بعد ضبط اهنگ باید چه کاری کنم؟

شروع موضوع توسط masuodbm20 ‏22/11/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک بعد ضبط اهنگ باید چه کاری کنم؟ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. masuodbm20

masuodbm20 عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    باسلام خدمت دوستان عزیز
    دوستان
    من یه بیت دارم که میخوام روش بخونم میخوام بدونم بعد از ضبط صدا روی بیت
    این اهنگ نیاز به چه کار هایی داره و اینکه میخوام بدونم تنظیم اهنگ یعنی چی
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Clapton

Clapton عضو سایت

شغل :
    عاشق موسیقی
    امتیازات:
    +289 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    با سلام دوست عزیز
    در وهله اول دوست من اول اون بیت ( یا موزیک ) مد نظرتون باید تنظیم بشه و ازش یه کار تر و تمیز و مرتب و میکس شده ( میکس موزیک ) در بیاد بعد نوبت به ضبط وکال میرسه که باید تو استودیوی خوب وکالتون ضبط بشه و در نهایت موزیک و وکال میکس بشن تا یه کار شسته رفته ازش در بیاد لازم به ذکر است که کسی که میکس رو بر عهده میگیره باید واقعا کارش باشه و معنای میکس و مسترینگ رو بدونه تا بتونه کار ایده آلی رو تحویلتون بده.
    در مورد سوال دومتون هم باید خدمتتون عرض کنم که وقتی آهنگساز ملودی مورد نظر خودش رو ساخت کار به تنظیم کننده سپرده میشه تا با استفاده تجارب خودش از اون ملودی یه کار بسازه ( منظورم از کار همون آهنگ شما هست ) در واقع این تنظیم هستش که وقت زیادی میبره تا تکمیل بشه البته خوب نا گفته نماند که میکس و مسترینگ هم زمان خودش رو میبره و فوق العاده هم حساس هستش.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. mani1111

mani1111 عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    ببخشید تنظیم کار از میکس و مستر سخت تره ؟
    میکس و مستر رو شنیدم که خیلی سخته و در مورد فیزیک صوت ( موج صوتی و ... ) باید اطلاع داشته باشی و ...

4. Mahan.Dastaan

Mahan.Dastaan

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    دوست عزیز تنظیم موسیقی با میکس و مسترینگ دو مقوله کاملا جدا گانست و نمیشه گفت که کدوم سخت تره؛
    آهنگساز با ساخت توالی آکورد ها و تعیین گام موسیقیایی قطعه، شروع به ساخت ملودی میکنه، سپس تنظیم کننده با توجه به ملودی و ساختار موسیقیایی و سبک موسیقی، شروع به تنظیم میکنه. تنظیم کننده با ساخت ملودی های مکمل و ساخت هارمونی برای ملودی ها قطعه رو کامل میکنه؛ و در آخرین مرحله قطعه رو میکس میکنه و به طور مثال تعیین میکنه که صدای فلان ساز از اون یکی کمتر باشه یا بیشتر، روی هر لاین افکت گذاری میکنه و Panning رو تعیین میکنه.
    تمامی این ها وظیفه تنظیم کنندست.
    خب حالا ما یک قطعه موسیقی داریم البته بدون صدای خواننده!
    باید توی ضبط به نکاتی بسیار مهم و ساده ای دقت کرد تا موقع میکسینگ با مشکلات کمتری مواجه باشیم.
    خب حالا توی پروژه میکس ما با افکت گذاری و پردازش روی صدای خواننده و میکس کردن اون با موزیک اصلی به نتیجه مطلوبی میرسیم.
    خب توی آخرین مرحله یعنی مسترینگ، باید قطعه میکس شده رو به بالاترین حد کیفی خودش برسونیم. که مراحل خاص خودش رو داره و ترفند های خاص خودش توی هر سبک.

