تاثیر حرف زدن بین روز در وکال آخر روز

شروع موضوع توسط abcd ‏8/5/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک تاثیر حرف زدن بین روز در وکال آخر روز تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. abcd

abcd عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    در تایپیکی در همین بخش دیدم که عزیزی گفتن که حرف زدن مداوم بین روز تاثیر بدی در وکال دارد.می خاستم ببینم که آیا این حرف بنیه ی علمی دارد.به نظر من باید برعکس کسی که در طول روز مداوما حرف می زند(مانند معلمها)هنجرهشان به کار برده می شوندو آماده ی وکال می شود.و یه بخش کار اینه که کار کشیدن از هنجره در طول روز دیگه نایی واسه هنجره برا وکال نمی گذاره.از استاتید می خاستم این بحث رو موشکافانه تحلیل کنند.​

از سایر دوستان خواهش می کنم از بیان نظرات صرفا شخصی و غیر علمی خودداری کنند چون این موضوع برا ی من خیلی اهمیت داره.​

با تشکر از همه:smile (17):.​

2. hessam

hessam عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +89 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بنده شخصا از زبان اساتیدم شنیدم که باید درست صحبت کنیم و این درست صحبت کردن بی شک در رابطه مستقیم با کیفیت صدای خواننده است .
    و همچنین بارها شنیده ام که بسیاری از اساتید و خواننده های با تجربه رکورد صدای خود را در ساعات پایانی شب انجام میدن که یکی از دلایلش هم همین می تونه باشه . هر ارتعاشی باعث حرکت کردن مخاط از روی تارهای صوتی و صاف و شفاف تر شدن صدا خواهد شد .
    بنده نیز این وضعیت رو تست کردم و نتیجه ای مثبت گرفتم . البته صحبت کردن زیاد باعث میشه عضلات صورت منقبض و دردناک بشن ! که باز هم بر می گرده به صحبت کردن درست و بدون فشار

3. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    به نظر من کاملا بلعکسه ...

من این حرف رو از یک گوینده ی رادیو شنیدم که : خودش گفت ما گوینده ها صبح ها صدامون خیلی اون زیبایی خاص رو نداره و شب ها بهتر میتونیم گویندگی کنیم به دلیل مکالمات روزمره...

و حتی گفت که خوانندگان بزرگ هم این موضوع رو مهم دونسته و همیشه بهترین زمان برای رکورد رو بعد از ظهر و شب اول وقت میدونند .....

و او نیز گفت برای باز شدن صدامون مجبوریم با اطرافیان کمی حرف بزنیم(به طور بلند) تا حنجره مون باز بشه و صدای واقعیمون در بیاد....

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/5/11
  4. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    مطمئن باش این حرفی که بهت زدم کاملا موثقه اگه خواستید نام اون گوینده رو هم در pm بهتون میگم.... که واقعا هم درسته و مطمئن باش حرف زدن میتونه حنجرت رو باز بکنه ( البته نه خیلی زیاد)( و نه زیادتر از حد بلند که آسیب برسونه)....

من خودم بیشتر از شما رو این چیز ها حساس نباشم کمتر هم نیستم .... و سعی کردم سوال هام رو همیشه از کسایی بپرسم که واقعا حرفه ای و کار بلدند...

5. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دقیقا با حرف آقا حسام موافقم
    درست حرف زدن مهمه و اغلب ما نمی تونیم درست صحبت کنیم (با فشار صحبت می کنیم)
    بنده خودم تویه یه پست دیگه گفتم تو محیط های شلوغ بهتره صحبت نکنیم چون صدامون رو به درستی نمی شنویم و سعی می کنیم به طور غریزی صدا رو بیشتر کنیم (که طبیعتا فشار می یاره)
    یه جایی شنیدم استاد شجریان گفته روزهایی بوده که 15 16 ساعت توو روز می خونده(تمرینی البته شنیدن کی بود مانند دیدن :)
    اینجا مشخص می شه مشکل درست خوندن و درست صحبت کردنه که اگه واقعا درست باشه مفیده و صدا رو گرم می کنه

یه چیز باحال: می دونید چرا بعضی از این قاری های قرآن دستشون رو می یارن کنار صورتشون می خونن؟دو دلیلش رو من می دونم
    1. با بالا آوردن دست عضلات سینه شل تر می شه و شش باز تر و می شه بهتر نفس گرفت
    2. کف دست صدا رو به سمت گوش منعکس می کنه و باعث می شه صدا رو بهتر شنید
    البته شاید باور غلطی باشه! نمی دونم؟

6. saeidtroy

saeidtroy عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    با اجازه اساتيد محترم
    در مورد اين موضوع بايد بگم كه همه چيز نسبيه. بله صحبت كردن در طول روز باعث ميشه حنجره به اصطلاح رو فرم بياد اما همين صحبت كردن اگه تو شرايط بد اب و هوايي مثل هواي خيلي سرد وخشك باشه ميتونه تاثير منفي داشته باشه.يا امكان داره با داد زدن ويا حرف زدن بيش از حد و به طور مداوم باعث بشه حنجره دچار يه نوع التهاب بشه. البته اينها همشون باز برميگردن به خود فرد كه بايد امتحان كنه و دستش بياد حنجرش به چه چيزايي حساسه.
    در مورد اون قضيه گذاشتن دست كنار گوش بايد بگم من باهاش موافقم و ميتونه تا حدودي دقت كار خواننده رو زياد كنه. (حالا باز بستگي داره به طرف كه چطور راحتره)

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    استفاده از مطالب سایتهای فارسی زبان در فروم ممنوع هستش .پست مورد نظر حذف شد.

8. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان
    شاید بد نباشه این کتاب رو اینجا معرفی کنم.

" بهداشت حنجره و آواز " دکتر ممر اندواری
    در مورد " آشنایی با مشکلات تارهای صوتی و توصیه های علمی و عملی جهت مراقبت از حنجره برای هنر جویان آواز " هست.

انتشارات سرود
    1500 تومان

9. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    اینکه میگن سیگار صدارو جا میندازه درسته؟ یا صدارو خراب می کنه؟
    بعضیا میگن کلفت میکنه بعضیا میگن مانور صدارو میگیره بعضیا میگن آستانه صدارو تغییر میده. اینا راسته؟ کدومش درسته؟
    یه چیز دیگه می خواستم بدونم این که میگم قابلیت خوبیه؟ من اولش مثلا یه آهنگ محمد اصفهانی رو می خونم بعد باید داد بزنم بعد یه مدت می تونم بدون داد زدن رو همون پرده بخونم ینی صدام می ره رو اون پرده. این خوبه؟

بارگذاری...