تاثير سيگار روي صدا شايعه يا واقعيت!!

شروع موضوع توسط سبب ‏8/3/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک تاثير سيگار روي صدا شايعه يا واقعيت!! تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. سبب

سبب عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان من واقعا" برام سوال شده بالاخره سيگار روي صدا اثر منفي داره يا نه؟؟
    خيلي ها ميگن داره و صدا رو به مرور خراب ميكنه ولي اگر اين جوريه چرا بسياري از خواننده هاي ما سيگاري بودن؟؟
    حتي اونايي كه صداي بسيار قوي داشتن و دارن؟؟

نمونه هايي كه مطمئنم و ديگه تقريبا" همه ميدونن:

فريدون فروغي ، داريوش ،‌ محسن يگانه ، فرزاد فرزين ، چاوشي و....

لطفا" اگر در اين ضمينه اطلاعات علمي و يا تجربي دارين بيان كنيد. ممنون :smile (70):

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سیگار و مشروب هبچ تاثیری روی صدا نداره، فقط چربی و ترشی و تندی..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام . جنس صدا بستگی به ساختار حنجره داره، اگه تارهای صوتی دچار تغییر نشده صدا عوض نمیشه! ممکنه بر اثر افتادگی گونه ها، مشکلات دهانی مثل دندان ها و یا انحرافات بینی، رزونانس صدا تعییر کنه ولی جنسش ثابت میمونه! دود سیگار از حنجره عبور میکنه، ممکنه قطران حاصل از اون روی تار های صوتی بشینه، این ممکنه باعث گرفتگی صدا و خشدار شدنش بشه، ولی بخاطر مخاط موجود در حنجره این قطران راحت شسته میشه و اثرش دائمی نیست. ولی بخاطر رسوب همین قطران در شش ها، از حجم مفید هوا در شش ها کم میکنه و اصطلاحاً طرف نفس کم میاره! البته این اثر شدیدی که گفتم برا کسایی اتفاق میافته که سیگارو با سیگار روشن میکنن، نه کسی که حالا روزی 5 6 نخ میکشه!

حالا سیگار نشیدن کار خیلی سختیم نیستا! اگه اثری هم نداشته باشه، به نظر من زیاد کشیدنش چیز خیلی جالبی نیست!

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    من از طریق علمیش رو اطلاع کامل کاملی ندارم ولی هرگونه دودی سیگار قلیون و.......
    شوش وریه و دستگاه های تنفسی رو دچار مشکل میکنن و زنگال خیلی بدی میگیرن و
    خواندن همون طور که میدونین مهمترین موضوع در خواندن دستگاه تنفس هست 70% تنفس و هواگیری
    صحیح وبه موقع بعد کنترل رویه تار های صوتی وقتی دستگاه گوارش و تنفسی شما دچار زنگال میشه نفس گیری
    که بطور صحیح و حرفه ای باید انجام بشه انجام نمیشه و این رو شما احساس نمیکنین ولی بخودتون فشار میارین و
    چیزی رو تجربه کردم هر بار قلیون میکشم صدام خش بسیار بسیار زیادی میگیره خوشبختانه اصلا سیگار نمیکشم ولی
    رویه تارهای صوتی هم اثر مخرب خودش رو میگذاره......

پس هم به سلامتی شادابی نشاط ضرر میزنه هم در خوندن شما ایجاد اختلال میکنه....
    داریوش رو باهاش مصاحبه ی جدید کردن گفتن چند سال هست پاکی دارن و حتی لب به سیگار نزدن و......
    دیگر عزیزانی که میگین شاید گه گداری خیلی کم سیگار بکشن ولی اینو میدونم که سیگار بازده صدایی رو خیلی خیلی
    کم میکنه و نمیگذاره شما نهایت صداتون رو به نمایش بگذارین....

شما خواننده هایی سیگاری نبودن رو الگو قرار بدین......... شرایطی که اون هنرمندا داشتن خیلی سخت بوده و خواننده جاهای متفاوت بودن از جمله
    بارهای متفاوت و ناخواسته به این دام کشیده میشدن ولی در حال حاضر که شرایطشون پیشرفت داشته و......... دیگه هیچ کدوم سمتش نمیرن و .......