و باید بگم تمامی این مراحل رو معمولا توی استودیو های فوق حرفه ای جدا جدا افراد مختلف انجام میدن، یعنی تنظیم یک نفری مثلا آقای ایکس، میکس آقای مهندس صدا و مسترینگ هم آقای ایگرگ.
    که تو ایران بخاطر شرایطش همه رو یک نفر انجام میده!!!
    امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم...
    یا حق

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. mani1111

mani1111 عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    ممنون از توضیحاتتون
    فرض کنید که من میخوام بخونم و آهنگسازی کار هم انجام دادم ، برای این که آهنگ بیشتر به سلیقه من نزدیک باشه بهتره که تنظیم کار هم خودم انجام بدم ، درسته ؟ و اینکه اگه آهنگسازی بلد باشیم برای تنظیم کارمون راحت تره یا ربطی به هم ندارن ؟
    ولی میکس و مستر چون زیاد به خود آهنگ بستگی نداره اگه چند نفر مختلف هم یه کار رو جدا میکس و مستر کنن و همه ماهر باشن نتایج تقریبا شبیه به همه ، درسته ؟ یا اونجا هم ممکنه آهنگ از سلیقه آهنگساز و خواننده دور بشه ؟

6. Mahan.Dastaan

Mahan.Dastaan

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    ببینید دوست من،انجام آهنگسازی مستلزم دونستن الفبای موسیقیه ولی برای تنظیم موزیک همین کافی نیست! باید اصول تنظیم در هر سبک رو هم بلد باشید که خودش نیاز به مدت ها تجربه داره. پس از آموزش تنظیم و مطالعه در مورد سبک ها، بازسازی پروژه های تنظیم کنندگان از کار هایی ـه که میتونه توی تنظیم کمک کنه.
    میکس غیر از اصول بهینه سازی اصلی و کیفی موزیک، در بعضی جاها در استفاده از افکت ها و فیلتر ها شاید سلیقه ای باشه و خلاف سلیقه خواننده و اهنگساز باشه که با همکاری با میکس کننده میشه این قضیه رو مرتفع کرد، اما مسترینگ در هر سبک تقریبا یه مسیر مشخص و روتین داره.

موید باشید

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اهنگسازی شبیه نقاشی هستش
    یک نقاش که طرح اولیه یه نقاشی زیبا رو میکشه. که مسلما باید اصول نقاشی رو بلد باشه
    تنظیم و میشه رنگ کردن اون نقاشی تعبیر کرد. و مسلما کسی که میخواد یه نقاشی رو رنگ کنه باید علاوه بر اینکه رنگها و ترکیب اونها و سایه روشنها و ..... رو بدونه نقاش خوبی هم باشه.
    سئوال شما در مورد اعمال بعد از رکورد هستش اما به مسائل اهنگسازی و تنظیم هم کشیده شده.
    خود طبیعتا اهنگسازی و تنظیم بخش اصلی هم اثر موسیقی هستش
    اما باید تبحر لازم رو داشت.
    در ایران اهنگسازی محدود شده به ساخت یه لحن خوندن روی یک کلام و اسمش رو میگذارند اهنگسازی در حالیکه این نیست. و تنظیم هم معنای در همین حدود پیدا کرده.
    اما در واقع اهنگسازی وسیع تر از این حرفها هستش و تنظیم هم همچنین.
    یک تنظیم کننده باید ساز شناسیش خوب باشه.
    زبون سازها رو بدونه تئوری موسیقیش قوی باشه و هارمونی رو هم بدونه تا بتونه با رنگ آمیزی یک اهنگ اون رو به کمال برسونه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Mahan.Dastaan

Mahan.Dastaan

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    تعبیرتون بسیار زیبا بود آقای محبی عزیز
    توی سبک های ارکسترال و کلاسیک چه منبعی رو میتونید معرفی کنید برای بیشتر دونستن راجع به این سبک ها؟

9. Clapton

Clapton عضو سایت

شغل :
    عاشق موسیقی
    امتیازات:
    +289 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    با سلام Mahan.Dastaan عزیز
    همونطوری که جناب محبی هم فرمودن بهترین منابع میتونن تئوری موسیقی و هارمونی اون سبک و سیاق باشند که برا کار تو این زمینه و فهمیدن این نوع موسیقی مدت زیادی و چه بسا سالها مورد نیاز هستش.

پاینده باشید

بارگذاری...