به چه دلیل به آهنگسازی با کامپیوتر رو آوردید؟

شروع موضوع توسط Mohammad Sedighi ‏9/2/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک به چه دلیل به آهنگسازی با کامپیوتر رو آوردید؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

?
  1. برای علایق شخصی

40.6%
  2. رسیدن به آرامش

14.5%
  3. آشنایی این کار رو میکرد و شما هم علاقه مند شدید

1.4%
  4. رسیدن به هدف خود

39.1%
  5. دلایل دیگر ......

33.3%
فعال بودن نظرسنجی چندگانه
  1. Mohammad Sedighi

Mohammad Sedighi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دوستان میخواستم که با ایجاد یه نظر سنجی متوجه بشیم که چند درصد از آهنگسازان ما به چه دلیل به آهنگسازی با کامپیوتر روی آوردن و برای چی این کار رو دوست دارن تا دوستان بدونن که بیشتر اساتید ما با چه هدفی به موسیقی روی آوردن.

اگر چند دلیل دارید چند گزینه را انتخاب کنید.

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    خوب دوست من اگر کامپیوتر نباشه باید همش رو به وسیله ساز زنده اجرا کنیم که البته باز هم نیاز به کامپیوتر هست برای رکورد گیری از ساز ها میکس و...

میشه گفت کامپیوتر عضو جدانشدنی موسیقی دیجیتال هست.مگر این که برای هر بار گوش دادن به موسیقی یک گروه چند ده نفره رو جمع کنید که موزیک رو براتون اجرای زنده بکنند.

وگرنه هیچ راهی جز استفاده از کامپیوتر به اشکال مختلف نیست.

3. Mohammad Sedighi

Mohammad Sedighi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    شما درست میفرمائید ولی منظور من آهنگسازی با کامپیوتر بود چون خیلی از دوستان و هنرمندان و استادان خودشون یک ساز هم مینوازند.

4. oxygenx

oxygenx مدیر تالار پروژه های کاربران تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +814 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    سلام...
    یه جواب ساده داره...
    چرا با اینکه میشه رو کاغذ اعداد رو در هم ضرب کرد،آدما با ماشین حساب و یا کامپیوتر اعداد رو در هم ضرب میکنن!
    (ارتباط معنایی با سوال شما داره)

5. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    یه نفر اگه کامپیوتر نباشه چه جوری میخواد اهنگ بسازه؟؟؟به چند تا ساز باید تسلط داشته باشه؟؟؟کار چند نفر رو باید به تنهایی انجام بده؟؟؟
    اما با کامپیوتر شما براحتی میتونی چیزایی که توی ذهنت هست رو پیاده کنی بدون اینکه حتی یه ساز بلد باشی!!!

6. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    اون زمان که کامپوتر نبوده هم باز با کامپیوتر رکورد میکردن؟؟ خوب اگه کامپیوتر نبود آنالوگ رکورد میکردیم

همین الانم بعضی از استدیو ها هنوزم کامپیوتر ندارن (حتی بعضی از استدیوهای بسیار معروف)

کامپیوتر فقط کار رو راحت میکنه......وگرنه شما هنوزم به بعضی از سازها واسه رکورد زنده نیاز دارید مثل گیتار و گیتار الکتریک و حتی سازهای بادی و درامز و ... (همه سازها بنظر من) چون بسیاری از تکنیکها هست که با کامپیوتر قابل اجرا نیست یا بسیار زمان بر هست

احتیاج نیست شما به همه ساز ها تسلط داشته باشی کافیه عملکرد ساز رو بدونی و بدونی از اون ساز چی میخای
    پس نوازنده واسه چی اختراع شده!!! :دی

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بحث تکنولوژی هستش دوستان که نباید از این قافله عقب موند
    فکر نمیکنم کسی از شما ها تا حالا روی نوارهای کاست 8 لاین متال که با مولتی ترکهای کاستی و تا 8 ترک رو رکورد میکرد کار کرده باشه. اما من اینکار رو انجام میدادم.
    اما بحث سیستمها و کار با اونها به پیشرفت تکنولوژی و نیاز شما بر میگیرده.
    شما تکنیکهای نوازندگی گیتار رو بلد هستید اما نوازنده خوب گیتار در دسترستون نیست اینجاست که تکنولوژی به کمکتون میاد و با علم شما در مورد نحوه نواختن گیتار میتونید از vst استفاده کنید. هر چند که جای ساز زنده رو نمیگیره.

8. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    زیبایی کار رو کاری ندارم اما کیفیتش هم مثل امروز بود؟؟؟

خوب حرف من اینه که ما داریم یه نفره کارو انجام میدیم!
    پای سیستم میشینیم ویولون میزنیم گیتار میزنیم و صد تا ساز دیگه!اما تو دنیای واقعی(خارج از نرم افزار) ادمی پیدا میشه که همه این سازهارو بلد باشه؟؟؟

9. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    انواع عملیات نوشتاری تایپ و چاپ و طراحی و.... حال با کامپیوتر!!!

انواع اطلاعات افراد و امور مالی و امور بانکی و امور شهری و ... درقدیم دفترچه و پرونده و پوشه و ...
    حال (کامپیوتر... و تمامی اطلاعات داخل یک فلاپی!!!!!...)

نقشه کشی و طراحی و .... در قدیم با کاغذ و قلم و خط کش و گونیا و.... حال با یک نرم افزار اتوکد و.... !!!

ویرایش عکس و فیلم .... .. با نرم افزارهایی نظیر فوتوشاپ و انیمیشن و پیریمیر و یولید ویدیو استدیو و ...!!!

ساخت اکثر مواد خوراک,پوشاک,مواد شیمیایی,وسایل الکتیریکی,ماشین آلات,ابزار آلات و ....تمام اول به کمک نرم افزار های کامپیوتری از لحاظ کمی و کیفی و مقدار و اندازه دقیق حساب شده و بعد توسط دستگاه ها به وجود می آیند./...

آهنگسازی هم همینطور اول دستگاه های آنالوگ و میکسر و نوار و ... حال با کامپیوتر....(هم دقیق تر.... هم راحت تر...)

بی دلیل نیست که می گویند: ( کامپیوتر بزرگترین اختراع قرن...) :smile (10):

10. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    صرفه جویی در وقت و هزینه

11. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    نمیشه نگفت نیست. هستند کسانی که سازهای زیادی مینوازند
    برای مثال حسن شماعی زاده بیشتر سازهای بادی رو مینوازند و همچنین گیتار و پیانو.
    یا شادمهر عقیلی گیتار ویولن و پیانو.
    حالا شاید تو همشون کاملا استاد نباشند.
    یا اقای چستر تامپسون که با گروه سانتانا کار میکنن در درامز و کیبورد مخصوصا organ کاملا تخصص دارند.
    کسی که اسم تنظیم کننده روشه باید دست کم در دو یه سه ساز تخصص داشته باشه و باید به زبان بیشتر سازها و تکنیکهاشون در نواختن آشنا باشه.
    برای مثال در سازهای بادی و در مدل های مختلف اونها رنج توان و صدادهی اونها محدودیت هایی هم هست
    یا مثلا من دیدم که دوستی از سمپل ویولا استفاده کرده و اومده در بالاترین اکتاو کیبوردش از صدای این ساز استفاده کرده ! در حالیکه رنج صدایی این ساز محدوده خاص خودش و داره و ایشون این موضوع رو نمیدونستن. البته الان دیگه شرکتهای تولید کننده سمپلها موقع تولید اونها رنج واقعی اونها رو روی کیبورد قرار میدن مثلا در سمپل فیلار مونیک اگه شما صدای ویولا رو باز کنید میبینید که مثلا از نت دو چهارم به بعد کلاویه ها صدایی ندارند چون واقعا اون ساز در اون رنج نمیتونه صدایی داشته باشه. یا همینطور گیتار باس

12. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ممنون از صحبت های جناب محبی.
    به قول جناب محبی یه آهنگساز و تنظیم کننده باید دست کم چندین ساز رو تخصصی بشناسه و بنوازه اما فرصت انسان اجازه نمی ده که بخوایم تمام سازها رو در حد استادی یاد بگیریم !!!!
    اینجا علم سازشناسی به دردمون میخوره که یکی از علومی هست که برای یک آهنگساز واجبه !
    مطالعه و شناخت سازها.

13. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    علم پيشرفت ميكنه و انسان هم از اون علم بايد به نحوه احسن استفاده كنه. خوب نه تنها موسيقي خيلي كارهاي ديگه مثل علم فيلمبرداري عكاسي و . . . با كامپيوتر اسان شد و الان دليل پيشرفت اين همه كيفيت هاي برتر و . . توسط كامپيوتر انجام ميشه.البته همين امر در ايران باعث شد كه افت موسيقي پيدا بشه اما كيفيت پيشرفت كنه مثلا 30 سال پيش شايد موزيك هايي كه شما گوش ميداديد خيلي دلنشين و ماندگار بود اما الان اينگونه نيست جاش رو با كيفيت عوض كرده و اينها همه توسط كامپيوتر كه برنامه ها اومدن كار رو اسان كرد.
    به طور كلي براي اسانتر شدن كار.

14. majid_sz

majid_sz عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    من خیلیخسته شدم از بس که منت درامر و بیسیست و کیبوردو... رو کشیدم.
    آخر سر هم هیچ کدوم نمیتونست چیزی که تو ذهنمه رو پیاده کنه!

15. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    الان اگه کسی بخواد یک کار رو به صورت زنده ضبط کنه واقا هزینه های زیادی و باس بده

حساب کنید یک موزیک لایت و اروم که سازهای زیادی هم نمیخواد

پیانو-گیتار-بیس-درام-پرکاشن

اولا واسه ضبط صدای این سازها نیاز به یک استودیو ی حرفه ای داریم که این خودش واسه ضبط و میکس و مستر یک هزینه ی زیاد و هنگفت داره

دوم نوازند ه ی هرکدوم از این سازها خودشون یه عالمه پول میخوان واسه اینکه بیان و بنوازن

یک مسئله دیگه:نشستن و نوشتن نت تک تک این سازها واقا زمان بر و سخته

امات امروزه کامپیوتر سازهایی مثل پیانو درام و پرکاشن و ویالن را واقا به زیبایی و طبیعی در میاره
    برخی سازهارو که دیگه نمیشه تو کامپیوتر اورد باید به صورت زنده ضبط کرد

اما دیگه استفاده از ساز تو این روزها بیشتر برای کنسرتها کاربرد داره

16. amin8242

amin8242 عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    البته من آهنگساز نیستم! ولی به نظر من اگر ما برای حساب کردن از ماشین حساب کمک می گیریم چون ماشین در حساب کردن از ذهن انسان دقیق تر عمل می کنه و در حساب کردن "دقت محاسبه" هست که مهمه!

اما در هنر موسیقی "احساس" هست که مهمه! و در کل اون حس لذتی هست که قراره شما از یک آهنگ ببرید!

البته منظورم از لذت این نیست که شیشه های ماشین رو بالا بکشیم و سیستم رو ولوم بدیم گوبس گوبس!!!

منظورم اینه که فرض کن کنار یه رودخونه نشستی میخوای چشماتو ببندی و به صدای زیبای گیتار گوش بدی!

خوب اگه ساز زنده باشه خیلی بیشتر به آدم حس لذت می ده تا صداهای ساختگی کامپیوتر! چون ساز درش روح هست! روحی که در صداهای کامپیوتری کمتر وجود داره!

ولی به هر حال باید دید در نهایت اون چیزی که قراره با سیستم های پخش مثلا خونگی گوش داده بشه چی هست و کیفیت خروجی ما چیه!

اگه در یک تِرک صوتی بشه گیتارش رو با کامپیوتر ساخت و با کیفیت بالا روی آهنگ قرار داد چه دلیلی داره که n تومن پول داده بشه به نوازنده که بیاد گیتار بزنه! تکنولوژی در تمام عرصه ها به بشر کمک کرده و مثل یه کاتالیزور باعث شده از راههای کوتاهتری به هدف رسید! منتها باید دید که این کاتالیزور خودش باعث نشه که هدف بدست اومده با هدف مطلوب و هدف متعالی تفاوت داشته باشه!! ینی ساختن آهنگ با کامپیوتر باعث افت کیفیت کار و تصنعی شدن آهنگ ها نشه!