حالا بستگی به شما یه الگو با طرز فکر درست انتخاب کنی یا اینکه خیر............
    آرزوی موفقیت دارم براتون.

5. Ramin ava

Ramin ava عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دقیق ترین چیزی که میتونم بهت بگم و در تایید یا تکذیب حرف بعضی دوستان هستش اینه که ، از اونجای که من هم رفیق خواننده ی سنتی دارم هم خواننده ی پاپ این نتیجه گیری از دود رو دقیقترین حالت میدونم :
    قلیون : برای سنتی نابود میکنه صدا رو ، برای پاپ خش سنگین میندازه رو صدا ، طوری که زیاد جالب نمیشه دیگه خوند ! برای هر دو هم تحریر بلند به واسطه ی کمبود ظرفیت تنفسی دیگه نمیشه زد !
    سیگار : برای سنتی زیاد تاثیر نداره ، برای پاپ یه مدل خش ریز میندازه رو صدا که صدای بعضیا به واسطه ی همین خش قشنگ میشه ( چاووشی و محسن یگانه ) و صدای بعضیا زشت میشه ! برای هر دو هم کاهش ظرفیت تنفسی ولی نه به اندازه ی قلیون !

در کل بهت پیشنهاد میکنم اشتباه ما رو نکنی ولی اگه هم قلیون میکشی هم سیگار و خوانندگی هم تمرین میکنی ، قلیون رو کامل بذار کنار ، فقط سیگار بکش ، اما اگه فقط قلیون میکشی ، خیلی خیلی کمش کن ! قلیون واقعاً سم برای خوانندگیه !

6. سبب

سبب عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان ممنون از مشاركتتون توي اين تاپيك ، بسيار مفيده :smile (70):
    از دوستان ديگه هم خواهش ميكنم شركت كنن و تجربيات خودشون رو در اختيار بقيه بذارن

اين قضيه سيگار(يا قليون) رو خيلي از بچه ها دچارشن كه شايد بحثهاي اين تاپيك به دردشون بخوره و باعث بشه يه تصميم درست بگيرن

----------------

فقط يه سوال: يه سري از شما عزيزان گفتين كه روي تنفس تاثير ميزاره و باعث ميشه خواننده نفس كم بياره(خصوصا" موقع اجراي زنده)
    بعد چطور ميشه يكي مثل يگانه كه به قول خودش و اطرافيانش سيگار رو با سيگار روشن ميكنه(حتي همين چند هفته پيش يه مشكل آسمي كوچيك واسش پيش اومد كه اجراي كيش رو كنسل كرد و از اون موقع طبق دستور پزشك سيگارش رو كم كرده) تا الان سيگار كشيدن رو اجراهاش تاثير نذاشته و از پس اجراي اوج آهنگها هم به خوبي برمياد؟

يا مثلا" فرزاد فرزين كه ميگن اجراهاي بسيار قوي داره خصوصا" در گامهاي بالا؟

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    به شدت مخرب هستند این دو.. دوستان خواهشا راهنمایی درست بفرمائید.
    سیگارو مشروب به مرور زمان صدا رو دارای یه غزی و خر خری خفیف میکنند. توصیه اینه که اصلا سراغ اینها نرید.
    با خواننده های زیادی کار کردم که سیگاری هستند و وقتی صدای اوناه رو با کارهای قبلی که ازشون رکورد کردم مقایسه میکنم این تفاوت رو خیلی واضح احساس میکنم.

8. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    مثال بارزش خودم
    از وقتی سیگار رو ترک کردم صدام خیلی صاف شده، و یه خشی توی صدام بود که الآن دیگه نیست (البته من صدای قبل رو بیشتر دوست داشتم که این هم سلیقه ایه)
    مشروب هم که کلاً باعث میشه صدا بگیره که اون هم مقطعی هست

چند روز پیش با یکی از همین خواننده ها صحبت میکردیم درباره ی همین موضوع، میگفت من وقتی قبل از ضبط قلیون بکشم نا خودآگاه نتهای بالایی که میتونستم قبلاً اجرا کنم خوب در نمیاد
    در عوض یکی دیگه از اونها قبل از ضبط و بین ضبط سیگار میکشید و نتیجه اش رو هم مثبت میدید
    هر دوی اینها رو هم اکثراً میشناسن و خواننده های بزرگی هستن

در کل حنجره ی سالم با سیگار آسیب میبینه ولی اینکه نتیجه ی این آسیب به نظر و سلیقه ی شما مثبته یا نه با خودتونه

9. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جناب محبی، من میخواستم بگم ولی یکی از دوستان بلافاصله بعد از من دقیقا گفتن منم دیگه نگفتم...

