارد و به نظر من برای تمامی سبک ها بسیار خوب می باشد و این افکت یک ریورب داخلی ضعیف اما مفید, روی صدا ایجاد می کند.و به نظر من در chorus ترک بدرد می خوره.

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اسم کامل این برنامه رو بگید تا یه لینک مستقیم و دائم بذارم. یه تستی هم بزنیم ببینم چی هست ؟

11. NIMA MAXMEE

NIMA MAXMEE عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    The t-pain effect برای شرکت ایزوتوپ هم می باشد.

12. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    خدمت شما
    iZO.zip

13. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسی
    قبل از دانلود تو ارشیوم سرچ کردم داشتم

14. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo

جناب محبی ،میشه توضیح بدین که میدی کیبوردمونو چطوری به برنامه تیون معرفی کنیم...؟

15. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,038 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    عمده مشکلات خیلی ها چه در میکس و چه در مسترینگ اینه که هیچ وقت ندونستن که چرا و چگونه از ابزارها استفاده کنند! مشکل هم Autotune یا مثلا ایزوتوپ T-Pain نیست مشکل اعداد و ارقام هم نیست! مشکل اینجاست که با وجود اینکه 10 ها تاپیک راجع به مثلا Sidechain هست باز هم شخصی میاد و دوباره با همین عنوان تاپیک ایجاد میکنه!

خیلی خوبه که تجربه ها رو به اشتراک بزاریم اما خوب تر اینه که بدونیم چرا باید به عنوان مثال در Mastering Chain کامپرسور رو اول از همه بذاریم؟ و چرا برخی ها EQ رو اول میذارن؟! تا نحوه ی کار با ابزار رو بلد نباشیم این تاپیک ها بی فایدست اما میتونه کمک خیلی خوبی باشه برای یادگیری بهتر.

از اونجا که مباحث میکس و مسترینگ هر کدوم به تنهایی خیلی گسترده هستند بهتره که روی یکی از اونها متمرکز بشید تا این تاپیک یکم منسجم تر بشه. عنوان تاپیک رو با محوریت مشخص تری اعلام کنید تا بحث راحت تر انجام بگیره. ممنون

16. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در قسمت midi اتوتیون میتونید نتهای اون قطعه رو وارد کنید و برنامه فقط اونها رو تیون میکنه

بارگذاری...