بي تاب

شروع موضوع توسط M.HAJI ‏29/11/14 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک بي تاب تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دلم بي تاب دستان تو مانده
    همان فردم كه دستان تو رانده
    كنار شهريم از جنس غربت
    دو دستت اين دلم بر غم نشانده

كنار هر دقايق مي نوشتي
    كه با من از جهنم تا بهشتي
    نوشته پاك شد عهدت شكستي
    چقدر ساده تو از مهرم گذشتي

چقدر ساده چه دلگير و غم انگيز
    دو دستت از دو دستم باز ميشد
    دل من در غريبي خانه مي كرد
    دل تو با كسي دم ساز مي شد

دو دستت از دو دستم كرد پرهيز
    اقاقي ها به نفرينت نشستند
    شقايق با پرستو ها هم نيز

به وقت تلخ در يك روز پاييز
    تو از هر نبض احساسم گذشتي
    ز جامي از زلال اشك لبريز

چرا با جور و بي مهري نشستي؟
    كه بند بند تنم از هم گسستي
    مرا بر عهد و پيمانت نشاندي
    شكستي خود همان عهدي كه بستي

كه خون بر لب شدم آشوب و ويران
    دمادم مي رسم بر اوج عصيان
    پر از تشويش و دلشور و شكسته
    سرشك از جنس خون ودل پريشان

گهي با حق نشستم بر نيايش
    دعايي پر ز بغض و پر ز خواهش
    كه بگذر از جفايش خوبه يزدان
    بكن او را ز مهرت خوش نوازش

( محمد حاجي )

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام.
    _اولا کلمه " دو دستت " زیاد تکرار شده.
    _اینجا : "كه با من از جهنم تا بهشتي" نمیدونم درسته یا نه؟به نظر من شاید این جوری بهتر باشه که "که با من تا جهنم یا بهشتی".
    _ "شقايق با پرستو ها هم نيز" به نظرم کاملا اشتباهه.چون "هم " و " نیز " یکی هستن.دیگه هر جور اصلاح می کنین.
    _اینجا هم "بكن او را ز مهرت خوش نوازش" اولا به نظرم "به مهرت" درست تر باشه تا "ز مهرت".دوما احساس می کنم "خوش نوازش " یه عبارت ناچاری ای هست.یعنی وقتی شاعر به بن بست میرسه چنین عباراتی می سازه نمیدونم شایدم من دارم اشتباه می کنم.
    ______ولی این قسمت ها رو خیلی خیلی خوشم میاد.خیلی زیبا نوشتین:

كنار شهريم از جنس غربت

"مرا بر عهد و پيمانت نشاندي
    شكستي خود همان عهدي كه بستي"

در
    طول سرایندگیتون فضا رو باز کرده این و به یک مقوله محدود نپرداخته این و این قدرت تنوع گرایی و حس شاعرانه تونو نشون میده.
    موفق باشین.
    ولی اگه خانم افلاطونی شعرتونو ببینن.احتمالا این بار در خواست کنن رو پاپیروس بنویسن بدن به موزه ها و سازمان میراث فرهنگی. گهگاهی سر بزنین این سایت میراث فرهنگیه. (www.ichto.ir) ببینین اونجا شعرتونو مومیایی نکرده ان؟
    برادر عزیز ناراحت نشین به زبان شعرتون عرض کنم که :محضر حضرت عالی مزاح نمودیم،گرچه کسب رخصت هم نکردیم.از ما بگذرید.:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

آخرین ویرایش: ‏29/11/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. معصومه افلاطوني

معصومه افلاطوني عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    سلام ،خدمت جناب فيضي عرض کنم که اينبار حتما روي سنگ نوشته هاي دوران ماقبل تاريخ در حظور دايناسورها ترانه بعدي ايشونو ميخونيم(شوخي) ،اين کار داراي بار احساسي بالايي هست که اگر به خاطر زبان نوشتاريش نبود ،پتانسيل بالايي براي ترانه خوب شدن داشت،اما شعر زيبايي بود مصرع پرستوها ،يه هجا کم داره که به وزن روان کار آسيب رسونده،توي ترانه اگه بخوايم از اين قالب استفاده کنيم با محدوديت زبان در انتخاب قافيه برميخوريم اما در زبان کلاسيک اين محدوديت کمتر ميشه،شما توانايي بالايي براي سرايندگي داريد و من مطمئنم که با همين تلاش و علاقه اگه ادامه بدين قطعا يکي از بهترين شاعران و ترانه سرايان خواهيد شد،موفق و پيروز باشيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    سلام
    مرسی زیبا بود :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

5. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سلام و درود به دوست عزيز
    در قسمت اول با شما موافقم:banghead-46:
    در قسمت دوم "نيز " معني همينطور ميده
    در قسمت سوم راي ممتنه ميدم:happy-43:
    راستشو بخاي يكي دو نفر هي همراهم هستن پاپيروس بدست افتادن دنبالم چن روزه هر وقت حرف ميزنم عين داركوب سريع انتقال ميدن رو پاپيروس
    يه پاپيروس جديدم آوردن تا 450 مگا بايت روش ذخيره ميشه كلا كارشون درسته . فك كنم از دوستان خانم افلاطوني باشن !!!

6. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    باشه

7. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    :thumbsup:
    خوشحالم كه دوست داشتي كارو مجيد جان
    سپاس از حضورت يدونه باشي
    :thumbsup:

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. پینار

پینار عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    سلام قبل از هر چیز اول انتقاد کنم بعد بقیه ماجرا اولا من با زبان ترانه خیلی مشکل دارم شایدم نظر شخصیم اینه چرا از زبان گفتاری استفاده نکردی ....دومااگه گفتاری به کار نبردی چرا بعضی جاها گفتار و نوشتار رو قاطی کردی تکلیف ترانه باید مشخص باشه یا گفتار یا نوشتار نه وس این دوتا مثلا ما توی شعرای ترک یه شاعر داریم به نام رامیز روشن که نمیدونم ترک ایرانه یا ترکیه یا آذربایجان این شاعر جزو بهترین شاعرای ترکه اون میتونست جایزه ی نوبل رو هم مال خودش کنه اما تنها انتقادی که بهش وارد بود این بود که بین وزن دار بودن و بی وزن بودن شعر مینوشت یعنی تکلیفش با خودش و شعر مشخص نبود من عاشق شعراشم اما چیزی که باعث میشه نظرم بعضی وقتا تغییر کنه یا حوصله شعراش رو نداشته باشم همین حد واسط بودنشه مثلا تویه یه شعر دو بند بی وزن بود یک بند وزن دار بعد مثلا همین طور هی یه خطط در میان تغییر میکرد و خواننده گیج میشد..............مخاطبب دچار همچین حسی میشه.........و اما نقد دومم بعضی از کلمات صرف برای پر کردن وزن اومده مثلا پرستوها هم نیز و از حروف در و از و غیره برای پر کردن جاهای خالی شعرت زیاد استفاده کردی............و نقد سوم اینکه بعضی کلمه ها رو بی نهایت تکرار کردی دقت کردی چقدر از حرف س استفاده کردی؟.........این همه نقدت کردم بزار از نقطه قوتت هم بگم که خیلیا ندارن تا به حال از زبان شعر و کلمات و ظواهر شعر حرف زدم اما از مضمونش چیزی نگفتم مضمونت به نظر من خیلی خیلی قشنگ و جدید بود میدونی قوتش کجاس بعضیا مضمون جدید دارن اما شعر قشنگ ندارن بعضیا مضمون جدید دارن و میتونن بسته به مضمونشون شعر زیبا هم بگن شعرت خیلی قشنگ بود هم موضوعش همم نحوه ی سرودنت البته اگه بدون اشکال در نظر بگیرم..............واما پیشنهاد.......همین مضمون رو حفظ کن و به زبان گفتار یه ترانه ای بگو با این مضمون و واژه ها البته با تکرار کم واژه ها باور کن خیلی قشنگ از آب در میاد...........و پیشنهاد دوم.......کتاب های ترانه مطالعه کن مونا برزویی حامد عسگری بابک صحرایی افشین یداللهی عبدالجبار کاکایی و ترانه های کاملا متفاوت آنا لمسو........وکلی ترانه سرای دیگه.....وپاما پیشنهاد فوق العاده مهم و کارسازم اینه که بری انجمن شعرای شهرتون و شعرات رو اونجا بخونی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی .............در ضمن قبل از هر چیز یک شاعر باش تا ترانه سرا البته یک ترانه سرای با مطالعه و با سواد..........و اما بابت انتقاد و پیشنهاد طولانیم معذرت میخوام اگه سر درد گرفتی لازم بود .........قبلا هم گفتم من شعر هر کسی رو نقد نمیکنم چون این پتانسیل رو در شما و لحن شعراتون دیدم قابلیت ارتجاع و اصلاح پذیری رو دارین بعضی وقتا بعضیا رو که انتقاد میکنی هیچ تغییری نمیکنن........مطمئن باش اگه به حرفام عمل کنی میشه یه ترانه سرای درجه یک اگه به آرشیو وبلاگم هم سر بزنی ترانه گذاشتم از بقیه ترانه راهاgognoosekabood.blogfa.com

9. پینار

پینار عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    کاملا موافقم ...........زبان که نه اما مضمون بیش از اندازه قوی بود به نظرم مضمون مهم تر از زبانه کاملا باهاتون موافقم خانم افلاطونی............به شدت موافقم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سلام پينار عزيزم
    خيلي مفيد بود حرفات با بيشتر حرفات موافقم
    از زبان كتابي و قافيه هاش خييلي خوشم مياد و به نظرم مفهوم رو تو خيلي از جاها بهتر ميرسونه و درك عميق تري به خواننده ميده تركيب كتابي و محاوره هم تو كارم زياده قبول دارم
    در مورد تكرار يك حرف اسرار خود منه از واج آرايي و تكرار يك حرف استفاده ميكنم و اين رو بيشتر يك قوت ميدونم
    از پيشنهادات صميمانه سپاس گزارم به ققنوس كبودت سر زدم :thumbsup:
    ترانه بعدي رو فرستادم با محاوره
    اميدوارم نظرات سازندتو باز بخونم ;)

بارگذاری...