هرچند این دوستمون بازم خیلی ارفاق کردند که فرمودند روزی 5 6 نخ، ولی منظور من استعمال، مثل خودم بود که دو روزی یه نخ میکشم...

در مورد مشروب هم که معین و شادمهر و ابی و ستار و سیاوش قیمیشی و .... معرف حضور همگی هستند که صداشون روز به روز صاف تر و جوون تر و پخته تر میشه...:smile (6):

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خواهشا شایعه منتشر نکنید.
    من شخصا با معین و سیاوش قمیشی در دوبی بودم.. به جز قهوه چیز دیگه ایی نمیخوردند.. ( جزیئاتش رو دیگه ذکر نمیکنم که ملاقاتمون کجا بود. )

11. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    اصولا خدا یه چیزی به انسان داده اونم عقله.شما اگه قراره بخاطر معروف شدن یا نشدن سیگار بکشی یا نکشی بهتره اصلا دور هنر و خط بکشی.بعضیا فکر میکنن اونی که سیگار میکشه یه آدم خاصیه یا مثلا معروفه یا هرچی... شما سلامتیت مهمتره یا معروفیت؟ حالا فوق فوقش الان سیگار و مشروب میل بفرمایید و بشید معروفترین خواننده ی دنیا.چند سال بعد رو میخواید چیکار کنید؟ ما خیلی خواننده داریم که حتی لب به قلیون هم نمیزنن اما صداهای بسیار زیبایی دارن.مثل این میمونه که به شما بگن از راه دزدی از یه بانک 1 شبه میشه میلیاردر شد و با چند سال زحمتم میشه میلیاردر شد.کدوم و انتخاب میکنین؟ اگه واقع بین نباشین و آینده براتون مهم نباشه و به عاقبتش فکر نکنین مسلما بانک زدن و... پس بهتره بخاطر معروفیت خودتون و جوونیتون رو حیف نکنین.شما وقتی دور آتیش می ایستی اگه دودش بره تو گلوت چشات قرمز میشه و به سرفه می افتی درسته؟ پس هیچوقت فکر نکنین سیگار یا مواد مخدر باعث پیشرفت میشه.شما نه تنها به حنجره تون آسیب میزنین بلکه به تارهای عصبی هم آسیب میزنین و به مرور زمان دیگه نمیتونین ملودی خاصی بنویسین یا تمرکز کنین رو کاراتون.یه مثال خیلی بارزش: دقت کنین به قول شما بهترین خواننده هامون سیگاری بودن.آیا اینا همون آهنگهایی که اون زمان میساختن رو الانم میسازن؟ عطر و بو و حال و هوای اون آهنگا کجا و این آهنگهای جدیدشون کجا.حالا دیگه خود دانید.یا علی

12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    موسیقی که بخواد تحت تاثیر مواد و یا مشروب به وجود بیاد و شکل بگیره هون بهتر که اصلا ساخته نشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  13. سبب

سبب عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    در مورد اين دو عزيزي كه اسم برديد فرمايشتون رو كاملا" تاييد ميكنم چون بنده هم تحقيق كردم همين رو گفتن

ولي مثلا" كسي مثل ابراهيم حامدي رو ديگه همه ي ايران ميدونن مست مست مياد روي استيج و به گواه همه يكي از تواناترين خواننده هاي لايو خون تاريخ موسيقي پاپ ايران هم هست

در صورتي كه مثلا" شادمهر عقيلي كه خودم جز فن هاي با تعصبش هستم ،‌كمي كه زياده روي ميكنه تاثيرش رو به وضوح ميبينيم رو كارش كه افت ميكنه موقع خوندن

همين مثال هاي نقض آدمو گمراه ميكنه...

