بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید)

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏27/11/12 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید) تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.امیدوارم حال همه خوب باشه.آقا خیلی سردرگمم.من یه ساله میخوام یه استدی بزنم اما نمیدونم از کجا شروع کنم.هرچی میپرسم به جوابی که میخوام نمیرسم.یعنی کسی جواب کامل نیده.باید چیکار کنم آخه؟

- - - - - - - - - -

راستش من 2 تا طرح تو ذهنم دارم اما نمیدونم کدوم بهتره.یکی اینکه یه اتاق 12 متری 3*4 درست کنم با نئوپان.ارتفاعش 2 متر.وسطشم با نئوپان جدا کنم.یه طرف اتاق رکورد و یه طرف اتاق میکس.یا یه طرح دیگه اینکه همین اندازه ها رو فقط یه ریل کشی کنم و وسط ریل ها پشم سنگ و پشت و روی ریل ها رو کناف گچی بزنم و ....به نظرتون کدوم بهتره؟

2. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست ِ من وقتی سوال رو به این صورت مطرح می کنید واقعا جوابی نمیشه داد
    فرمودید می خوایید استودیو بسازید
    اما نه توضیحی در مورد محل دادید، نه توضیحی در مورد تجهیزاتتون دادید، نه توضیحی در رابطه با کاری که قرار هست انجام بدید دادید و نه مقدار بودجه رو مشخص کردید
    چجوری میشه راهنمایی کرد؟

3. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    راست میگید.واقعا عذر میخوام.بخدا از بس ذهنم درگیره.شما جسارت من و ببخشید.چشم عرض میکنم.خوب ببینید من سخت افزارهام که یه کامپیوتر و 1 جفت مانیتورینگ 6 اینچ و که البته واسه مانیتورینگام 3 پایه خریدم.یه ارگ گه رو پایشه.اینا تقریبا نصف جارو میگیره.خوب البته فکر میکنم یه اتاق 12 متری مناسب باشه.راستش من میخوام با حدود 2 تومن که کلی هم قرض کردم و التماس کردم تا بگیرم قرار شده یه استدیو بزنم که آکوستیک خوبی داشته باشه.یعنی یه چیزی باشه که بشه توش کار خوب انجام داد که 2 نفر آدم رومون حساب کنن و بیان کاراشون و اینجا ببندن.ببینید یه زیر زمین هست که من یه گوشه از این زیر زمین و که 4 تا فرش 12 متری توش جا میشه رو قراره یکی از این 12 متر و بکنم استدیو.خونه شمالی هست.این فرش 12 متری هم دقیقا جلوی پنجره های بهارخوا یا همون ایوون هست که چون زیرزمینه ما بش میگیم گلخونه.خلاصه.میخوام ارتفاعش 2 متر باشه که از هزینم کم بشه.فکر نکنم ارتفاعش 2 متر کم باشه.حالا بهترین راه چیه؟درضمن من در این استدیو میخوام طبق معمول کار رکورد و میکس و کستر رو انجام بدم.رکورد سازهای آکوستیک و ویولون و خواننده و اینا.و اتاق میکس هم میخوام طوری باشه که قشنگ آکوستیک باشه و صدا داخل اتاق رکورد نره.صدا از اتاق کلا بیرون نره.صدا داخل هم نیاد.شنیدم پشم سنگ عایق خیلی خوبیه.اما اینکه جند لایه باشه.چه ضخامتبی اشه.پشت بزنم؟رو بزنم؟لای دیوار بزنم؟اصال با چوب درست کنم استدیومو یا با ریل کشی و کناف گچی؟که جدیدا تو ساختومنا هست.یا مثلا پنجره ی بین اتاق میکس و ددروم به صورت 7 بخوره؟صاف بخوره؟جنس شیشه چی باشه؟درها از چه جنسی باشن؟اینا دیگه.چوطری در و چفت کنم که صدا نره و نیاد.توروخدا کامل راهنماییم کنید

4. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    سلام
    کلا از نئوپان برای جدا کردن کنترول روم و دد روم بیاین بیرون چون شاید اکوستیک بشه و ریورب نداشته باشین ولی ایزوله نمیشه و باز هم صدا داخلش میره
    بهترین کار ایا استفاده از اجر و سیمانه یا اجر هایه سفالی که بینش هواست یا دیوار گچی پیش ساخته
    من خودم از دیوار گچی پیش ساخته برای 3 تا استدیو که طرح داخلیشو اجراش دست من بود استفاده کردم و خوب هم جواب گرفتم
    از نئوپانو دیوار چینی هم ارزونتر در میاد هر یه دونش 1700 و هرستا دونش یک متر مربع میشه حالا خودت میتونی حساب کنی
    اگه از نظر مالی مشکل نداری میتونی این دیوارو دوجداره با استفاده از همین گچ ها بزنی یعنی دوتا دیوار مجزا که بینشون 15 تا 20 سانت فاصله بندازید
    شیشه هم میتونی به صورت( ...... // یا|/ یا / \......) بزنید که فکر نمیکنم زیاد تاثیری داشته باشه شما از شیشه هایه ضخیم و با 15 سنت فاصله از هم بزنید خوبه حالا یا کج یا راست
    من فکر میکنم سقفو بخواین بیارین پایین خودش هزینه بر باشه پس همونو خرج اکستیکش کنین بهتره

اگر بتونید یه پلان نقشه از زیر زمین و طیغه هاییی که میخواین بکشین رو بذارین بهتر میشه نظر داد

چوب کشی هم بعد دیوار کشی بزنید که جزو مراحل اکوستیک هستش
    سوالی بود در خدمتیم.............

5. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    چشم من پلانش رو نقاشی میکنم و میدم

- - - - - - - - - -
    بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید)-Untitled.jpg

فایل های ضمیمه:

• بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید)-Untitled.jpg
      Untitled.jpg
      اندازه فایل:
      2.8 KB
      نمایش ها:
      5
    • بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید)-Untitled.jpg
      Untitled.jpg
      اندازه فایل:
      2.8 KB
      نمایش ها:
      5
  6. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام. دوستان نظرشون رو گفتن و نظرشون درسته. ولی باید درنظر داشته باشی که اصلاً تو اون شرایط میتونی کار کنی؟ (سقف کوتاه و .....)
    مثلاً من اتاقی که توش کار میکس و مستر رو انجام، جایی هست که نور کافی و طبیعی و هوای تازه در اون جریان داره، ساعت ها بدون خستگی کار میکنم.
    والا بیشتر کارای خودمو تو استودیوی خودم انجام میدم چون استودیوی دیگران حسابی خفه و تاریکه و من نمیتونم تحمل کنم!
    به نظر من هزینه ی بیشتری بکنی برا جنس و رنگ دیوار ها و هم چنین از شیشه های دوجداره استفاده کنی، بهتر از اینه که با سرهم کردن، یه چیزی بسازی که حتی خودتم نتونی توش دووم بیاری! پس یه کم بیشتر مایه بذار؛ هم آکوستیک بهتری داری هم شیکترو دلباز تره.
    ضمناً حواست به چینش لوازمت هم باشه که هم دمه دست باشه و در عین حال مکانتو شلوغ نکنه و برا هر چیزی جای مشخص تعیین کن.

7. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ببخشید من زیاد بلد نیستم عکس بزارم.ببخشید عکس کشیده شده.خوب میبینید که 1 قسمت از زیرزمین رو که 12 متر هست رو میخوام استدیو کنم.تصمیم داشتم دیوار کشیمو با این ریل های آهنی انجام بدم.که داخلشون پشم سنگ قرار بگیره که با قهوه ای نشون دادم.اون بنفشام در اتاق ورودی و اتاق رکورد هست.اون آبی هم شیشه ی بین ددروم و اتاق میکس هست.حالا باید چیکار کنم؟

- - - - - - - - - -

بله دوست عزیزم.حرف شما کاملا منطقیه.فقط نمیدونم هزینه ی بیشترش و از کجا بیارم.همینم قرضه.اما در مورد چینش وسایل هم.یه تصویر از لوازمم میگیرم میزارم ببینید چکارش کنم بهتره

8. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    حیف که اینجا فرومه اقتصادی نیست، وگرنه درباره همونم بهت راهنمایی میکردم که همین 2 تومنتون بشه 3 تومن تو 1 ماه.
    باشه، آره،اگه هم تصویر سخته براتون، لیست کنین تا بشه بهتر نظر داد. در ضمن شاید مجبور بشی که یه چیزایی مثل قفسه بندی و یا یه سری بُرد روی دیوار هم بسازی که کاری نداره.
    ولی اینو مد نظر داشته باش که هر کی هرچی الان بهت بگه و حرفش هم درست باشه، ولی در نهایت نظر و سلیقه ی خودتون شرطه.

9. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بلاتکلیفی در ساخت استدیو(کمکم کنید)-2012-11-27 21.19.30.jpg
    سلام.ببخشید دیر شد.آقا این دقیقا همون فرش 12 متری هست که قراره استدیوی من بشه.حالا بگید باید چیکار کنم.آیا جاش خوبه؟

10. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    به نظر من این میتونه یه استودیوی مشتی بشه پسر!!!
    تقریباً چینش رو رعایت کردی. ولی 3 تا پیشنهاد هم من دارم
    1- اینکه مانیتورات رو پایس که عالیه، فقط یه کم به زاویه و ارتفاعشون دقت کن.(تو همین سایت مطلب راجع بهش زیاده)
    2- کیبوردتو یا بذار جلوی کامپیوتر (که چون رو پایه هست و داری از میز معمولی کامپیوتر استفاده میکنی عملاً این چیزی که گفتم نمیشه!)
    یا اینکه بذار سمت راست کامپیوتر، که هم رفتو آمدت راحتر باشه هم اینکه فاصله دستات با کیبورد و موس کامپیوتر کمتر میشه و راحتتری.
    3- اگه پایه میکروفونت میخواد تو همین اتاق باشه و تو دد روم نره، یه جایی بذار که وقتی پشتش وایسادی راحت بتونی به بدنت مانور بدی.
    درباره خورده ریز ها هم هست که دیگه اونارو با سلیقه ی خودت بچین (مثل کابل ها، رابط ها، تبدیل ها و ...)

11. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,602 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    این دیواری که فرمودید با ریل کشی و پنل گچی و پشم سنگ میسازید در واقع دیوار جداکننده از محصولات شرکت کناف هست، اگه خوب کار بشه نتیجه ی خوبی میده البته قطر دیوار در حالت نرمال کم هست که برای ایزوله کردن نسبت به فرکانسهای پائین نمیشه روش مطمئن حساب کرد برای همین توصیه میکنم با ضخامتی که مناسب فضای شما هست کار کنید

اگه مشکل بنائی و کارهای اینچنینی ندارید بهترین و موندگارترین کاری که میتونید بکنید دیوار با آجر و سیمان بکشید، و یا همونطور که دوستمون هم گفتن از دیوار گچی استفاده کنید

نئوپان رو به هیچ وجه توصیه نمیکنم برای همچین کاری

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  12. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنونم از نظرتون.خوب در مورد میکروفون که,این میکروفون قراره بره تو اتاق رکورد که رکورد بگیریم دیگه.من قراره روی همین فرش اتاق رکوردم داشته باشما.یعنی جدا.اتاق میکس.اتاق رکورد.که همهی استدیوها دارن

- - - - - - - - - -

استاد از نظرتون ممنون.فقط یه چیزی.راستش دقیقا از نظر بنائی آنچنانی مشکل دارم.یکی اینکه خانواده پشتم نیستن و ... خلاصه اصلش همین اختلاف با خانوادس.یعنی نمیشه هیچ کاری کرد؟شانس مارو.خوب اون دیوار جدا کننده ها رو نمیشه ضخیم تر گرفت که کار همون دیوار سیمان و بکنه؟

13. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,602 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    خیر اگه با ضخامت خوب درست کنید مشکلی نیست، ضمن اینکه دانسیته ی پشم سنگ و میزان فشردگی اون هم تا حدود بسیار زیادی تاثیر داره، دیوار جداکننده یکی از مزیتهایی که داره اینه که بعدها برای جابجائی با مشکل خراب کردن اون روبرو نیستید و خیلی راحت تر از بقیه ی موارد میتونید اون رو باز کنید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  14. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    فقط یه چیزی هم من باز یاداوری کنم که حواستون به فضای داخلی ددروم باشه که یه وقت تنگ و ناراحت و خفه نباشه.
    در کل به نظر شما با این امکانات میتونین یه نتیجه ی خوب بگیرین، یه نتیجه ای که خودتون حسابی راضی میشین.
    موفق باشین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  15. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    استاد میشه بفرمایید که ضخامت پشم سنگ چقدر باشه؟این دانسیته که عرض کردید چقدر باشه؟