هیچ فکر کردین چرا با وجود اینکه روز به روز آهنگ ها و خواننده ها زیاد میشن اما خواننده ها و آهنگ های انگشت شماری هستن که مخاطب های زیادی دارن؟؟؟ یه دلیلش همینه که استفاده از کامپیوتر ها به قدری زیاد شده که آهنگ ها دارن از حالت هنری به حالت صداها و آواهای تصنعی گرایش پیدا می کنن... باور کنیم که شنونده ها هر چقدر هم که در زمینه موسیقی تخصص نداشته باشن اما گوش صداهایی که توش هنر واقعی خوابیده باشه از صداهایی که درجه هنریش کمتر باشه رو خوب تشخیص میده.

به نظر من بهتره کامپیوتر کمک کننده به آهنگساز ها باشه! نه اینکه همه کاره باشه! به نظر من بهتره حداقل ساز اصلی یه آهنگ زنده نواخته بشه و سازها و آهنگ های زمینه توسط کامیپوتر ساخته بشن.

البته برای خواننده های معروف و پرطرفدار که از نظر مالی هم مشکلی ندارن بهتره سازهای زنده بیشتر به کار برده بشه که بعدا واسه کنسرت هم مشکلی نداشته باشن.

به هرحال مثالی که من میزنم میگم فرش ماشینی هم داریم فرش دست باف هم داریم!

هر دو تا فرش هستن! فرش ماشینی خیلی سریع تر و به قول شما با تکنولوژی ساخته میشه!

و فرش دست باف خیلی وقت گیر و زمان بر و انرژی بر هست تا درست بشه!

اما ارزش فرش ماشینی کجا و ارزش فرش دست باف کجا...

17. mrz

mrz عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    چرا کامپیوتر؟

ممنون از دوست عزیزی که تاپیک مهم رو باز کرد
    بحثی که باید تو چنین سایتی انجام بشه و به نتیجه برسه

"چرا با کامپیوتر آهنگسازی میکنید؟"
    خوب آهنگسازی تشکیل شده از چند مرحله
    1-ایجاد یه ایده ی مفهومی که منجر به یه حال و هوای موسیقیایی تو مغز آهنگساز میشه که تو این قسمت کامپیوتر نقشی نداره

2- تبدیل این حالو هوا به صداها بصورت ریتم، فواصل، رنگ، بافت...
    تو این مرحله به آزمون و خطا نیاز هست
    به ویرایش نیاز هست
    نت نویسی هست
    دسترسی سریع به صداهای مورد نیاز و و و
    و بله به نوازندگی با ساز تخصصی خودمون هم نیاز هست...
    "اینجا دقیقا طبق گفته ی دوستمون یه ماشین حساب کارو راحت تر میکنه هرچند که هنوزم خیلیا تو بازار پیرو سلیقشون از چرتکه استفاده میکنن"
    اما من با گیتار و کیبورد و یه نرم افزار این مرحله رو راحت تر سپری میکنم.
    و این مرحله هیچ ربطی به اینکه آخرش من ساز زنده میخوام یا کامپیوتری نداره.

3-حالا صداهایی که تولید کردم بعضا با چیزی که تو مغزم بود توفیر داره پس دو راه دارم:
    الف)فعلا صدامو با کامپیوتر شبیه سازی میکنم تا روزیکه پولدار شم یا وقت کنم برم استودیو
    ب)امکانشو دارم میرم استودیو و با سازهای زنده ی مورد نیازم...
    -چیزی که مهمه به نظر بنده فضای خلق شده ی درونی ماست که وقتی میخوایم اینو به صدا تبدیل کنیم دیگه" گیتار پیانو ویولا ترومپت یا سینتی سایزر همه ابزارن که باید ازشون بنا به نیاز استفاده بشه"

پ ن:

چرا صدای کامپیوتری؟
    به نظر من
    وقتی من صدا، و یا حال و هوایی رو نیاز دارم برای آهنگم ،که مطلقا کامپیوتریه ،دیگه نیازی به نوازنده ندارم.
    مثال ِ دوستمون که: "فرش ماشینی ، فرش دستباف نمیشه" وقتی صادقه که ما بخوایم فرش دستباف رو با ماشین شبیه سازی کنیم...بله ...وقتی من بخوام حالو هوای "گیتار زنده" رو با کامپیوتر شبیه سازی کنم ،شکست خواهم خورد، اما گاهی من به یه صدای کامپیوتری نیاز دارم. و اصلا هدفم همون حال و هوای کامپیوتریه. چه بسا فرشایی که باید با ماشین بافته شن چرا که نقش و نگار اسلیمی و ظریف ندارن و متریال مدرنی دارن که دست نمیتونه ببافشون، و حال و هوای ِمعماری ِ منو ،چنان بدیع میکنه که لذتشو ببری. اما ارزش فرش دستباف از بین نمیره به عنوان اثر هنری ولی کاربریش جای خودشو داره.
    سینتی سایزر مثل یه ساز جدید میمونه که هر انسانی ممکنه ازش خوشش بیاد و باهاش کار کنه.
    نباید نسبت به تکنولوژی پادتن ترشح کرد. شاید اگه درویش خان امروز بود با سینتی سایزر کار میکرد و حتما هم موفق بود. و شاید اگه عثمان خافی امکانشو داشت...و حتما موفق بود. اینا سلیقست چرا روزی که گیتار بوجود اومد بعضیا به این صدای جدید رو آوردن؟ چون یکی از انتخاباشون بود.الانم موسیقی الکترونیک یکی از انتخاب های ماست..
    و بحث بعدی که مطرح شد:
    چرا با پیشرفت تکنولوژی، تعداد آثار هنری ،افزایش چشمگیر می یابد، اما تعداد آثار هنری ِموفق ،افزایش نمی یابد؟
    به نظر بنده ی حقیر:

مقصر تکنولوژی نیست که کار من ِنوعی زیبا نیست، مقصر خود من هستم که درک هنری ندارم و اصلا هنرمند نیستم. اما تکنولوژی ،تکنیک ِهنرمندان رو در اختیار ِ "من ِ بی هنر"قرار میده (اما نه تئوری و تجربه ی اونارو) پس:

-من برای مغازه ی خودم تابلو نیاز دارم. چرا برم دنبال گرافیست؟ پسرم فتوشاپ بلده، سر کوچمونم پلاتر هست برام چاپش میکنن.پس پسرم! بیا برام یه تابلو درار، عکس خودمو بزن روش ،زیرشم بنویس: بقالی برادران شایسته خو!
    (درک پایین گرافیک در تبلیغات)

-ممد اصفهانی معروفه چرا من نباشم؟(درک پایین اهداف هنری) امشب یه اف ال استودیو میخرم تو نت اسمشو شنیدم .داداشم ارگ بلده میکروفونم که تو جمهوری دیدم میخرم. منم یه آلبوم میدم.(تکنولوژی در دسترس عموم) اسم هنریمم میزارم ممدرضا شالیزار! پسر عمومم دوربین full HD خریده یه کلیپم میدم. حمید شبگردم که رفیق قدیمی، کانال زده تو ماهواره آهنگمو میدم پخش کنه....(تکنولوژی در دسترس باعث افت میانگین سطح هنری جامعه میشه)اما هنرمند همیشه هنرمنده. و هنرمند همیشه وجود داره.

مثلا اگه واروژان عزیز یا بابک بیات عزیز و خیلیا اگه امروز بودن شاید پیرو سلیقشون از صداهای الکترونیکی استفاده میکردن و حتما هم موفق بودن چرا که هنرمند بودن.نه تکنیسین ِصرف. اونا تکنیسین و تئوریسین در کنار هم بودن.

بدرود

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏7/5/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  18. idbiid_mehdi

idbiid_mehdi عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 1 / -0
    نرم افزار:
    اگه بخوام بصورت مختصر بیان کنم :

برای من موسیقی بهترین راه برای بیان اون چیزیه که درونم وجود داره و با زبون نمیشه بیان کرد . کامپیوتر مبتونه یه مکمل باشه برای رابطه ی احساس من با یه ساز و شنونده ....

19. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته هرگز فراموش نكنيم كه كامپيوتر صرفا ابزاري هستش در اختيار ما براي كار كردن راحتتر و بهتر.
    متاسفانه اينروزها بيشتر ميبينيم دوستان شدن ابزاري در اختيار كامپيوتر

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  20. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    همه حرفاي دوستان صحيح و درسته ..

اما نظر من :

اگه كسي واقعا بخواد حسش رو بيان كنه مي تونه با سازي كه دستشه هر كاري بخواد بكنه اونم بدون كامپيوتر ...
    جناب محبي صحيح گفتن ...
    اين نظر من بود ...
    كاملا شخصيه .
    يا حق

بارگذاری...