حرفتون كاملا" متينه و بنده قبول دارم و مواد رو كاملا" مسئله ي مضخرفي ميدونم واسه حس گرفتن

ولي

جالبه وقتي بيوگرافي اكثر بزرگان موسيقي راك دنيا رو ادم مطالعه ميكنه ميبينه طبق گفته ي خودشون يا اطرافيانوشن خيلي از شاهكارهايي كه ساختن(در اواخر دهه ي 60 و اوايل 70) تحت تاثير مواد بوده!!!

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله ... اما کسی مثل اریک کلاپتون بعد از ترک مواد کارهای خوب و بهتری هم داره که ادم لذت میبره

15. سبب

سبب عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    باز هم از همه ي دوستان تشكر ميكنم واسه شركتشون در اين بحث

لطفا" ادامه بدين تا باز هم بيشتر استفاده كنيم :smile (70):

- - - - - - - - - -

واقعا" موسيقي دنياي عجيبيه

16. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    من یه مثال میزنم:"جیمز هتفیلد"!!! تو نوجوانی اونقد کم رو بود که به زور مشروب میتونست رو استیج بخونه! ولی دیدین که سال 2002 با اون موقعیت، ترک اعتیاد الکل کرد.چون هم داشت خونوادش رو از دست میداد، هم کنترل گروهش رو... وتا مرز فروپاشی پیش رفت!

یکی از اثرات مهم مشروب بر خوانندگی...اینه که الکل مستقیم سیستم عصبی رو هدف قرار میده، ماده ی کاتالیز شده از الکل بین سلول های عصبی "حرکتی" قرار میگیره و در نهایت کنترل عضلات رو تحت تاثیر قرار میده.خواننده ای که نتونه عضلات حنجرش رو کنترل کنه....مثل درامیستی میمونه که نتونه تمپو رو حفظ کنه! (حالا ابی چجوری در اون حالت میخونه نمیدونم....یا بعضی ها هم که نوازندگی میکنن!!!!)

17. Ah/\/\ad

Ah/\/\ad عضو سایت

امتیازات:
    +37 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سیگار و مشروب به شدت و بسیار بسیار بسیار بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنید روی صدا تاثیر منفی و مخرب داره ..

بنده در گروه کر تهران فعالیت دارم و زیر نظر اساتید بزرگ آواز کلاسیک مانند بهرنگ شگرفکار و مهدی قاسمی تمرین داریم ..

این عزیزان تاکید بسیار زیادی بر روی این موضوعات دارند و برعکس نظر بچه ها معتقدند که تاثیر چربی ، ترشی و .. بر روی صدا بسیار کمتر از چیزی هست که انتظار دارید و نهایتا 5% تاثیر دارند .. اما سیگار و مشروب صدا رو نابود می کنند ..

18. HAMNAFES

HAMNAFES عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    عین واقعیت رو جناب محبی گفتند من اینو دیدم تو خوانندها اطرافم کسانی که سیگار یا قلیان استفاده می کنند همیشه دچار مشکلات هنجره و سیستم تنفسی هستند واگه توجه کنین به کسای که سیگار میکشن همیشه یه صرفه های بدی میکنند ووقتی دارن صحبت می کنن صدا شون پر خشه که اگه با اون صداخوانندگی بکنن خدا به داد شنونده برسه
    هیچکی با سیگار کشیدن خواننده نشده و نمیشه

19. bahram_plus

bahram_plus عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    گفتگوی جالبی بود.
    فکر کنم مصرف بیش از حد این موارد باعث تغییر در صدا میشه
    خوب و بدش دست شما
    صلاح خویش خسروان دانند.

20. [UnknowN]

[UnknowN]

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : تاثير سيگار روي صدا شايعه يا واقعيت!!

سلام.
    من علاقه ی زیادی به رپ دارم ولی صدای کلفتی ندارم و همین منو عذاب میده!
    میخواستم بپرسم که قلیون (یک روز در میون نیم ساعت) تاثیری روی کلفت شدن صدا داره؟!
    به نظرتون تو سن من (15.5) صدام میتونه خود به خود کلفت بشه؟!!
    مرسی.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. تاثیر سیگار روی صدا

,
  2. تاثیر سیگار بر روی صدا

,
  3. تاثیرات سیگار بر صدا

,
  4. تاثیر دود بر حنجره,
  5. سیگار و خوانندگی,
  6. ضرر سیگار برای صدا,