- - - - - - - - - -

ممنونم دوست خوبم.یه سوال.راه تهویه رو چطوری قرار بدم؟برای رد کردن کابلهای میکروفون و هدفون از ددروم به اتاق میکس چیکار کنم؟و اینکه سقف رو چیکار کنم؟کف رو چیکا؟

16. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    تهویه بهترین راهش یه پنل اسپلیته که از بودجه ی شما خارجه. یکی هم وجود پنجره با شیشه ی دوجدارس که اینم برا شما نمیشه. تو شرایط شما تاحالا نبودم و نمی دونم باید چیکار کرد! ولی یه نظر دارم اونم از یه فن استفاده کنین که اونم اول از همه بیصدا باشه (که هر کاری کنین باز هم صدای برخورد هوا با توریه روش تولید میشه) و هم اینکه جهتش سمته دیافراگمه میک نباشه. پس فقط تو زمان های تمرین و بین ضبط روشنش کنین.
    برا رد کردن کابل ها که یه سوراخ رو دیوار ددروم هست که دورشم با یه عایق مثل ابر پر میکنین که همونم باعث نشت صدا نشه. جهت سوراخ هم که بستگی جای میک و ارتفاع و هم چنین جای میکسر یا کارت صوتتون تو اتاق کنترل داره.
    کف که بهتره موکت باشه که هم بدون کفش بشه توش رفت (مثلاً من پابرهنه تمرکزم بهتره و فرکانس های پایین صدام رو بهتر حس میکنم!) هم اینکه از اون حداقل ریوب تو ددرومتون هم کم میکنه.اگه فرش هم باشه خوبه.یه چیزی که هم راحت باشین هم باعث طنین تو صدای ورودی به میک نشه.
    سقف هم از همون جنس دیوار ها باشه، اگه نمیشه حداقل قسمت پشت سرتون (بالا رو سقف) رو حتماً یه تیکه عایق بچسبونین تا از بازخورد صدا به سمت میک جلو گیری کنه.

17. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    با این مکانی که دارین یه استدیو تجاریه خوب میتونین بزنین
    من جایه شما بودم کل اون جایی که سیستمتون هس رو دد روم میکردم کنارشم یه اتاق انتظار..این طرفی هم که دوربی هم و عکس گرفتی کنترول روم میکردم

به نظر من بهترین هارو کار کنین و یه چیز خوب دربیارین و هرجا بودجتون تموم شد صبر کنین تا دستتون بیاد و ادامش بدین حیفه جا به این خوبی اکوستیک خوبی نداشته باشین

18. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,602 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    مقدار دانسیته رو موقع خرید میتونید با مشورت فروشنده و توضیح مقدار صدای مزاحم (برای شما مقدار معمول ولوم مانیتورهاتون) و همجنین نمونه های مختلف از محصولات اون شرکت یا فروشگاه انتخاب کنید
    ولی برای ضخامت توصیه میکنم دو لایه پشم سنگ استفاده کنید که خیالتون راحت باشه (این مورد میتونه با فشردگی بیشتر پشم سنگ، انجام نشه)

19. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ببخشید اینجارو متوجه نشدم اصلا.میشه واضحتر بگید/؟

- - - - - - - - - -

استاد یعنی من میرم اونجا که بخرم چی باید به فروشنده بگم دقیقا؟
    مانیتورینگهای من 6 اینچ هستن.

20. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خوب اینکه جنس سقف از جنس دیوار ها باشه که روشنه.
    در باره ی اون حالتی که گفتم، فکر کنین الان جلوی میک استادین، دقیقاً بالای سرتون ولی عقب تر، طوری که نبینین اون پدِ عایق رو. البته اگه کلاً سقف آکوستیک میشه که دیگه نیازی به این کار نیست.

بارگذاری...